De commissie, die zich onlangs had belast om uit bijdragen van particulieren werk te verschaffen op het ijs, had jl. Donderdag-avond belangstellende ingezetenen nit de gemeenten Lei derdorp en Zoeterwoude saamgeroepen ten einde te beraadslagen over het oprichten van eene ver- eeniging, welke zich in het vervolg met deze taak zal belasten. Hiertoe werd besloten en tot bestuursleden zijn gekozen de heeren G. Yan Geer, mr. H. Hemming- Bon, W. Helling, G. P. Yan Outeren, J. C. Smit, K. Yan Wensen en W. H. Van Zanten. Staande de vergadering werd door de aanwezigen een voorschot toegezegd van f 200, ten einde het bestuur in staat te stellen de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, om zoo noodig in den aan staanden winter krachtig te kunnen optreden. Als wateren, die de vereeniging in beheer za! nemen, werden aangewezen de Rijn, de Zijl, de Mcerburgerwatering en de Does. Een jongmensch, bediende op een effectenkantoor te Amsterdam, wordt, volgens het „N. v. d. D.," sedert Donderdag-middag vermist. Eene vrij aanzienlijke geldsom - men spreekt van meer dan f 4000 - aan anderen toebehoorende, was in zijn bezit. Geen spoor is tot dusver van hem ontdekt. Van even treurigen aard is het volgend geval, door de „Amst. Ct." vermeld: Een bediende, in dienst bij de firma S. S., handelende in effecten, werd Donderdag-morgen uitgezonden om eenige posten te incasseeren. Op het kantoor van den heer J. v. d. L. liet hij een prolongatiepost van f 10/m. liggen, welke hij bij eene andere firma moest afleveren. Bij deze laatste komende, ontstelde bij hevig bij het bespeuren van zijn verlies, loopt al de kantoren waar hij geweest was af, maar slaat ongelukkigerwijs juist het kan toor des heeren L. over, die intusschen het hem niet toekomende aan de firma S. S. had terug gezonden. Van den bediende, die nog meerdere gelden bij zich had, is echter tot heden niets gehoord. Men vreest dat hij tot de eene of andere wanhopige daad is overgegaan. Sedert gisteren wordt bij de aan komst van de bnitenlandsche treinen en booten te Amsterdam door rechercheurs van politie toezicht gehouden op de aankomende kisten, koffers, enz., daar men vermoedt dat via Amsterdam dynamiet zou worden vervoerd, bestemd voor Oostenrijk. Wat s chr ik ver oor za k e n k an b 1 e ek Donderdag-avond weer in de Jacob Van Campen- atraat te Amsterdam. Terwijl eene huismoeder bezig was olie uit te braden voor gebak, sloeg de vlam in de pan en verhief zich tot een geweldigen gloed. Op haar hulpgeroep kwamen de buren haastig toeschieten en slaagden met de dochter des huizes, die bij het onheil tegenwoordig was, er in, den brand te blusschen. Onderwijl had de huismoeder, hevig verschrikt, zich te bed begeven. Toen men eenige oogenblikken later naar haar kwam zien, lag zij bewegingloos en klopte de pols nog even. Kort daarna ontvlood haar het leven. Natuurlijk ie de deelneming van geburen en vrienden groot. Nader ontvangt het „D. v. N." de be vestiging van het gerucht dat aan de „Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen" ta Amsterdam, de bouw is opgedragen van een schip voor de In dische marine, een zoogenaamde éde klasse. Aan dit werk kunnen 500 werklieden gedurende tien maanden bezig zijn. Vanwege het departement van marine is de levering van twee dezer schepen voor het ministerie van koloniën aan de particuliere nijverheid gegund. Het tweede schip is besteld aan de „Ned. Stoom bootmaatschappij" te Feienoord. Voor deze leveringen heeft geen inschrijving - openbare noch onderhandsche - plaats gehad. Te Dokkum brak gisternacht bij den baktaer F. Langhout, op de Vleeschmarkt, plotseling een felle brand uit, welke zoo snel in hevigheid toenam, dat de bewoners zich slechts met. moeite en levensgevaar hebben kunnen redden. In weerwil van de spoedig aangebrachte hulp is het gebouw in korten tijd geheel afgebrand. De dienstbode, die door het dakvenster op het dak was gevlucht, is door den burgemeester, den heer D. De Vries, uit hare gevaarlijke positie gered. De knecht, Rijnder Kalsbeek, uit Oldehoorn, die des daags had deelgenomen aan de loting voor de militie en bij het begin van den brand aanwezig was, wordt vermist. Zekere D. v. A. te Asch is, terwijl hij op zijn schapenhok werkzaam was, door de zol- doring gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij bijna dadelijk overleed. Dat wij in de eeuw van vooruitgang zjn en alles sneller gaat, als voorheen, bleek dezer dagen weer. Een jongmensch te Amsterdam woon achtig, vroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Rotterdam. Per brief giog hem te langzaam, hij stuurde een telegram, met antwoord betaald. Het meisje seinde terug, met het woord „ja." RNbl.) Het 1 ij k van den veldwachter van Middelstum die sedert 21 December jl. vermist werd, is thans uit het Boterdiep opgehaald. Het schijnt door de schroef van een stoomboot geraakt te zijn. Aan de weduwe van den nachtwaker Van Poll, die onlags te Bergen-op Zoom zoo nood lottig om het leven kwam, wordt uit de gemeentekas aldaar 1.50 per week verstrekt, zoodat zij met de voor haar ingezamelde gelden f 3 per week ontvangt. Bij een landbouwer in den Houtrak- polder is een vet varken gestolen. De dief bediende zich bij het vervoer van 't schuitje van een buur man. Dief en varken zijn geen van beiden nog gevonden. Most, de beruchte anarchist, redac teur van „Die Freiheit", heeft, op de vermelding ia zijn blad van den moord op den heer Rumpff te Frankfort gepleegd, deze regelen laten volgen: „Rumpff is dood! De anarchisten hebben hem ge dood. Zij zijn trotsch op dit heldenfeit, maar vol strekt niet voornemens op hun lauweren te rusten. Rumpff stond nommer-één op een lange lijst van vogelvrijverklaarden. De anarchisten znllen hen tref fen, slag op slag. Zij zullen recht doen zonder aan zien des persoons. Want hun leus, hun wachtwoord is: wraak! Niets zal ons meer verheugen, dan te vernemen dat hier een koninklijk paleis, daar een kathedraal, elders een parlement in volle zittiDg tot en met den laatsten man in de lucht is gespron gen. De revolver is goed in geval van uiterst ge vaar. Het dynamiet moet alleen gebruikt worden voor schitterende daden, maar dan ook in voldoende hoeveelheid. Overigens zijn de dolk en het vergif zeer practische en zeer aanbevelenswaardige mid delen tot propaganda.'' Een twintigjarig jongmensch, te Lon8-le-Saulnïer in de Jura, hield zich gaarne met chemische proefnemingen op en hij vermaakte zich steeds in het bijzonder met eene electrische kolom, waarin hij verschillende stoffen wierp. Onlangs had hij er kwik in gedaan, en toen niet bespeurd dat eenige korreltjes op een latafel waren gevallenin den loop van den dag legde hij eenige pruimen op dat meubelstuk en at een paar der vruchten, die met het vergift in aanraking waien gekomen, op. Den volgenden dag kreeg hij koliek, en de ge neesheer, die eerst vier dagen later ontboden werd, kon slechts eene vergiftiging constateeren waartegen geen enkel middel meer kon baten. De ongelukkige stierf dan ook na gedurende twaalf dagen duldelooze pijnen te hebben geleden. Eene vijf-en-zestigjarige weduwe te Saint-Ouent had, hoe onglooflyk dit door haar hoogen leeftijd ook moge schijnen, het hart ver overd van een veertigjarigen kappersknecht, die eenmaal ridder was van het Legioen van Eer. Zijn wangedrag en herhaalde veroordeelingen deden hem echter spoedig zijn eereteeken verliezen. Ruim veertien dagen achter elkaar had hij er bg de weduwe op aangedrongen dat zy hem haar fortuin zou schenken en niettegenstaande zy be paald weigerde aan zyn verzoek te voldoen, werden zyne eischen eiken dag dringender. Geheel onverwachts kwam hy dezer dagen des avonds om elf uren by de weduwe en vroeg op barschen toon of zij nu eindelijk genegen was zijn verzoek in te wilgen. Haar ontkennend antwoord had ten gevolge dat de kapper haar onverhoeds aangreep en by de haren naar den tuin sleepte, waar hij zyn slachtoffer ten slotte een aantal slagen met een zwaren hamer toebracht. Later was het aan den geheel verwrongen pols der arme vrouw duidelijk merkbaar dat zy zich tot het uiterste verdedigd had. De ongelukkige, die aan hoofd en lichaam als met bulten en kneuzingen overdekt was, had weldra het bewustzijn verloren en toen de moordenaar meende dat zy dood was, ging hy in huis om zich van haar geld meester te maken. Een der buren, die het hulpgeschrei der weduwe gehoord had, was nog bijtijds de politie gaan waarschuwen, waardoor nog tijdige hulp werd gebracht aan het deerlijk gewonde slachtoffer. Den kapper hoopt men spoedig in handen te zullen hebben. De