publiek verrezen als uit den grond. Het was erin weinige oogenblikken als het ware eene kolonie. In den namiddag tegen halfvijf nam de optocht een aanvang, althans van slechts één vervoermiddel, tot niet weinig vermaak, maar ook teleurstelling, van de nieuwsgierige menigte, welke zich den ge- heelen dag op en om de Ruïne bewoog. Het muziekcorps, op den Amerikaanschen wagen hoog en droog gezeten, bracht mede veel vroolijkheid teweeg. Morgenmiddag zal tasschen éénen en drieën een groote optocht gehouden worden. Aan het „Hb 1." ontleenden wij de tijding dat de wedstrijd op schaatsen te Christiania (van waar Zaterdag-morgen nog was geseind dat het weder gunstig en vriezend en het ijs sterk is) tus- schen Axel Paulsen en R. Van der Zee reeds gisteren zon plaats hebben. De „Ned. Sport" meldt echter dat de „match" eerst in den loop dezer week ge- honden wordt. Wij vernemen nader dat de wedstrijd Woensdag zal plaats hebben. Nog gistermorgen vertrokken enkele leden der Studenten-ijsclub van hier naar Noorwegen om aldaar ook Leiden te vertegen woordigen. Men schrijft ons nit Katwijk aanZee: Van 18 tot 23 dezer zijn hier 34 bomschuiten aan gekomen. De besomming beliep van f 85 tot 170. De vischprijzen zijn dagelijks zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot 8 a 12, klein soort tarbot f 3 a 5, tong f 0.20 a f 0.70,1 rog(huigo) en 1 groote vleet f 4.80, 3 roggen (klein) en 1 groote vleet f 8.25 en bunschol f 0.50 a 0.75 per stuk; voor levende schol 6 a 11 en droog- scharren 4 a 5 per mand. De geheele vloot is thans in de vaart. Vele schuiten worden deze week nog aangewacht. De sergeant G. van het regiment grenadiers en jagers, die op den avond van 's Ko- nings verjaardag als commandant eener patrouille, in plaats van de rust te helpen bewaren, deze in beschonken toestand verstoorde en allerlei baldadig heden pleegde, is deswege gestraft met 8 dagen provoost en verwijdering van den cursus. Door het Geneeskundig Staatstoe zicht in de provincie Noord-Holland is het roodvonk in de gemeente Haarlem epidemisch verklaard. Eene nogal aanzienlijke hoeveelheid gouden voorwerpen, zijn door middel van insluiping, ontvreemd ten nadeele van den heer De Kool, tapper, wonende in de Marnixstraat te Amsterdam. Een k o f fie h u i s b e z o e ker te Edam, die omstreeks middernacht Vrijdag huiswaarts keerde, viel in de gracht. Zaterdag-morgen vond men zijn lijk. Hij laat eene weduwe en vier kinderen na. Werd de brand, die Zaterdag-avond in de Willemstraat te Breda ontstond, gelukkig spoedig gebluscht, ongelukkiger liep het af met de echtgenoote van den heer P., wonende naast de familie W. waar de brand was, daar deze dame zoodanig schrikte, dat zij plotseling overleed. Een gepensionneerd O.-I. militair te Os8endrecht heeft gedurende de Karnavalsdagen een 11-jarig meisje zoodanig mishandeld en ver wond, dat men voor haar leven vreest. Hij is in hechtenis. Omtrent de conducteurs Donselaar en 't Hoff, die bij het ongeval nabij Ede ernstig gekwetst werden, kunnen, wat den laatste betreft, geruststellende berichten worden medegedeeldmen hoopt dat hij spoedig weder geheel hersteld zal zijn. Eerstgenoemde veskeert nog steeds in zorge- tijken toestand. Louis Godard-, de onverschrokken luchtreiziger, Qo'i hier te lande bekend, is, naar men meldt-, overleden. Met, vrij groote zekerheid schijnt gesteld te kunnen worden dat het spoorwegongeluk nabij Ede veroorzaakt is door het defect raken van een deel van het materieel, denkelijk van de machine. Althans terwijl de weg op de plaats vam het ongeluk in zeer goeden toestand bevonden is, hebben ver schillende personen die zich op of nabij den spoor weg bevonden, en dat wel reeds op plaatsen een half uur vóór de plaats van het déraillement, een vreemd geluid aan den voorbijsnellenden trein opgemerkt; het was alsof er iets op de rails sloeg of tikte. (-4. C.) Aan bijdragen, om de quaestieder jongste Leeuwarder hardrijderij nog ingewikkelder te maken, ontbreekt het waarlijk niet. Dezer dagen kon men in een provinciaal blad lezen, dat „de firma Hajenius voor f 