gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig bestaan der Yereeniging. Verschillende vakgenooten in het bui tenland hebben het voornemen te kennen gegeven, deze tentoonstelling te bezoeken. Ook znllen o. a. de hoofdredacteuren van de voornaamste Engelsche tuinbouwbladen in de dagen der tentoonstelling te Haarlem vertoeven, om de verslagen voor hunne bladen zeiven op te maken. Het stoomschip „Prins Frederik" arriveerde Dinsdag van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Marie" vertrok gisteren van Batavia naar Amster dam; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez en ging terstond het kanaal in. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Bolsward, mr. J. Boldingh Gzn., thans griffier bij het kantongerecht te Pnrmerend; - benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, F. C. P. Boterhoven De Haan en H. Kuyper, beiden cand.-notaris aldaar; - 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den schout-bij nacht F. H. P. Yan Alphen, eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den schout-bij nacht J. W. Binkes, een en ander met den datum van overgave en overname van dat bevel. Gemengd Nieuws. In de bank derbeschu1digdennam heden voor het Hof te 's-Hage plaats zekere G. J. M., oud 54 jaren, koopman, wonende te 's-Hertogen- bosch. Deze persoon, die reeds bij herhaling werd veroordeeld, o. a. door den militairen rechter tot de doodstraf ter zake van insubordinatie, van welke straf hem echter door den Koning gratie werd ver leend, bevond zich in December van het vorige jaar te 's-Hage, alwaar hij in een logement in het Lam groen zijn intrek had. In dat logement schreef hij den 12den December een bedelbrief, welken hij met den naam van prof. R. te Leiden onderteekende. Ten einde het te doen voorkomen dat de persoon, voor wien de liefdadigheid werd ingeroepen, reeds van onderscheidene Leidsche dames ondersteuning had bekomen, plaatste hij achter het geschrift een aantal namen met vermelding van betaalde gelde lijke bedragen en trachtte vervolgens te Leiden op den brief nog meerdere gelden te bekomen. Twee malen gelukte hem dit, doch bij de derde aanbie ding ten huize van prof. mr. v. d. H. liep hij in den val. Deze zag terstond dat het geschrift valsch was, herkende den man als een oude bekende der justitie en deed hem door de politie arresteereu. De besch. bekende volledig zijne schuld. De zie kelijke toestand waarin hjj verkeerde en het ge brek dat hij leed, hadden hem tot het plegen van het feit gebracht. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman achtte het bewijs voldoende door de bekentenis en de ver klaringen der getuigen geleverd en requireerde de schuldigverklaring van besch. aan valschheid in een onderhandsch geschrift en het tweemalen desbewust gebruik maken van het valsche stuk zoomede, zijne veroordeeling tot 8 maanden eenzame opsluiting en drie boeten van f 50. Het Hof, dat aan het einde zjjner zitting uit spraak deed, veroordeelde den besch. tot de ge- eischte straf. Ten nadeele van den schipper De M. uit Leiden, is van eene schuit aan het Spui te 's-Hage een vaatje boter gestolen. Dader onbekend. Omtrent de aanhouding te Brussel van den voormaligen directeur der Haagsche Brood- en Meelfabriek, deelen de Brusselsche bladen mede dat die arrestatie, welke geschiedde op aanwijzing van de Maastrichtsche politie, heeft plaats gehad Maandag-ochtend in het „Hotel de Saxe," rue Neuve aldaar, en dat de uitleverings-aanvraag van de Nederlandscbe Regeering is gegrond op de ten lastelegging der misdrijven van misbruik van ver trouwen en valschheid. Weder is een geval van longziekte voorgekomen onder het vee van den veehouder S. C. Yan Waalijk van Doorn Jr. te Schiedam. Te Rotterdam is gisteravond door het springen van eene flesch spiritus binnenbrand ont staan ten huize van eea drogist in de Weste Wagen straat, welke brand door werking van drie spuiten werd gebluscht. De officier van justitie te Rotter dam heeft eene vervolging ingesteld tegen J. P. Brakkee, directeur van een