„om op een houten kruis gebonden, vooraf viermaal met gloeiende tangeD, in ieder arm en been eens, geknepen, vervolgens van onder-op levend beenen en armen aan stukken geslagen en daarna kruis gewijze over het lichaam nog geslagen zijnde, haar hoofd met een bijl afgehouwen te worden; dat, dit geschied zijnde, haar lichaam eenigen tijd op het schavot ten toon gelegen hebbende, dit zal worden gesleept naar den Galgenberg, aldaar op een rad, staande op een paal, gelegd, met ketenen daaraan gehecht en haar hoofd daarboven op een pin zal worden gezet, anderen ten afschuwelijk exempel." Dit vonnis werd weinige dagen later te Arnhem ten uitvoer gelegd. Te Parijs viel een werkman bij een in aanbouw zijnd hnis in een kuil, onder een balk. Toen men hem korten tijd daarna vermiste, werd hij ras gezocht en gevonden, maar in een verschrik- kelijken toestand, want honderden ratten deden zich aan den nog levenden man te goed. De ongelukkige bezweek. In W o o s t e r - s t r e e t te Nieuw-York brak een brand uit, waardoor de wijnbergplaatsen van Gebrs. Steinhardt en andere woningen (o. a. die van de lithografen Major en Knappe) werden vernield. De schade wordt op 1 millioen dollars geraamd; het verlies der lithografen alleen wordt op V» millioen geschat. BUITENLAND. Frankrijk. In afwachting van de meeting, welke gistermid dag op de „Place de l'Opéra" te Parijs zou plaats hebben, waren wel vele nieuwsgierigen bijeen, doch de politie-agenten hielden het verkeer vrij. Des morgens zijn er weder twee anarchisten gevangengenomen. In den loop van den avond werd door een troep van een honderdtal jongelieden de winkelkast van een zwaardveger in de straat Lafayette stukge slagen en werden daaruit eenige geweren en revol vers medegenomen. De politie arresteerde verschei dene plunderaars, o. a. het hoofd van den troep, een achttienjarig jongeling. De winkelkaat van een opticus op den boulevard Poissonnier werd even zeer stukgeslagen. Volgens berichten, welke de „Times" over Hongkong verkrijgt, zou te Ke-Lung onder de Fran- sche soldaten muiterij zijn uitgebroken. Ook aan boord van het schip Bayard" zou een opstand geweest zijn, en twaalf man zijn gefusilleerd. Uit Foo-Chow wordt gemeld dat admiraal Courbet met zeven Fransche oorlogsschepen den 8sten Februari te Ma-Tsoe was. De „Mercury'' van Shanghaï beweert inzage gehad te hebben van de officiëele statistieke rap porten aan de Chineesche regeering over den oor log in Tonkin. Volgens die rapporten hebben de Chineezen reeds 12,864,387 Franschen gedood in Tonkin, en 7,584,100 in Formosa. Zij hebben 18 pantserschepen in den grond ge boord; admiraal Courbet is zesmaal gedood en zeven en-dertig-maal gekwetst. De opperbevelhebber in Tonkin is re9ds vier-en- tachtig-maal gedood en zeven-en-negentig-maal ern stig gekwetst. De cijfers zijn in China nog welsprekender dan elders, merkt de „Figaro" op. Spanje. In eene oiroulaire van den minister van binnen- landsche zaken wordt aanbevolen, om het vieren van den verjaardag der afkondiging van de repu bliek, na de abdicatie van koning Amedeus in 1875, door het houden van feestmaaltijden op den llden dezer, te verhinderen. Twee schokken van aardbeving zijn in de pro vincie Juan voorgekomen. Verscheidene huizen zijn ingestort. Te Madrid heeft gisteren eene nieuwe vrede lievende manifestatie van werkelooze arbeiders plaats gehad. Een groep begaf zich naar het hotel van den president van den Raad, een andere naar het koninklijk paleis, maar de politie joeg ze uiteen voordat zij er aangekomen waren. Öroot-Hl'ituilllië. Cunningham en Burton, de van medeplichtigheid aan den dynamietaanslag op den Tower verdachten, zijn gisteren opnieuw voor het politiegerecht in Bowstreet verschonen. Bij die gelegenheid heeft de procureur van do Kroon gezegd dat de naspo ringen der politie het bewijs opleverden, dat de verklaringen van de beide beklaagden, in de vroegere verhooren afgelegd, vol logons waren. Cunningham was 