Woensdag 18 Febmari. N°. 7G69. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T*or Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 18 regels 1.06. Ieder» regel meer 0.17#. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hat is-—" ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Oflïciëele Kennisgevingen. Kostelooze Vaccinatie. Burgameester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid ,>bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag op eiken Woensdag, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Februari. Gelijk men weet, zal het op deD 17den Sep tember a. 6. honderd jaar geleden zijn dat het Genootschap: „Mathesis Scientiarnm Genitrix" alhier werd opgericht. Het bestnnr wenecht dien stichtingsdag feestelijk te herdenken, ook door het houden eener tentoon stelling en het bekronen van antwoorden op de hieronder vermelde prijsvragen. Ter verwezenlijking van dit denkbeeld noodigt het bestuur alle oud-leerlingen uit tot inzending van voortbrengselen uit hun maatschappeljjken werk kring, die gerekend kannen worden, min of meer de vrachten te zijn van het onderwijs aan het Ge nootschap genoten en waardig eene plaats op deze tentoonstelling in te nemen. Als prijsvragen ter mededinging van alle oud- leerlingen worden uitgeschreven: Voor de bouwkunde: Het leveren van een plan van een voorgevel bestemd voor een Raadhuis eener aanzienlijke plattelandsgemeente. De veronderstel ling is een open terrein van 50 meters breedte, begrensd door deftige huizen. Keuze van den bouw stijl wordt vrijgelaten. Opstands-teekening op Y50 der ware grootte; - uitvoerig bewerkte détails van alle bij het ontwerp voorkomende voorname onder- deelen en bijzonderheden op eene schaal van de teekeningen te maken in zwarte lijnen op wit papier. Prijs: eene gouden eerepenning. - Acsessit: eene groote zilveren medaille. Voor het hand-of ornamentteekenenEene paneel- vnlling binnen een segmentboog, lang 1.50 M., hoog 0.50 M., ter bekroning of dekking van ven sters eener aanzienlijke facade in Italiaanschen renaissance- of anderen stijl. I Prijs: eene gouden eerepeDning. - Acsessit:eene groote zilveren medaille. Voor het boetseeren: Eene paneel versiering 1 M. bij 0.65 M. in Italiaanschen renaissance- of ande ren stijl. Prjj8: eene gouden eerepenning. - Ascessit: eene groote zilveren medaille. De voorwerpen (teekeniDgen, schilderijen of werk stukken) voor de tentoonstelling bestemd en de antwoorden op de prijsvragen moeten vóór of op den 15den Augustus a. s. vrachtvrij worden toegezonden aan den secretaris van het Genootschap, adres Breestraat 73. De antwoorden op de prijsvragen mogen geen naam dragen, maar moeten vergezeld gaan van een verzegelden brief, bevattende den naam van den ontwerper en de spreuk of het motto waarmede de stukken geteekend zijn, om, na de toewijzing der bekroning, in tegenwoordigheid der leden van het bestuur en der jury te worden geopend. Van de feestcommissie uit het Bestuur van het Genootschap is de heer J. A. Van Dijk voorzitter en de heer P. J. Groen secretaris. Aan den gemeenteraad wordt eene naamsveran dering van het Werkhuis in overweging gegeven, omtrent welk voorstel, alvorens het aan den Raad in te dienen, door B. en Ws. het gevoelen van bestuurderen van genoemde instelling werd inge wonnen. Blijkens bet daarop door dat bestuur uitgebracht advies bestaan er bjj de meerderheid tegen eene naamsverandering gewichtige bezwaren, terwijl de minderheid daarmede genoegen zou kunnen nemen, wanneer de naam werd veranderd in „Gemeente lijke Werkinrichting" in plaats van in „Gemeente lijke Inrichting tot Werkverschaffing", zooals door B. en Ws. was voorgesteld. Wat dit laatste punt betreft, komt hnn de aan gegeven wijziging zeer aannemelijk voor, omdat de naam Werkinrichting inderdaad meer in overeen stemming is met den aard en de bestemming der nstelling en de naam Inrichting tot Werkverschaf fing wellicht aanleiding zou kunnen geven tot de onderstelling dat in het Werkhuis ten allen tijde werk zou moeten worden verschaft, ook als was er op een gegeven oogenblik geen werk te verstrekken. Wat nu aaDgaat de door de meerderheid aange voerde bezwaren kom het B. en Ws., met volkomen waardeering van de daarbjj ontwikkelde zienswijze, voor, dat bij enkele aangevoerde argumenten wel eenige overdrijving valt waar te nemen, vooral waar beweerd wordt dat het toegeven aan het verzoek tot naamsverandering noodwendig zal leiden tot het inwilligen van andere eischen in het vervolg, en dat over het algemeen te veel uit het oog is verloren het motief op grond waarvan de naamsverandering werd in overweging gegeven. Uit de door den burgemeester met de afgevaar digden van de werklieden-vereenigingen gehouden samensprekingen toch was gebleken dat de naam „Werkhuis" voor enkele belanghebbenden een reden was, om bij gebrek aan werk, zich niet tot die inrichting te vervoegen; op grond van dien naam vreesden zij dat, wanneer zij daarheen hnnne toe vlucht namen, zij wellicht eenigermate in de achting hunner medeburgers zonden dalen. B. en Ws. hebben dit bezwaar steeds wel als een vooroordeel aangemerkt, maar toch als een voor oordeel waaraan