begrafenisfonds en maat schappij tot geldelijke uitkeering bij overlijden al daar, die zich had verwijderd met gelden aan het fonds der Maatschappij toebehoorende. Hedenmorgen is in dediamantslij- perij op de Rozengracht te Amsterdam een jongen tusschcn de machine geraakt, ten gevolge waarvan hÜ een arm verloor. Hij werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. De gewezen inspecteur van politie Van R. aldaar is naar de cellulaire gevangenis gebracht wegens bedreiging van zijn oud-collega, den inspecteur R. Het gerechtshof te Amsterdam heeft veroordeeld De H. wegens diefstal van zilveren lepels en vorken te Hillegom, tot 2 jaren celstraf en v. d. N. wegens medeplichtigheid daaraan, tot 16 maanden celstraf; zoomede M. v. G. die de ruit van een goudsmidswinkel op den Vijgendam ver brijzelde en zich eenige horloges toeeigende, tot 2 jaren celstraf. Bij de werkverschaffingcommissie te Amsterdam is weder f 5000 ingekomen, waar onder een gift van f 2000; het totaal is thans f 167,000. Een tweejarig meisje te Zaandamis in een pot met kokend water gevallen en na een smartelijk lijden denzelfJen dag aan de gevolgen overleden. Te Veenendaal woont een oud-sol daat van Waterloo, I. Mark genaamd en in 1796 te Leiden geboren. De 89-jarige man verkeert in de armoedigste omstandigheden en ontvangt van de Hervormde diaconie zijner woonplaats één gulden in de week. De pendule uit de stations-wacht- kamer te Arnhem ontvreemd, is terechtgekomen, terwijl de dieven zijn gearresteerd. Het voorwerp was zoo zwaar, dat één persoon het onmogelijk kon dragen; niemand had op de brutale roovers acht geslagen. De Friesche hardrijders Van der Zee en Kingma zijn te Leewarden teruggekomen. Zij werden er feestelijk ontvangen. Tegen vrouw W. en hare beide doe li ters die er te Venendaal eene geheime kreeg op na hielden en ook aan kindereu beneden de 16 jaren tapten, is door den officier van justitie bij do recht bank te Arnhem ieder eene celstraf van 14 dagen geëischt. Een schippersknecht is ter hoogte van Fortmond, onder Olst, over boord geslagen en verdronken. Te Hemen, onder Borgharen, is een kalf geboren zonder achterpooten, met een kop als een doghond, terwijl de staart op den rug staat. Ongeloovigen kunnen zich bij den landbouwer J. Hopman overtuigen. Te Nijverdal is de woningvanden heer H. Ter Keurst tot den grond afgebrand. Drie koeien vonden haar dood in de vlammen. De voerman Sikkelé, op Tessel, die met paard en wagen van den zeedijk is gestort, is aan de gevolgen van de schedelbreuk gestorven. Hij laat eene vrouw met acht jeugdige kinderen in armoede achter. Op d e n b o u 1 e v a r d M o n t p a rn a 8 s e t e Parijs woont een kapper, die zich door zijne negen tienjarige dochter in den winkel doet helpen. Maan dag kwam een acteur, de heer S., den winkel binnen om zich te laten scheren, en het jonge meisje werd met die taak belast. De klant schijnt wat al te vrijpostig te zjjn geweest, zoodat de schoone bar bierster hem, bij eene heftige beweging die zij maakte, eene diepe wonde aan de keel toebracht. De heer S. werd onmiddellijk naar een gasthuis vervoerd en het jonge meisje in arrest genomen. De telegrafist van het Duitsche sta tion Hanau, die de oorzaak was van het spoorweg ongeluk op 14 November jl., dat aan 22 personen het levon kostte, is deswege tot drie jaren gevan genisstraf veroordeeld. Hij had, naar men zich her inneren zal, te vroeg het sein gegeven aan een trein om het station binnen te rijden, en de noodlottige botsing was daarvan het gevolg. Te Albi heeft zekere Marty zijn vader doodgeschoten en zich daarna zelf door een geweerschot gevaarlijk gewond. Marty had zijne vrouw verloren en was sedert dien niet wel bij het hoofd. Te Le Mans vertoonden eenige jon gelieden eene pantomime in de salie Ory, waarbij geweerschoten werden gelost. Door onhandigheid van een der vertooners werd een der toeschouwers doodclijk getroffen. De dader is gearresteerd. De Brusselsche brievenbesteller Terrace, die met eene waarde van 45,000 fr. op den loop ging, is reeds