Dinsdag 3 Maart. N°. 7680. A". 1883. Dete Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Dec.Februari. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitan- ties op vertoon worden voldaan. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T#or Leiden per 3 maanden..'.11. f 1.10. Fiasco per pest1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 10 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor kat incasaee* ren beiten da stad wordt/0.10 berebesd. Oöloiöele Kennisgeviiigeii. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te mel den viór den lsten April aanstaande, op een der werk dagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving by de Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden van het verlangen om bij de Zeemilitie te worden ge plaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 (Staalt- Had No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JACOBUS ALDERS alhier, een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Lange Mare No. 48 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie op den 28sten Februari jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, dienst 1884/85, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Maart 1885. DE KANTER. LEIDEN, 2 Maart. Onze stadgenooten de heeren mr. H. B. Greven, dr. W. F. R. Suringar, dr. C. P. Tiele, F. Beyerinck en J. A. Yan Hamel zijn benoemd tot nieuwe leden van het Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië, waarvan de hoogleeraar dr. H. Kern alhier voorzitter is. Aan de belanghebbenden bij de vervaardiging van- en den handel in natnnrboter is door de heeren J. Zijp Kz. te Abbekerk, B. Wijsman Hz. te Am sterdam, J. M. De Kuyser te Delft, P. Buys Jz. te Schagen en J. Rinkes Borger te Leiden, eene cir culaire gericht, naar aanleiding der algemeene be kendheid dat het product, hetwelk reeds eenwea lang gemaakt wordt van de melk van runderen en onder den naam van boter wordt gebruikt, in het laatste tiental jaren eene mededingster heeft ge kregen in de zoogenaamde kunstboter, en dat de groote omvang, welke de knnatboterindustrie in ons land heeft gekregen, ze maakt tot eene belangrijke concurrentie. De concurrentie is echter niet eerljjk. De kunst boter wordt dikwijls verkocht onder den naam van natuurboter of van roomboter of van boter. Door anderen wordt ze met natuurboter vermengd, en alsdan nog onder den naam boter aan den man gebracht. Bovengenoemde heeren werden het vorige jaar door het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw benoemd als commissie om middelen te beramen, ten einde de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan. Zjj zijn na een ernstig en onpartijdig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de bedoelde knoeierij op nitgebreide schaal plaats vindt en belangrijke schade doet aan den afzet onzer natuurboter, zoowel in ons eigen land als in het buitenland. Zij meenen dat het de dure plicht is van alleD, die belang hebben bij de vervaardiging van- en bij den handel in natuur boter, om dat geknoei te helpen bestrijden. De slotsom van het rapport, door hen uitgebracht aan de Maatschappij van Landbouw, eene conclusie, waarmede de algemeene vergadering zich eenstemmig vereenigde, is dat het wenschelijk is, ter bestrijding van het kwaad, op te richten eene vereeniging, die onder den naam van „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel" de zaak ter hand neemt. Zij wenschen thans eene pogiDg te doen om aan dat denkbeeld uitvoering te geven. Zij meenen dat het voorbarig zou zijn reeds nu den werkkring van bedoelde vereeniging in bijzonderheden te om schrijven. Zjj deelen alleen mede dat volgens hunne meening, de medewerking zeer algemeen moet zijn, en dat de contributie daarom moet worden vastge steld op 50 cents; dat de vereeniging hare taak zou moeten aanvangen met eene poging om te ver krijgen betore, en, zoo mogelijk, eenvoudiger mid delen om boter te onderzoeken, waartoe zij zouden wenschen, zeer spoedig eene belangrijke prijsvraag uit te schrijven; en dat verder de vereeniging haar doel zou moet trachten te bereiken door het publiek in te lichten omtrent de vervaardiging, samenstel ling en voedingswaarde van natuurboter en kunst boter, door het opsporen en publiekmaken van op- zetteljjk bedrog, door het steunen van eerlijke handelaars, door, zoo noodig, te streven naar het ver krijgen van doelmatige wette*, reglementen, enz. enz. Zal het doel bereikt worden, dan moeten zich aaneensluiten alle veehouders, die in de boterbe- reiding in hoofdzaak hun bestaan vinden, en alle eerlijke boterhandelaars, die thans door knoeierij schade lijden. Dan moeten zich daarbij voegen de landeigenaren, die zooveel belang hebben bij de gezonde ontwikkeling onzer zuivelbereiding, en ook de consumenten die er prijs op stellen, een onver- valscht product tegen de werkelijke waarde te koopen. Zij, die met het bovenstaande sympathiseeren, worden verzocht door middel van naam- of brief kaart aan den heer J. Rinkes Borger alhier een blijk van instemming te geven. Is het aantal dier blijken van instemming voldoende, dan zal binnen kort te Amsterdam eene vergadering worden belegd, waar de zaak besproken en verder alleB gedaan kan worden om de vereeniging te constitueeren. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.90 en 1.90; de laagste f 35, 18, f 3.70en ƒ1.85. De Indische mail per stoomschip „Burgemeester Den Tex" wordt morgen alhier verwacht. Benoemd is tot onderwijzer te Dirksland de heer D. Binkhorst te Oegstgeest. -- Ds. A. Knolle, predikant te Ter Aar. heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Waarder aangenomen. De jongste aflevering van „Eigen Haard" behelst o. a. een portret van mr. J. P. Amersfoordt, met bijschrift van den hoogleeraar A. Huet te Delft. Naar men aan het „D. v. N." van vertrouw bare zijde mededeelt, zullen de heeren Le Gras en Haspels, bestuurders van de weldra in werking tredende Naamlooze Vennootschap „De Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten," eene prijsvraag uit schrijven voor het beste oorspronkelijke drama, tooneel- of blijspel. Een honorarium van duizend gulden zal den overwinnaar worden uitgekeerd. Velen zullen zich nog herinneren, hoe indertijd Mulder's „Kiesvereeniging van Stellendijk''en Faas- sen's „Thuis blijven" gevolgen waren van eene prijsvraag toen door Le Gras, Van Zuylen en Haspels uitgeschreven. De opvoering van het „Moortje" en, in ver band daarmede, het ganscbe Brederoo-feest, is uit gesteld tot de laatste dagen van Maart. De rollen in het Oudhollandsch konden door de artisten niet binnen zoo korten tijd worden geleerd. Door wijlen mej. Anna Cornelia Maria Reich is aan de gemeente Amsterdam gelegateerd een kapitaal van ƒ120,000, bezwaard met vruchtgebruik ten behoeve van haren broeder en, na diens dood, na uitkeering van eenige vermakingen, tot het schenken van beurzen, elk ten bedrage van 900, voor jongelingen uit de burgerklassen, die aanleg tot studie hebben en wel speciaal in de geneeskunde. Zoolang de vrijkomende kapitalen hiertoe ontoerei kend mochten zijn, zullen ze worden besteed tot het uitschrijven van prijsvragen. Het stoomschip „C. Fellinger," van Amsterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Aden; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok dien dag van Marseille; de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Mar seille; de „Zaandam" vertrok Zaterdag van Nieuw- York naar Amsterdam; de „W. A. Scholten,"van Rotterdam naar Nieuw-Vork, passeerde gistermorgen Wightde „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, passeerde 27 Februari Wight; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Marseille; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok den volgenden dag; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde hedenochtend Lizard; de „Voorwaarts", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia. Gemengd Nieuws. De vijfdejaarlijksche feestviering van de werkliedenvereeniging „Eendracht zjj ons doel", Zaterdag-avond in het lokaal „Noë" alhier gehouden, werd, na het spelen van een feestmarsch, door den president geopend, die in zijne toespraak den leden met hunne vrouwen en meisjes en verderen genoodigden allen 't gebruikelijk hartelijk „welkom" toeriepdaarna kreeg men een verslag van den secretaris en den penningmeester, die een overzicht gaven omtrent den toestand en het geldelijk beheer der vereeniging, en ten slotte trad de secretaris van het weduweofonds op om in korte bewoordingen zijn verslag uit te brengen omtrent het gehouden beheer van dit fonds, waaruit bleek dat de finan- tiëele toestand gunstig te noemen is. Het aantal leden bleef stationnair, doch één lid had de vereeni ging door den dood verloren. Na het zingen van een welkomstlied en het spelen eener ouverture werd overgegaan tot de opvoering van„Magdalena Moons, tijdens het beleg van Leiden in 1574". Dit historisch tooBeelspel nit den 80-jarigen oorlog werd door de leden der vereeniging - flink bijgestaan door een vijftal dames - zeer aardig afgespeeld; vooral de opperbevelhebber van het SpaaD8che leger, Francisco De Valdez, en Frans Hendrik Bakker, een burger uit Leiden en in dienst van den Staat, kweten zich tot aller genoegen van hunne taak. Na de pauze werd nog ten tooneele gevoerd „De drie minnaars op de proef"; welk blijspel eveneens vlug werd afgespeeld en alweder bijzonder in den geest van het publiek scheen te vallen. Hoewel het nachtelijk uur reeds lang was inge treden, bleef men toch nog onder het ziDgen van eenige feestliederen tot aan den morgenstond gezellig bjjeen. - Het feest werd met een geanimeerd bal besloten. Naar wij vernemen, zijn bp den bi 1- jartwedstrijd op Zaterdagavond jl. in „Musis Sacrum" gehouden, de heeren Joh. Van Schaik en G. Karg reap, als prijs- en premiewinnaars uit het strijd perk getreden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1