N°. 7C70. Donderdag 19 Februari. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V»ot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Tan 16 regels 1.05. Ieders regel meer 0.171- Groolere letten naar plaatsruimte. Voor hst in ren buiten da stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, IS Februari. Bij eenigszins gunstig weder zal morgen door de alhier in garnizoen liggende troepen eene parade worden gehouden op de Ruïne, onder commando van den luiteoait-kolonel Van Rijen. De „Vereeniging tot Stemopwekking" alhier heeft in eeoe gisteravond gehouden vergadering besloten zich niet aan te sluiten aan de „Liberale Unie", voornamelijk op grond dat, na de toetreding der te dezer stede gevestigde kiesvereeniging „Het Algemeen Belang", de vertegenwoordiging eener twe?de vereeniging, welke ten nauwste met de eerste is verbonden en steeds in overeenstemming met deze handelt, overbodig werd geacht en wellicht aan de goede verstandhouding tusschen beide vereenigiugen minder bevorderlijk zon kunnen zijn. Door Zijne Hoogheid prins Roland Bonapart^ te SaiDt-Cloud, zijn aan de Regeering ten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, ten geschenke aangeboden eenige in de Staatscourant van heden nader omschreven voorwerpen op zijne reis in Noorwegen verzameld, alsmede een exemplaar van het door den prins uitgegeven werk over de inboorlingen van Suriname, die op de Internationale Koloniale Tentoonstelling van 1883 te Amsterdam zijn te bezichtigen geweest. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij is aanbesteed het maken, leveren en op stellen van den bovenbouw eener draaischijf van 15.50 M. middellijn, op het goederenstation-empla cement te Amsterdam (Rietlanden). Het minst was ingeschreven door de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden, voor f 38G0. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Leiden ingeschreven postwissel groot f 16.25, door een onbekende wegens in 1881 te weinig betaald sncceBBierecht ingezonden. Gisteren werd den burgemeester van Boskoop, den heer H. Le Coultre, die van zijne huwelijks reis met zijne echtgenoote in de gemeente terug keerde, eene feestelijke ontvangst bereid. Aan de grens der gemeente werd bij door eene eerewacbt te paard en eene feestcommissie opgewacht, en trok onder begeleiding van mnziek de gemeente binnen. In het „Hotel v. d. Bie" werd hem door den heer Hussum het welkom toegeroepen, de eerewijn en een fraai geschenk, bestaande in eene marmeren pendule met coupes, aangeboden, waarna het jeug dige echtpaar door een paar jonge-meisjeskoren een hartelijke welkomstgroet werd toegezongen. De geheele gemeente was met vlaggen getooid, op onderscheidene plaatsen met groen versierd en gaf op ondubbelzinnige wijze blijk dat zij het op prijs stelt, thans weder een burgemeester te hebben, die in haar midden wonen wil. Des avonds werd door de vereeniging „Kunst min" aan de nieuwe echtgenooten eene serenade gebracht. De heer B. J. Overman, emeritus-predikant, secretaris der Algemeene Synode, is te Voorburg overleden. Morgen, verjaardag des KoniDgs, is er receptie ten hove voor de hofhoudingen en te zes uren groot galadiner voor de groot-officieren des Konings, de ministers, enkele staatsambtenaren en hoofd officieren, te zamen 40 couverts. Met het stoomschip „Madura" van de Maat schappij „Nederland", hetwelk 21 Febr. a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal aan Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Dinsdag 3 Maart as. met den trein van 5.20 's avonds van Amsterdam naar Ant werpen, in aansluiting op het yertrek van het be doelde stoomschip uit Marseille, eene tweede yer- zeoding aan Atjeh geschieden. De Chineesche gezant Li Fong Pao is in de residentie aangekomen. Tot eersten scheikundige bij de fabriek der „Imperial Continental Gae-association" te Amsterdam is benoemd de heer H. J. Van Eyndhoven, thans werkzaam bij de gemeentegasfabriek te Haarlem. Volgens gerucht uit Berlijn wordt de geheimo legatieraad Küsserow als de eventueele opvolger van graaf Herbert Von Bismarck als Duïtsch gezant te 's-Gravenhage aangeduid. Küsserow houdt zien' op het oogenblik bij het departement van buiten- landscbe zaken te Berlijn bjjzonder met de koloniale politiek bezig. Door den minister van koloniën is de hulp onderwijzer F. Van der Woude ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden den 15den Februari; de „Schiedam" vertrok gisteren vap Nieuw- York naar Amsterdam. De audientiën van de ministers van financiën, oorlog en waterstaat zullen morgen, Donderdag, en die der ministers van marine en koloniën Vrij dag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft ter zake van hun gedrag bij ver schillende ontmoetingen met den vijand in Atjeh, gedurende het 1ste halfjaar 1884, benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde den lsten lnit. der inf. N. J. C. Van Polanen Petel en den 2den lnit. van dat wapen S. A. Drijber, terwijl is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de kapiteins der infanterie G. M. Burgerhoudt en A. H. W. Scheuer, de lste luits. der inf. A. W. Gijsberti HodeDpijl en G. P. M. Van der Noorda, de 2de luit. der inf. F. W. Von Perbandt en de 2de luit. der genie F. W. Van Bloemen Waanders, de adj.