Dinsdag 124 Februari. N'. 7674. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT l T«or Leiden per 3 maanden...1.10. Franco per poal1.40. ACzondertijke Nommere.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*» ▼an 10 regel* 1.05. Ieder* regel maar 0.17).' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor htt iacaamor ren buiten de stad wordt 0.10 berekaad. Officiëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den Tden Fe bruari 1885, A. N°. 313 (2de afd.), Provinciaal blad N'. 13 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 26sten Februari a. s., des middags te 12 uren, door de hoofdadministratiën der korpsen van de veld- en rijdende artillerie zal worden overgegaan tot de openbare aanbe steding der levering van 80 remonte paarden, waarvan het getal voor elk dier korpsen is bepaald op 20 stuks. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor de gegadigden o. a. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Febr. 1885. DE KANTER. LEIDEN, 33 Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. Brouwer Jzn. geb. te Sipsinghuizen (Groningen), be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Armenrecht," De 1ste luit. op non-activiteit A. L. Boonacker is in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij de 4de comp. éde bat. 4de reg. inf. te Leiden. De van zijne detacheering bij het O.-I. leger teruggekeerde 1ste luit. F. M. A. Mesch, aanvan kelijk bestemd voor de 3de comp. éde bat. éde reg. inf. te Leiden, is thans geplaatst bij de 2de comp. 3de bat. van dat reg. te Haarlem. Op de vergadering van het Departement Leiden der Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid zal a. s. Woensdag als spreker optreden dr. D. De Loos. Het onderwerp „de toepassing van het koolzuur in de nijverheid" door een zoo bekwamen stadgenoot behandeld, zal, wij twijfelen er niet aan, ook weder deze vergadering druk bezocht doen worden. De vergadering wordt ge- honden in het Nutsgebonw en vangt aan om halfacht. Prof. Buys alhier heeft bedankt voor de benoeming tot afgevaardigde der Leidsche kïesver- eeniging „Het algemeen Belang" ter vergadering van de „Liberale Unie." De heeren B. C. Looyaard te Leiden, J, Buys Jr. en A. Van Leenwen te Leiderdorp, veehouders en belanghebbenden bij landbouw en veeteelt in Nederland, hebben zich tot den minister van bin- nenlandsche zaken gewend met een adres, waarin zij er op wijzen dat de Engelsche Begeering dezer dagen den invoer van schapen en ander vee uit de Duitsche havens geheel verboden heeft. Deze maat regel is genomen doordien ladingen schapen nit Dnitschland by aankomst te Deptford met tongblaar besmet zijn bevonden. Met gebrnik der daartoe verleende dispensatie wordt er steeds nog slachtvee nit Dnitschland in Nederland ingevoerd en heeft er ook doorvoer naar Engeland plaats van enkele partijen schapen en varkens, welk aantal echter ten gevolge van boven genoemd verbod zeker zal toenemen. Het is daarom dat adressanten de vrijheid nemen den minister met bescheidenheid te wijzen op de groote nadoelen, welke noodwendig moeten volgen, wanneer die in- en doorvoer langer wordt toegestaan. Eerstens kan men vooraf als zeker aannemen dat, nn er eenmaal tongblaar onder het vee in Dnitschland voorkomt, het gevaar bestaat dat deze ziekte bij ons vee zich weder zal openbaren, tenzij de in- en doorvoer nit Dnitschland verboden wordt. Dit gevaar erlangt te grooter beteekenis nn wij het onschatbare voorrecht hebben dat in ons vaderland geen mond- en klauwzeer heerschende is. Dat in spectie aan de grenzen van soms met dnbbele ver diepingen volgeladen wagens geen doel kan treffen, zal geen ernstig man tegenspreken. Doch, al ware tegen gevaar van besmetting voor onzen eigen vee stapel voldoende te waken, de Engelsche Regeering zon toch spoedig, werd de doorvoer nit Dnitschland langer toegelaten, ook den invoer van vee nit onze havens geheel moeten verbieden, omdat anders het uitgevaardigd verbod tegenover Dnitschland geen doel zon treffen. Redenen waarom adressanten, in het belang vau landbouw en veeteelt in Nederland, den minister eerbiedig doch dringend verzoeken do noodige maat regelen te nemen, opdat verleende dispensaties tot in- en doorvoer van runderen, sohapen en varkens nit Dnitschland onmiddellijk worden ingetrokkenen geen nienwe dispensaties meer worden verleend. Het is zeker overbodig hier belanghebbenden op te wekken om bewijzen van adhaesie aan boven staand adres in te dienen, ten einde te trachten het dreigende gevaar af te wenden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 36, f 18.50, f 3.90 en f 1.05; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en ƒ1.85. In eene wederom gehouden buitengewone alge- meece vergadering van aandeelhouders in de Rijn- landsche Stoomtramwegmaatschappij (Leiden-Kat- wijk), alwaar 141 aandeelen, uitbrengende 133 stem men, vertegenwoordigd waren, werd behandeld het voorstel tot verdaging der uitvoering van het beslnit betreffende de wijziging der statnten, genomen in de vergadering van 28 Juni jl. en waarbij bepaald werd dat nit het maatschappelijk kapitaal eene uit- keering aan de aandeelhouders zon worden gedaan. In de toelichting, door den voorzitter, namens com missarissen, aan de vergadering verstrekt, werd her innerd dat het maatschappelijk kapitaal in bedoelde vsrgadering verminderd wa-i met f 120,000 om die te doen strekken tot dekking van het geleden ver lies en tot nitkeering aan