Juist toen de stoomtram, die om halftwaalf van Haastrecht naar Gouda vertrekt, gistermiddag Gouda zou binnenrijden, stonden 3 rijtuigen te wachten om den tram te laten passeeren- De landbouwer IJ. Anker, van Langeruigeweide, wilde deze rijtuigen voorbijrijden. Het paard werd schichtig en de mederijdende jongeling P. Hasebroek, van Driebruggen, sproDg de tilbury uit om het paard vast te houden. De tram kwam met eene vaart aan snellen en greep den jongeling, die ongelukkiger wijze werd medegesleept tot op den Singel, alwaar hij met verbrijzeld hoofd en levenloos werd opge nomen. Het rijtuig werd geheel vernield, doch de eigenaar kwam met den schrik vrij. Het lijk van den jongeling werd per brancard naar het gasthuis gebraoht. Te Rotterdam heeft, naar het g e- rucht loopt, de eigenaar eener groote galanteriezaak in De Weezenstaat, de heer H., zich verwijderd. De voorhanden goederen worden thans door zijne crediteuren tot verminderde prijzen verkocht. Gisteren is door eene onbekende oorzaak de sigarenfabriek en woning van de Gebr. Yan Yoorthuisen te Reenen, in de asch gelegd ook eene belangrijke partij tabak werd eene prooi der vlammen. Yan den inboedel is veel gered. Gistermiddag ontstond brand in eene hofstede te Brielsch-Nieuwland. Binnen een paar uren lagen schuur en aangrenzende woning ia de asch. Een en ander was tegen brandschade verzekerdde oorzaak van den brand is onbekend. Het lijk in de nabijheid van Zeven bergen op den spoorweg, in deerljjk verminkten toestand, gevonden, is herkend als dat van Nico- laas De Rooy uit het naburige dorp Dinteloord. De overledene was 25 jaren oud, eerst kortelings gehuwd en naar Dordrecht geweest om meubelen te koopenvermoedelijk is hij te Zwaluwe uitge stapt met het doel om zijne zuster te bezoeken, die in de nabijheid van Zevenbergschen Hoek woont, en is toen over den spoorweg gegaan om daardoor den weg eenigszins te bekorten. Yan de vijf medeplichtigen aan den moord van mme. Ballerich te Parijs is 1 ter dood veroordeeld, 2 tot levenslangen dwangarbeid, 1 tot 10 jaren opsluiting en 20 jaren politietoezicht, 1 tot 6 jaren opsluiting en 10 jaren politietoezicht. Woedende duellisten. Twee Fran- sche acteurs hebben elkander zoo hevig geslagen, gebakt en met sabels getjingtjangd, dat ten laatste van beide partijen niets was overgebleven dan de rechterarmen. (R. IV.) BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over de staatsbegrooting voortgezet en al de kredieten verworpen, welke door den Senaat ten gunste van de aalmoezeniers in Algerië en Tunis waren hersteld, zoomede voor de gees telijken in de koloniën. De regeering nam aan bet debat geen deel. De Kamer verwierp insgelijks, in overeenstemming met de regeering, de verhoogingeD, door den Senaat gebracht in verschillende posten bij de departementen van oorlog en openbaar onderwijs. Ten slotte werden alle wijzigingen in het budget van uitgaven verworpen, en werd de begrooting voor financiën zonder verder debat aangenomen. Duitschlaud. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing van het ontwerp tot aubsidiëering der postbootlijnen, de bepaling goedgekeurd, volgens welke de poBtbooten eene Nederlandsche of Belgische haven moeten bin nenvallen. Groot-Britaunië. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone de verwachting uitgesproken dat de onderteekening van de finantiëele schikking met Egypte over twee of drie dagen zal kunnen gesohiedon. Het uitstel is alleen veroorzaakt door het verzoek van een of twee regeeringen, om eenige kleine veranderingen te maken. De heer Asbley zeide dat de regeering zonder bericht is over een plan, dat het beheer van de noordelijke kust van Nieuw-Guinea door eene Duit- sche maatschappij ten doel heeft. De heer Gladstone verklaarde dat de regeeriug op 2 dezer het aanbod hernieuwde, reeds op 7 Febr. jl. gedaan, om met Duitschland op vriendschappe lijke wijze te onderhandelen over het beste punt op de noordoostelijke kust van Nieuw-Guinea, voor het vaststellen der grens tusscheu het Duitsche protectoraat en het gedeelte dat aan Engeland be