N°. 7679, Maandag 2 Maart. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. ft ■*>- Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afcondcriijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEJ( Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor Let incasseer ren buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. IaEIÖEK, 28 Februari. Hedennamiddag ontvingen we per Nederlandscbe mail de Indische bladen van 21 tot en met 28 Jan. Iu den loop van de zitting der Tweede Kamer bracht de heer Gat koop gisteren rapport uit op een adres van den heer Willink Ketjen, te Leiden, over het hem nit den militairen dienst van het Ned.-Indische leger toegekend eervol ontslag met recht op pensioen, omdat hij voor een Raad van Onderzoek had terechtgestaan, doch vrijgespro ken werd. Hij verzocht dat de vergadering de wet tigheid van het toegekend ontslag zal doen onder zoeken. Ten einde de ongegrondheid van de inge brachte beschuldigingen in het openbaar te kannen aantoonen voor de eer van het Indisch leger en zjjne aanvoerders, stelde de commissie voor, het verzoek te verzenden aan den minister van koloniën om inlichtingen. Dienovereenkomstig werd besloten. De volgende amendementen zijn op de Staatsbe- grooting ingediend: JU8titie. De heer Huber stelt voor te vermin deren: art. 6 12,000 traktementen voor een negen den raadsheer te Arnhem en 's-Bosch. Binnen 1 and sche zaken. De heeren Lohman, Haffmaos, Vermeulen, Schaepman, Van Asch van Wijk en Godin De Beaufort wenschen te vermin deren: o. a. Art. 83. f 5500 nieuwe hoogleeraar in oude ge schiedenis, Grieksche en Romeinsche oudheden; conservator bij geologie en mineralogie te Leiden. Art. 89. f 4000 nieuwe hoogleeraar Engelsche taal en letterkunde te Groningen. Art. 107. f 13,400 ten einde te geraken tot ver mindering van het getal Rjjks hoogere burgerscholen naar kenze der Regeering. Art. 111. f 17,460 ophouden van subsidiën aan middelbare meisjesscholen en schrappen van nieuwe en verhoogde subsidiën. Art. 120. f 2000 om te constateeren de nood zakelijkheid van inkrimping voor Rijks kweek- en leerscholen en van eene nieuwe regeliog voor de laatste. Art. 123. f 14,650 een derde gedeelte subsidie aan de bijzondere kweekscholen te Arnhem en Haarlem. Art. 123. f 30,000 opheffing van overtollige nor maallessen na een half jaar. v Art. 133. f 1250 subsidie bewaarschoolouder- wijzeres8en der kweekschool te Leiden. De heeren Fabins en Beels hebben voorgesteld art. 80 (veeziekten) te verminderen met 2 ton om terug te keeren tot het cijfer voor 1884 aangevraagd. Het Rijkstelegraafkantoor met vereenvoudig den dienst te Aalsmeer zal, met ingang van 2 Maart aanstaande, op werkdagen open zijn van 9 nren 's voormiddags tot 2 uren 's namiddags en van 5J/4 tot 7 uren 'snamiddags; op zon- en feestdagen blijft het evenals tot heden gesloten. Tot hoofd aan de openbare school te Langerak is benoemd de heer H. B. Van Breuk te Maurik. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen gezonden betrekkelijk de klacht der Vereeniging van leeraren voor middelbaar onder wijs over achterstelling der leerlingen van de hoogere burgerscholen hij de examina van toelating tot het Marine-instituut te Willemsoord. Hij maakt bezwaar tegen het doen aansluiten van de admissie-examens van het Instituut, aan die van het 3de studiejaar der hoogere burgerscholen, op grond dat alsdan de leeftijd van toelating ver hoogd moet worden en de cursus van 4 tot 3 jaren teruggebracht moet worden; ontkent verder, dat eene bijzondere voorliefde voor jongelieden afkomstig van bijzondere scholen bij de examen-commissie voorzit; wijst er op dat op de bijzondere scholen speciale voorbereiding voor examen regel wordt en is voornemens de examen commissie voor dit jaar saam te stellen uit personen hij hst onderwijl werkzaam; zonder haar echter telken jare te vernienwen. Ten slotte verzekert hij dat voor openbaarheid van het examen zoo volledig mogelijk wordt gezorgd Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede zes gevallen van roodvonk en vier gevallen van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen niet voor. De stierenkeuring, door de afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgeschreven, zal plaats hebben in den Burg te Leiden op Donderdag 30 April a. s. Zoo mogelijk zal de heer A. F. Marlet van Hon- tenisse in den avond van dien dag aldaar eene lezing houden over rundveeteelt. Een persoon genaamd M., wonende te Schiedam, was als oppasser in dienBt van den circushouder Pinder en belast met het toezicht over de wagens. Yoor het vertrek van den circus van hier, miste een der muzikanten zijn cornet a pistons, terwjjl de oppasser heimelijk verdwenen was. Bij onderzoek der politie is gebleken dat M. de cornet ontvreemd en te Schiedam verkocht heeft. Proces verbaal is tegen den oppasser opgemaakt. Hedenmorgen is bij den manufac- tnrier d. J. aan de Haarlemmerstraat ten gevolge van het vallen eener petroleumlamp een begin van brand ontstaan, doch onmiddellijk door de bewoners met behulp van eene katoenen deken geblnscht. Volgens aanduidingen beeftLoois Duits, 26 jaren, reiziger, wonende te's-Gravenhage, zich schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, ten nadeele van zijn