heer Marinoni te Parijs,debe- kende uitgever van het dagelijks in 650,000 exem plaren verschijnende „Petit Journal," laat tegen woordig een der prachtigste paleizen in de „avenue" van het „Bois de Boulogne" by Parijs bouwen, hetwelk een volmaakt pendant zal vormen met het vorstelijk slot, dat Marinoni reeds te Beaulieu, by Nizza, bezit. De bouworde en inwendige inrichting is tot in de minste details dezelfde, zoodat Marinoni niet alleen iedere kamer, eiken corridor volkomen gelijk zal bevinden als te Beaulieu, ook zelfs ieder voorwerp, van het grootste tot het kleinste, zal volmaakt esnder zijn en zich op dezelfde plaats bevinden als daar; het meenemen van bagage, het lastig zoeken naar verplaatste voorwerpen wordt hierdoor voorkomen, en Marinoni gevoelt zich steeds thuis. Bovendien bezit deze gelukkige sterveling eene bekoorlijke villa te Trouville, alwaar hij des zomers verblyft, terwijl hy den winter tot nog toe meestal op zijn kasteel te Beaulieu doorbracht. Omstreeks twoe jaren geloden word in de kazerne te Chatham luitenant Roper dood geschoten, zonder dat het geheimzinnig waas, dat den moord bedekte, door het ingestelde onderzoek werd opgeheven. Thans maakt in Engelsche mili taire kringen het bericht veel opgang, dat een officier in Indië, die vroeger te Chatham in garni zoen lag, zich heeft doodgeschoten, en de schrifte lijke bekentenis heeft nagelaten dat hij Roper's moordenaar is geweest. De tragedie schijnt het gevolg te zyn geweest van een twist over eene liefdesgeschiedenis. „Let er vooral op, mijn jongen", zeide eene practische moeder tot haren huwbaren zoon, welke lievelingscomponisten de jonge meisjes hebben waarmede je in aanraking komt. „Dweept eene jonge dame met Liszt, dan is zij eerzuchtig en aanmatigend; met Beethoven, dan is zij onpractisch; met Offenbach, dan is zij dom; met Strausz, dan is zy oppervlakkig en lichtzinnig; met Verdi, dan is zij sentimenteel; met Gounod, dan is zy behaagziekmet Chopin, dan is zy harts tochtelijk en wispelturigmet Flotow dan is zij on- beteekenend, enz. enz. Vindt ge echter een meisje, dat, zonder eenige voorliefde voor een bepaalden componist te hebben, de Pluie des perles, Prière d'une Vierge, Cloches du monastère en dergelijke zaken op de piano trommelt, dan kan je er bijna zeker van zyn, dat zy in huishouding en keuken recht goed op haar plaats is, en wel niet overdreven verstandig en geestig zal zyn, maar juist goed ge schikt zal wezen om eene ferme huisvrouw te worden." INGEZONDEN. Op de dezer dagen door de Commissie tot Ondersteuning wan Werkeloozen alhier rond gezonden inschryvingsbiljetten is eene som van f 3166.05, behalve de gelden van HH. Studenten welke later zullen inkomen, te harer beschikking gesteld. Één biljet, opgehaald in Wijk IV, ingevuld tot een bedrag van f 25, is door een onbekenden in schrijver eenvoudig met N. N. onderteekend, en deze bijdrage zal derhalve voor de werkeloozen verloren gaan, tenzij de inschrijver de gelden aan een der Commissie-leden mocht willen toezenden, of zich by haar wil bekend maken. Mochten er nog ingezetenen zijn, die geen inschrij- vings-biljet hebben ontvaDgen, of bij wie het niet teruggehaald is, zoo zullen hunne eventuëele giften alsnog met erkentelijkheid in ontvangst genomen worden. De Commissie geeft de verzekering, dat zij met de grootste nauwgezetheid waakt, dat slechts zij die 't werkelijk verdienen, door haar worden gesteund, overtuigd als ze is, dat alleen dan de door haar getroffen maatregelen gunstig kunnen werken. De Commissie voornoemd, Leiden, J. H. Donner, Voorz. 14 Febr. 1885. Mr. H. Van der Hoeven, Secr. Leiden, 14 Febr. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win ertarwe 7.75 a 9.Zomertarwe 7.50 a f 8.50. Rogge 5 H. L. Winterrogge 5.EO a 6.—Zomerrogge 5.a 6.25 Gerat 3 H. L. Zomergerat 5.a 5.75. Chevaiier-gerst 5.50 a ƒ6.75. Haver 5 H. L. Zware Haver 4.a ƒ4.50. Lichte Haver 2.60 a ƒ8.50. thuvenboonen 1 hectol. 7 25 a 7.75 PaardegbooDen 2 hectol. 6.25 a f 6.75. Koter52S0 kg. Grasboter, late qnalit. i/t vat ƒ66.— a 72 Seheiboter 2de qnalit. l/i var 56 a 64—Grasboter late qnaiitper kilcgr. 165 a 1.80, Seheiboter 2de qua ier kilogr. f 1.45 a 1.60. Lange Zwarte Tor.' 4000 dubb. hectol., 0.40 a f 0.42.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 4