20 Dec. van Nieuw-York gekomen; Burton kwam 24 Dee. aan. De beide verdachten kenden elkander van vroeger en hadden te Londen samen komsten. Verder was gebleken dat het hoofdkwar tier der samenzwering in de Vereenigden Staten was gevestigd. De verdere behandeling van dit rechtsgeding werd weder eene week verdaagd. De regeering heeft bevel gegeven naar Egypte te zenden: drie bataljons infanterie van de konink lijke garde, vier bataljons linietroepen, twee batal jons Engelsche infanterie en een regiment Engelsche ruiterij. Uit Indië zullen in het geheel acht batal jons naar Egypte worden gezonden. Men gelooft dat de troepen te Soeakim zullen ontschepen. Egypte. Uit Cairo wordt gemeld dat de khedive eerst gistermorgen bericht ontving van de bezetting van Massowah. Op verschillende aanvragen om instructie) reeds vroeger door hem tot de Porte gericht, met het oog op de verwachte bezetting dier plaats, be paalde de sultan zich tot de verklaring dat de stad niet moest ontruimd worden; derhalve zullen er twee garnizoenen, een Italiaansch en een Egyp tisch, zijn. Telegrammen. KORTI, 9 Februari. Sir Charles Wilson en zijne metgezellen zijn door de stoomboot van Lord Char les Beresford van het eiland bij den waterval van Shabloeka gered, waar zij schipbreuk geleden hadden. Wilson is hierheen gekomen, om lord Wolseley bijzonderheden mede te deelen omtrent zijn ver kenningstocht naar Khartoem. Gedurende zijne reis naar Gnbat is de stoomboot door de rebellen aangevallen, maar heeft hen afgeslagen. LONDEN, 9 Februari. De „Daily News", welke reeds onlangs den sultan Abdul Hamid als den laatsten heerscher der Osmanen in Europa aanwees, houdt heden do bewering staande dat de bezetting van Massowah, door Italië, eene weldaad voor de beschaving is. Engeland heeft wel is waar Italië niet daaraan geholpen, maar zal geene bezwaren opwerpen. De tegenkanting van Egypte is van weinig belang, evenals het vroegere bezwaar tegen den afstand van Soedan, omdat Egypte machteloos is. Het blad eindigt met eene hartstochtelijke ver- wensching van de Osmanische heerschappij. De „Daily Tolegraph" stelt voor dat het Kabinet een afgezant naar Berljjn zende met de bijzondere opdracht om de geschillen over Nieuw-Guinea op vriendschappelijke wijze bij te leggen. PARIJS, 9 Februari. In de gisteravond gehouden anarchisten-vergaderingen werd besloten om altijd wanneer men uiteengedreven werd, weder terug te komen. Op de „Place de l'Opéra" was heden in den lateren namiddag een verbazend groote menigte op de beenop sommige plaatsen konden rijtuigen en wagens niet voorbij. Er werd veel gedreigd, geschreeuwd en geflotenmaar ernstig verzet tegen de politie had toen nog niet plaats. De koflBehui- zen en winkels sloten successievelijkdegenen die niet gesloten waren, waren opgepropt met nieuws gierige toeschouwers. Het operagebouw was ge heel geslotendes avonds zou er geen voorstel ling gegeven worden. Om halfvijf werden twee lieden, die voor het Café Américain om „brood"' riepen, gearresteerd. Tegen vijf uren wiesch de menigte steeds aan; eene poging om op de „Place de l'Opéra" door te breken, werd door de politie en de stadsgarde verijdeld. Eene tweede poging mislukte eveneens door het aanrukken van de municipale garde te paard. Om zes uren - het uur waarop in kantoren en winkels de lieden vrij krij gen - kwamen steeds meer menscben op straat. Door vermeerdering van wachten bleef de politie overal meester. Het aantal arrestaties klom voort durend. In hun hoofdkwartier, een wijnhuis in do „Rue de Paix", besloten de anarchisten den ge- heelen naoht op de been te blijven. Zij dreigden met het werpen van dynamietbommen. In Parijs was men zeer ongerust; alleen uit het „Grand Hotel" vertrokken hedenmiddag ?5 families. SOEAKIM, 10 Februari. Duizend insurgenten zijn van Agig naar het kamp van Osman-Digma te Tamaï teruggeroepen. BOMBAY, 10 Februari. Drie regimenten inland- sche infanterie en een regiment cavalerie zullen