N°. 7C68. Dinsdag 17 Februari. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 12 tot 16 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. BUBGEKLIJÜE STAND VAN LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* T«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!»* Va» 1regel» 1.06. Ieder» regel mMr 0.17ft. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hal iaeaaaae- ren bniten da stad wordt 0.10 bereketA Oflieiëele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 19 Febr. 1885, des namiddags te twee uren. Puttini ter hehandeling i 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2 (11) 2°. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (12) 8°. Idem van eene leerares in de muziek aan de Kweek school. (15) 4°. Verzoek van C. L. Van Dooren, ter bekoming in eigen dom van een gedeelte sloot langs het Delftsche trek- pad. (9) Idem van W. F. Krüger, om een stoep te leggen aan de Mare. (10) 6®. Idem als voren van Jhr. Hoeufft aan de Boommarkt. (14) 7°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van tuin- of teelland bij het Raamland onder Leiderdorp. (16) 8°. Idem tot naamsverandering van het Stedelijk Werk huis. (13) 9°. Idem van mr. J. T. Buys, tot wijziging van de Ver ordening houdende regeling van de vaste commissiën. (8) LEIDEN, 16 Februari. j,1 Gisteren, 15 Februari, vierde de weleerwaarde heer O. Van der Meer, kapelaan aan de Parochie kerk van O. L. V. Hemelvaart alhier, het 12 jarig feest zijner priesterwijding. Bij deze gelegenheid was het hoofdaltaar in die kerk zeer smaakvol met groen en bloemen getooid en droeg de jubilaris, geassisteerd door zijne mede- kapelaans, de weleerw. heeren W. Soickers en W. Van Hooff, de plechtige hoogmis op, tijdens welke door het zangkoor de „Misea N°. 3" van J. Haydn (voor mannenstemmen gearrangeerd door den heer H. J. Wanna) en daarna de „Laudent nomen ejus" van Van Bree, werden uitgevoerd. Dat zijneerw. nog eene reeks van jaren in hun midden zij en eenmaal het zilveren jubelfeest viere, is ongetwjjfeld veler wensch. De paardenarts 3de kl. J. Van de Velde van het 1ste reg. veld-art. te Utrecht, wordt op 20 dezer overgeplaatst bij het 2de reg. van dit wapen te Leiden. Op de boekenverkooping, Zaterdag-avond ten huiz9 van den heer Mart'nus Nijhoff te 's-Hage gehouden, werd een prachtige „Historische Atlas der Nederlanden of Geschiedenis des Vaderlands in beeld gebracht," eene verzameling van ongeveer 2000 gravures, voor 1445 aangekocht door een kunstliefhebber uit Leiden. De commissie, belast met het vergelijkend onderzoek van de sollicitanten voor de beide be trekkingen van hoofd eener school te Scheveningen, bestaat uit de heeren W. Van Marken, districts schoolopziener, J. Schippers en W. De Vletter, hoofden van tcholen te 's Hage, en E. Everdingen en A. Van der Harst, hoofden van scholen, respec tievelijk te Delft en te Leiden. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, ƒ3.80 sn 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Op Woensdag 17 dezer, des avonds te 7 uren, ml in het lokaal „de Witte Zwaan" te Lisse eene ezing worden gehouden door dr. J. H. Gunning F. Hz., predikant te Bennebroek. Zijn onderwerp sal zijn: „De val eener oude Kooingsstad." De minister van justitie heeft een wetsontwerp ngediend tot verhooging der bagrooting van Om- nerschans en Veenhuizen met 40,000, als eerste ;ermijn voor werken, die geen uitstel kunnen lijden m die in het geheel 131,000 znllen kosten. Van !e plannen tot geheele verbetering en verbouwing rordt voorloopig afgezien. Naar men aan het „D. v. Z.-H." meldt, zal e kolonel Den Beer Poortugael, tot generaal-majoor evorderd wordende, niettemin de betrekking van gouverneur der Kon. Militaire Academie blijven bekleeden. Te Amsterdam zijn aangekomen en in het Amstel-hotel afgestapt de Hongaarsche gezant te Parijs, graaf Hoyos, eu de heer Holmblad, consul- generaal te Kopenhagen. Men verzekert - zoo wordt uit Berljjn aan de „Indépendance" geseind - dat do Du.tsche ge zanten te Bucharest, 's-Gravenhage|en Kopenhagen binnenkort znllen vervangen worden. Naar men verneemt, heeft mr. C. L. De Vos tot Nederveen-Cappel, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, aan den Koning eervol ont slag aangevraagd. Mnltatuli viert 2 Maart a. s. zijn 65sten ver jaardag. Eenige zijner vereerders te Groningen heb ben gemeend hem niet beter van hnnne sympathie en hoogachting blijk fe kunnen geven, dan door hem dien dag een passend geschenk aan te bieden. Zij wekken in eea ingezonden stuk in de „N. Gron. Crt." in het bijzonder alle vereerders van Multatuli te Groningen op hen te steunen en in het alge meen alle vereerders van hem in ons land om hnn voorbeeld te volgen. Het stoomschip „Macassar," van Java naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag-morgen te Liver pool de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok dien dag van Marseille; - de „Afrikaan," van Banana naar Rotterdam, is dien ochtend Dover gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. W. D. Bosch benoemd tot burge meester der gemeente Wiech; - bij het wapen der artillerie benoemd: bij den staf van het wapen, tot lsten luit.