N*. 7685. Maandag 9 Maart. A°. 1885. Derde Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden per 3 oiaauden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd IVieuwt*. In een brief uit de hoofdstad in de «Arnh. Crt." wordt verbaud gezucht tusschen de grieven, die in den laatsten tijd bij de stedelijke autoriteiten tegen de brandweer waren gerezen, en de plotselinge verdwijning van den heer Dijck- meester. Sedert de directie van het corps van den oprichter, den heer Steenkamp, ia andere handen was overgegaan, liet de tucht te wenschen over, wat tot berispingen van den commandant aanleiding gaf, die daardoor meer en meer inzag dat hij niet als de rechte man op de rechte plaats werd be schouwd. Zelfs moet zijn vriend Steenkamp hem bij zijn laatste bezoek in den noodlottigen nacht den raad hebben gegeven zijn eervol ontslag te vragen, ten eiode te voorkomen dat het hem zou worden gegeven. Met die tijding durfde de heer Dijckmesster niet tot zijn gezin terugkeeren. Zijne voortdurende zwaarmoedigheid bewees, dat wanhoop aan de toekomst reeds lang wortel bij hem had geschoten. Terwijl de moeder het huis verlaten had en de kinderen alleen had achtergelaten, trok te Zandvoort een meisje van 21/, jaar, in een kin derstoel gezeten, eene schaar onder eene brandende petroleumlamp vandaan, waardoor deze op het kind neerviel. Hoewol de buren spoedig ter hulpe toe snelden, had de arme kleine echter reeds zulke brandwonden gekregen, dat het na een lijden van twee dagen bezweek. Een zekere Roskorowitch, te Kiew, had aan een professor te Moskou, dr. Walter, zijn hoofd verkocht veor 500 roebels, en vooruit het geld ontvangen. Toen Roskorowitch gestorven was, kwam dr. Walter naar Kiew; de familie echter had den overledene reeds begraven, met hoofd en al. Dr. Walter doet haar nu een proces aan em schadevergoeding of een ander hoofd. Een afschuwelijk v o o r v a 1 h e e f t o p het eiland Shaw, behoorende tot St.-Juan (Amerika), plaats gehad. Zekere James Barker ging derwaarts om te jagen, maar kwam niet terug. De sheriff van St.-Juan met eenige burgers gingen op onderzoek uit en vroegen inlichtingen aan een eenzaam daar verbljjfhoudenden persoon, die min of meer waan zinnig was. Deze weigerde den toegang tot zij se hot, maar tevens zag men hem een lijk wegslee- pen, 't welk dat van den vermiste was. De eerste, die de hut wilde binnendringen, werd doodgeschoten, en nu besloot men den halfwaanzinnige te temmen door de hut in brand te steken, waarna het ver koolde lijk van den moordenaar onder de overblijf selen werd gevonden. Te Dortmund werd dezer dagen eene zaak door het gerecht behandeld, die levendig aan de middeleeuwen deed denken: het was eene hekson- gescbiedenis, die in onze negentiende eeuw onge looflijk schijnt. Te Flierich, in de nabijheid van Hamm, woont de vijftigjarige Johanna Flasbeck, die van gemeente wege onderhouden wordt en aan handen en voeten verlamd iB. De vrouw werd de gerechtzaal binnengedragen en op een stoel nedergezet; zij werd als eene zoo genaamde «wijze" vrouw beschouwd eu had als kaartlegster veel toeloop. Spoedig ging zij de zaken meer op grooten voet drijven, trad als officiëele beks op, en had weldra een bijgeloovig echtpaar in 38 keeren een gezamenlijk bedrag van drieduizend mark weten af te troggelen. Zij vertelde dat zij met het Oberprademiinne- ken" (waarmede de duivel bedoeld werd) een ver bond had gesloten. Het geld dat zij van de be drogenen ontving, gaf zij, naar zij beweerde, aan de «Deprone-bank" in bewaring, maar in werkelijk heid kocht