BURGERLIJ KE STAND VAN LEIDEN. het rijtuig te water raakte. Aan den kant van de vaart is te zien dat het paard achternit te water is geraakt. Behalve van Pieter Brninsma is thans ook te Leeuwarden een portret in den handel gebracht van Rinke Van der Zee, van Workum, 2den prijs winner bij den internationalen schaatser- rijderswedstrijd. Het departement van justitie ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht van verblijf van Emile Forge, 45 jareD, bestuurder eener suiker fabriek te Ferny Sorny, bij Soissons; groot en sterk, roode kleur, donkerbruin haar, zwarte knevel, nette kleeding, met hoogen hoed, en wellicht vergezeld van eene tooneelspeelster uit Orleans. DeFransche regeering heeft zijne voorloopige inhechtenisneming verzocht, terwijl zijne schuldeischers 2000 fr. uit loven voor hem, die zijne aanhouding bewerkt. Ma andag-avond ontstond er brand te Steenwijk in het huis van den verver W. Heinen, door het overkoken van een pot met lijnolie. Door de hulp der buren slaagde men er in den brand te stuiten. Deze was ternauwornood gebluscht of een nieuwe brand ontstond bij J. Van Oenen, door het aanleggen van de kachel met spaanders, waarop men petroleum gegoten bad. Doch ook dezen werd men spoedig meester. De doodstraf aan de twee veroor deelden Reinsdorff en Küchler wegens den aanslag op den Niederwald is op de binnenplaats van de gevangenis te Halle voltrokken door den Berlijn- schen scherprechter Krauts, die door vijf personen werd bijgestaan. De executie werd door vertegen woordigers der regeering, der justitie en der politie bjjgewoond; bovendien waren nog 60 andere per sonen toegelaten. Reinsdorff, die geestelijken bijstand had geweigerd, bewaarde zjjne bitterheid tot het laatste oogenblik. Zijne laatste woorden waren: „Weg met de barbaarschheid, leve de anarchie!" - Küchler, die door een geestelijke begeleid op de gerechtsplaats verscheen, was kalmtranen waren echter op zijn gelaat zichtbaar, toen hij de trappen van het schavot moest beklimmen. In de Italiaansche gemeente Balo- nueca, bij Novarra, is eene school ingestort op het oogenblik dat er onderwijs werd gegeven; van de twintig kinderen, die, met een der onderwijzeressen, onder het puin werden bedolven, werd één meisje dood opgehaald, terwijl een zestal ernstige verwon dingen heeft bekomen. Te Lyon heeft een koopman edel- moedig gehandeld. Een jongmensch van goede familie, die op zijn kantoor werkzaam was, had eene som van 4 franken 50 centimes ontvreemd. De patroon ontdekte dit, onderhield er den schuldige over, en deelde hem mede, dat hij de zaak niet zou aan geven. Het jonge mensch moest voor het behoud van zijn goeden naam echter eenige schadevergoeding geven; de patroon liet hem twee wissels, een van 10,000 en een van 20,000 franken, teekenen. De familie van den schuldige was op het punt, ten einde een schandaal te vermijden, de som te betalen, toen er iets van de zaak uitlekte en de politie er kennis van kreeg. De koopman zal thans voor de correctioneele rechtbank verschijnen. BUITENLAND. Frankrijk. Omtrent het verhaal van de „République radicale," als zouden de ongeregeldheden te Montceau-les- Mines door een agent der regeering aangestookt zijn, zegt de „Événement" dat het verhaal niet geheel onwaarschijnlijk is, daar de voorbeelden van dergelijke regeeringszorg niet zeldzaam zijn, maar toch in dit geval onwaar. Geen agent der veilig heidspolitie is in de zaak van Hontceau-las-Mines betrokken geweest; het ministerie heeft ook nie mand gezonden en geen premie uitgeloofd. De officier der gendarmerie, die verdwenen zou zijn, is krankzinnig geworden, en wordt in een gesticht in Frankrijk verpleegd. Uit Hongkong wordt aan de „Standard" ge meld dat zeven Fransche oorlogsbodems aan de kust van Formosa kruisen, loerende op het Chi- neesche eskader. Luxemburg. In de gisteren door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting heeft de heer Charles Simons de regeering geïnterpelleerd over de beweegredenen, welke tot de ministeriëele crisis geleid hebben; hij vroeg verder of de crisis nu voorgoed was afge- loopen en of de Regeering van den Koning-Groot hertog er bepaaldelijk van had afgezien, om eene wijziging te brengen in het successierecht