1000 bet recht gekocht had om Druinsma-sigaren in den handel te brengen." Geheel juist was de mededeeling niet, want 't is niet genoemde firma, maar de firma O. J. Boele Zn., te Kampen, welke, 't zij dan voor f 1000 of eene andere som, dat recht kocht. Behoort dit - vraagt het „Nieuws," waaraan dit bericht is ont leend - nu almede tot de benefietjes van den wed strijd, en valt ook dit in de termen van buitver- deeling? Er heeft zich te Amersfoort een geval van schijndood voorgedaan. De zoons van de wed. G., in de Groote Haagstraat, meenden dat hunne moeder Donderdag-avond te 9 uren het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Men begaf zich naar het liefdehuis, verzocht daar een paar zusters om het lijk te ontkleeden, aan welk verzoek gevolg werd gegevenhet ver meende lijk werd door haar ter kisting gereed ge maakt enwie beschrijft de verbazing van de zoons, toen hun moeder Vrijdag te 3 uren 's morgens ontwaakte. UtrDgbl Dezer dagen is te Gent een jonge ling, toen hij bij de loting een laag nommer trok, van schrik plotseling dood gebleven. Het 12-jarig dochtertje van den heer H. te Groenloo, kreeg dezer dagen een punt van een mes, dat van eene plank viel, in het oog, met het ongelukkig gevolg dat het kind dat lichaams deel zal moeten missen. Volgens nadere berichten zijn bij den sneeuwval te Alta, in den Amerikaanschen Staat Utah, 34 personen omgekomen. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 21 Febr., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het winkelhuis aan den Apothekersdijk, aan den hoek der Paardensteeg No. 1, Sectie H, No. 2704, niet afgeslagen. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis en erf genaamd het „Zeeuwsch Koffiehuis" aan de Pieterskerkgracht No. 18, Sectie G, No. 1148, kooper T. Van Batenburg q.q., voor f 6080; het huis en erf aan de zuidzijde van het Levendaal No. 91, Sectie E, No. 1382, kooper J. Loeber q.q., voor f 3215; het huis en erf in het Vogelstraatje No. 7, Sectie B, No. 599, kooper D. Cornet voor f 340; twee perceelen bouwland met schuur aan den Hoogen Rjjndjjk onder de gemeente Zoeterwoude, Sectie A, Nos. 3758, 3759, 3760, 3761, 2444 en 3772, kooper J. W. P. Licht q.q., voor f 3906; het huis en erf aan de zuidzijde van het Rapen burg nabij de Kaiserstraat No. 95, Sectie F, No. 743; een gebouw aan de oostzijde van de Kaiserstraat No. 2, voorheen kaarsenmakerij, Sectie F, No. 743; het pakhuis aan de oostzijde van de Kaiserstraat No. 4, naast het vorig perceel, Sectie F, No. 1037 en gedeeltelijk No. 780, gecombineerd, kooper R. L. L. De Beer voor f 6886; het pakhuis met boven woning aldaar naast de vorige perceelen No. 6 en 6a, Sectie F, No. 1038 en gedeeltelijk 780, kooper de firma R. M. Beuth Zonen voor f 2230. BUITENLAND. Dnitschland. De Rijksdag heeft, bij de voortgezette behande ling van het nieuwe toltarief, het recht op mous- seerende wijnen op 80 mark bepaald. Het artikel betreffende stijfselmeel is naar de hoofdcommissie verzonden. De Rijksdag besliste verder dat op meel van granen, in plaats van 6 mark zooals de regeering heeft voorgesteld, een recht van 7'/i mark zal ge legd worden. Daarop werd het voorstel betreffende de aanslui ting van Bremen bij het tolverbond, bij tweede lezing, zonder discussie goedgekeurd. Tot de behandeling van het tarief terugkeerende, werd het artikel betreffende druiveninvoer zonder debat goedgekeurd. Vervolgens werd, met 137 tegen 118 stemmen, een voorstel van den heer "Windthorst om de zit tingen gedurende acht dagen te schorsen, aange nomen, ofschoon de rijkskanselier op de onhoudbaar heid van het dubbel mandaat en op den overvloed van werk had gewezen. Hij meende dat de Rijkedag zonder verdaging haren arbeid nog vóór Paschen zou kunnen ten einde brengen. De eerstvolgende zitting is nu op 2 Maart bepaald. De commissie der Congo-conferentie heeft Zaterdag hare beraadslagingen ten einde gebraoht; zij schonk hare goedkeuring aan hat door den heer Lambermont opgemaakt rapport over den geheelen arbeid der conferentie. Reeds gisteren zou dit rap- prrt worden