zij er sterken drank voor. De brieven van de «Deprone-bank" waarvan hpt „Oberprademanneken" directeur heette te zijn, waren zeer vermakelijk en onbegrijpelijk onzinnig; een er van was onderteekend «in domini fidibus manneken." Het echtpaar heeft natuurlijk van de beloofde schatten geen cent zien opdagen, maar is door de handelwijze der bedriegster integendeel totaal ge ruïneerd. De heks werd tot drie jaren gevangenisstraf en haar medeplichtige, die de brieven had geschreven, evenzeer tot gevangenisstraf veroordeeld. De zitting van het gerechtshof duurde, naar de „Elberf. Zeit." mededeelt, van 's morgens vroeg tot laat in den avond. Te Boelabruk overleed dezer dageu eene oude vrouw, die jaren lang gezegd en gedacht had dat zij na haren dood in meel zou veranderen. Men dacht dat zij zeer arm was, daar zij van aalmoezen leefde. Groot was de verwondering en de blijdschap barer erfgenamen, toen zij na het afsterven eene som in gangbaar geld vonden van meer dan 50,000 fl. en veel van het fijnste lijn waad, iets wat de vrouw nooit gedragen had. Elf dagen na de begrafenis vond de familie nog elf zakken met zilvergeld en een koffer met klin kend goud. Tyrannie der ouders. - Het volgende verhaal wordt uit Kasan in Rusland gemeld. Een rijk koopman, Lutyschew genaamd, was voor de tweede maal gehuwd. Toen zijne oudste dochter de kostschool verliet, deed hare stiefmoeder al 't moge lijke, om haar uit 't ouderlijke huis te verwijderen, en de vader hielp mede. Men koos voor haar een echtgenoot met geld, dien zij moest huwen. Het 19-jarig meisje bad en smeekte, om haar niet tot dit huwelijk te dwingen, maar de vader bleef doof voor de beden zijner dochter. Het huwelijk werd voltrokken; na den maaltijd wist de jeugdige vrouw ach een oogenblik te ver wijderen en schoot zioh met eene revolver dood. In een achtergelaten schrijven verklaarde zij de reden van deze wanhop'ge daad; zij beminde den haar opgedrongen man niet, wel een anderen, en wilde of kon de vrouw «iet worden van iemand^ dien zij niet liefhad. Geheel Kasan was er vol van. Eene talryke men gte begeleidde het lijk grafwaarts; de studenten droegen de kist. Bij 't graf werd de handelwijze der ouders soherp gegispt. De vader trachtte zich te rechtvaardigen en zwoer dat zijne dochter hem nooit haar tegenzin in het huwelijk met dien man had te kennen ge geven, anders zou hij haar zeker ter wille zijn geweest. Hij knielde bij het graf neder, en hief de handen ten hemel, om door dit vertoon nadruk aau de verzekering zijner onschuld te geven. Daar klonk een kinderstemmetje: «Dat is niet waar, papa, herinner u maar eens hoe Durja voor u geknield lag en bitter weenend smeekte haar jeugd niet te verwoesten. Zijt gij dat vergeten Dit protest, uit den mond van zijn eigen kind bij het nog geopend graf zjjner dochter, deed de» tyran zijne bezinning verliezen, en door eene beroerte getroffen stortte hij neder, om niet weer op te staan. BUITENLAND. Frankrij Ia. Volgens eene depêche, uit Weenen aan de «Temps" gezonden, heeft het Fransche Kabinet aan Ue mogend heden het voorstel gedaan, om door eene technisch» commissie een voorloopig plan te doen ontwerpe tot bescherming der vrgheid van het Suez-kanasl. Italië zou reeds zijne goedkeuring aan dit voorstel hebben gehecht, onder de voorwaarde dat ook de overige mogendheden zich hiermede vereenigden. J PRIJS DER ADVERTENTIE!!t j V»n 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor lui incasseer ren binten de stad wordt 0.10 berekend. De «Justice" bevat een verbazend verhaal van een Fransch