N". 7661. Maandag 9 Februari. A". 1885. Tweede Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEJf yf Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. s- Grootere letters naar plaatsraimte. Voor bet incaaaee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De Leidsche giftmengster. -Nnbij beschikking van de Raadkamer der arrondissements rechtbank de bernchte zaak van Maria Catharina Swanenburg, vrouw van Johannes Yan der Linden, naar den proc. gen. bij het gerechtshof is verwezen, ksn reeds spoedig de publieke behandeling van deze cause célèbre worden te gemoet gezien. Immers binnen enkele dagen zal de zaak tbans bij 's Hofs Raadkamer worden aangebracht en wordt vrouw Yan der Linden dan, wat volgens het „Vad." wel niet twijfelachtig is, naar de openbare terecht zitting verwezen, dan kan deze nog in Maart plaats hebben. Er zal niet meer tijd tusschen de verwijzing en de terechtstelling verloopen dan noodig is om den raadsman, die na de uitspraak van 's Hofs Raad kamer aan de beschuldigde wordt toegevoegd, ge legenheid te geven het ontzaglijk dossier te raad plegen. Van de zijde van het parket is de instructie afgeloopen en na de verwijzing is de akte van beschul diging, die in hoofdzaak gereed is, slechts op te maken en zijn de getuigen alleen op te roepen. Reeds nu is bepaald dat het openbaar ministerie in deze veelomvattende en geruchtmakende zaak door den advocaat-generaal mr. Bijleveld zal worden*- waargenomen. Toch zal de openbare behandeling niet van zoo langen duur zijn als de ingewikkelde instrnctie wellicht zou doen verwachten. De feiten, waarom trent vermoedens van miedaad tegenover de gift mengster waren gerezen, waren zóó talrijk en grepen op zóó lang geleden tjjdstippen plaats, dat de instrnctie van zelf een ongekenden omvang moest nemen. Het openbaar ministerie heeft zich bij het nemen vau zijn requisitoir tot verwijzing beperkt tot de feiten van de jaren 1881, 1882 en 1883, voor zoover ze, bljjkens de instructie, geen twijfel schenen over te laten. Die feiten komen neer op de opzettelijke vergif tiging van de volgende zes personen: Lambertus Yan der Linden, op 17 Febr. 1881 Arend De Hees, in October 1881; Pieter Jacobus De Hees, op 15 October 1882; Snzanna Aben, op 1 December 1883; Hendrik Frankhnyzen en diens vrouw Maria Van der Linden, in den avond van 8 December 1883. Het wordt niet onmogelijk geacht dat bij de akte van beschuldiging het getal dezer feiten nog eenigszins wordt vermeerderd, doch de verwijzing doer de Raadkamer der rechtbank heeft plaats gehad op grond van de bovengenoemde zes geval len van opzettelijke vergiftiging. Gedurende deze week zijn hier ter stede vier gevallen van roodvonk en één geval van diphthe- rïtis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Hedenmorgen iB e e n a 1 h i e r n i e t t e huis behoorend manspersoon, geoaamd B. S.( die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt, naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Door het hoofd der plaatselijke politie te Woubrugge zijn al de in het dorp won en Je gepatenteerde tappers met vergunning, aangeschreven om zich op den dag der loting voor de nationale militie, Maandag den 16den dezer, van 's morgens 10 tot 's namiddags drie uren, te onthouden om zelf of dcor huisgenooten aan de lotelingen sterke drank te tappen. De rederijkerskamer „AnnaYander Aar de sterke," te Woubrugge, heeft er eene gratis- voorstelling in de zaal van het logement van den heer J. Gnldemond gegeven. De stukken, welke werden opgevoerd, waren getiteld: Doris Knoopen- schaar" en „Liberaal en Conservatief." Een talrijk publiek maakte van de uitvoering der Kamer gebruik en vermaakte zich goed door het Bink spelen der leden. Even vóór middernacht was het publiek weder huiswaarts en de zaal gesloten. De leden van de nieuwe rederijkers kamer „Eendracht maakt Macht" te Hoofddorp gaven Donderdag-avond ten huize van J. De Vries kunne eerste voorstelling. Als men in aanmerking neemt dat de tijd zoo