N°. 7067. Maandag 16 Februari. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit DlilE BLADEN. Eerste Blad De Badhoeve. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maasden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE** Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174^ Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kal ren buiten de stad wordt 0.10 kerekeadL Officiëele Kennisgevingen. JACHT en VISSCHERIJ. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 27sten Januari 1885, N°. 45, Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad N°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1°. dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, f en h der wet van den 13den Juni 1857, (Staatsblad N°. 87), wordt gesloten op Zaterdag den 28sten Febrnari aanstaande 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 29sten April aanstaande tot en met den 8sten Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen ge val tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook wor den verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 3den April aanstaande tot en met den 3den Juni daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visschery door middel van fuiken, aalscharen, aal- korven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te schep pen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerknilen en staalboomen, van den Sden April aanstaande tot en met den 17den Juni daaraanvolgende is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 7den Maart tot en met den 25sten April en van den 6den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrokt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar znlks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Grav enhage, den 30sten Januari 1885. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, weLke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter aigemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan A. RUIGROK, vleesch- houwer, alhier, en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachtplaats in het perceel in de Vischpoort No. 3, en C. WALLAART en rechtverkrijgenden, tot oprichting van eene smederijin het perceel Clarensteeg N". 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. COLPA, melkverkoorper, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het perceel in de Vestestraat N°. 49; Gelet op art. 152 der Aigemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 19den Febr. aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Feb. 1885. E. KIST, Secretaris. Op de plaats, waar de draaibrng bij het dorpje Sloten toegang geeft tot den Haarlemmermeerpolder, ligt op een afstand van anderhalf nur ten zuidwesten van de hoofdstad het schooDe landhuis, dat boven- staanden naam draagt naar de plaatB, waar voor heen, toen het Haarlemmermeer nog een onbeteu gelde zee geleek, gelegenheid was om te baden. Bij den verkoop van den drooggemaakten bodem, kwam sectie B B in bezit van mr. J. P. Amers- foordt, die daar met zijne practische en knnstlie- vende echtgenoote geleefd heeft tot 1 Febr. 1885. Na een bitter lijden van vele maanden, bezweek de eens zoo krachtige man, aan eene onverbiddelijke hartziekte. Mevrouw Amersfoordt-Dijk blijft kinder loos achter en het is misschien geen ongepast ver- moeden, dat het geheele grondbezit, het sierlijke landhuis, de vele schuren, stallen enz., met de woonhuizen voor het talrijke personeel, in andere handen overgaat. 'tKan jammer zijn voor de gezinnen der werk lieden en beambten, maar vooral jammer zal hot wezen voor den Nederlandschen landbouw, want niet ten onrechte werd door een der sprekers bij het graf van den diep betreurden doode verklaard, dat mr. Amersfoordt een wereldburger was geweest en de Badhoeve het A-B-boek voor dezen land bouwer. Mr. Amersfoordt was een dier mannen, waaraan ons vaderland zooveel behoefte heeft: hij wist wat hij kon, wat hij wilde en waar het heen moest, hij was in één woord een man van karakter. Pionier op het gebied van landbouw, was hem, die ruim met aardsche middelen was gezegend, geene uitgave te groot, waardoor hij zijn bedrijf kon verbeteren en gaarne stelde hij anderen in de gelegenheid van zijne kennis en ervaring te profi teered Nagenoeg alle verbeteringen zijn op de Badhoeve, op weide en akker, in tuin en hof, in schuur, stal of melkkelder in werking gekomen of beproefd. Op alles gaf de werkzame man acht en dat zijne adviezen als degelijk werden aangenomen, bleek op de vergaderingen van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Van 18631866 was hij lid van het Hoofdbestuur, maar vooral als afgevaardigde van de afdeeling Sloten heeft hij belangrijke zaken op de aigemeene vergaderingen met buitengewone helderheid en scherpte behandeld. Voor de belangen der Nederlandsche landbouwers was hij altijd gereed om in de bres te springen, van knoeiers en kon kelaars had hij den grootsten afkeer. Gedurende de laatste jaren kwam de veefokkerij en de melkerij meer op den voorgrond op de Badhoeve. De Amsterdam8che melkinrichting bekroonde telkens de melk van de Badhoeve met de hoogste eereblijken. De groote veestal met de