de verkoopers van groenten. B. en Ws. knnnen het houden der markt ook op andere dagen toe staan. - De door adressanten gevraagde groenten- markt is alzoo reeds geregeld. Tot een verbod aan niet-ingezetenen om groenten langs de hnizen rond te venten, zal evenwel be zwaarlijk kunnen worden overgegaan, welk verbod, al kon zulks worden uitgevaardigd, ongetwijfeld zou strekken in het nadeel der ingezetenen, die thans de voordeelen genieten van de concurrentie op dit gebied, terwijl het aan adressanten volkomen vrij staat op dezelfde wijze als hunne vakgenooten uit de nabijgelegen gemeenten groenten aan de huizen der ingezetenen ten verkoop aan te bieden. Wat aangaat de mishandeling van dieren, waarop adressanten de aandacht vestigen, daartegen wordt nit den aard der zaak, voor zooveel de betrekkelijke wettelijke bepalingen daarvoor aanleiding geven, gewaakt, en dat de bestrating zou worden bescha digd door groenten ver kooper 8 niet-ingezetenen, die niet in de belasting bijdragen, is een bezwaar dat niet alleen geldt ten aanzien van deze categorie van personen, maar van ieder niet-ingezeten, die met paarden of wagens deze gemeente bezoekt. B. en Ws. geven op grond van een en ander in overweging aan adressanten te kennen te geven dat er geen termen bestaan tot het nemen van maatregelen als door hen verlangd. Het tweede Sympbonie-concert, dat blijkens in dit nommer voorkomende annonce op 20 Maart a. 8. zal gegeven worden, is zeker in staat weder de liefhebbers van degelijke muziek te lokken. Behalve orkestwerken van Mozart en Niels Gade zal men op Beethovens derde Klavier-concert ver gast worden, waarin de heer Röntgen, die nog onlangs op het Toonkunst-concert zulk een gunstigen indruk achterliet, de solo-partij zal vervullen. Ter gelegenheid van Joh. Seb. Bach's 200sten geboor tedag zal de heer Röntgen tevens eene door hem voor piano bewerkte orgeltoccata doen hooren, terwijl daarenboven onze bekende stadgenooten de heeren Striening en Doesburg het heerlijke concert voor twee violen van denzelfden grooten meester zullen uitvoeren. Daarbij voegende verschillende solovoordrachten van den heer Schmier uit Brussel, wiens kennis als concertzanger men op de in November gehouden uitvoering van Berlioz' „Romeo et Juliette" kon maken, kunnen wij iedereen gerustelijk tot bijwoning van dit concert aanmoedigen. Men verzoekt ons er de aandacht op te ves tigen dat morgen, Zondag, niet ds. Chavannes, maar ds. Yan Hamel, onze vroegere stadgenoot, in de Waalsche kerk den dienst zal verrichten. Heden ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen alleen van 11 Februari, zoodat die van den 2den tot den lOden nog ontbreken. De Hoogere Burgerscholen voor meisjes, welke door het Kamer-besluit tot intrekking der tot nu toe aan de middelbare meisjesscholen verleende subsidiën getroffen worden, zijn de volgende: Arn hem met f 3500, Leiden met f 5000, Dordrecht met f 4000, Haarlem met f 5000, Middelburg met f 5000, Goes met f 5000, Utrecht met f 4000, Leeuwarden met f 5000 en Deventer f 3000. Zonder Rijkssubsidie waren reeds de meisjes Hoogere Burgerscholen te 's-Gravenhage, Rotterdam, Amsterdam en Groningen. De heer S. P. Van der Hoogt, onderwijzer aan de school aan de Heerenstraat (gem. Zoeter- woude) en onlangs benoemd als zoodanig te Zand- voort, heeft voor die benoeming bedankt. Van het 4de reg. inf. zijn de 2de luits. De Ridder en J. C. Kros aangewezen om den tweeden cursus bij de Normaal-schietschool, van 1 April tot 15 Juli a. s., bij te wonen. Mr. J. C. Smissaert heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed als advocaat en procureur afgelegd. Z. M. heeft den kapt. jhr. W. C. Godin de Pesters, van het corps rijdende artillerie, op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald »p f 1560 'sjaars; - bij het wapen der artil lerie benoemd: tot kapt., bij den staf van het wapen den lsten luit A. W. Kattenbusch, van dien staf werkzaam bij de Kon. Mil. Acad.; en bij het 4de reg. vest.-art., den lsten luit. P. A. Numans, van het lste reg. vest.-art.; tot lsten luit., en wel bij hun tegenwoordig corps, de 2de luits. J. C. Ten Noever de Brauw, G. A. Van Haeften, A. J. P. Pfeiffer, H. B. Scbreuder en N. C. K. Lasonder, van het lste; K. C. Ketner, J. J. Hector, jhr. W. C. Roëll en C. H. Carbin, van het 2de; J. C. M. Pompe, J. A. De Bruyn en jhr. E. H. J. Storm van 's-Gra- vesande, van het 3de; alsmede A. L. Hesta, S. C. Meerdink, A. Van Toornenburgh, J. P. Smeets en J. Van Gruting, van het 4de reg. vest.