rondgedeeld. Heden, Maandag, of mor i gen houdt de conferentie zitting en in het midden der week wordt zjj gesloten. Te Berlijn werd gisteren de algemeene ver gadering der Duitsche Koloniale Vereeniging ge houden. Het voornaamste punt van behandeling is verplaatsing van den zetel der vereeniging van Frankfort naar Berlijn, ten einde bij de werkzaam heden steeds in de onmiddellijke nabijheid der rijks autoriteiten te zijn. België. Men zegt dat de opvolger van kolonel Frances Dewinter, als gouverneur-generaal van den staat Congo, de heer Stanley zal zjjn. Deze is te Brussel aangekomen en onmiddellijk bij den koning ten gehoore toegelaten. Hij heeft zijn intrek genomen in het Hotel Bellevue. De te Brussel verschijnende „Nord" bevat eene mededeeling, uit zeer vertrouwbare bron uit Konstantinopel ontvangen, waarin ten stelligste wordt tegengesproken dat er van eenige toenade ring tusschen de Grieksche en Latijn scha Kerk sprake zou zijn. Van goed ingelichte zijde verneemt het „D. v. N." dat er van het niet tot stand komen van den stoomtram Bergen-op-ZoomAntwerpen geene sprake is; wèl zal de lijn niet vóór de Antwerp- sche tentoonstelling gereed zijn, doch met het ge deelte Antwerpen tot Zandvliet zal weldra een be gin worden gemaakt. Rusland. Uit Afghanistan komen te Londen nog steeds tegenstrijdige berichtenover het algemeen schjjnt te blijken dat de inwoners van Herat zeer Russisch gezind zijn, en niets liever zouden wensohen dan eene spoorweglijn MervHerat. Aan het min. van buitenl. zaken is men zeer ontevreden dat de emir van Kaboel zoogoed als niets van zich doet hooren in eene quaestie die zoo rechtstreeks Britsch-Indië aangaat. Aan de „Daily Telegraph" wordt over Weenen gemeld dat reeds maanden lang de geheime agenten van Rusland met den emir van Afghanistan in onderhandeling zijn, ten einde zjjne toestemming te verkrijgen tot het vestigen van een Russisch protectoraat. Deze onderhandelingen duren nog voort. De „Nord" drijft den spot met al het gepraat over Herat, en behandelt het geheele geval als een reusachtigen canard. Ten slotte zegt het blad, dat het behoud van den vrede in die streken en van het statu-quo geheel afhangt van Engelandzoolang dit geen aanleiding geeft, denkt Rusland er niet aan eenige verandering in den staat van zaken te brengen. Telegrammen. NIEUW-YORK, 22 Februari. Wegens den feest dag zijn morgen de beurs en de goederenmarkt gesloten. PARIJS, 22 Februari. De internationale meeting van anarchistische werklieden in het lokaal „Tivoli" werd heden door 4000 personen bijgewoond, waar onder verscheidene afgevaardigden. Eene deputatie van Engelsche werklieden, de „Vrienden des Vredes", aangevoerd door het parlementslid Burt, deelde een adres mede ten gunste van eenheid van handelen van de Engelsche en Fransche werklieden. Burt protesteerde tegen het drijven van allen, die de eenheid der twee natiën zouden willen verbreken. Hij verklaarde dat het oogenblik gekomen is, om alle internationale geschillen niet langs gevrèldla- digen, maar wettigen weg op te lossen. VerroSeidene anarchisten lokten door heftige redevoeringen pro testen en twist uit. Eenige rustverstoorders werden uit de vergadering verwijderd. Ten slotte nam deze eene motie aan, waarbij een onverzoenlijke haat wordt verklaard aan de tyrannen en waarin geprotesteerd wordt tegen elke politiek van oorlog en verovering. De motie eindigt met eene verklaring der sympathie, die bestaat tusschen de arbeiders van alle natiën. De vergadering ging uiteen onder het dansen der „Carmagnolev. ROME, 22 Februari. De „Rassegna" deelt mede dat ten gevolge van een gunstig antwoord van den sultan van Kassala en het hoofd van Beidul, de Italiaansahe vlag in het binnenland is geheschea. De „Rassegna" en de „Popoio Romano" spreken het bericht tegen, dat Italië eene vierde expeditie naar de Roode Zee voorbereidt. CAIRO, 22 Februari. Het vertrek van Hassan- pacha naar Korti is uitgesteld, omdat het gevolg van acht en vijftig personen tweehonderd vijftig kameelen eischte.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2