op den troon, zooals dat bij Europeesch tractaat was ge waarborgd. De hoer Yon Elochhausen zou heden antwoorden. Duitschland. In de gisteren door den Rijksdag gehouden zitting verklaarden een lid van de vrijzinnigen en een nationaal-liberaal namens een deel der party, zich tegen het toltarief-ontwerp dat gisteren bij eerste lezing behandeld werd. Een lid van de conser vatieven en een spreker van het centrum waren er voor. De minister Lucius en prins Bismarck spraken nadrukkelijk ten gunste der wetsvoordracht. Laatst genoemde betoogde dat zij uitsluitend diende tot bescherming der nationale belangen. De landbouw had in zijn tegenwoordigen toestand behoefte aan graanrechten. De rechten op hout waren noodzakelijk tot bescherming der wouden en in het belang der houtcultuur. Het verhoogde inkomende recht op het hout zou de Zweedsche houthandelaars niet méér dan tot dusver naar Holland drijven, om daar den Duitschen houthandelaars concurrentie aan te doen. Bovendien, zeide hij, is de concurrentie der Zweden reeds zéé scherp, dat er, ondanks het bestaande recht, Zweedsche bewerkte houten tot in het Baden- sche bovenland over Nederland Rijn-opwaarts ver voerd worden. Daaraan zou ook het verhoogde recht niets veranderen. De invoer van brandhout zon geheel vrij blijven. Tot dusver zjjn bij de Rijksdag 400 adressen vóór en 90 tegen de verhooging der graanrechten ingediend. Bijna alle landbouw-vereenigingen zijn voor verhooging, en de adressen der tegenpartij zijn meestal uit de steden afkomstig. Groot-ISritanuië. Naar de wapendepots zijn bevelen gezonden, welke op de kleeding van troepen betrekking heb ben en waaruit men opmaakt dat de regeering 10,000 man van de reserve der infanterie onder de wapenen zal roepen. De regeering van Canada heeft aangekondigd dat zij voornemens is bijzondere wettelijke maat regelen voor te bereiden, ten einde te beletten dat Canada gebruikt worde tot uitgangspunt voor de verrichtingen der dynaraiet-samenzweerders tegen Engeland of andere vreemde landen. De Noord-Borneo-Compagnie te Londen heeft eene bevestiging ontvangen van het bericht, aan kondigende de inlijving van de noordwestelijke kust van Borneo tegenover Laboean. Deze aan sago rijke gewesten behoorden tot nu toe aan het rijk Broenei. De sultan van Broenei verleende aan de Compagnie de eigendomsrechten over 4000 vierkante EDgelsche mijlen gronds, tegen eene alsnog geheim gehouden verhooging van de jaarlijksche schatting, welke de Compagnie den sultan uitbetaalt. De „Pall Mall Gazette" schijnt het niet on mogelijk te achten, dat generaal Gordon noch ge sneuveld, noch gevangengenomen is, maar zich met eenige Grieken in het gebouw der missie heeft verschanst, waarheen hij reeds vroeger een groot deel van zjjne ammunitie had laten overbrengen. Aan deze tamelijk verwijderde mogelijkheid knoopt het blad eenige beschouwingen vast over een onver wijld oprukken naar Khartoem, dat - hoe gevaarlijk ook - noodzakelijk zou kunnen worden, indien het bovengenoemde gerucht bevestigd werd. „Wij zullen verstandig doen" - zegt de „Pall Mali" - „wanneer wij zulk eene taak niet te licht achten en alle aanbiedingen van hulp niet al te hooghartig afslaan. Militaire hulp hebben wij waarschijnlijk niet noodig. Wij hebben meer behoefte aan kameelen, dan aan manschappen, en aan kameelen kunnen de Italianen ons niet helpen. Maar met de Turken is het anders gesteld." En dan volgt het betoog dat, hoe tegennatuurlijk het bondgenootschap met den Turk ook schijnen moge, geen andere uitweg openbljjft, dan den sultan op nieuw tot heer en meester van Soedan te maken, daar de heer Gladstone er geen Engelsche heerschappij wil vestigen. „De worsteling in Soedan heeft alle kans, om een oorlog tusschen de Halve Maan en het Kruis te worden. Zullen wij ons niet bloot stellen aan al de moeilijkheden van een godsdienst oorlog, dan moeten wij de geestelijke autoriteit van den Khalief van Konstaotinopel stellen tegenover die van den Mahdi van Khartoem." Ook de hulp der Italianen wordt ten slotte door de „Pall Mall Gazette" niet zoo geheel weggewor pen. „Indien wij toch nog tegen Khartoem moeten oprukken" - zoo leest men in hetzelfde nommer van het blad - „zou een optrekken van de