KOLONIËN. BATAYIA, 10-14 Jannari. Yan den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is, onder dagteekening van 5 dezer, het volgende telegram ontvangen „Aan vijand, die zijne benden zuid Lamkrah ver- eenigd had om onze communicatielijn Lambaroe Anagaloeng te bedreigen en werkzaamheden in IX Moekims te verhinderen, 31 December, 1 en 4 Jan. aanzienlijke verliezen toegebracht. Wij verloren daarbij luitenant E. L. Kerrebijn en ééa mindere gesneuveldluitenant J. M. L. Bellaard, acht min deren gewond. 5 Januari begin ontruiming uiterste zuidooster- posten." Crt De gouverneur van Sumatra's Westkust tele grafeert, onder dagteekening van 7 dezer, het volgende „Weerspannige hoofden Tanggabatoe zwerven met hunne doebalangs nog in Toba rond; pogingen om hen in handen te krjjgen, nog niet geslaagd. Mochten zij in onderwerping willen komen, dan is controleur gemachtigd deze voorwaardelijk aan te nemen op voorwaarden nader te bepalen. Hunne onderwerping acht ik de meest gewenschte oplossing, om ons voor verdere moeilijkheden te vrijwaren. Troepenmacht keerde naar Padang en Padang-Sidempoean terug, met uitzondering 50 man van het 17de bataljon, die voorloopig in Toba achterblijven tot de rust geheel hersteld zal zjjn." Dr. K. H. Mertens te Samarang heeft, naar het „I.V." met leedwezen verneemt, wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa moeten aanvragen. Als de meeste kans hebbende om resident van Ternate te worden, noemt men thans weder jhr. J. C. W. D. A. v. d. Wijck, assistent resident van Gorontalo. Ten behoeve van de rechterlijke macht in Indië is voor 1885 de uitzending gevraagd van vijf ambtenaren, waarvan twee het groot-ambtenaars examen en drie het faculteitsexamen hebben afgelegd. De „Loc." verneemt dat mr. W. F. De Vogel, lid in den Raad van Justitie te Samarang, voor nemens is binnenkort met een tweejarig verlof naar Europa te vertrekken. Van den resident der Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo is het volgende telegram ont vangen, gedagteekend 4 dezer: „Menawing in de Boven-doesoen door resident en militairen commandant bezocht; besloten de oproerlingen niet in wildernis na te zetten. Troepen te Bandjermasin terng." Crt.) Met lof wordt in het verslag omtrent den staat van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg over 1883, dat voorkomt in de „Javasche Courant," gewaagd van den op 28 October van dat jaar over leden Hortulanus Binnendijk. Die verdienstelijke ambtenaar werd den 26sten Maart 1821 te Leiden geboren en, na drie jaren in den academischen kruidtuin te Leiden te zijn werkzaam geweest, in 1849 aangewezen om naar Indië |te vertrekken. Bij besluit dd. 19 Juli 1850 werd hij daarop tot assistent-hortulanus aangesteld, in welke be trekking hij werkzaam bleef tot 1869, toen hij bevorderd werd tot hortulanus. In deze betrekking wijdde hij tot aan zijn dood zijne beste krachten aan den Plantentuin, welke dan ook zeer veel aan hem te danken heeft. Als een bljjvend teeken zijner werkzaamheid, en tegelijker tjjd als het beste bewjjs zijner verdiensten voor 's Lands Plantentuin, heeft Binnendijk een door hem in vereeniging met zijn voorganger Teijsmann vervaardigden catalogus van den tuin nagelaten. Door deu gouverneur-generaal van Ned.-Indië ryn de vol gende beachikkingen genomen Civiel Departement. O n s 1 a g e n Wegens intrekking hunner betrekking met ingang van 1 Febrnari 1885, eervol daaruit: aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzerste Magelang (Kadoe) de 3de en 4de onderwijzers P. Koppenol en Raden Kamil; te Bandong (Preanger Reg.) de 3de en 5de onderwijzers R. Brons Middel en A. L. Twijsel; te P/obolinggo de 3de onderwijzer H. Th. J. Uytterbroek; te Bandjermasin (Znider- en Oosterafd. van Borneo): de 2de onderwijzer H. A. De Nooy. Ontheven: Met ingang van 1 Febrnari 1885, eervol van de verdere waarneming der betrekking van 4den onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche ondernjjzers te Probolinggo, wegens intrekking dier betrekking, de onderwijzer 3de kl. bij het op. lager ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden J. J. D. Van Batenburg. Benoemd: Met ingang van 1 Januari 1885, in de res. Tapanoli (Sumatra's Westkust) tot ass.-res. van Siboga, de ass - res. van Mandeling en Angkola H. Van Heuckelnm; tot commies cp het bureel van den ass.-res. van Siboga, de commies op het bureel van den ass.