litie, die op het geroep van moord binnensnelde, liet v. W. af en vluchtte achter in zijne woning. Daar was echter geen uitgang, maar v. W. maakte gebruik van een gat van het tonnenstelsel, hetwelk in de KalkBtraat uitkomt, en kroop daar doornaar buiten, waar bij het op een loopen zette en den weg naar de rivier insloeg. Daar gekomen sprong hij te water, hetgeen gezien werd door den stuka door A. Knikman, die mede zich te water begaf om den drenkeling te redden. Deze was hiervan echter niet gediend, want hij weerde zijn helper met vuistslagen af, zoodat deze zelf hulp noodig had wilde hij niet omkomen. Van W. werd later opgevischt, maar alle pogingen om de levensgeesten bij hem op te wekken, waren vruchteloos. Uit St.- Petersburg wordt gemeld dat bij de huiszoeking in de woning van den plot seling overleden student Pereljajew eene geheime drukkerij der nihilisten ontdekt is. Alle kisten en kasten waren opgevuld met revolutionnaire geschrif ten onder matrassen vond men pas gedrukte exem plaren der „Norodnaja Wolja," en proclamaties van het Uitvoerend Comité, waarin diegenen met den dood worden bedreigd die den bekenden nihilist Dejajew verraden. Voorts werden gevondenletter typen, drukinkt, drukrollen en zijden papier voor het maken van proclamaties. Verscheiden studen ten zijn in hechtenis genomen. Ten gevolge van het initiatief, ge nomen door de wetenschappelijke afdeeling der Royal Horticultural Society te Londen (die in het vorige jaar het zoogenaamde „Nardfosen-congres" tot stand bracht), heeft zich eene commissie gevormd, onder den naam van „Narcissus-committee", die zich ten doel stelt, het vraagstuk te onderzoeken omtrent de verdubbeling der narcissen, en te trachten tot de wetenschap te komen, onder welke voorwaarden enkele narcissen in dubbele veranderen. De werk zaamheid van deze commissie zal uit den aard der zaak over eenige jaren loopen. Er zijn enkele pun ten voorgesteld omtrent de wijze van onderzoek en waarneming, omtrent wier vaststelling nader zal worden gehandeld in eene vergadering, den lOden Maart a. s. te houden in de LinneaanBche bibliotheek te South-Kensington. Secretaris dezer commissie is dr. W. H. Lowe. Aan 52 planten- en tuinbouwkun digen zijn uitnoodigingen verzonden om deel nit te maken van het Narcissen-comité. Van de bniten- landsche of in Groot-Britannië van Londen verwij derd wonende leden wordt niet gevergd, dat zjj trouw de vergaderingen zullen bijwonen. Onder de 43 leden uit Groot-Britannië en Ierland vindt men alle planten- en tuinbouwkundigen, die zich met het geslacht narcissen daar te lande hebben bezigge houden; de 4 buitenlandsche leden zjjn de heeren S. H. De Graaff te Leiden, J. H. Krelage te Haar lem, Max Leichtlin te Baden-Baden en Henri Vil- morin te Parijs. BUITENLAND. Oroot-Britannië. Het Hoogerhuis heeft zich gisteravond vereenigd met den inhoud der koninklijke boodschap betreffende de militaire-reserve. Lord Granville verklaarde dat de regeeriog, bij de stellige verzekeringen van Frankrijk, geen geloof schenkt aan het gerucht, als zou grondgebied in Birma aan Frankrijk zijn afgestaan. Wegens eene lichte ongesteldheid woonde de heer Gladstone de zitting van het Lagerhuis niet bij. De heer Childers zeide dat hij den dag voor het overleggen der finantiëele schikking betreffende Egypte nog niet kon bepalen. Hij had echter van een der ambassadeurs vernomen dat men met de schikking feitelijk gereed was. Aangenomen is een adres aan de koningin, waarin haar dank wordt gebracht