te Antwerpen gevangen genomen. De politie ging zoodra zij het signalement ontvangen had, opweg en vernam weldra dat een persoon zich in een verdacht huis bevond en daar verbazend veel geld verkwitstte. Hij beweerde, toen de politie zich met hem in aanraking stelde, een officier van politie uit Brussel te zijn, die Terrace moest opsporen, waarop de agenten hem aanraadden naar het politiebureel te gaaD, om daar tot die opsporing de hulp der Antwerpsche politie in te roepen. Eindelijk stemde Terrace toe om zijne nieuwe kennissen te volgen; maar nauwelijks was hij op straat of hij zette het op een loopen. Hij werd toen opgepakt en naar het politiebureel gebracht, waar hij bekende Terrace zelf te zijn en den diefstal te hebben gepleegd. Door de ontploffing in de mijn bij Newcastle zjjn niet 26, maar 36 personen omgekomen; 7 werklieden werden zwaar gewond uit de mijn gehaald. Een Amcrikaansch schrijver werd onlangs door een vagebond op zijn bureel over vallen en mishandeld, 's Mans echtgenoote l ep het huis uit en de straat op, terwijl zij uitriep: „mijn man wordt door een schavuit vermoord!" Iemand dien zij tegenkwam snelde de woning binnen om te helpen en kwam weldra op het too- neel van den strijd, terwjjl de vrouw naar een ge neesheer snelde. Wie beschrijft echter hare verbazing toen zij, na een paar minuten lerugkeerende, ontwaarde dat de beide kampioenen nog steeds vechtende over den grond rolden, terwijl de redder, met de han den in de zakken, bedaard naar het geval stond te kijken. „Waarom help je mijn man niet?" riep de dame. „Yraag excuus mevrouw", antwoordde de aange sprokene, „u hebt zooeven geroepen: „mijn man wordt door een schavuit vermoord;" nu ben ik in deze plaats geheel onbekend en ik heb met jïen besten wil der wereld nog niet kunnen ontwaren wie van de beide heeren eigenlijk de Behavnit is." BUITENLAND. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren, in strijd met het bij tweede lezing genomen besluit, het regeeriogsvoor- stel aangenomen waarbij voor Kaapstad een consul- generaal (geen consul) wordt aangesteld. Ook heeft de Rijksdag met 173 tegen 152 stem men, bij derde lezing, 20,000 rijksmark toegestaan voor bezoldiging van een tweeden directeur aan het bureel van buitenlandsche zaken, welke bij de tweede lezing geweigerd was. Het centrum en de rechterzijde hebben tegengestemd. Van de Duitsch- vrijzinnigen stemden ongeveer 20 voor den post. Graaf Herbert Von Bismarck is gisteren van Berlijn naar Londen vertrokken. Het door de Duitsch-vrijzinnigen op het tol tarief voorgestelde amendement, om op alle vóór 15 Januari 11. gesloten leverings-contracten de nog van kracht zjjnde tarieven toe te passen, heeft, naar het schijnt, geen kans van aangenomen te worden. Het Centrum, zoo meldt de „Frankfurter Zei- tung", acht dezen maatregel te ver strekkend. Egypte. Uit Korti wordt geseind dat, ten gevolge van de buitengewone hitte, binnenkort de volgende beschik kingen zullen getroffen worden Het hoofdkwartier zal naar Dongola gaande troepen zullen op ver schillende punten langs den Nijl gestationneerd wordenal de stoombooten en noodige andere booten worden voor deze verplaatsing in gereedheid gebracht. De thermometer wijst 104 graden in de schaduw. Het laatste konvooi van gekwetsten is van Gak- doel te Korti aangekomen. Lord Wolseley zelf lijdt aan eene oogontsteking, ten gevolge van Soedans klimaat, en onder zijne troepen veroorzaakt de reeds toenemende hitte typheuse koortsen. Het garnizoen vam Kassala heeft den 2den Februari, dus niet lang na zijne onlangs door ons vermelde overwinning, bij een nieuwen uitval, eene gevoelige nederlaag geleden, waarbij het 28 officieren en 632 man verloor. Te Cairo is, naar de „Daily News" meldt, Dinsdag een brief van generaal Gordon aangekomen gedateerd 26 November. Daarin verklaart de gene raai dat hij zóó teleurgesteld was over het gedrag van Engeland tegenover hem, dat hjj nooit damheer terugkoiron, masr vertrekken wJde naar het Congo gebied.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2