echtelijke kibbelpartij, haar man de deur uitgezet, en gedreigd om, als hij het waagde terug te keeren, hem een kogel „in het beetje hersenen dat hij er op nahield", te jagen. Na gedurende een tiental dagen niets van zich te hebben laten hooren, keerde de verstoeten man tot zijne lieftallige wederhelft terug; hij wilde zich met baar verzoenen, maar zij wilde niets van toe nadering weten. Daarop deed Love opmerken dat hij eigenlijk de baas in huis en van plan was om in zijn eigendom terug te keeren. Als eenig antwoord haalde mevrouw eene revol ver te voorschijn en mijnheer volgde dat voorbeeld gelijktijdig vielen twee schoten, welke echter nie mand kwetsten; onmiddellijk lostte de vrouw ten tweeden male een revolverschot en Love stortte, in het hart getroffen, dood neder. Mevrouw Love moest voor den coroner verschijnen, maar de jury was eenstemmig van oordeel dat zij als eene moedige vrouw gehandeld had, en zij keerde zegevierend in de woning terug, die haar thaus, als erfgename van den overledene, in eigendom toebehoort. Door het springen van een kruit- magazijn te Gibraltar zijn 8 soldaten en 9 burgers omgekomen. De politie te Sin t-P etersburg heeft positieve inlichtingen gekregen, volgens welke Degaieff, de nihilist die kolonel Szudeikin ongeveer oen jaar geleden vermoordde, niet naar het buitenland is gevlucht, maar nog steeds in Rusland vertoeft. Opnieuw zjjn vijf nihilisten te St.-Petersburg in hechtenis genomen. Te Savon a, in Noord-Italië, is een dertigjarige blinde, Dalmazzo Breano genaamd, tot zeven jaar opsluiting veroordeeld. Deze man, met een ongemeen fijn gevoel en gehoor begaafd, had in een gasthuis, waar men hem tot nachtwaker had aangesteld, zonder iemands hulp de sleutels nage maakt en des nachts twee jaar lang ettelijke dui zenden lira's uit de kasten, offerbussen enz. gestolen. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche consul te Zanzibar deelt in een brief aan het Aardrijkskundig Genootschap te Parjjs treurige bijzonderheden mede omtrent den slaven handel in Afrika. In geheel Middel-Afrika, schrijft de consul, heerscht tegenwoordig een zoo groote hongersnood, dat de negers zich bij hoopen tot de Arabische kooplieden vervoegen om zich zeiven, huDBO vrouwen en kinderen voor voedsel te ver- koopen. Dientengevolge zijn de prijzen dezer men- schelijke koopwaar zeer gedaald. Een krachtig man is voor slechts 4, eene vrouw voor 9 fr. te krijgen. De invoer van Frankrijk bedroeg in Jan. 307,950,000 fr., de uitvoer 156,275,000 fr. Voor Januari 1884 waren die cijfers 274,129,000 en 160,204,000 fr. Tot lid van den Senaat, ter vervanging van Eugène Pelletan, is gekozen de monarchist De Beauchamp, met 365 stemmen. De republikeinsche afgevaardigde Salomon, die zich candidaat had ge steld, kreeg 329 stemmen. Te Lyon zijn twee anarchisten in hechtenis genomen, Gallet en Puillet genaamd, die in eene talrijke samenkomst hadden voorgesteld, de bur gerij ter dood te veroordeelen en de winkels te plunderen. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren, bij de voortgezette behandeling van het invoer-tarief, het „Sperrgesetz" (de wet ter belemmering van invoer op speculatie vóór't inwerking treden der verhoogde invoerrechten) aangenomen, met de daarbij ingediende voorstellen, volgens welke bij leveringscontracten die vóór 15 Januari gesloten zijn het tegenwoordige recht blijft bestaan, terwijl ook oliezaden, olie in vaten en stijf- selmeel onder de werking van het „Sperrgesetz" vallen. De wet bepaalt verder dat het invoerrecht op granen, meel en schuimende wijnen, op bevel van den Rjjkskanselier, tot zoodanige hoogte kan worden opgevoerd, als de Rjjksdag bij de tweede lezing van het tarief heeft toegestaan. Volgens een particulier telegram uit Bealijn aan de „Frankfurter Zeitung," zal het handelsver drag met de Transvaal reeds dezer dagen bij den Bondsraad inkomen. Het verdrag bevat in het geheel 38 artikelen, en moet in beginsel in overeenstem ming zijn met do in den laatsten tijd door Duitsch- land gesloten handelsverdragen. Bij het verdrag is een