-res. van Mandeling en Angkola J. W. Borst. Met ingang van lo. Febrnari 1885, tot onderwijzer 1ste kl. bij het op. lag. onderwijs voor Europeanen en met dezen ge lijkgestelden, de hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Magelang J. G. L. Diicker; tot hoofdonderw aan de school te Tondano (Menado) voor zonen van inlandsche hoofden en andere aanzienlijke inlanders J. G. L. Dücker voor noemd tot 2den onderwijzer aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Probolinggo W. D'Ancona; tot hulponderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzer te Bandjer masin, de 3de onderwijzer aan de school te MagenlangC. Den Hamer; tot hnlpoDderwijzeres mej. M. T. M. Vogelzang en mej. A. Nij- land, beiden thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Op het residentiekantoor te Samarang tot hoofdcommies V. M. J. Van der Mark; tot lsten commies A. E. Townsendtot boekhonder bij de algemeene pakhuizen te Samarang, J. J. W. Hornnng. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den res. van M&dioen, om gedurende het afwezen met binnenl. verlof van den titalaris C. Lynis Huffenrenter, belast te worden met de fnnc- tiën van secretaris dier res, de ambtenaar op non-act. H. C. A. Van Eldik Thieme, laatstelijk secr. der res. Pasoeroean. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan J. Damen, van eene akte van toelating tot uitoefening als apotheker der artsenij-bereidkonst in Ned.-Indie. Belast: Met het beheer over het boschdistrict Banjoemas BagelenKedoe (standplaats Wonosobo), de benoemde houtvester lste kl. G. S. De Graaf; met de leiding van de kadastrale metin gen in de residentie Tegal, de landmeter lste kl. H. A. F. Freydanck, met bepaling dat hij tevens belast blijft met de lei ding dier metingen in de residentie Pekalongan. V erplaatst: Van het boschdistrict BanjoemasBagelen Kedoe naar het boschdistrict PekalonganKendal (standplaats Kendal), de houtvester 3de kl. J. J. De Graaf. Departement van Oorlog. Benoemd: Met ingang van 27 December 1884 tot helper-graveur (civiel ambtenaar) bij het lithogr. e'tabl. te Batavia, J. De Vriend. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, met ingang van 4 Februari 1885, wegens afloop van zijn dienst verband, de tijdelijke off. van gez. 2de kl. B. C. Stort. Ingedeeld: De lste luit. der inf. jhr. T. R. J. B. Van Grotenhuis Van Onstein bij het L. H. 4de bat. te Baojoe-Biroe. Geplaatst: De off. van gez. lste kl. J. P. L. Fischer bij den geneesk. dienst van Sumatra's Oostkust. Overgeplaatst: De offin. van gez. lste kl. M. Cohn naar Samarang en L. P. C. Sörensen naar Weltevredenen de off. van gez. 2de kt. G. A. Van de Roemer bij den geneesk. dienst van Sumatra's Oostkust. BUITENLAND. Frankrij li. De Kamer van Afgevaardigden heeft na twee redevoeringen van protectionnisten, de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp op de graan rechten gesloten, en met 364 tegen 136 stemmen bepaald dat tot de behandeling der artikelen zal worden overgegaan. De commissie, belast met de voorbereidende werkzaamheden voor de Parijsche wereldtentoon stelling, in 1889 te houden, heeft hare taak vol bracht. Zij schat de gezamenlijke kosten op 50 millioen franken. X>uitsch.lau<l. Volgens particuliere brieven te Berlijn uit Nieuw- Guinea ontvangen, hebben de Engelschen aan de oostkust de Britsche vlag geheschen, ook op punten waar reeds vóór eenige weken de Duitsche vlag geheschen was. Intusscheu is er te Londen dezer dagen een begin gemaakt met onderhandelingen over eene schikking tusschen Duitschland en Enge land betreffende de bezittingen in de Stille Zuidzee. Tegen de verwachting is Zaterdag de discussie over de tweede lezing van het ontwerp tot ver hooging der graanrechten niet ten einde gebracht. Integendeel nam het debat weder omvangrijke afmetingen aan. Uit den boezem der voor hooge invoerrechten gestemde meerderheid van den Rijksdag is het voorstel gedaan, om het inkomend recht op oesters van 24 op 100 mark per 100 kilogram te verhoogen. Groot-Britannië. De „Observer" verneemt dat de regeering het aanbod der kolonie Nieuw-Zuid-Wales, om troepen naar Soeakim te zenden, zal aannemen. De onderkoning van Ierland, graaf Spencer, is Zaterdag op de jacht van het paard gevallen en heeft zjjn sleutelbeen verstuikt. Wegens eene zware verkoudheid, heeft de koningin haar vertrek van Osborne naar Windsor voor onbepaalden tijd nitgesteld. Omtrent den gezondheidstoestand van generaal Stewart, die in den slag van Aboe-Klea ernstig werd gewond, komen uit Guebat ongunstige be richten. De aanvankelijke hoop op herstel schijnt geheel te zijn verdwenen. Lord Wolseley heeft de te Londen wonende vrouw van den generaal van deze ongunstige wending onderricht. De correspondent van de „Daily News" te Korti seint, dat gisteren een