Uit Ngawi deelt men aan de „Loco motief" het volgende mede: Eenigen tijd geleden deed zich hier een nogal plotseling sterfgeval voor van den opzichter der genie Francken, weinige dagen nadat hij te dezer plaatse van Atjeh was gearriveerd. Latere omstandigheden hebben het reeds bij hot sterfgeval gerezen vermoeden tot zekerheid doen worden, dat men hier te doen heeft gehad met zelf moord. De ongelukkige heeft zich op nog jeugdigen leeftijd door middel van vergif het leven benomen, wegens een bestaand verschil tusschen hem en een zijner superieuren. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd dat de commissie voor het leger-ontwerp al de artikelen van het tegen voorstel des heeren Lewal verwiep, strekkende om den duur van den dienst op vier jaar te bepalen. De bepaling van den driejarigen dienst werd door do oommissie gehandhaafd. Men verwaoht te Parijs met spanning be- riohten uit Tonkin en uit Formosa. In beide oorden moet op dit oogenblik heftig en misschien beslis send gestreden worden. Generaal Brière de l'Isle heeft te Chu-Adman al zijne troepen geconcentreerd, en is op marsch om Lang-Son te bezetten. Admiraal Courbot heeft hot geheele expeditiecorps op het plateau van Ke-Lung vereenigd en zal trachten, ondanks het vuur der Chineezen, de mijnen te be reiken en in zijn bezit te houden. De communicatie met het verre oosten wordt ïntusschen zooveel mogelijk aan de afhankelijk heid van Engeland onttrokken. Te Obock, Mabé en Pondichéry worden kolenstations en wapen depots gevestigd. Obock moet in de plaats komen voor AdenMahé moet in den Noordoost-moesson en Pondichéry in den Zuidwest-moesson de lijn over Colombo vervangen. „Havas" bericht, dat ook na den oorlog deze twee lijnen van kracht zullen blijven, ten einde den Franschen handel aan den druk van Engelands monopolie ter zee te doen ontkomen. De anarchisten te Parijs hebben eene groote meeting der „uitgehongerden" uitgeschreven tegen Maandag-avond a. s., te 5 uren, op de Place de l'Opcra, om „hunne lompen te laten zien tegenover de weelde der rijken, niet om hun medeljjden, maar om hun vrees in te boezemen." De vorige meetings, op de Place de la Nation en de Place de la Bourse misluktenals het weer mede werkt, zal ook deze wel zonder ongelukken afloopen. De „République Radicale" verlangt dat de minister Waldeck-Rousseau in staat van beschul diging zal gesteld worden wegens aanzetting tot plundering en moord, door uitwerking gevolgd. Het complot te Montceau-les-Mioes zou volgens dat blad in het geheel niet bestaan hebben. De minister had ©r een agent heengezonden om het te ontdekken, met belofte eener premie van 5000 franken. De agent vond geen complot, maar maakte er een. Hij sprak tot werklieden, exploiteerde hunne grieven, hield vergaderingen en toespraken, en toen alles in orde was, gaf hij der regeering er kennis van en liet zijne vrienden in staat van beschuldiging Stellen. De minister zou nu geweigerd hebben, dezen agent te doen arresteeren en hem met zijne verantwoor delijkheid gedekt hebben, terwijl de commissaris van politie, met de arrestatie der 27 anarchisten belast, spoedig verdwenen is, naar men zegt over leden of in een gekkenhuis opgenomen. De „Répu blique Radicale" staat onder leiding van den afge vaardigde Laisant, zoodat eene interpellatie wel spoedig volgen zal. Duitschlnnd. Gisternamiddag werd bij prins Friedrich Karl een familiediner gehouden, waaraan werd deelgenomen door den keizer, de leden van het koninklijk huis, do gisteren te Berlijn aangekomen prinses Hendrik der Nederlanden en haren verloofde prins Albert van Saksen-Altenburg. "Volgens de „Kreuzzeitung" heeft de Russische regeering gisteren met de „Association africaine internationale" een verdrag gesloten, waarbij de Congo-staat erkend wordt. De Berlijnsche bladen melden dat de doodstraf, waartoe Rupsch wegens den aanslag in het Nieder- wald veroordeeld werd, in levenslange tuchthuis straf is veranderd. Reindorf en Kuchler zonden heden Vroeg te Halle de dood^raf andergaan. De Rijksdag vercenigdo zxh gisteren methe^ voorstel der commissie voor de verzoekschriften over eene petitie in zake de benoeming van een rijks commissaris, en een subsidie voor de Duitsche af- deeling der Antwerpsche tentoonstelling en ging daarop over tot de orde van den dag. In