zonder eenig bezwaar kon worden te gemoet gékomen, omdat door naamsverandering in den aard en de inrichting van het Werkhuis hoegenaamd niets wordt veranderd, en het kwam hun wenscheljjk voor aan de verontschuldigingen die nende om zich aan het bezoek van het Werkhuis in tjjd van nood te onttrekken, hetzij ze dan oprecht gemeend dan wel slechts voorgewend waren, zooveel op den weg van bet gemeentebestuur lag, in het vervolg hare kracht ©u beteekenis te ontnemen. Deze overweging alleen heeft hun tot de indie ning van het voorstel aanleiding gegeven en nog zijn zij, ook na kennisneming van het rapport van bestnnrderen van het Werkhuis, overtuigd dat eene naamsverandering Diet die gevolgen zal na zich sleepen die de meerderheid daarvan vreest. Elk verzoek dat later mocht worden gedaan om wijziging te brengen in den aard en de inrichting van het Werkhnis zal, zooals reeds van zelf spreekt, op zich zelf moeten worden beoordeeld en B. en Ws. zien niet in op grond waarvan het veranderen van den naam, ten einde aan een bezwaar, al zij het ook een bezwaar van zeer weinig beteekenis en wellicht niet eens ernstig gemeend, te gemoet te komen, ten gevolge zou moeten hebben dat later eventucele verzoeken van andere en veel verder gaande strekking zouden moeten worden ingewilligd. Zij geven den gemeenteraad dus in overweging den naam van „Stedelijk Werkhuis", overeenkom stig het advies van de minderheid van het bestuur dier instelling, te veranderen in „Stedelijke Werk inrichting." Welke overigens de beslissing ook zij, zal het in allen gevalle uit de behandeling van deze aange legenheid duidelijk blijken dat er voor hen, die ten j gevolge van min gunsiige tijdsomstandigheden of uit anderen hoofde gebrek hebben aan werk, geenerlei schande in gelegen is hunne toevlucht tijdelijk te nemen tot het Werkhuis, ten einde op volkomen eerljjke wjjze in hun onderhoud te voorzien, hetzij j dan dat die inrichting bekend blijft onder den naam van Werkhuis, dan wel daaraan de naam van Werk inrichting of een andere worde gegeven. Ter vervulling van de vacature, in de Plaatse lijke Schoolcommissie ontstaan ten gevolge van het nemen van ontslag, wegens vertrek, door mr. J. S. D. Yan Doorn, is de volgende aanbeveling van twee personen opgemaakt, nl. de heeren H. P. T. Van Wensen en Felix H. A. Driessen. Voor de betrekking van leerares in de muziek (piano) aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, opengevallen ten gevolge van het overlijden van mej. A. Schulz-Lessig, wordt door den directeur en den districts-schoolopziener aanbevolen in de eerste plaats mej. G. M. C. Van Baaten en in de tweede plaats mej. N. M. J. Werst, beiden onderwijzeressen aan de Muziekschool der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst alhier. B. en Ws. kunnen zich met deze aanbeveling geheel ver eenigen, zoodat zij den Raad verzoeken daaruit eene benoeming te doen. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van jhr. J. P. C. Hoeufft, Rijks bouwmeester, om een dorpel en stoepzerk te leggen op openbaren gemeentegrond vóór het in aanbouw zijnde postpakkettenkantoor op de Boommarkt. -- Van de militaire studenten, aanstaande offi cieren van gezondheid bij de Nederlandsche zee macht, zijn er 4 candidaat- artsen, 13 aan de Rijks universiteit te Leiden; 12 aan die te Utrecht; 6 aan die te Groningen en 13 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Het blijkt dat de kunstliefhebber alhier, die den „Historischen atlas der Nederlanden of Ge schiedenis des Vaderlands in beeld gebracht," op de verkooping ten huize van den heer Nijhoff kocht voor f 1445 buiten het opgeld, is dr. W. N. Du Rieu. Voor de betrekking van eersten onderwijzer aan de openbare school te Zandvoort staat N°. 1 op de voordracht de heer M. Van der Boon alhier, en voor derden onderwijzer aan genoemde school wordt in de eerste plaats voorgedragen de heer S. P. Van der Hoogt, van Zoeterwoude (school Heeren weg). Gedurende de tweede helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: P. Rodenburg, Alfen; mej. C. Van der Kamp, G. Kloos, J. Van Grieken, Buijing, Amsterdam; P. De Boer, Anna-Paulownapolder; mej. A. Sluiwers, 's-Gravenhage; Van der Horst, Haarlem; A. H. Freskes, Kortgene; mej. C. Brakel, Leiden; Jacobns De Jong, Rotterdam; H. De Lamaar, Rozendaal; Pulson, Stompwijk; mej. wed. Leliveld (verder aan M. Zirkzee), niet vermeld. - Briefkaarten: Mej. M. Plijster, G. Van Dijk, mej. M. Plister, C. Hartmans, Amsterdammej. A. Werkhoven, Leidenkapt. J. Waterberg, Ling ver; mevr. De Joode Kuhn, niet vermeld. Verzonden geweest naar Amerika: C. H. H. Bommezijn, Roxburg. Door de directie der IJselstoomtramweg- maatschappjj werd heden aanbesteed: het gereed maken der baan en het leggen der sporen en wis sels met de daarmede in verband staande werken, benevens het onderhond daarvan voor de sectie VoorburgDen Haag. Minste inschrijver was de hear W. G. Mansveld te Wassenaar, voor f 55,900. Professor Drucker te Groningen schonk f 1000 aan de Commissie voor Onderstand en Werkver schaffing aldaar. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Dover; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1