patroon te Leiden. Duits is van middelmatige leDgte, heeft een rond en vol aangezicht, rond voorhoofd, lichtblauwe oogen, en gewonen neus, mond en kin, blonde wenkbrau wen. Hij is gekleed in een lange bruinachtige win terjas, lichtgrijze pantalon en draagt een phantasie hoed en bottines. Waarschijnlijk uitgelokt door de hoogere prijzen, die men te Scheveningen besteedt, kwamen aldaar twee Katwijker booten aan met hare vangst. Den 12den Maart a. s. zal voor de Haagsche rechtbank dienen de zaak van de bekende, op 18 Januari jl. in de koffiekamer van den Schouwburg aldaar gepleegde mishandeling. Als eenig beklaagde zal terechtstaan graaf v. L. S., daar geen termen zijn gevonden tot vervolging van de beide overige bij dit voorval betrokken jonge lieden. Als verdediger van den beklaagde zal op treden mr. B. M. Vlielauder Hein. Hedenmorgen is uit de vaart aan den N.-W.-Binnens*igel te 's-Hage het in verge vorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man opgehaald. De politie bracht het on middellijk naar het Ziekenhuis over. De doode is nog niet herkend. Op het lijk van den voormaligen commandant der Amsterdamsche brandweer, den heer V. C. Dijckmeester, is geen spoor van ge pleegd geweld waargenomen. Het horloge, dat bij hem gevonden werd, was op vijf minuten over halfdrie bljjven stilstaan. Zeer waarschijnlijk is dus toen het ongeval geschied. Aan een biljart-concours, gister- avond in „Tivoli" te Utrecht gehouden, namen 30 personen deel. De 1ste prijs, een million, werd ge wonnen door mr. P. Brooshooft, de 1ste premie een thermometer, door deu heer Van Tusscbenbroek, de 2de premie, een tafeltje, door luit. Holma. De commissie voor de werkversehaf- fing te Amsterdam bericht dankbaar talrijke giften der laatste week. Om heden aan 2500 nog werkende lieden loon te betalen, is geld in kas, meer niet; voor de laatste twee Zaterdagen is nog f 15,000 noodig, welke nog dringend gevraagd worden. Telegrammen. MADRID, 27 Februari. Ia de Kamer van Afge vaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken heden de kabinetsquaestie gesteld over de aanneming van het handelsverdrag met Engeland. BERLIJN, 27 Februari. RC.) Nederlands gezant, de beer Van der Hoeven, woonde gisteren de laatste zitting der Congo-conferentie bij. Hij ging op krak ken, daar zijn beenbreuk nog niet geheel genezen is. LONDEN, 27 Februari. Goschen is sedert gisteren, nn de liberalen in Edinburg zijne cadidatuur voor het Lagerhuis afkeurden, in de oogen der conser vatieven belangrijk gestegen, afgezien van de goede uitwerking die zijne rede, in vergeljjking met de zwakke hoading van Northcote, uittoefende. De oversten Strangways en Lyons, die giste ren op de schietplaats bij Shoeburyness door het springen van eene granaat gewond werden, zijn hedenvoormiddag aan hunne wonden gestorven. BERN, 27 Februari. Het getal der hedenmorgen alhier gearresteerde anarchisten bedraagt tien. Zij werden gevat aan het station, van waar de anar chisten wilden vertrekken. LONDEN, 28 Februari. In het Lagerhuis werd het amendement-Morley op het voorstel-Northcote verworpen met 455 tegen 122 stemmen. De heer Hamilton stolde een ander amendement voor, verklarende dat de regeering verzuimd heeft eeoige politiek betreffende Egypte of Soedan aan te duiden, die het vertrouwen van de Kamer of van het land zou kunnen rechtvaardigen. Ook dit amendement werd verworpen met 299 tegen 277 stemmen. De Daily News" meent dat de geringe meer derheid, welke de regeering bij de stemming in het Lagerhuis gisteren verkregen heeft, haar waar schijnlijk aanleiding zal geven tot een gezamenlijk aftreden. De Kabinetsraad van heden zal zich met de qnaestie van dit aftreden bezighouden. De Tory-bladen meenen dat het ontslag van het ministerie onvermijdelijk is. De „Times" zegt dat het de vraag is, of het ministerie iets overleven kan, dat onder de tegen woordige omstandigheden als eene ernstige neder laag moet worden beschouwd. LONDEN, 28 Februari. (AHeden zal een Kabi netsraad worden gehouden, waarin de ministers zullen beslissen welke stap noodzakelijk moet ge acht worden na de aanneming van het afkeurend votum door het Hoogerhuis. Algemeen wordt ver moedt dat de regeering van plan is aan te blij ven. BERLIJN, 28 Februari, De uitslag der stemming in het Engelsche Lagerhuis trekt hier algemeen de aandacht en wordt als eene neder laag van Gladstone beschouwd, ook al blijft hij minister. Men verwacht nu dat het Engelsche ministerie zich meer inschikkelijk zal befoonen jegens het streven der Duitsche staatkunde. Leiden, 28 Febr. Henen aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win- ertarwe f 7.75 a f 9.Zomcrtarwe f 7.50 a 8.50. Rogge 5 H. L. Winterrogge f 5.50 a 6.Zonterrcgge f 5.a 6.25 Gerst 5 H. L. Zomergerst f 5.a f 5.75. Chevalier-gerst 5.50 a 6.75. Haver 4 H. L. Zware Haver f 4.a/4.50.— Lichte Haver f2.50 a /"3.50 Omvenboonen 1 hectoL f 7 25 a f 7.75 PaardenbooneD 2 sectol. 6.25 a 6.75. Boter: 5050 kg. Grasboter, lste qualit. l/4 vat 72.a 73, Scheiboter 2de qnalit. '/t vat 64 a f 70.Grasbo'er lste quadt. per kilogr. f 1.80 a f 1.95, Scheiboter 2de qnabt. ser küogr. 1 1.60 a f 1.75. Lange Zwarte Turf 5000 dnbb. hectoL, 0.36 a f 0 38.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1