den loop der discussie verklaarde de staats secretaris Von Bötticher zich tegen internationale en voor nationale vak-tentoonstellingen. Voor de Antwerpsche tentoonstelling had de Duitsche regee ring geen officiëele uitnoodiging ontvangen, Luidens bericht uit Stuttgart vraagt eene, met talrijke onderteekeoingen uit het geheele land voor ziene, oproeping giften voor een nationaal geschenk aan den Rijkskanselier, ter gelegenheid van diens aanstaanden geboortedag en jubilieum. De bijdragen zullen tot ééne som samengevoegd worden, om als het aandeel van Schwaben aan het geschenk van het gansche rijk te worden toegevoegd. De laatste gevangenen uit den Fransch-Duit- schen oorlog hebben thans Duitschland verlaten. Het zijn twee Turco's, die gedurende hunne ge vangenschap een bewaker hadden gedood, welke hen mishandelde, on ten gevolge daarvan tot lang durige vestingstraf veroordeeld waren. Maandag passeerden zij, komende van Wesel, de stad Keulen. Zij waren in nieuwe uniformen gekleed, die het Fransche gouvernement hun had doen toekomen. Grl-OOt-Tïl-itUiiiiiö. Het schjjnt, zegt de „Daily News," dat het Brit8ch gezag langzamerhand langs de kusten van Borneo wordt uitgebreid, daar onlangs het gezag van de Noord-Borneo-Maatschappij over eene uit gestrektheid van zestig mijlen van de kust is uit gebreid. De inlanders van het binnenland klagen er over, dat zij geen toegang tot de kust kunnen verkrijgen. Van die inlandsche stammen weet men over het geheel niet veel, en onderzoekers hebben een ruim veld op het groote eiland, dat, naar de „Daily News" aanmerkt, bestemd schijnt om het eigendom der Engelschen te worden. De heer Molinari, van de „Débats," beveelt in de „Times" eene Tol-Unie aan tusschen Engeland, Nederland en België. De Engelsche rechtsgeleerde sir Robert Phil- limore is overleden. Hij schreef o. a. „commentaren over internationaal recht." Door het gebrek aan werk te Birmingham neemt de ellende daar steeds toe. Men had een paar honderd leegloopers eenige dagen werk ver schaft door hen steenen te laten hakken, maar daaraan komt heden een einde. Duizenden werke- loozen loopen door de straten en het comité tot onderstand kan alleen in de dringendste gevallen hulp verleenen. Egypte. Uit nadere bijzonderheden omtrent de bezetting van Beïlul blijkt dat de Italianen de Egyptische troepen ontwapenden en hen aan boord van eene Italiaansche stoomboot brachten, die hen naarMas- sowah vervoerde. Aan boord werden de wapenen teruggegeven. De Italiaansche gezagvoerder gaf aan zijn Egyptischen collega eene onderteekende ver klaring, waarin hij zich beklaagt over het verzet dat hij van de zijde van den Egyptischen gezagvoer der bij de bezettting heeft ondervonden. De val van Khartoem. Veel meer nieuws dan het eerste officiëele tele gram bevatte, geven de Engelsche bladen nog niet. De „Standard" heeft eene particuliere correspondentie uit Caïro, waar men het eerste bericht over Enge land ontvangen heeft, daar de regeerïng te Cairo de depeches geheim heeft gehouden. De correspon dent te Cairo meent dat thans het lot der geheele expeditie meer dan onzeker is. Een terugtrekken door de woestijn van Bayuda zou eene uiterst ge vaarlijke poging zijn. Gesteld dat de datum voor den val van Khartoem aangegeven, 26 Januari, juist is, dan kunnen de rebellen zich in die vijftien dagen geconcentreerd hebben langs de lijn Khar toemBerber, waar zij reeds Metamneh en Berber bezet houden. De „Press Association"en „Central News" hebben zich nog eenige aanvullende berichten bij het regee- ring8telegram weten te verschaffen. Men onderstelt, naar zij melden, dat Gordon het meerendeel zijner troepen den Nijl afzond naar Metamneh, om de Engelsche legermacht te ontmoeteD, en dat hij, aldus van een deel zijner kracht beroofd, te eer door don Mahdi, die te Omdurman gekampeerd was, is overwonnen. Gordon had reed6 op 1 Jan. drie zjjner stoombooten naar Metamneh gezonden. dcz9 zijn daar blijven wachten en namen den 21sten) ra de aankomst van generaal Stewart, aan diens 'i i ■mniiHHiwH verkenningstocht deel. Sir Charles Wilson is met oen dezer stoombooten den 24sten uit Gubat vertrokken, terwijl de andere het regiment Sussex aan boord had, maar hij vond Khartoem genomen. De „Central News" deelt daarenboven mede dat de Arabieren te Metamneh het bericht