-artillerie. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week is hier ter stede één geval van roodvonk aangegeven. Sterfgeval len aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Tot die zaken, welke in den laatsten tijd meer en meer als nuttig worden in gebruik genomen, behooren ook de electrische schellen. In vele woningen wordt de electrioiteit op deze wijze niet enkel meer op de gewone huisschellen toegepast, -beduidende leidingen liggen reeds door geheele huizen. Degenen, die nog niet zoo gelukkig zijn, kunnen evenwel bij den heer Joh. Dee Jz. op de Hooigracht alhier zien wat er al zoo toe noodig is. Daar vindt men een eigenaardig tableau, schilderij of „staalkaart", zou men wel kunnen zeggen, van de vele soorten bellen met verschillende gelniden, sierlijke en met een houten kastje bedekte, maar niettemin doelmatige. Indien men den winkel passeert, kan men ze voor de ramen zien, doch wat men niet ziet zijn de batterij en de leiding. Ook met den aanleg daarvan belast zich de heer Dee. De nieuwste vin dingen worden, naar men ons verzekerde, door hem daarbij in praktijk gebracht. Als men het verkiest, brengt hij de leiding in gemeenschap met de verschillende kamers (hetzij van eene gewone woning hetzij van een uitge breid hotel), keuken en wat dies meer zij; zorgt bij er voor dat bij het overgaan van de gewone huisbel ook de electrische op verren afstand van daar gaat; dat onmiddellijk bij^het openen eener deur bin nensbuis een derge'gk sein wordt gegevendat zelfs dieven die - gelijk in de hoofdstad - met brandkasten op den loop willen gaan, bij hun allereersten arbeid reeds door het doordringende geluid worden ver raden. Het leggen van leidingen door en over tuinen neemt hij natuurlijk ook op zich. In één woord, evenals voor zoo vele anders zaken, behoeft men in dit geval zich niet meer naar elders te begeven. De heer Dee heeft dus voor deze nieuwe uitbreiding zjjner zaak ook op dit gebied, onzes inziens, een billijk recht op den steun zijner stadgenooten. Telkens komt er wat nieuws. Toen de naaimachines in de mode kwamen, ontstond er eene groote omkeering in den desbetreffenden han denarbeid; dit was later ook het geval met de snijboonenmolens, en nu komen de aardappelsohil- machines. Ze zijn van Amerikaanschen oorsprong; de Engelscben verbeterden ze en de Duitschers namen deze weer onderhanden. Het Duitsche fabrikaat zal dus wel het beste en doelmatigste zijn; trouwens de huisvrouwen of hunne keukenmeiden kunnen zich daarvan overtuigen bij den heer Van den Bergh op de Haarlemmerstraat No. 11 alhier, die er blijkens eene in dit nommer voorkomende aan kondiging eene collectie van voorhanden heeft. De Haagsche horlogemaker W., d i e zich uit de voeten heeft gemaakt met een hem ter reparatie toevertrouwd gouden horloge, heet niet "Wennekers Junior, maar behoort tot eene kleine firma daar te stede. Wij deelen dit ter voorkoming van misverstand mede. De sigarenfabriek te Madrid was Woensdag het tooneel van een oproer, juist als in „Carmen". Een paar duizend woedende vrouwen en kinderen braken alles kort en klein, de werk tuigen incluis, en verschansten zich binnen het gebouw. Aanvallen der politie werden teruggeslagen, de gouverneur van Madrid werd beleedigd, en toen de troepen aanrukten, namen de vrienden en bloed verwanten der dames, die buiten het gebouw ston den, eene zoo dreigende houding aan, dat de politie eerst deze menigte moest verspreiden. Dit geschiedde niet zonder moeite. Een officier en acht man der politie werden gekwetst door steenen, welke uit de fabriek naar buiten werden geworpen. Nu begon een geregeld beleg, dat negen uren duurde. Toen werden de dames het moede en boden aan, zich over te geven. Haar werd daarop toegestaan één voor één de fabriek te verlaten. De oorzaak van den opstand was de invoering van werktuigen. Een j on g m en 8 chhartstochtelijk vereerder van Shakespeare, las aan eene jonge dame „Hamlet" voor. Aan de passage gekomen, waar Hamlet tot Ophelia zegt: „Als gij huwen wilt, huw dan een dwaas," lag het jonge meisje haar hand op zijn arm en vroeg: „Is dat een declaratie, mijnheer?" „Als gij 't zoo nemen wilt," antwoordde de andere. En de zaak werd op staanden voet beklonken. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Februari. Een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram, aangeboden te Penang den Ssten dezer, bevat de volgende berichten: „Tramljjn tot Lamdjamoe gereed. Opgericht posten Blang 26 Januari, Lamdjamoe 5 Februari. Toestand vrij rustig. Bintara Kemangan, hoofd van Gigieng, overleden." Onder dagteekening van 3 dezer is door den militairen commandant der Westerafdeeling van Borneo omtrent Mandor aan het legerbestuur het volgende telegram gezonden: „Stoomsloep met versterking nabij Mentidong beschoten1 fuselier gesneuveldvijand uit naasten omtrek Mentidong verdreven." Ten vervolge van het in de „Javasche Crt." van 9 dezer opgenomen bericht, omtrent de in de residentie Pasoeroean uitgebroken veetyphus, is door den resident van dat gewest, bij telegram van 4 dezer aan den directeur van het binnenlandsch bestuur het volgende medegedeeld: In het geheel aangetast 14, waarvan op perceel Soemberkerto 10, in desa Panaroekan (Sengoro) 1, in desa Sengoro (Sengoro) 2, in desa Boeloeredjo (Karanglo) 1; hersteld 1, afgemaakt op perceel 1, dat ziek was, de overigen gestorvensinds 24 Januari is op perceel geen beest meer aangetast; gisteren en eergisteren geen rapport uit desa ontvangen; wekt bg bevolking geen onrust; ziekte schgnt spontaan, althans invoer van smetstof niet waar- sobijnlgk. Volgens Regent komen jaarlijks na gawah- bewerking dergelgke gevallen voor, waarbij de ver- schgnselen veel overeenkomst hebben met die van thans. De resident der Preanger-Regentschappen deelt mede dat de kampong Gadoeng, behoorendo tot de desa Tjiwalat in het district Djampangkoelon, afdee- ling Soekaboemi, door eene aardverschuiving dreigt verwoest te worden. De gezameniyke uitgestrektheid van het bedreigde terrein bedraagt ongeveer 37 bouws. Door het bestuur zijn maatregelen genomen om de bewoners van bedoelde kampong, bestaande uit 7 huisgezinnen, naar de nabij gelegen kampong Telaga te doen verhuizen. De Assistent-Resident van Bojolali (residentie Soerakarta), bericht onder dagteekening van 27 Januari jl. omtrent den toestand van den vulkaan Merapi het volgende: „Van tgd tot tijd stijgt een zware rookkolom van den krater." „Overigens wordt van werking niets bespeurd. De dreuning, die nu en dan vernomen en door sommigen aan den Merapi toegeschreven werd, is, voor zoover kan worden nagegaan, veroorzaakt door onweer, althans noch hier, noch te Seloh, is eenig bijzonder geluid van den vulkaan afkomstig waar genomen." Samarang, 8 Februari. Naar wg vernemen, zullen eerstdaags van hier naar Mandor vertrekken een paar officieren, ten einde den lsten luit. der inf. Van Dgk, die aan een zonnesteek aldaar op eene patrouile is overleden, en een kapitein en twee den luitenant, die naar hier geëvacueerd zullen worden, af te lossen. Men noemt deu kapt. Maurenbrecher en den lsten luit. der inf. Van Blokland als aflossers, de eerste van het 91e en de tweede van het lste depót- bataillon. (Loc.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië xyn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Door den directeur van onderwijs, eere- dienst en nijverheidBij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met deien geljkgeatelden in Nederlandsch-Indie Geplaatst: Als lste hulponderwijzer aan de op. lag. sch. te Cheribon, de herben, ond. 2de kl. D. J. Pont. Overgeplaatst: Van de op. lag. school te Bonthain, als hnlponderw|jzer naar de op. 2de lag. school te Makassar (Cele hes en onderh.), de end. 3de kL R. A. H. Thierbach; van de op. 2de lag. sch. te Makasser, als hulponderwijzer naar de op. lag. sch. te Bonthain (Celebes en Onderh.; de ond. 3de kl. 1. T. Moll. Benoemd: Tot bnitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Koetoardjo (res. Bageleo), W. R. J. Schouten, griffier bij den landraad te Poerworedjo; tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Bangil (res. Pasoeroean), mr. F. E. Couperus, rechterlijk ambtenaar, gesteld ter besch. van den voorz. der landraden te Pasoeroean en Bangil; tot buitengewoon subst.-grif fier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Kediri (res. van dien naam), mr. J. De Jonge, rechterlijk ambtenaar, gesteld ter beschikking van den pres. der landraden te Kediri en Ngandjoek. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aas den schout voor de politie te Cheribon J. C. Van Leuven. Benoemd: Tot schout voor de politie te Cheribon H.Th. Van Barneveld. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. H. G. Dinet bij het garnizoens-bataljon der Wester-afd. Tan Borneo.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2