speciaal protocol gevoegd. Men zegt dat de politie te Hamburg een gevaarlijk IerBch-Amsrikaansch lid van de dyna- miet-partij arresteerde, toen bij met de „Bohemian" uit Nieuw-York aldaar aankwam. Hij zou reeds aan de Engelsche autoriteiten zijn uitgeleverd. Groot-Britauuië. De regeering heeft besloten een weigerend ant woord te geven op het aanbod van Canada en Victoria, om contingenten voor Soedan te levereD, omdat die vermoedelijk niet bijtijds te Soeakim zouden kunnen aankomen om aan de krijgsverrich tingen deel te nemen. Het contingent van New-South-Wales zal bestaan uit 212 artilleristen, 200 ruiters eu 522 man infanterie. De koningin is in vrij hevigen graad lijdende aan eene ernstige ontsteking van de luchtpijpen der longen (bronchitis). Ten gevolge der jongste ontploffingen in het Parlement zijn strenge maatregelen van controle genomen op de toelating van vreemdelingen tot dit gebouw en de zittingen der Kamer. Beperkingen zijn ook ingevoerd op de vrijheid van beweging der journalisten, wat tot algemeene ontevredenheid onder dezen heeft aanleiding gegeven. Voor de Engelsche soldaten, die wegens militaire vergrijpen van niet al te zwaren aard gevangenisstraf ondergingen, is de oorlog in Soedan eene uitkomst, daar velen hunner thans, nu man schappen noodig zijn, terstond in vrijheid zijn gesteld. In eene bijeenkomst to Belfast, in Ierland, is eene commissie benoemd, om te onderzoeken, waarom, terwijl Ierland zoo uitnemend voor den vlasbouw geschikt is, er zooveel vlas uit België, Nederland en Rusland wordt ingevoerd. Uit de nadere berichten, welke de Londensche bladen ontvangen over de inneming van Khartoem en Gordons dood, blijkt o. a. nog dat de Mahdi eerst drie dagen na de overgave in die stad aan kwam, doch er slechts een korte poos vertoefde, na den verrader Farag pacha, die de poorten der stad voor den vijand opende, te hebben laten op hangen. Het bericht dat vrouwen en kinderen te Khartoem vermoord werden, schijnt onwaar te zijn. De Mahdi had eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij aan de verschillende stammen nieuwe lichtingen vraagt, verklarende „dat de Eogelschen slechts gering in aantal zijn, maar veel rijkdommen met zich voeren, en de poorten van het Paradijs voor allo ware geloovigen openstaan." Die proclamatie vond echter weinig opgang; de stamhoofden zouden onwillig zijn den oorlog voort te zetten. Ook zonden ziekte en oneenigheid onder de volgelingen van den Mahdi heerschen. De persoon, die verleden Zaterdag uit Khartoem te Korti aankwam en de reeds vermelde berichten aanbracht, wa3 een bediende van generaal Gordon. Telegrammen. WEIMAR, 17 Februari. De groothertog is heden naar Weenen vertrokken. PARIJS, 17 Februari. De prins van Wales is heden van Cannes naar Parijs vertrokken. Heden waren ter gelegenheid van den laatsten nacht vóór de vasten, de Boulevards overvol van toeschouwers, maar er vertoonden zich slechts weinig gemaskerden. Eene nadere depeche van generaal Brière over de inneming van Lang son geeft nog de volgende bijzonderhedenDe Franscben grepen op den mor gen van den 12den dezer een zeer sterk Chineesch corps aan, dat zeer sterke stellingen bezet had en gesteund werd door verscheidene goed met artillerie bezette forten. Het gevecht was zeer heftig, tot het, tegen het vallen van den avond, met een goed gelukten stormaanval eindigde. Duisternis en slecht weder begunstigden de vlucht des vijands, die in volkomen wanorde vlood. Onze verliezen bedragen sedert 9 Febr. 39 dooden en 222 gewonden. Na eene schermutseling en eene beschieting zijn wij van Lang-son te Kelua aangekomen. Wij zijn thans gelegerd 3 kilometer voorwaarts aan den straat weg naar China. In den afgeloopen nacht werd bij den juwelier Gabriel in de Avenue de l'Opéra" sieraden gestolen tot eene waarde van 400,000 franken. ATHENE, 17 Februari. Ten gevolge van eene stemming der Kamer, waarbij het Kabinet in de minderheid bleef, heeft dit laatste zijn ontslag genomen. KORTI, 17 Februari. Lord Wolseley meldt dat den 13den dezer een transport gewonden onderweg