Zaterdag 21 Februari. N°. 7672. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T««r Leiden per S raamdenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Tan 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsraiate. Voor hst i ren buiten da stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 2« Februari. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is hedenavond weer een zestal van predikante* samengesteld, nl de heeren A. J. Eykman J.Czn. te Groningen, J. W. H. Kalkman te Maassluis, G. Vlug te Nijkerk op de Yeluwe, H. Van Griet- huysen Az. te Burgwerd, P. Deetman te Amsterdam en H. Hasselman te Hattatn. De keizerin van Duitschland heeft voor het beste model eener verplaatsbare ambulance-barak met beschrijving een prijs van 5000 fr. en een gouden medaille uitgeloofd. De inzending moet plaats hebben vóór 1 Sept. 1885. De secretaris van het comité „Leiden en Omstreken" van het Roode Kruis, prof. M. J. De Goeje, Vliet 15, is voorloopig bereid nadere inlichtingen te geven, dagelijks van 12 tot 1 nar. Tot onderwijzer aan de openbare school te Zandvoort is benoemd de heer S. P. Van der Hoogt, thans werkzaam aan de school aan den Heerenweg (gem. Zoeterwoude), en tot onderwijzeres aan die zelfde school mej. Altman, van Leiden. Bij de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding kwamen van bier de vol gende minste inschrijvers voorde heeren De Heyder Co. voor de levering van diverse katoe nen ad 1136.90; de heeren Van Hartrop Zn. voor twee partijen vlagjedoek de eene ad 1857.50 en de andere ad 1337.50; de heer J. Scheltema Jz. voor 100 paardendekens ad 898. De heeren Wegner en Mottn, photografen te Amsterdam, hebben aas het Rijks Etbnograpbisch Museum te Leiden geschonken eene groot formaat photograöe, voorstellende de Siameesche afdeeling op de internationale koloniale en uitvoerhandel- tentoonstelling in 1883. Aan de schenkers is de dank der Regeering betuigd. Aan den gala-maaltijd ten Hove, gisteravond te 6 uren gehouden, werd deelgenomen door de groot- officieren des Konings, sommige met hunne dames, de verschillende ministers, uitgezoederd die van buiten landsche zaken, daar deze zelf een diner aan het corps diplomatique aanbood, den gep. vice-admiraal jhr. De Casembroot, den vice-president van den Raad van State en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamers der Staten-Generaal. Tijdens het diner voerde de koninklijke militaire kapel eenige muzieknummers uit. Naar men verneemt, zal het hofpersoneel van Prinses Hendrik te 's-Hage spoedig na het huwelijk der Prinses en waarschijnlijk reeds met Mei worden ontslagen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wjjziging der wet op het Hooger Onderwijs (vergemakkelijking der toelating van vreemde studenten tot de universi teiten), de heerenDe Rauitz, De Beaufort, Gilde- meester, Van der Kaay en De Ruiter Zjjlker. Door den heer R. Van Lennep, thans ex- consul der Nederlanden te Alexandrië, is een open brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer. De heer Van Lennep, in 1859 tot leerling-tolk te Smyrna aangesteld op 300, werd in 1865 in dezelfde betrekking overgeplaatst naar Alexandrië, W8ar hij achtereenvolgens de verschillende rangen van kanselier, vice-consul en consul bekleedde. Hij bleef op een traktement van 300, maar genoot van den politieken agent in Egypte eene toelage van 6500 franken 'sjaars. In 1878 stelde het Gouvernement zijn vertegen woordiger in Egypte voor, den zetel van het poli tiek agentschap naar Cairo over te brengen en dan zou aan den toenmaligen vice-consul te Alexandrië (den heer Van Lennep) deze 6500 fr. uit 's Rijks kas worden betaald. De heer Anslijn had daartegen finantiëele bezwaren en de zaak bleef rusten. In September 1884 trad als politiek agent in Egypte op jhr. Van der Does De Willebois, zoon van den minister van buitenlandsche zaken, en eene week vóór diens aankoms' op de plaats zijner be stemming, kreeg de heer Van Lennep een bericht, waaruit volgde dat hem den 15den September voor het laatst zijne bezoldiging van 6500 fr. werd uitbetaald. Hierdoor werd het traktement van den consul weder 300. De heer Van Lennep beeft daarop onmiddellijk zjjn ontslag gevraagd en, in afwachting dat hem dit verleend zou worden, verlof. Hij geeft van het gebeurde kennis aan de Neder- land8che Vertegenwoordiging, zich bepalende de feiten te constateeren, zonder daaraan een bepaald verzoek vast te makeD. Voor de slachtoffers der aardbevingen in Spanje is in het geheel ingekomen aan giften ƒ8574 72*/s, waaronder 408 uit Haarlem. Het Amsterdamsche Comité betuigt zijn oprech ten dank aan allen, die op zoo onbekrompen wijze zijne pogingen gesteund hebben, ten einde de be klagenswaardige slachtoffers der vreeselijke natuur verschijnselen in Spanje eenigermate te hulp te komen, en een bewijs te leveren dat inderdaad de Nederlandsche weldadigheid geene grenzen kent. Verdere giften zullen gaarne in ontvangst ge nomen worden aan het Consulaat van Spanje, te Amsterdam. Bij de aanbesteding van den bouw der nieuwe concertzaal aan de Houbrakenstraat te Amsterdam waren 26 inschrijvingsbiljetten ingekomen. De hoogste inschrijver is de heer A. Paans te Amsterdam voor 336,000, de laagste de heer D. Zuiderbeek aldaar, voor 257,333. De gunning wordt later bekend. De minister van financiën heeft een nieuw ontwerp opgemaakt tot samenvatting van al de geldende en wijziging behoevende bepalingen op het recht van zegel. Het ontwerp heeft 125 artikelen. Naar men verneemt, is door heeren dijkgraaf en heemraden van het waterschap van de Linge- uitwatering hun ontslag den Koning collectief aan geboden. Te Middelburg is op 74-jarigen leeftijd over leden de gepensioneerde luitenant-kolonel Hirsch- mann, oud-hoofdofficier van het reg. gren. en jagers. De keizerin van Oostenrijk vertrekt den 25Bten Febr. met haar eigen trein, van Weenen, om via Munchen, Keulen, Nijmegen, Arnhem, Utrecht den 26sten Febr. des avonds te vijf uren, te Amsterdam aan te komen. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappjj keert over het afgeloopen jaar 7% dividend uit; terwijl op hare verschillende bezittingen 62,249.85,/a wordt afgeschreven. Naar men verneemt, i9 van regeoringswege bepaald dat elke doorvoer van Duitsche schapen en uitvoer van vreemde schapen uit Nedorlandsche havens naar Engeland moet ophouden. Ongehuwde geneeskundigen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van tweeden geneesheer in 's Rijks krankzinnigengesticht te Me- demblik, op eene jaarljjksche belooning van ƒ2000, met genot van vrije woning, voeding, vnnr, licht en verpleging, gelieven zich te vervoegen ten bnreele van den geneesheer-directeur van voormeld gesticht, dr. A. H. Van Andel, vóór of op 1 Maart. Het stoomschip „C. Fellinger", van Amster dam naar Java, arriveerde gisteren te Port-Said en zette heden de reis voort; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistervoormiddag te Suez; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Kaap Sagres; de „Noord-Hol land" arriveerde 18 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Aden. Z. M. heeft, met iDgang van 1 Maart a. s., benoemd tot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Bergen-op-Zoom L. C. Van der Ven, notaris te Bergen-op-Zoom; - met ingang van 1 Maart a. s.: lo. ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld de kapt.-luits. ter zee J. P. Noorduyn en W. J. Van Loenen, onder toekenning: a. van een jaarlijksch pensioen, voor eerstgenoemde van 1705 en voor laatstgenmelde van 1800; 6. voor werkelijk ver blijf in mil. dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene ver hooging van voorschreven pensioen, voor eerstge noemde van 750 en voor laatstgemelde van ƒ900 'sjaars; 2o. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee lste kl. H. J. Van der Mandele, M. F. Reeringh en J. A. Vening; tot lnit. ter zee lste kl. de luits. ter zee 2de kl. J. Cardinaal, C. Mey- boom en J. H. M. Jansentot luit. ter zee 2de kl. den adelborst der lste kl. jhr. E. G. Wichers, met bepaling dat hij weder zal rang nemen tusschen de luits. ter zee 2de kl. H. W. De Joncheere en J. Albarda; 3o. den ad 2o. bevorderden kapt.-luit. ter zee H. J. Van der Mandele ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebre ken, op pensioen gesteld, onder toekenning: a. van een jaarlijksch pensioen van 1210; 6. van eene verhooging van dat pensioen van 675 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rjjks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; - met ingang van 1 Maart a. s., vorderd tot officier van administratie der 2de «J-, den adjunct-administrateur F. A Ebbinge Wubben, met bepaling dat hij weder zal rang nemen tusschen de officieren van adm. der 2de kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg en A. W. Van den Worm. Gemengd Nieuws. Voor de viering van het 310-jarig bestaan der Leidsche academie zal het voorste gedeelte van de Ruïne in een park worden her schapen; het beeld van Van der Werf wordt door een groot bloembed omgeven, terwijl aan weerszijden daarvan eene fontein wordt aangelegd. Achter op de Ruïne, geflankeerd door het gymnasium en de H. B.-schoo! voor meisjes, komt het eigenlijke feestgebouw te staan, dat in zijn bonten Ooster- schen stijl en zijne wijd uitspringende waranden met hare kleurige draperieën - naar men meent - een goed figuur zal maken. Nevens de ruime bal zaal, met orkest, bevat het gebouw van binnen twee eetzalen, bestnurskamers enz. Naar de teeke- ningen van gebouw en park te oordeelen, zal de architect, de heer C. Muysken, eer daarmee inleggen. Het zoontje van zekeren B., dat heden morgen op de Waardgracht aan het hoepelen was, geraakte toen hij zjjn speeltuig, dat te water was gevallen, wilde opvisschen, ook in de gracht. Zekere L., die het zag, haalde het jongetje weer op het droge, nadat het reeds eenigen tijd rondgesparteld had. Het avondfeest in de residentie, dat de kroon moest zetten op de viering van 's Konings verjaardag, slaagde uitnemend, dank zij het voor dit seizoen ongemeen fraaie weder. Geen regen, geen windvlaag verstoorde het feestlicht en de feestvreugde. Zelden kwamen de gasilluminaties voor de verschil lende departementen van openbaar bestuur beter uit dan thans: het Ple:n aan de stille zijde baadde in 't licht, dank zij der keurige verlichting voor de ministeries van oorlog, justitie en koloniën. Maar bovenal viel de illuminatie van 't Voorhout mede: de dubbele eerepoort aan de zijde van het Tornooi veld voldeed goed, al bleef de vraag over, of de ontwerper bedoeld had het front van een Chinee- scben tempel, dan wel van eene Tnrksche moskée te aanschouwen te geven. Van eenigen afstand ge-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1