de aandeelhouders, aan welk beslnit commissarissen een begin van uitvoe ring hadden gegeven door opzegging van bet kapi taal onder bernsting bij de Holl. Spoorwegmaat schappij. Kort daarna werd bekend de ongunstige finan- tiëele toestand van de Noord- en Znid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij, tot welker liquidatie en verkoop werd overgegaan, eene gebeurtenis, die in vloed uitoefende op het besluit der vergadering, omdat de Rijnlandsche Stoomtramwegmaatschappij met de Noord- en Znid-Hollandsche (Leiden-Haar- lem) een contract heeft, omtrent het gebrnik van een gedeeelte baan van laatstgenoemde, waarvoor 1842 'sjaars wordt betaald, behalve de kosten van onderhond. Bjj diezelfde overeenkomst is bepaald dat de over blijvende Maatschappij het recht heeft dat gedeelte baan over te nemen, zoodat de Rijnlandsche als eigenaresse van dat stnkje aanmerkelijk als bezit ster zon verbeteren. Commissarissen, deelde de voorzitter wijders mede, hebben van die bepaling partij getrokken zonder dat 't hnn evenwel mocht gelukken den eigendom uit handen der liqnideerende Maatschappij over te nemen. Het bericht, dat een der aandeelhonders protest heeft aangeteekend tegen het beslnit tot verkoop van den N.- en Znid-Hollandsehen tram deed com missarissen der Rijnlandsche besluiten, eene buiten gewone vergadering bijeen te roepen, omdat zij 't niet raadzaam oordeelden over te gaan tot nit keering van het beschikbare kapitaal op grond dat hans inziens het belang der Maatschappij medebracht geld te reserveeren tot aankoop van het gedeelte weg waardoor haar eigendom veel zon worden ver beterd en beter voor het onderhond gezorgd. Com missarissen vroegen thans machtiging met de nit keering te mogen wachten. Alle aandeelhonders, die over dit voorstel het woord voerden, konden niet goedkeuren dat het bestaar had goedgevonden een beslnit der algemeene vergadering 9 maanden uit te stellen en drongen op eene zoo spoedig mogelijke uitvoering aan. Na uitvoerige discussiën, waarbij commissarissen deden uitkomen dat het uitstel geen ander doel had dan de belangen der Maatschappij te behar tigen, werd onder dankbetuiging aan commissarissen voor d6 gegeven inlichtingen, met 126 tegen 17 stemmen besloten om de nitkeering van het be schikbaar kapitaal van f 190,000 of 300 per aandeel te doen plaats hebben tegelijkertijd met de betaling van het dividend voor 1884, vast te stellen in de eerstvolgende algemeene vergadering van April. Uit eenige voorloopige mededeelingen van den voorzitter omtrent den toestand der maatschappij over 1884, bleek dat vermoedelijk eene som van f 14,500 beschikbaar zal zijn tot nitkeering aan de aandeelhouders, gelijkstaande aan 45 of 41/, pet. per aandeel van f 1000. Prinses Hendrik keert morgenavond met den trein van 7 n. 47 min. per Rijnspoor te 's-Hage terug. De Prins van Saksen-Altenbnrg, haar ver loofde, wordt tegen het begin der volgende maand te dier stede verwacht om er eenige dagen te ver toeven. De te 's-Hage resideerende secretaris des Konings voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg, graaf De Villers, heeft zich naar Luxem burg begeven ter vervulling van eene opdracht des Groothertogs in verband met de oplossing der minis- teriëele crisis daar te lande. Aan het diner ten hove op 's Konings ver jaardag gehouden, is volgens het „Dbl. v. Z.-H." de gebruikelijke heilwensch op Z. M. door de Koningin uitgesproken. De opperhofmaarschalk, op- perintendant der kon. paleizen, baron Fagel, die het anders zon gedaan hebben, was namens H. M. verwittigd, dat zij zelve het wenschte te doen. Dit was de eenige toost, die werd uitgebracht; hij werd door H. M. ingesteld met de woorden: „Mijne heeren, ik verzoek n met mij de gezond heid te willen drinken van Koning Willem III der Nederlanden." Ook in eene correspondentie nit Luxemburg aan de „Köln. Ztg." wordt 24 April genoemd als de dag, waarop de Koning en de Koningin nit Amsterdam op het Kasteel Berg verwacht worden, om daar tot het einde van Mei te blijven. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „C. Fellinger," van Amster dam naar Java, vertrok Zaterdag-middag van Suez; de „Utrecht" vertrok 21 Febr. van Batavia naar Rotterdam; de „P. Caland" vertrok 21 Febr. van Nienw-Tork naar Rotterdamde „Edam" arriveerde dien dag van Rotterdam te Nienw-Yorkde „Padang", van Java naar Amsterdam, vertrok Zaterdag-middag van Suez; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Port-Said en ging het Kanaal in; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Dungenessde „Bur gemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Snez en vertrok 21 Febr.; de Conrad" vertrok van Batavia naar Amsterdam 21 Februari, de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Southampton; de „Macassar", van Java, arriveerde heden te Amsterdam; de „Znid- Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 21 dezer van Port-Said; de „Limburg", van Rot terdam naar Java, arriveerde 21 dezer te Port-Said. Gemengd IVleawa. Het gezelschap van den heerPinder gaf nog gisteravond in de residentie eene zeer druk bezochte voorstelling en reeds hedenmorgen kort vóór tienen kwam het met paarden, tenten enz. enz. op de Ruïne alhier aan. Echt Amerikaansch 1 Maar ook de spoedige wijze waarop de uit- of liever ontpakking van alles geschiedde, was dit. De linnen opstalten voor paarden, olifanten enz., personeel en

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1