Italianen naar Kassala voor ons groote waarde kunnen heb- ben, al streed geen enkel Italiaansch soldaat aan onze zijde tegen den Mahdi." Te Cairo is op 9 Februari het bericht ontvangen dat de Italiaansche troepen, die te Massowah aan land zijn gegaan, werkelijk op het punt staan tot ontzet van Kassala en Senhit op te trekken, in samen werking met de Engelsche expeditie, welke van Soeakim naar Berber gaat. De duizend man van generaal Stewart, die in Gubat afgesneden zijn, zijn reeds op half rantsoen gesteld. Sedert 1 Febr. waren zij op driekwart rantsoen;, de kameelen hadden nog voor een tiental dagen voedsel. Telegrammen. LONDEN, 10 Februari. Van Fransche zijde wordt beweerd dat Italië in Beneden-Egypte garni zoenen gaat leggen om later zonder nieuwe uit rustingen eenvoudig in Tripoli te kunnen binnen rukken. Hassan-Fehmi-pacha zal alB prijs der medewerking van Turkije de teruggave vau Cyprus verlangen. PARIJS, 10 Februari. Volgens de „Temps" is de goedkeuring der Fransche tegen-voorstellen be treffende Egypte na de door Engeland verlangde wjjzigingen zoogoed als zeker en de onderteekening van het verdrag door Duitschland, Engeland, Oosten rijk, Frankrijk, Italië en Rusland aanstaande. De onderteekening van het verdrag wordt vóér den 19den Februari, dus vóór de heropening van het Engelsche Parlement, verwacht. LONDEN, 11 Februari. Uit Korti wordt van 9 Februari, 's avonds, het volgende geseind Sir Charles Wilson en luitenant Stuart Wortley zijn van Gubat alhier aangekomen; zij legden de reis in vier dagen af. Zij brengen het bericht mede, dat generaal Gordon den 4den Februari is gestorven. Een bode van kolonel Boscawen te Gubat bracht bijzonderheden omtrent de inneming van Khartoem aan. Hij meldt dat een Pacha, die verraad in den zin had, het geheele garnizoen naar de eene zijde van Khartoem deed trekken, tegenover Omderman, en den troepen mededeelde, dat aan dien kanteen aanval van den Mahdi verwacht werd. Intusschen deed aan de andere zijde een ander Pacha de poor ten van Khartoem openen; de rebellen drongen in massa de stad binnen, en Gordon werd bij het verlaten van het regeeringspaleis met dolksteken vermoord. LONDEN, 11 Februari. Volgens ontvangen tele gram uit Korti, gedateerd 10 dezer, meldden vluchtelingen uit Khartoem dat Faragh-pacha de poorten van Khartoem voor den Mahdi opende op 26 Januari. Gordon, die haastig het paleis ver liet om te zien wat de oorzaak der beweging was, werd op den drempel van het paleis gedood. liEIDKN, 11 Februari. De verwachting voor morgen iszuidwestenwind. Als een bewijs van belangstelling in den heer M. Glasbergen, die heden zijn 80sten verjaardag viert, doen zijne buren op de Hoogewoerd en vele zijner vrienden van hunne woningen de vaderland- sche driekleur wapperen. De 2de luitenant K. A. Enklaar is van het 2de bij het 4de regiment infanterie overgeplaatst. Te Rotterdam is tot lid der Prov. Staten ge kozen de heer C. H. Van Dam met 916 st., tegen 429 op den heer Kley. Naar de „Prov. Gron. Crt." van blijkbaar welingelichte zijde verneemt, is den hoogleeraar mr. H. L. Drücker, te Groningen, dezer dagen een leerstoel aangeboden in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de universiteit te Utrecht. Het blad kan echter tevens berichten, dat de hoogleeraar de in meer dan één opzicht voor hem aantrekkelijke uit- noodiging heeft gemeend te moeten afslaan, zoodat hij voor de Groningsche universiteit behouden is gebleven. De Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. Van der Hoeven, heeft het ongeluk gehad op straat, in de nabijheid van zijn hotel, uit te glijden,, te vallen en een been te breken. De breuk, niet ver boven den enkel, is volgens het „H. Dgbl." niet gevaarlijk en zij schijnt goed gezet, zoodat men zich vleien mag met een spoedig herstel. BEVALLEN: M. Wol ter s geb. Kluivers Z. M. Grijzen geb. Wijling D. - J. C. Piket geb. De Fey D. M. Kers hof geb- Martijn d. M. C. Onvlee geb. Schroef Z. A.. Ven der Heyden geb. Verburgt Z. S, J. Kok geb. Van Iterson Z. J. Van Berkei Kb, M»irtënsé Z. 1- 1- Fontein geb. JBnrgers Z. M, ïleymans geb. Moonee D. - G. Sanders geb) Scheeres Z. jvi. Van Roijen geb. Klijnee Z.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2