-onderofficier dienstdoend officier J. H. Wald- schmidt, de korporaal der inf. W. L. Van Soest, de fuseliers D. J. Ribbels, J. Vos, J. Richard en E. Berkenbnsch, de laatste sedert gegageerd- aan vrouwe G. E. M. M. Vorderman, weduwe van den kapt. der infanterie J. Joha, laatstelijk gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, een pensioen toegelegd, ten bedrage van f 600 'sjaars; - den gepension- neerdea O.-I. hoofdambtenaar mr. W. B. Bergsma benoemd tot lid der commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken in Nederlandsch Oost- en West-In dië. Gemengd Nieuws. Toonee1besturen en bestuurders zijn niet zoo vijandig tegen elkander gezind als „men" wel denkt. Getuige het volgende feit. De Rott. Afd. van „Het Ned. Tooneel" zou Maandag avond te Leiden optreden met „De wettige Man." De heer D. Haspels werd plotseling ongesteld en men besloot „De Kinderroofster" te geven, maar mej. Beersmans was ziek. Wat nu? „Ik heb een stuk geschreven," van Jan C. De Vos. Ja! Rosier Faassen de rol van D. Haspels, en er was een voorstellingneen, er was geen voorstelling, want de heer Mutters, die er twee rollen in ver vulde, behoort niet tot de „Vereeniging." Men ijlt in 't yroege morgenuur naar den heer Alex. Faassen, naar president, secretaris, commis sarissen etc. van de Nieuwe Rott. Schouwburg-Mij." en deze is na hard en rijp beraad zoo beleefd om baar concnrreerende kunstzuster de behulpzame hand te bieden, door den heer Mutters een avond af te staan. „Ik heb een stuk geschreven" werd nn met dubbel succes opgevoerd. Dv. N.) Tegen eene vo1gende voorste 11 ing kondigt Cumberland, naar het „H. Dlb." hoort, aan het zoogenaamde Slagveldtooneel. Cumberland zal dan aan een welbekend hoofdofficier vragen zich voor te stellen dat hij, aan het hoofd van een leger corps, een fort of versterkte stelling wenscht in te nemen. Geblinddoekt zal Cumberland den officier leiden langs de door hem voorgenomen route naar het voorwerp, dat als fort of vesting dienst doen moet, b. v. een canapé, en zal de Nederlandsche driekleur planten op hetzelfde pnnt, waar de officier zulks zou gedaan hebben. Deze proef is dezelfde als die hij afgelegd heeft bij generaal Gonrko in het paleis te Warschau. De sensatie, daardoor teweeggebracht, was toen zóó groot, dat de overheid een verbod uitvaardigde tegen het bekend maken daarvan, nit vrees dat de bijgeloovige Rnssen Cumberland zouden beschouwen als een grooter man dan den gouverneur-generaal Gonrko, en dat hij misbruik zon kunnen maken van zijn aldus verkregen macht om over teloopen naar den vijand en hem de Russische strijdplannen bekend te maken. Gistermorgen werd het lijk van den bouwman C. v. V. te Gouderak nit eene sloot achter zijne woning opgehaald. Den vorigen avond bad hij zijne woniDg verlaten. Men deelt ons mede dat de uniform- kleeding der vaste bestellers aan de rijkstelegraaf kantoren voortaan zal bestaan nit pet, jas en pantalon, en als overkleed voor den winter een mantel, alles van donkerblauw laken. Voorts is de pet met uit monstering van scharlakenrood en voorzien van een onderscheidingsteeken van geel metaalde jas met scharlakenroode uitmonstering en smallen opstaanden kraag, weerszijden voorzien van een zinnebeeldig teeken van geel metaal. Op de jas zijn twee rijen knoopen, eveneens van geel metaal, dragende eene W. met kroon. De pantalon is afgezet met smalle scharlakenroode biezen. D Onder de gemaskerde carnaval- vierden en viorderessen te Nijmegen, meende de politie aldaar gisteravond op straat iemand tezieo, die nog een aantal dagen gevangenisstraf had te ondergaan, doch die aan de oproeping daartoe niet bad voldaan en zich daaraan wellicht geheel zon trachten te onttrekken. Bij aanhouding bleek hij de gezochte persoon van Th. C. F. te zijn. In maskerade kostuum, als generaal met steek en epauletten, werd hij naar de gevangenis gebracht, waar hem de cipier verder demasqueerde. Een bij de Stoomvaartmaatschappij „Insulinde" ontvaDgen telegram van Aden meldt dat het BtoomBchip „Nederland en Oranje" vlot gebracht en men thans bezig is de lading te lossen. Onder de schapen van de landbou wers L. S. en A. G. te Echten (Dr.), is in de vorige week eene hevige slachting aangericht. Men vond er 's morgens een 5-tal gewond en gedood. Vermoedelijk zijn een paar honden de daders. De „Chronique" zegt dat Armand Peltzers einde nabij is. Zijne beenen zijn reeds ge zwollen; hij kan niet meer loopen, heeft veel pijn en wordt door een hardnekkigen hoest gekweld. Zijn moeder en dochtertje bezoeken hem dagelijks en Armand trekt dan bnrgerkleeren aan. Een horlogemaker te Pesth heeft zich zelf, zijne vrouw en zijne vier kinderen door vergif van bet leven beroofd. Zij leden gebrek en hadden in vier dagen geen voedsel gebruikt. Het echtpaar Tavier, wonende te Parjjs rue Cardinet, had twee kinderen, ond 3 jaren en 11 maanden, alleen thuisgelaten. Het oudste had met lucifers gespeeld en de bedgordijnen in brand gestoken. Toen de moeder thuis kwam, vond zij het oudste kind dood, het jongste stervende. De heer Love te W a 11 a ces S m i t h in Virginië, is door zjjne echtgenoote in een dnel met pistolen gedood. Eenigen tijd geleden had mevronw Love, na eene

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1