van den val van Khartoem reeds wisten vóórdat sir Charles Wilson zijne boden aan lord Wolseley zond; de rebellen toonden hunne vreugde over het bericht door herhaalde losbrandingen van het geschut. Men meent dat een van sir Charles Wilson's stoom booten reeds heeft schipbreuk geleden in de vaart naar Khartoem, de andere in het terugkesren. Het water was zeer laagde oevers van den Nijl waren bezet met rebellen die onophoudelijk op de stoomboot vuurden. Te Halphyea stonden vier Krupp-kanonnen opgesteld. Te Omdurman had de stoomboot een hevig vuur te verdragen, en hoe dichter zjj bij Khartoem kwam, des te dichter viel de kogelregen. Het eiland Tuti, tegenover de stad, was vol rebellen; toch ging de stoomboot voort, tot sir Charles Wilson de zekerheid verkreeg dat de plaats in de handen van de rebellen was. Blijk baar was het paleis waar Gordon woonde, geplun derd, maar of het gedurende de bestorming of later zoo ontredderd was geworden, kon men niet weten. Men vermoedt dat Faraz-pacha, de officier die do wacht over de hoofdpoort had, haar den 26sten 's nachts voor de troepen van den Mahdi geopend heeft. Hoewel sir Charles Wilson nog geruimen tijd in de buurt der stad bleef, was het hem on mogelijk meer te weten te komen. Men weet niet of Gordon gesneuveld, gevangen of misschien nog in een citadel verschanst is. Daar hij ook onder de Mahomedanen een „heilig man" heet, is het niet te denkeu dat zij hem zullen gedood hebben. Te Caïro liep het gerucht dat te Khartoem twee duizend menschen gedood waren. In een nader telegram van generaal Wolseley worden vele der bijzonderheden over de zending van sir Charles Wilson bevestigd. Geen vlag waaide van de regeeringsgebouwen te Khartoem, dat ia een puinhoop scheen verkeerd te zijn. Slechts één man van Wilson's macht werd gedood en vijf man werden gewond aan boord van de stoomschepen. De geruchten aangaande het lot van Gordon zijn zeer uiteenloopend; sommigen zeggen dat hij zich met eenige Grieken in de kerk van Khartoem heeft opgesloten. De val van Khartoem had ten gevolge, dat de stammen van Shakrijeh naar den Mahdi zijn overgeloopen, zoodat aan de beide Nijl-oevers thans vijanden staan. Een bode van den Mhadi vervoegde zich op 29 Jan. bij sir Charles Wilson; hij eischte de Engelschen op „zich over te geven en Mahamedanen te worden; anders zou hij hen van de aarde verdelgen." Uit Korti is toevoer van levensmiddelen te Gubat aangekomen. De macht der rebellen te Metamneh wordt op 2- a 3000 man geschat. Lord Wolseley heeft boden uitgezonden om naar Gordon's lot onderzoek te doen. In den gisteren te Londen gehouden Kabinetsraad is besloten om aan generaal Wolseley onbeperkte vrijheid van handelen te laten. De regeering heeft hem de verzekering gegeven, dat hem alle hulp zal verleend worden welke hij noodig acht, hetzij door zending van troepen naar Soeakim en Berber, hetzij op elke andere wijze, als door hem zal aan gegeven worden. In deze officiëele mededeeling wordt er bij gevoegd, dat, zooals van zelf spreekt, generaal Wolseley alles zal doen wat mogelijk is om generaal Gordon te bevrijden, indien hij nog tot de levenden behoort. In afwachting dat Indische troepen per telegraaf zullen worden ontboden om het garnizoen van Soeakim te versterken, zullen troepen van het Middellandsche-Zee-garnizoen (Malta en Gibraltar) daarheen worden gezonden, die daarenboven nog zullen worden versterkt door troepen uit Engeland. Luidens een particulier telegram uit Londen wint de overtuiging meer en meer veld, dat de regeering belangrijke depeches van Wolseley ach terhoudt, omdat de stand van zaken in Soedan veel hachelijker is dan zij dien voorstelt. Leiden, 7 Febr. Heden aangevoerd: Tarwe 5 hectoliter. Win tertarwe f 7.75 a f 9.Zomertarwe f 7.50 a 8.50. Rogge 4 H. L. Winterrogge /5.50 a 6.—Zomerrogge f 5.'_ a 6.25. Gerst 4 H. L. Zomergcrst f 5.a f 5.75. Cbevalier-gerst 5.50 a/"6.7Ó. Haver 5 H. L. Zware Haver f 4.a f 4.50. Lichte Haver f 2.50 a ƒ3.50. Dnivenboonen 2 hectol. f 7.25 a f 7.75 Panrdcnboonen 2 hectol. 6.25 a f 6.75. Boter: 6110 kg. Grasboter, 1ste qnalit. '/e vat 66.a 72 Scheiboter 2de qnalit. vat f 58.— a f 64.— Grasboter lste qnalit. per kiiogr. f 1.65 a f 1.80. Scheiboter 2de qnalit. er kilogr. 1.45 a f 1.60.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2