meer dan honderd zelfgefokte dieren is misschien eenig in ons vaderland. Heel zelden zond mr. A. iets in op tentoonstellingen. Alleen voor schapen maakte hij verleden jaar eene uitzondering op de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam. Zijne pogin gen tot het veredelen van ons schapenras hadden reeds vele jaren gewerkt en we geluoven, dat ook in dit opzicht de resultaten buitengewoon zijn geweest. Ook aan andere landbouwers werd door hem de gelegenheid opengesteld, om tot verbetering van hun wolvee te komen. In het buitenland kreeg de Badhoeve een grooten naam. Vele gekroonde hoofden brachten haar een bezoekvan de velen noemen we slechts onze overleden Koningin Sophia, den koning van Beieren, den keizer en de keizerin van Brazilië, den kroon prins en de kroonprinses van Duitschland, prins Napoleon en den grootvorst van Rusland. Het boek, waarin de bezoekers hnn namen schreven, toont dat buiten dezen nog vele anderen, ook buitenlandsche specialiteiten op het gebied van landbouw, de Badhoeve met hare vele inrichtingen in oogenschouw kwamen nemen. Zooals boven reeds werd opgemerkt, het landgoed dat 214 hectaren beslaat, wordt zeer waarschijnlijk spoedig verkocht. De overleden eigenaar heeft nog op het laatst van zijn leven getracht, de provinciale regeering op te wekken tot aankoop van de koste lijke bezitting, die voor het landbouw-onderwijs buitengewoon goede diensten zou kunnen bewijzen. Jammer, dat de tijdsomstandigheden van dit oogenblik de vraag naar land bijna hebben doen verstommen, 't Gaat er haast mee als met effecten in tijden van groote crisis. Ieder verwacht nog grootere sprongen naar de laagte. Onmogelijk cm daarnaar een maatstaf van waardebepaling vast te stellen. Door de ligging in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam, door den grootBchen aanleg en de verscheidenheid van grondsoorten kon de Bad hoeve bij voortduring eene practische leerschool voor don landbouw blijven. Daarom vooral ware het gewenscht, dat het geheele bezit in handen van een enkel man, van eene corporatie of van den Staat overging. Bij do tegenwoordige landprjjzen kon do aankoop later wel eens eer.e goede speculatie bljjken te zijn. Haarlemmermeer, 13 Febr. 1885. T. LEIDEN, 141 Febrmarl. Naar wij vernemen, zal de heer Julias Röntgen, van Amsterdam, als piano-solist optreden in het tweede Syrophonie-eoncert van den heer Locher op 20 Maart a. s. Yoor muziekliefhebbers, die dezen kunstenaar nog op het laatste Toonkunst-concert hebben bewonderd, zal dit zonder twijfel een zeer welkom bericht zijn. Tot president der sociëteit Minerva" alhier is met aigemeene stemmen benoemd de heer P. J. Van Wijngaarden. Tot leden der redactie van den studenten-almanak voor 1886 zijn gekozen de heeren R. J. Van Wijn-! gaarden, O. Schreuders, J. H. De Vries, J. J. Da Grave en A. Vethake. Het bestnnr van de studenten-afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond bestaat thans nit de heeren G. Keller, praeses; E. Jacobson, quaestor j P. W. Boll, ab-actis; H. Braat, P. A. FranckeD, C. G. J. Bijleveld en J. Van der Willigen. Op de dezer dagen door de commissie tot ondersteuning van werkeloozen alhier rondgezonden inschrijvingsbiljetten is ingeteekend voor een bedrag van f 3166.05. Hieronder zijn niet begrepen do gel- deD, v/elke nog van de studenten zullen inkomen. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 7 tot en met 9 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4271 volwassen personen en van 713 kinderen. De lste luit. der inf. J. L. Reeringh, van zijne detacheering uit Oost-Indië teruggekeerd, is thans ingedeeld bij het 4de reg. infanterie. Door den minister van oorlog zijn 18 korporaals van het leger hier te lande, bij dat in Oost-Indië overgeplaatst. Benoemd is tot hoofd der openbare school te Stompwijk de heer B. H. Hansen te Hilversum. De Martha-Stichting, inrichting voor verwaar loosde knapen, te Alfen a/d. Rijn, ontving over het vierde kwartaal van 1884 de som van f 5787.74. De uitgaven waren f 6084.86'/,, nadeelig saldo f 297.12'/,. In de inrichting is thans voor 100 kinderen plaats, die tegen betaling van f 130 per jaar uitstekend verpleegd worden. Zij die dit bedrag niet kunnen betalen, worden gratis opgenomen. Ds. A. Knol!, predikant te Ter Aar, is be roepen naar de Herv. gemeente te Waarder. De heer B. Lont te Rotterdam is benoemd tot hoofd eener Christelijke school te Heemstede. Naar men nader verneemt, zal de Koningin den Koning in Mei niet naar Carlsbad vergezellen. H. M. en het Prinsosjo zullen gedurende 's Konings badkuur eene andere badplaats bezoeken. De afdeeling Woerden en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw beeft besloten, pogingen aan te wenden tot het tot stand brengen eener wekelijksche kaasmarkt, waartoe eene commissie is benoemd. Het vierde congres van blindenonderwijzers zal te Amsterdam worden gehouden. Door de com missie, welke zich voor de ontvangst der bezoekers heeft gevormd, is eene circulaire verspreid, waarin eenige mededeelingen nopens dit congres voorkomen, 't Bestuur der gemeente stond bereidwillig eenige

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1