N°. 7C86. Dinsdag 10 Maart. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Taor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: i Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171.^' Grootere lettert naar plastsroimte. Voor kat ianiwa ren baiten da stad wordt f 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich - om uit te knippen - de Bon, waarmede morgen, Dinsdag, van 10 tot 6 aren tegen betaling van 10 cents de Premie aan ons Bareel kan worden afgehaald. LEI»ES, 9 S3aart. Eedennamiddag ontvingen we per Engelscbo mail de Indische bladen van 31 Januari tot en met '1 3 Februari; zoodat die van den 21sten tot den 30sten Jannari nog ontbreken. Mejuffrouw C. W. De Liefde, van de Kweek school voor BewaarschoolonderwjjzeresBen alhier, is benoemd tot directrice aan de Fröbel-bewaarschool te Breda. Bjj het 4de reg. inf. is de 1ste luit. F. Tonnet tot bataljons-adjudant benoemd. By de heden gehouden openbare verkoopïng van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, 18, 3.90 en f 1.90; de laagste 35, f 18, f 3.70 en ƒ1.85. Gedurende de eerste helft der maand Jan. zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mevr. Schout, Alphen; H. Schimmel, Alkmaar; Verhaak, Van Oerle, wed. Klink, Amsterdam Suringa, jhr. Westpalen v. Hoorn v. Bnrg, Arnhem H. N. Veefkind, Brummen, W. Aniba, mej. Marie Rejjnvaan, J. Niekuik, P. Van Daan, H. A. Warnars, mej. Boksen, Jager De Vries, D. Van den Bee, mej. De Vos, 's-Gravenhage; mej. Aaltje Dooris, Groningen; mevr. La Grappe Dominions, Hillegom; Van der Horst, Leiden; J. Borst, Onna; W. F. Oudshoorn, Rotterdam; Baas Tienns, mej. Van Steenwijk, Utrecht; H. Spithoven, Waddinxveen; wed. J. J. Otten, Woubrugge; mej. Grada Hen- drikes, Van Rossen, mej. B. Kealer niet vermeld. Verzonden geweest naar AmerikaW. v. d. Berg, Illinois; - naar België: J. B. Schlaghecke, Alfons Van Daale, Antwerpen; - naar Duitschland: wed. Beymen en Zood, Oeterloh. Briefkaarten: mej. wed. Lucas, mej. J. Knol, Telaar, Amsterdammevr. C. v. d. Stok v. d. Bergh, Snttorp, niet vermeld. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: rei'.igers (11,557) f 5564.91, bagage (11 ton) f 61.28, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2010 ton) f 1789, levende dieren en rijtui gen 51.74, diverse ontvangsten f 84.45; totale ontvangst 7555.38. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 91,842.96. Benoemd zijn tot onderwijzer te's-Gravenhage (plaatsverv. hoofd burgerschool 1ste kl. Falckstraat) de heer A. M. F. Brinkman, hoofd der openb. school te Leidschendamtot onderwijzer te Mantgum, de heer H. Wartena te Haarlemmermeer; tot hoofd der openbare school te Aalsmeer de heer A. Hola. Zooals bekend is, verloor het gymnastiek- gezelsehap „Odin" te Delft bjj den brand in het feestgebouw in 1883 zijn vaandel. Eenige dames vatten toen het plan op om het gezelschap een nienw vaandel aan te bieden. Hieraan werd Zater dag-middag gevolg gegeven. Te twee uren was in de concertzaal een groot aantal dames vereenigd. Mejnffr. Bosscha sprak, nit naam der deelneemsters aan het geschenk, een woord tot de Vereeniging en bood het schoon bewerkte vaandel aan. Hierop dankte de voorzitter van „Odin" met een kort woord. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 (Staatsbl. No. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoe ming tot off. vau gez. der 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, zijn, gerekend van 1885, toegelaten de j navolgende zes studenten in de geneeskunde, als: van de universiteit te Utrecht, J. J. F. M. Nooren; van de universiteit te Groningen, J. Pesman, B. P. Visser en H. Offenhausvan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, J. A. Smits en J. W. Dek- natelen znlks onder genot van premiën op den voet van het bepaalde bij art. 11 van het reglement, vastgesteld bij Kon. besluit van 30 October 1880 en gewijzigd bij Kon. besluit van 14 Sept. 1883. Onder leiding van den lsten luitenant Van der Laan znllen 1 officier, 2 onderofficieren, 4 kor poraals en 8 soldaten van elk bataljon van het regiment grenadiers en jagers, geoefend worden in het slaan van hulpbruggen. Men meldt nit Amsterdam dat de Koninklijke familie aldaar 7 April a. 8. wordt verwacht. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padang; de „Samarang" vertrok dien dag van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 7 Maart; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 7 Maart; de „Znid- Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde gis teren Punta de Guia; de „Gelderland", van Rot terdam naar Java, vertrok gisteren van Suez; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 8 Maart; de „Leerdam'' vertrok Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Na het afkappen der boomen aan de Boisoit-kade alhier, ging men over om de takken bossen op eene schuit te laden, welk vaartuig men wel wat te zwaar scheen belast te hebben, althans toen men het van den wal had afgestoken - het geen niet gemakkelijk ging, daar het op grond lag - zonk het en stroomde het water naar binnen. Een aantal jongens, die er zich op bevonden, bekwamen nog gedeeltelijk een nat pak en haastten zich over de takken been den wal weer te bereiken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is de geheele vloot hier aangeweest. De besommingen liep van