hoort. De onderhandelingen zijn op bevredigende wijze begonneD, maar nog niet zoover gevorderd dat bijzondorheden kunnen medegedeeld worden. Yerder deelde de heer Ashley mede dat onder handelingen met Frankrijk zijn aangeknoopt over de Gezelschaps-eilanden en een deel van de Otaheite- groep. Daarbij is geen sprake van gebiedsafstand aan Frankrijk, maar bet zou mogelijk kunnen zijn dat Engeland zekere rechten opgaf, als vergoeding voor concessiën van de wederpartjj. Lord Edmund Fitzmanrice zeide dat de heer Thornton naar Konstantinopel zal gaan, zoodra de eischen van den staatsdienst zijn vertrek uit Peters burg zullen gedoogen. Bij de discussie over het supplementair budget verklaarde de heer Gladstone, dat Engeland het Duitsche kolonisatieplan niet moet bespreken in den geest van een koopman, maar zich veeleer moet gelukwenschen met de medewerking van Duitsch land in een werk, dat de beschaving in de minst beschaafde streken moet overbrengen. Zulk eene onderneming moet zooveel mogelijk aangemoedigd worden. De gisteren gehouden Kabinetsraad duurde 2'/j uur en behandelde uitsluitend de Afghaansche zaak. Het kabinet zou besloten hebben, om zijn tegenwoordig standpunt nadrukkelijk te handhaven. Eene verklaring in dien geest zou naar de Russi sche regeerÏDg gezonden zijn. Op last der admirali teit zijn gisteren nog zes transportschepen voor den eventueelen dienst in gereedheid gebracht. Uit Soeakim wordt gemeld dat generaal Gra ham aldaar gisteren is aangekomen. Telegrammen. PEST, 12 Maart. Gisteren hebben de minister Tisza en de oppositie het voorstel tot bemiddeling van Andrassy aangenomen. De census blijf bestaan; de regeering benoemt slechts 50 leden, het Hoo- gerhuis kiest 50 magnaten, die den census niet kun nen betalen. DUBLIN, 12 Maart. In eene gisteren gehouden vergadering van de tot de nationale partij behoo- rende gemeenteraadsleden, is besloten aan den heer Parnell eene mededeeling te zenden, waarin hem wordt aanbevolen, aangaande het bezoek van den prins van Wales, eene neutrale, aan de municipa- liteit waardige houding aan te nemen. Na eene levendige beraadslaging werd de vergadering tot Zaterdag verdaagd. ST.-PETERSBURG, 12 Maart. Aan den generaal- majoor, a la suite, adjudant van den czaar, prins Albert van Saksen-Altenburg, is eervol ontslag verleend, met het recht om de uniform te blijven dragen. BERN, 12 Maart. Van de hier gearresteerde anarchisten zijn er nog slechts vier in de gevan genis: drie Zwitsers en één buitenlander. PARIJS, 12 Maart. De politie zette gisteren nog twee buitenlandsche socialisten uitden Duitscher Ostermann en den Pool Besedowski. Heden werden een Duitsche socialist en een Russische nihilist gearresteerd; beiden zullen over de grenzen gezet worden. Er is besloten nog meer versterking naar het verre Oosten te zenden; de manschappen voor de eerste zending moeten binnen veertien dagen marsch vaardig zijn. LONDEN, 12 Maart. Het bericht van het neer halen der Engelsche vlag is afkomstig van scheeps passagiers op Madeira. Het onderzoek van zijn oorsprong is dus eerst na eenige dagen, na de aankomst van het schip te Liverpool, mogelijk. LONDEN, 13 Maart. In den gisteren gehouden Kabinetsraad is voornamelijk beraadslaagd over oorlogstoebereidselen in Indië, welke noodzakelijk zouden worden door een mogeljjken oorlog met Rusland. De regeering ontving gisteravond opnieuw vrede lievende verzekeringen van de Russische regeering. NIEUW-YORK, 12 Maart. Volgens depechesuit La Libertad is de proclamatie van Barrios, betref fende de Unie van Centraal-Amerika, aangenomen door Honduras, doch verworpen door San-Salvador, Nicaragua en Costa Rica. De traepen van Guatemala begonnen onmiddellijk tegen San-Salvador op te trekken. De bevolking van San-Salvador snelde als één man te wapen om aan de strijdmacht van Guatemala weerstand te bieden. Guatemala staakte daarop de vijande Tijkheden. Barrios stelde San-Salvador voor twee commis sarissen te zenden om de quaestie te bespreken. Ondertusschen telegrapheerde de president van Mexico aan Barrios, dat Mexico de uitvoering