door de rebellen uit Khartoem werd aangegrepen! Na een gevecht, dat anderhalf uur duurde, tro'! de vijand terug, toen het lichte kameelcorps o;S het terrein van den strijd verscheen. Het verlie i der Engelschen bedroeg één doode en vijf gewonden! LONDEN, 18 Februari. Naar de „Times" vetj neemt, heeft de oppositie besloten, de Egyptisch politiek der regeering tot het voorwerp eener motiJ van afkeuring te maken. PARIJS, 18 Februari. Het agentschap „Havasï ontvangt in eene depeche uit Shanghai van hedec de bevestiging van het bericht, dat twee Chineeschs1 sohepen door de Fransche vloot in den grond ge-;: boord zijn. Drie andere zijn onder begunstiging van de; mist ontsnapt en hebben naar Chi-ho de vluch: genomen. De belangen der Franschen zjjn aan den Russ schen consul toevertrouwdop de door Franschen bewoonde plek waait de Russische vlag. L-KIDtCN, 18 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westenwind. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staatsexamen is heden tot arts bevorderd de heer G. Jelgersma, candidaat- arts; toegelaten tot het eerste gedeelte de heer J. J, Rinkel, med. doctorandus, en tot tandmeester be vorderd de heer S. T. Heeringa. De reeds meermalen vermelde „Historische atlas" is niet door den heer dr. W. N. Du Rieu, maar door den heer P. Du Rieu Jr. alhier gekocht. Tweede Kamer. - Bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting bestreden heden de heeren Gratama en Van Houten sterk de weigering van rechtspersoonlijkheid aan de sociaal-democratische vereeniging, als onrechtvaardig en onstaatkundig. De minister van justitie ontkende dit. De heer De Jong eischte vóór alles zekerheid omtrent het herstel van het finantiëel evenwicht. De heer Lohman wenschte vóór Grondwetsherziening censusverlaging, wat de heer Borgesius en de minister Heemskerk bestreden. De heer Borgesius keurde ook het voornemen tot herziening der kies tabel af en stelde eene motie voor om uit te maken dat geen wijziging van het kiesrecht of de kiestabel in overweging moest genomen worden vóór afdoening der Grondwetsherziening. De heer Heemskerk ver zekerde dat de Grondwetsvoorstellen spoedig waren te wachten. Vrijdag voortzetting. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Gelderland (district Aalten) is de heer Dircks (Kath.) gekozen met 5 stemmen boven de volstrekte meerderheid. Er waren 797 stemmen uitgebracht. Bij gelegenheid van's Konings verjaardag zijn door den regiments-commandant alle straffen, opge legd aan onderofficieren en minderen bij de gren. en jagers, met de gevolgen daaraan verbonden, op geheven. Het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden kapitein-luitenant ter zee J. A. Waldeck, werd hedenvoormiddag op de begraafplaats „Eik en-Duinen" op de meest eenvoudige wijze ter aarde besteld, in tegenwoordigheid eener breede schare vrienden en krijgsmakkers van den overledene, hoofd- en verdere officieren der zeemacht en hoofd en mindere ambtenaren bij het departement van marine. Nadat de kist, door een zestal prachtige bloemkransen gedekt in het graf was nedergelaten, richtte de broeder van den overledene, de gepen sioneerde kapitein van administratie J. Waldeck, tot de aanwezigen het woord om hun namens de familie dank te zeggen voor de laatste eer zijn broeder bewezen. Bij den landbouwer A. Knibbe te Haarlem mermeer zijn paardentuigen en rijtuiglantaarns in beslag genomen, weftc een en ander aan hem voor eene geringe som was verkocht door iemand, die gemelde voorwerpen te Amsterdam had gestolen en reeds gearresteerd is. INGEZONDEN. In sommige dagbladen is medegedeeld dat het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden, in de maand September van dit jaar zijn eeuwfeest zal vieren. De Commissie uit de oud-leerlingen die met lof- felijken ijver een plan tot feestviering op touw zette, heeft dezer dagen hare mede-oud-leerlingen bij circulaire tot deelneming opgewekt, en maakte daarbij melding van het voorloopig feestprogramma. Ondor meer komt daarop vcor:

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2