voor de boodschap be treffende de militie-reserve, nadat een amendement van den he9r Labouchere, om dezen maatregel af te keuren, met 149 tegen 19 stemmen ver worpen was. Cunningham en Burton, beschuldigd van mede plichtigheid aan de dynamiet-aanslagen, verschenen gisteren opnieuw voor het gerechtshof in Bowstreet te Londen. De procureur zeide dat hij getuigenis zou overleggen, waardoor Burtons medeplichtigheid aan den dynamietaanslag in het station van Cba- riog Cross en in het andere station te Londen eenige dagen later bewezen wordt. De „Standard" heeft aan de moeder van Cameron, den oorlogs-correspondent die in dienst van dat blad sneuvelde en die voor zijne oude moeder het brood verdiende, een levenslang en ruim jair- geld toegekend. Duitsehlaud. De Rijksdag heeft gisteren het additioneel krediet voor Kamerun goedgekeurd, overeenkomstig de voorstellen der commissie. Prins Bismarck verklaarde dat de koloniale poli tiek slechts dan mogelijk is, wanneer zjj door het volk krachtig wordt voorgestaan. „De regeeringen behooren te weten," zeide hij, „hoe het volk over de koloniale politiek denkt, en dit kan in voorko mend geval door nieuwe verkiezingen geschieden. De tegenwoordige houding van den Rijksdag kan het verzet van het buitenland tegen de koloniale politiek van Duitschland slechts versterken. In Engeland zijn vertrouwelijke mededeelingen van mij openbaar gemaakt en dit beschouw ik als een toeken van het levendig ongenoegen dat in Groot- Britaonië heerscht. Yan Eogelsche zijde is mij ver weten dat ik mij ongunstig over Egypte heb uit gelaten dat is echter niet het geval, en evenmin heb ik eenigen raad gegeven. Wel was mij dit laatste verzocht, maar ik weigerde. Alleen heb ik op het verzoek om althans mijne meening te uiten, geantwoord dat de Engelsche ministers de bemid deling des Sultans moesten inroepen, doch Egypte niet annexeeren, om de gevoeligheid van Frankrijk niet op te wekken. Indien de Engelschen echter Egypte annexeerden, zou Duitschland hen daarin niet hinderen, want aan de vriendschap van Enge land is ons meer gelegen dan aan het lot van Egypte. Hadde men mijn wenk gevolgd, dan zou Engeland thans wellicht in een beteren toestand verkeeren." KOLONIËN. BATAVIA, 29 en 30 Januari. In haar mail-overzicht spreekt de „Java-Bode" de hoop uit dat de Mandhorsche onlusten eerlang met kracht van wapenen - en met meer wijs beleid dan tot dusver getoond is - zullen worden gedempt. Men schijnt er den sultan van Sambas voor te wil len in den arm nemen, die, zoo hij wil, gewis met zijne onderdanen en de hem ten dienste staande middelen, de opstandelingen in de ontoegankelijke wouden en moerassen, waar zij zich ophouden, kan meester worden. Eene bezending van geweren, oud model, trompladers, die van Batavia naar Pontianak mede gaat, staat waarschijnlijk met zulk een plan van hulptroepen in verband. Doch het maakt een bitter onaangenamen indruk, dat het Nederlandsch- Indische gouvernement de hulp zijner inlandsche vazallen noodig heeft, om zijn gezag over een hand vol oproerige Chineezen en wat naakte Dajakkers te handhaven. Er is zoo'n doorslaand gemis aan fermiteit in ons militair optreden, gedurende de laatste jaren; platweg gezegd, alles gaat zoo lam, dat de zeeziekte, welke de heer Keuchenius aan haalde als een gevolg van het bestudeereu der koloniale politiek, in dubbele mate dengene over valt, die van nabij de zaken gadeslaat. Naar Pontianak zullen a. s. Zondag, per „Celebes", vertrekken: de staf en 2 compagnieën van