aanval van de troepen van generaal Buller op Metamneh werd verwacht. Telegrammen. CAIRO, 15 Februari. Lord Wolseley telegrapheert een uitvoerig verslag van een ooggetuige der in neming van Khartoem. De opstandelingen drongen op 26 Januari, bij het aanbreken van den dag, de stad binnen. Gordon werd door het geweervuur der rebellen gedood, terwijl hij z ch naar het Oosten- ri|ksch consulaat begaf. De Ocstcnrjjksche consul werd in zjjn huis gedood; de Griekscheconsul werd gevangengenomen. Op verlangen van lord Wolseley is aan Has- sanpacha het bevel aangeboden over eene afdee- liog Egyptische cavalerie bij de Soedan-expeditie. De onderhandelingen hierover zijn gisteren ten einde gebracht, en Hassan heeft de opdracht aan genomen. Hassan had eerst tot voorwaarde gesteld dat 4000 Turken zouden worden aangeworven; men meent echter dat hij zich ten slotte heeft te vreden gesteld met den titel van gouverneur-gene raal van Soedan. Men verwacht dat deze maatregel eene goede uit werking zal hebben op de bevolking van Soedan en zal toonen dat Engeland het land niet voor zich zelf wenscht te veroveren. Naar men verneemt, heeft de Duitsohe regeeriog den heer Richthofen, en de Russische den heer Mou- rousi aangewezen als vertegenwoordigers bij de Kas der Schuld. De benoeming dezer beide leden door de Egyptische regeering wordt binnen zeer korten tijd verwacht. LONDEN, 15 Februari. De regeering heeft be slist dat een spoorweg zal worden aangelegd van Soeakim naar Berber. Met de werken zal onmid dellijk een aanvang worden gemaakt. PARIJS, 15 Februari. Generaal Brière de l'Isle heeft op 13 Februari eene depeche uit Langson verzonden, waarin het volgende wordt bericht: Dezen namiddag te één uur is de Fransche vlag geheschen op de citadel van Langson. Ook Klua is bezet. Het Chineesche leger is sedert gister avond in vollen aftocht, na een hevig gevecht, op 8 kilometer afstand van Langson geleverd. SHANGHAI, 15 Februari. Hedenmiddag te vier uren werd hier het gerucht verspreid dat de Fran sche vloot met de Chineesche in de nabijheid van Shei-Poo was slaags geraakt. De uitslag van den strijd is onbekend. NIEUW-YORK, 15 Februari. Door eene sneeuw- lawine is drievierde gedeelte der stad Utah ver woest; daarbij kwamen 16 personen om het leven. LONDEN, 16 Februari. De „Times" ontvangt van heden het volgende bericht: Lord Wolseley verlaat morgen Korti; prins Has san wordt als civiel commissaris van den khedive aan den staf van lord Wolseley toegevoegd, welke opdracht echter aan den politieken toestand niets verandert. De heer Gladstone heeft aan de leden der ministeriëele partij eene circulaire gericht, waarin hij zegt dat den 19den Februari, wanneer het Par lement weder bijeenkomt, zaken van zeer groot belang hunne opmerkzaamheid zullen vereisehen. Heden wordt er Kabinetsraad gehouden. BERLIJN, 16 Februari. (Part. Tel.) Zoodra het Pruisisch-Russisch uitleveringstractaat ook voor Duitschland van kracht zal zijn verklaard, zullen onderhandelingen met de overige staten een aan vang nemen. De toestemming van Portugal om de Internationale Afrikaansche Vereeniging te erken nen, is eerst na het toestaan van belangrijke con- cessiën verkregen. Portugal behoudt het grootste gebied op de beide Congo-oevers. LEIDEN, 16 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind variëerende tus schen zuidoost en zuidwest. Men verneemt dat in de volgende maand de heer L. Buziau, pianist uit 's-Hage, zich hier ter stede zal doen hooren, onder medewerking van eene der voornaamste zangeressen van het Duitsche Opera-gezelschap van Rotterdam, benevens van een jeugdig violoncellist, eveneens uit Rotterdam, die aldaar de algemeene bewondering der toehoorders moet opwekken. Hunne namen zullen later bekend gemaakt worden. Eerstgenoemde heeft zich nog ver leden week in de residentie doen hooren. Het „Vad." liet zich toen aldus uit: „De groote roep, die zich in de muzikale kringen meer en meer begint te verspreiden omtrent den jeugdigen piano-virtuoos, den heer Louis Buziau, heeft zich wederom in een con cert, in het lokaal „üiligentia" gegeven, volkomen bevestigd. Terecht mag men onzen pianist als een phénomène uit de Hollandsche school gesproten, be schouwen." Blijkens het heden verschenen Schoolverslag 1883/1884 over het Hooger Onderwijs waren tijdens genoemden cursus ingeschreven aan de rijksuniversi teiten: te Leiden 585, Utrecht 467, Groningen 290 studenteD. Het aantal ingeschrevenen is toegenomen te Leiden met 97 en te Utrecht met 9. Ta Gro ningen bleef het getal stationair.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2