van zijn plan zou beletten. Algemeen houdt men het er voor dat de houding van Mexico en de vredelievende gevoelens van Zal- divar den oorlog verhinderen zullen en Barrios van zijn plan zal doen afzien. ZANZIBAR, 13 Maart. De Belgen trekken z'o'a terug uit al de door hen gevestigde stations in Oostelijk Afrika. LKIDKN, IS Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordelijke wind. De keizerin van Oostenrijk bracht gisteren, aan boord van het rtoomjacht „Santa-Cecilia", een bezoek aan Nieuwediep. Hedennacht vertrok H. M. van daar naar IJmuiden, alwaar zij hedenmorgen om zes uren binnenkwam. Het jacht is opgestoomd naar Amsterdam, waar H. M. in „Bracks Doelen- Hotel" logeert. Hedenochtend is op zijne villa aan den Ouden Scheveningschen weg bij Den Haag overleden mr. Cornelia Lodewijk De Vos van Nederveen Cappel, president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Geboren te Utrecht den 16den November 1804, was hij alzoo zijn 81ste jaar ingetreden. Eerst weinige dagen geleden werd hem op zjjn verzoek, tegen 1 April a. s., zjjn eervol ontslag als voorzitter van het hoogste rechtscollege door den Koning ver leend, onder dankbetuiging voor de diensten ge durende tal van jaren in verschillende betrekkingen bewezentevens werd hij door Z. M. met het com mandeurskruis der orde van aen Ned. Leeuw vereerd. De heer Willem Van Zuylen is bij de too- neeldirectie Le Gras en Haspels te Rotterdam geëngageerd. Uit 's Lands Vergaderzaal. Het begin der Kamer-zitting van gisteren was zeer levendig en toch betrof het debat een onderwerp, dat niet bijzonder gesohikt schijnt voor oratorische wendingen en hartstochtelijke uitvallen nl. het al of niet handhaven van de subsidie aan daKweeksohool voor Bewaarschoolhouderessen te Leiden, reeds eenige jaren toegekend. Yan het amendement, dat intrekking van ƒ1250 der subsidie van 5000 in den loop van dit jaar ten doel had, was de verdediging toevertrouwd aan den heer Haffmans. In plaats echter van over de Kweekschool te spreken, trad hij in het alge meen debat terug, viel de houding des ministers aan en verweet den heer Wintgens dat deze, die in de laatste dagen de beslissing in handen heette te hebben, eigenlijk een marionet was iu handen van den minister, daar hij ja of neen knikte, naarmate de minister ja of neen zeide. Hij werd tot tweemaal toe door den voorzitter verzocht binnen de orde te blijven, daar hij hem anders het woord zou moeten ontnemen, en zag ten slotte van het woord af. De heer Goekoop wees er op, dat het amende- ment-Lohman door den hoer Haffmans niet was toegelicht; zijnerzijds trad hij in eene uitvoerige beschouwing over het nut van de Kweekschool, die eenig is in hare soort en in het binnen- en buiten land om het zeerste wordt geroemd. Door het amen dement zou men een nekslag geven aan het voort bestaan van deze inrichting. De heer Lohman lichtte nu het amendement nader toe. De Kweekschool is eene particuliere inrichting en dient voornamelijk om bewaarschoolhouderessen voor openbare scholen te leveren, daar bijzondere scholen er zeer weinig gebruik van maken. Het programma is bovendien zóó dwaas, dat spr. de christelijke scholen beklaagt, die zich hebben laten verlokken, kweekelingen van die scholen te nemen, Bovendien, waarom aan deze Kweekschool wel sub sidie verleend en geen cent aan onze kweekscholen? Daarna trachtte spr., volkomen beseffende het ge wicht van de stem van den heer Wintgens, dezen over te ha'en, vóór het amendement te stemmen, en trachtte hij aan te toonen dat het amendement volkomen strookt met de beginselen door den beer Wintgens in zijne redevoeringen van 2 en 9 Maart voor bezuinigingen uiteengezet, en dat de subsidie - niet rust op wettelijke organisatie. [Tijdens deze redevoering werden telkens en J steeds luider van liberale zijde de uitroepen ge-S J hoord: „Buiten de orde! Dat zijn algemeene be-j I schouwingen!" Die kreten werden zóó luid, dat de I I voorzitter deed opmerken, dat hem de handhaving! J der orde is opgedragen. De heer Lohman gingM

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2