f 60 tot 156 in 5 a 8 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot 9 a f 12, klein soort tarbot 3 a 5, levende tong 0.20 a 0.60, levende banschol 0.40 a 0.90 en levende groote rog 0.80 a 1.40 per stuk; voor levende schol 7 a 12.50, droogschol f 5 a 6 en droogscharren 3 a 4 per mandvoor zeesterren 8 a 11 per kar. Eenige schuiten verl .regen door wrakken verlies en schade aan de netten. Naar aanleiding der geruchtma kende affaire van den heer Van der Putten, ontslagen en zich thans te Brussel bevindenden directeur der Haagsche brood- en meelfabriek (eigenlijk fabrieken, want er zijn er twee onder hetzelfde beheer) maakt de Haagsche correspondent van het „Dbl. v. Ned." eenige bijzondere en algemeene opmerkingen. Toen de marede directeur van de broodfabriek is „op den loop", de ronde begon te doen, was het er alsof de St.-Jacobstoren op eenmaal was omgeslagen. Iedereen was er door ontsteld. De bakkers wreven zich in de handen en rekenden de groote onder neming, die hun belet grove winsten te maken op het eerste artikel van volksvoeding, reeds „op de flesch"; de conservatieve toongevers riepen reeds „bravo" over 't „debacle" van eene zaak, die door de namen van oprichters en commissarissen en door het doel, in een liberalen reuk staat; de depot houders slaakten een diepen zucht van verademing over de verlossing van een zóó streng en in de waarneming der belangen van de fabriek tegenover hen onverbiddelljjk directeur; de anti-vrijmetselaren hieven een juichkreet aan over deze nieuwe aan leiding om de loge, waarvan de heer Van der Putten een der coryphaeën is, verdacht te makenkortom - de Btad was er vol van. Menigeen had 't ook „al lang voorzien"; men vertelde allerakeligste bijzon derheden over den voortvluchtigehütoxres de femme staaltjes van roekelooze geldrerkwisting, proeven van een echt Nabobsleven. Maar tegenover deze spontane verduistering van den glanB der ondergaande zon, stond eene andere beoordeeling. Men verzekerde in kringen, waar de heer Van der Patten van nabij bekend was, dat hij de meest rechtschapen man ter wereld was; men stelde zich borg voor zijne eerlijkheid: men riep 't als van de daken af: deze man kan geen falsaris, geen dief, geen schnrk zijn. En toen men bij 't onderzoeken van de kas der „Louisa- stichting", die onder zijn beheer was, ontdekte dat er geen penning aan ontbraktoen men vernam dat ook de kas der broodfabriek ongeschonden was, rees er toch ook bij de „Schadenfrendige" menigte een zweem van twijfel. En ik, die er zoo geheel buiten stond, ik vroeg me eenigszins ver legen af: welke niting van de vox populi is hier na wel de vox Dei? Aan de eene zijde wordt verzekerd dat er valsch- heden in de boeken zijn ontdekt, waar zeer belang rijke .debet-posten openstaan, die voldaan zjjn, ea waar aanzienlijke betalingen blijken te zijn geschied, zonder dat er van compenseerende leveringen is geblekenmen verklaart de fraudes door 't feit dat de directeur, die voor jaren de noodlottige gevolgen van overdreven graanspeculatiën ondervond, en wien dit vóór drie jaren dan ook uitdrukkelijk is verboden, toch is blijven specnleeren voor eigen rekening, maar met de fondsen der Vennootschap; men heeft, van die zjjde, na zjjn vertrek nit Den Haag, de justitie onmiddellijk in de zaak gehaald en publiek schandaal uitgelokt, waar misschien eerst een meer nauwgezet onderzoek niet zoo over bodig ware geweest; de justitie zelf is daardoor wat heel kras opgetreden, door onmiddelljjk den voortvluchtige te signaleeren; door - om slechts ééne bjjzonderheid te noemen - alle aan den heer Van der Patten gerichte telegrammen te onder scheppen en door, terstond bjj zjjne ontdekking,, zjjne uitlevering aan het Belgisch gouvernement te vragen ter zake van „valschheid in geschrifte."' Maar aan den anderen kant wordt beweerd dat er geen enkele valsche post in de boeken voorkomt; dat wellicht eenige posten niet zjjn geboekt, waar door de verliezen, door inderdaad verboden specu- latiën, tjjdeljjk voor 't oog der commissarissen zjjn verborgen. In dat geval is er zeker sprake van onbevoegde handelingen des directenrs, van zjjne persoonljjke aansprakeljjkheid voor de verliezen, maar niet .van valschheid; vandaar ook dat velen betwjjfelen of de uitlevering wel zal worden toe gestaan. Zij die zóó spreken, voegen er bjj dat de man voor zaken naar Luik is gereisd, om eene nieuwe onderneming op 't getouw te zetten, nu hij van zjjn ontslag zekerheid had verkregenen inder daad is het feit, dat hjj met een bekend industrieel, den heer T., naar België vertrok en aan dezen zjjn adres opgaf; dat hij zich te Brussel in een bekend hotel ophield, waar iedereen hem kon zien en aan houden, een reden om te gelooven dat hij werke lijk niet aan eene vlocht heeft gedacht. De onbe- vooroordeelden, die er geen behagen in scheppen den gevangen leeuw te pjjnigen, verklaren dat door hem alleen particuliere papieren zijn meegenomen, en dat de justitie, iodien zjj den gewonen weg van informatie had ingeslagen, zonder eenigen twijfel, zonder signalement of uitzending van rechercheurs, den voortvluchtige dadel jjk zou hebben gevonden. Dat alles verdient overweging en het publiek, tnk op schandalen, mocht waarlijk bjj zooveel onzeker heid het onderzoek der justitie afwachten alvorens

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1