het 5de bataillon infanterie, één officier van gezondheid, één luitenant-kwartiermeester, één adju dant-kwartiermeester, 10 artilleristen met materiëel, 75 fuseliers van het garnizoensbataillon te Batavia en 100 dwangarbeiders. Wegens ziekte zullen niet mede derwaarts ver trekken: de kapitein Anteo, de 1ste luitenant d'Hamecourt, de 2de luitenants Jieloflf, De Roever en Van Gogh. In de plaats dezer officieren zullen vertrekken de kapitein Winckel, de lste luitenant Heintz en de 2de luitenant Van Regteren; voorts de luitenant Kuypers van Solo. Dat de toestand in Mandhor en omstreken alles behalve fraai is, wordt nog bewezen door de bjjzon- heid dat de overste Vetter, de militaire commandant aldaar, zelf naar Batavia moet geschreven hebben dat hij 1000 man noodig had. Te Samarang ontscheepte de stoomer „Penang" wederom oen factuur van 74 hadji's, zoo kersversch uit Mekka of uit Singapore aangebracht. (Loc.) lloor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië njn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot Hten commies bij het dep. van binnenl. bestnnr, C. L G. CastenS; tot algemeen ontv. van 'slands kas: te Buitenzorg VfO. Brouwer; te Madjs- lengka, H. Pieck. Bij de Weeskamer Se Batavia: met yjgang van 1 Febr. 1886, tot lid, mr. D. Beetstot tijdelijk lid, W. F. Ploegmantot adjunct-aecretaris J. L. Hanozet Gordon; tot tijd. adjunct-boekh. J. Blomhert; tot tijd. laten commiea A. J. Van Bronckhorst; tot tijd. 2den commies G. Riekerk; tot tijd. 3den comm. J.M. Theuvenet. Tot ontv., de verific. 2de kl. J. N Smits; tot verific. 6de kl A. A. De Bruyn; tot tijd. verific. 5de kl. M. A. Veit. Tot advocaat ei procureur bij den Raad van Justitie te Soe rabaia mr. J. W. Ramaer; tot veearts bij den burgerlijken dienst W. J. Easer. Ontslagen: Bij de wees- en boedelkamer te Padang (Su matra's Westkust), met ingang van 1 Febr. 1885 nit zijne betr. de president W. F. Mayer en in zijne plaats benoemd het lid van de Weeskamer te Batavia J. C. Tasch. Belast: Bij de in- en nitvoerr. en acc.met de waarn. der betrekking van adj.-insp. A. D. Verzijl, van ontv. te Samarang F. D. W. Kruthoffer. Tijdeljjk belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter lste kl. bjj den dienst der Staatssp. op Java D. J. Stam. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnenl. bestuur om zóódanig werkzaam te worden gesteld als raadzaam zal worden geoordeeld, de ter beschikking van den gonv.-gen. gestelde veearts C. A. Penning. Door den directeur van onderwijs, ceredienst en nijverheid Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezeu gelijkgestelden in Nederlandsch-Indie Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. P. Koppenol, 3de on- derw. aan de kweeksch. voor inl. onderw. te Magalang (Kedoe). Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lag. sch. te Probolinggo, de onderwijzer 3de kl. J. J. D. Van Batenburg, thans waarn. 4de ond. aan de kweeksch. voor inl. onderw. te Probolinggo; als hulponderwijzer aan de op. lag. school te Mage- lang (Kedoe); de ben. onderwijzer 3de kl. P. Koppenol. Overgeplaatst: Van de school voor zonen van inl. hoofden en andere aanzienl. inl. te Magelang (Kedoe), als hulp onderwijzer n. de op. lag. school te Bondowoso (Beaoeki), de ond. 3de kl. D. Schoon dermarkvan de op. lag. sch. te Bang- kalan (Madura), n. de op. lag. meisjessch. te Padang, de tijd. hnlponderwijzeres A. M. Rosrnan; van de op. lag. school te Probolinggo, als hulponderwijzer naar die te Bangkalan (Madura), de ond. 3de kl. W. Ruitenbeek. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den lnit. der inf. W. C. Keeser. Overgeplaatst: De officn. van gez. 2de kl. L. Marcus naar den geneesk. dienst in de Wester-afd. van Borneo en E. Baumann naar Buitenzorg. Vertrekkende passagiers per st. BurgemDen Tex", op morgen, van Batavia naar Amsterdam. J. R. Becker, echtg. en 2 kinderen, G. L. Jespersen, off. van gez. 2de kl., zijne echtgen. en 3 kinderen, de heer A. Bosman, W. F. Van Grasstek, off. van adm., J. A. Ganw, luit. der mar., mevr. Lammert, de heer Raonl Coblijn, dr. K. H. Mertens, D. Cheriei, lste luit. der inf., zijne echtgen. en 2 kinderen, mej. J. W. Meyer, de heeren J. O. H. Arntzenias, J. E. Tissot Van Linden Tol, K. J. Simons, A. P. Janssens en W. Roessel, Zr. Ms. troepen en schepelingen. Padang wordt aangedaan, alwaar nog eenige troepen en sche pelingen embarkeeren. Telegrammen. HAMBURG, 2 Maart. In plaats van den over leden senator Cropp is heden de rechter dr. Bur- chard tot senator gekozen. PEST, 2 Maart. In het proces tegen Julius Ver- hovay en consorten wegens geldverduistering worden bij het heden openbaar gemaakte vonnis de be klaagde Julius Verbovay tot eene gevangenisstraf van l'/j jaar en een vijfjarig verlies van zijn ambt, Ludwig Verhovay tot eene gevangenisstraf van tien maanden en een driejarig verlies van zijn ambt, beiden bovendien tot teruggave van de verduisterde som, veroordeeld. SINT-PETERSBURG, 2 Maart. De „Nowoje Wremja" tracht het ministerie Gladstone tegen de in Engeland en op het vasteland uitgesproken veroordeelingen te verdedigen. Het panslavistische blad heeft den Engelschen minister-president steeds bewierookt, waarvoor het zijne goede gronden heeft. Het ministerie heeft voor den, reeds sedert lang durenden, hongersnood in Archangel per tele graaf 113,000 roebels toegestaan. LEIPZIG, 2 Maart. Hedenmorgen begon voor het Rijksgerecht, onder praesidium van den rechter Drenkmann, het landverraadproces tegen den koop man Gustaaf Janssens uit Lüttlich en den handels man Adolf Knipper uit Birkenfeld. Het openbaar ministerie was vertegenwoordigd door den vrijheer Von Seckendorflf. De beklaagde Janssens werd door eten advocaat Lüntzel, en Knipper door den advo caat Stegemann verdedigd. Twaalf getuigen waren opgeroepeo, o. a de sergeant Schneider uit Munster, die reeds voor dezelfde misdaad door den krijgs raad was veroordeeld en nog in het tuchthuis is. Uit Berlijn waren er als getuigen de majoor in het ministerie van oorlog vrijheer Von Gemmingen, de kapitein in het ministerie van oorlog Jordan en de koninklijke politieraad Kriiger. De behandeling dezer zaak zal met gesloten deuren geschieden. BERN, 2 Maart. Het onderzoek tegen de anar chisten is begonnen; het strekt zich uit over geheel Zwiteerland. Nieuwe arrestaties zullen worden ge daan; ook zijn eenige arrestanten weder losgelaten. LONDEN, 2 Maart. (A.) De regeering heeft eene depeche naar St.-Petersburg getelegrapheerd, welke in zeer krasse bewoordingen vervat is en bijna met een ultimatum gelijk staat. De depeche geeft op de meest duidelijke wijze te kennen, dat Enge land vast besloten is om, wat er ook van komen moge, al de strategische positiën te beschermen, welke, indien zij in handen van Rusland kwamen, de Britsche veiligheid in Indië zouden bedreigen. Lord Granville wijst er tevens op dat Engeland onder geene voorwaarden geneigd zou zijn om het oor te leenen aan de eischen van Rusland tot af-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2