militair, die op het transportschip de «Nantes" naar Tonkin op reis is. «Wij zijn op een ongelukkig schip," schrijft hij, «dat op zee niets waard is. Den 2den Februari uit Toulon vertrokken, komen wij nu, den 20aten, eerst te Port-Said; terwijl wij er, met inbegrip van het oponthoud te Algiers, slechts negen dagen over hadden moeten doen. De zee was voortdurend ongunstig; de hokken, waarin de paarden en muilezels op het dek stonden, zijn weggeslagen, eu de beesten staan er nu dooe elkaar tusschen de tonnen en touwen. Vijf en twintig zijn er reeds dood, de rest is alles min of meer gekwetst; als wij er tien van de driehonderdtwee te Hai-phong aanbrengen, zal het, naar de meening van den veearts, al zeer veel zijn. De administratie heeft al de schuld hieraan; zij heeft een schip goedgekeurd, dat geen dienst kan doen en slecht ingericht is. Eeoige dagen geleden rolde een man over het dek en brak zijn been; de geneesheer, dien wij te Algiers aan boord gekregen hebben, opent de doos met instrumenten: pluksel was er niet, de doos bevatte eene zaag, twee bistouri's, twee sleulels om kiezen te trekken en twee verloskundige instrumenten! Gisteren zag men, gedurende het slingeren van het schip, een anker van bakboord naar stuurboord heen en weer gaan, alles op zijn doortocht veH nielend, paarden en muilezels wegmaaiend. De am-j munitie staat onder water; eerst hadden wij zes stoomketels, nu zijn er drie onbruikbaar, vandaag dat wij zoo langzaam vooruitkomen. Kolonel Dugenne heeft een rapport aan den minister! van marine opgesteld, en de artillerie-kapitein, die met de verantwoordelijkheid van de beesten, de kanonnen en de ammunitie belast is, heeft aan den minister van oorlog geschreven, om hem het bijna totaal verlies der lading te berichten." Zwitserland. De huiszoekingen bij de anarchisten te Bern moe ten belangrijke stukken voor den dag gebracht heb ben, voornamelijk eene voor het onderzoek zeer be langrijke opgaaf van de anarchistische secties in Zwitserland met de namen van al de leden. Difi stuk werd in het vereenigingslokaal van de «Frei- heit" gevonden. De in hechtenis genomen anarchisten zijn in afzond derlijke cellen der staatsgevangenis opgesloten en worden streng bewaakt. Van hen (22 mannen en 2 vrouwen) zijn er twee weder vrijgelaten, eene Zwit- sersche vrouw en een letterzetter uit Oostenrijk.1 De meesten der gearresteerden behooren tot het kleermakersgild. Negen van hen zijn Zwiteers, de anderen van Duitsche nationaliteit. Dagelijks hebben verhooren plaats. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren, bij de voortgezette behandeling der Staatsbegrooting, verworpen het voorstel van den heer Kardorf, betreffende het weder bijeenroepen der muntcoDferentie tot herstel van den dubbelen standaard. De bondscommissarig betoogde, tegenover de rede van den voorsteller, dat de pessimistische beweringen over den Duit- scheo goud8omloop geen steek hielden. De Rijks-! bank was in de laatste jaren steeds in staat, zondes eenige bezorgdheid over de vraag hoe men goud in het land zou kunnen houden, zich nieuw goud aan te schaffen. De vrees dat speciale bescher mende maatregelen noodig zonden zijn om Dnitsck goud in het land te houden, was ongegrond. De overige posten der gewone Staatsbegrooting werden daarop goedgekeurd. Heden voortzetting van het debat. Bij kabinetsrescript van den Duitschon keizer is last gegeven tot het vormen van een Austra lisch eskader, dat bestaan zal uit het pantserfregafc LEIDSCH Ml DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1