weldra naar Egypte ingescheept worden. LONDEN, 10 Februari. De regeering heeft hare uitdrukkelijke toestemming gegeven tot het zenden van versterkingen naar Egypte. Be te zenden troe penmacht zal bestaan uit 7000 man der garde, die zich Zaterdag naar Egypte zullen inschepen. Zij zullen zich rechtstreeks naar Soeakim begeven. De autoriteiten doen al het mogelijke om het zenden van versterkingen te bespoedigen. PARIJS, 10 Februari. Gedurende den avond hadden gisteren talrijke arrestatiën plaats, maar een dertigtal personen slechts zijn in hechtenis gehouden. Te middernacht was de orde volkomen hersteld. HENDAYE, 10 Februari. De bladen van Sara- gossa, Santander, Bilbao en andere belangrijke steden zeggen, dat de verjaardag der Republiek, 11 Februari, door de republikeinen in bijzondere bijeenkomsten zal gevierd worden. In Catalonië vreest men voor manifestatiën der werklieden en onlusten, ten gevolge van het aan nemen van een „modus vivendi" met Engeland. In de vallei van den Ebro hebben groote overstroomingen plaats gehad. LEIDEN, io Februari, De verwachting voor morgen is: westeljjke wind. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,430) f 6245.74, bagage (22 ton) f 142.23, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2437 ton) f 2766.46, levende dieren en rijtui gen 104.57, diverse ontvangsten f 154; totale ontvangst f 9413. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 f 84,287.58. Hedenvoormiddag werd op de begraafplaats „Eik en Duinen" het stoffelijk hulsel ter aarde besteld van den heer C. W. Vollgraff, in leven med. doctor te 's-Hage. Ds. Heyen, predikant bij de Evang.-Luthersche gemeente aldaar, hield bij de geopeude groeve eene indrukwekkende rede. Een der zoons van den overledene bedankte den spreker en de velen die zijn vader de laatste eer hadden bewezen. De heer Raynal, minister van openbare werken in Frankrijk, heeft zich gisteren naar IJmuiden begeven, ten einde die haven en de aldaar uitge voerde werken te bezichtigen. Tot opzichter bij de gemeentewerken te Arnhem is benoemd de beer W. Honig, te Velp, op eene jaarwedde van 1000. De heer J. Eigoman, pred. te Dordrecht, herdenkt den 4den Maart a. s. den dag, waarop hij vóór 25 jaar te Oud-Loosdrecht het predikambt in de Hervormde Kerk aanvaardde. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden, met schade aan de machine, welke aldaar hersteld zal worden. CORRESPONDENTIE. - Argus In een volgend nommer. KOLONIËN. BATAVIA, 2—6 Januari. Naar wij uit goede bron vernemen, moet de Regeeriug een telegram van Pontianak ontvangen hebben, dat een patrouille nabij Mandor tegen eene versterking is opgetornd, waaruit hevig is gevuurd en waarbij wij drie gewonden bekwamen, waaronder een zwaar, die achtergelaten moest worden. Er zjjn dadelijk van Pontianak troepen derwaarts gezonden. In den nacht van 22 op 23 November brandde de Chineesche passer te Sekadau geheel af. Van den controleur van Sauggau werd het bericht ontvangen dat de Landak-dajaks in ver- eeniging met Seribas- en Sekrang-dajaks van Sera- wak een sneltoeht hadden ondernomen tegen de Songkong-dajaks. Bij die gelegenheid waren 2 vrouwen en 1 man van de laatstgemelde dajaks op Landaksch gebied gesneld, terwijl bij een later treffen één van de Seribas en één van de Songkong-dajaks sneuvelde, zonder dat toen echter iemand gesneld werd. JavCrt.) De hoogst verdienstelijke gouverneur van Celebes, de heer Tromp, is op den tweeden Kerst dag 11. te Makasser overleden. Om hem naar eisch te vervangen, daartoe zijn slechts weinigen bekwaam. Eén is er echter, op wien dadelijk aller oog zich richt en die door het publiek voor de aangewezen man wordt gehouden, nl. de bekende oud-gouver neur vau Atjeh, de heer Laging Tobias. (Java-Bode.) Blijkens advertentie heeft de heer A. W. Ver kouteren, tot dusver procuratie-houder der Kolo niale Bank, zjjne procuratie op gezegd en zijn ontslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2