-magazijnmeester, den 2den luit.-maga- zijnmeester J. Jochem, werkzaam bij het dep. van oorlog. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen, zal de groote Amerikaansche circus van Pinder in het begin der volgende week hier op de Ruïne drie dagen voor stellingen komen geren. Door de politie alhier is aangehou den een persooD, die onder verdachte omstandig heden twee tweewielige wagens had verkocht. Bij onderzoek bleek dat hij die wagens, welke afkom stig waren uit Amsterdam, onder een valschen naam van de hand had sectaan. Hij is ter beschik king gesteld van de politie te Amsterdam. Gisternamiddag omstreeks vier uren waren er eenige kinderen op de Hooigracht aan het spelen. Op het oogenblik dat er een rijtuig passeerde, wilde een dier kleinen, een meisje van ongeveer twaalf jareD, nog even overloopen; zij struikelde en viel tegen den grond, met het gevolg dat het wiel van het rijtuig haar nog gedeeltelijk over het gezicht ging en dat lichaamsdeel nogal gekwetst werd. Het meisje werd bij zekeren De K. aan de Hooigracht ingebracht, - en eeDe vrouw, die het ongeval zag, viel van haar zeiven. Door den commissaris van Rijks- politie alhier is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de Donderdag jl. plaats gehad hebbende, aanrijding van den Rijnspoortrein onder Oestgeest nabij de Gevangenhuislaan. Naar aanleiding daarvan is proces-verbaal opgemaakt tegen den wisselwaehter A. S., die in verzuim was gebleven den wissel be hoorlijk te stellen. Heden liep op het traject van den Hüllands.hen spoorweg AmsterdamRotterdam als proef een extra-trem, die dezen weg in 1 uur 13 minuten moest afrijden. Een bekende dronkaard, oud 41 ja ren, die een paar uren te voren in beschonken toe stand te Haarlem aan het politiebureel in bewaring was gebracht, is aldaar ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank overleden. Het lijk werd per brancard naar het St.-Elisabeth-Gasthuis over gebracht. In de Yan-Swinderen81ra at buiten de Mniderpoort te Amsterdam werd gistermiddag een jongetje van omstreeks twaalf jaar door een zandtrein overreden. Toen men het kind onderden wagen weghaalde, was het reeds dood. De kantoorbediende A. J. te Amster dam, die wegens een door hem vermeend verlies van pl. m. 10,000 verdwenen was, is Vrijdag avond te halftwaalf in de ouderlijke wening terug gekeerd, met al de door hem geïncasseerde gelden. Groot was natuurlijk de blijdschap toen men hem teragzag. Het jooge mensch had zich uit angst naar Utrecht begeven, liep van daar naar Schoon hoven en begaf zich vervolgens naar Rotterdam, alwaar hij nit ons blad vernam dat de door hem verloren effecten waren teruggevonden, waarop hij dadelijk, met een verlicht hart, naar Amsterdam terugkeerde. (A. C.) De bekende familie W. Van den Akker, de met stille trom vertrokken benedenburen van den Dordtschen hoofdinspecteur van politie, heeft zich te Kralingen metterwoon gevestigd. Men zij ge waarschuwd! Aangaande den brand in het krank- zinnigengesticht te Philadelphia, op 13 dézer, wordt gemeld dat reeds negentien lijken onder de puin- hoopen zijn gevonden. Men vreeBt dat veertig der verpleegden zijn omgekomen. Bij het afzenden van het laatste telegram werden 75 personen nog vermist. Er is een vreeselijk ongeluk gebeurd in den omtrek van Aigle nabij Lausanne. Een groot rotsblok, dat dreigde op straat te vallen, zou door vijf arbeiders weggeruimd worden, nadat zij het hadden doen springen. Terwijl zij, aan touwen hangende, aan het werk waren om gaten in den rotswand te booren, - dienende om er de ontplof bare stoffen in te leggen, - zette z:ch de rots in beweging en stortte van eene hoogte van dertig meter op de straat neer, vier arbeiders met zich voortsleepende. Twee van hen waren oogenblikkelijk dood, de beide anderen werden zwaar geknensd. Bijna was de postbode van Chateau d'Oea door het blok verpletterd. Toen de val plaats had, was bij slechts 20 meter verwijderd van de plaats des onheils. Voor eenige dagen werd medege deeld hoe de vrouw en dochter van den bariton Philippi bij Wiesbaden de slachtoffers werden van den grooten hond, die als bewaker op het erf vrij rondliep en plotseling de beide dames aanviel en geducht verwondde. De toestand der moeder is aan merkelijk verbeterd, maar de wonden der dochter zijn zoo verergerd, dat haar een been beneden de knie moet worden afgezet. Een en hetzelfde huis te Buda-Pest was op een en denzelfden dag in de vorige week het schouwtooneel van eene geboorte, een doop plechtigheid, een huwelijk en een sterfgeval. Een bewoner van dat huis trad in het huwelijk, en toen de bruidsstoet uit het kerkgebouw terug keerde, vernam men dat de schoonzuster van den jooggehuwden man van een tweeling was bevallen onmiddellijk werden aanstalten voor de doopplech tigheid gemaakt; een der jonggeborenen stierf reeds na verloop van weinig uren. Eerste huwelijkss'kondiging van 15 Febr. C. Van Nispen jm. 24 j. en J. Hazelhoff jd. 23 j. IV. Van der Wilk jm. 23 j. en C. P. Kapaan jd. 23 j. J. Gor dijn jm. 22 j. en S. Kleya jd. IS j. C. H. Carton jm 21 j. en E. E. De Wit jd. 22 j. F. J. C. B. Huuer jm 18 j. en F. W. Schippera jd. 24 j.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1