beperkt is geweest dat slechts 5 a 6 repetities zijn kannen worden gehoaden, dan kan men niet anders zeggen of zij hebben boven aller verwachting voldaan. Daar komt bij dat het nieuwe tooneel door een decoratie-schilder uit Am sterdam zeer netjes is afgewerkt, waarom het wel bezienswaardig is. De zaal was vrij goed bezet, er heerschte geen wanorde en de bediening was goed, zoodat ieder tevreden en opgeruimd huiswaarts keerde. Eene geheimzinnige geschiedenis heeft gisternacht aan de Laan Copes Van Catten- burgh te 's-Hage plaats gehad. Een heerenknecht, in aanraking gekomen met twee beschonken kerels, een koloniaal en een burger, heeft beiden in de woning zijns meesters een onderkomen bezorgd. Den burger verschafte hij een hulpbed, den kolo niaal bood hij de helft van het zijne aan. Ka korten .tijd evenwel scheen zijne gastvrijheid zoo weinig in den smaak der beide logeergasten te vallen, dat zij hem in plaats van te bedanken, een geweldig pak slaag toedienden, ten gevolge waarvan de hee renknecht bijna blind is en zija neusbeen heeft gebroken. Het bewuste tweetal is ingerekend, ook omdat de heerenknec'nt opgeeft eenige voorwerpen van waarde en geld te vermissen. Verschillende belanghebbenden te 's-Hage hebben zich tot Gedeputeerde Staten ge wend met hunne bezwaren tegen afschaffing der kermis aldaar, waartoe de Raad het besluit nam en hetwelk aan het college van Gedeputeerden ter goedkeuring is aangeboden. In de gisteren te Rijswijk gehouden raadsver gadering is ingekomen een voorstel van het lid W. A. baron Van Pallandt, om de kermis ook aldaar af te schaffen, welk voorstel in handen is gesteld van B. en Vs. om advies. In twee verschillende nachten is te Bloemendaal diefstal met inbraak gepleegd, en wel in twee villa's, staande in het Bloemendaal sche park. Blijkbaar aan het verbreken van afsluitingen, hebben de inbrekers allerlei werktuigen bij zich gehad om zich toegang te verschaffen. De villa's waren onbewoond en niet gemeubeld. Slechts eenige voor werpen van weinig waarde worden vermist. De toestand van den conducteur Smeets, bij Bokstel gewond, blijft zorgwekkend. De wiseel wachter S., hoewel eerst in arrest genomen, is thans weder op vrije voeten gesteld en ook in dienst. Gistermorgen barstte te Nijmegen in de Stikke Hezelstraat een vrij hevige brand uit in eene slaapkamer. De brand ontstond door den schoorsteen van een aangrenzend huis. Gelukkig dat de bewoners reeds op waren en de waterleiding- brandkraan spoedig werkte, had het anders ern stige gevolgen kuonen hebben. De officier van justitie teZutfen was Donderdag te Eibergen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood van een kind, dat door een onderwijzer in de school zou geschopt zijn en spoedig daarna ziek geworden en overleden is. De openbare meening bracht een en ander met elkaar in verband, zoodat de justitie een onderzoek instelt en het lijkje van het kind heeft doen opgraven. Het onderzoek der justitie, bijgestaan door dr. Quanjer uit Zutfen, heeft echter aan het licht ge bracht dat het kind niet is overleden ten gevolge van eene lichamelijke tuchtiging, maar aan buik- vliesontsteking. Ter herinnering aan het roemrijk sneuvelen van Van Speijk, wapperde Donderdag te Willemsoord de vaderlandsche driekleur aan den mast, afkomstig van de kanonneerboot waarover de luit. ter zee Van Speijk op 5 Febr. 1831 het bevel voerde. Zooals men weet, is die mast geplaatst op het terrein voor het Kon. Inst, van de Marine en worden eenige overbljjfselen van dat schip in dat gebouw bewaard. Een ouderpaar te Saameer (Friesland) bericht bij advertentie in de „Leeuwarder Crt." het overlijden van hun viertal kinderen, ond resp. 9, 7, 5 en 2!/2 jaar. De eerste stierf den 20sten Januari, de laatste den 30sten van diezelfde maand. Thans zijn die menschen kinderloos. Een buitenman, die gisteren de weekmarkt te Dordrecht bezocht, had aan een wagen bij het Scheffersplein sinaasappelen gekocht. Een half uur later kwam hij daar terug met de bewering dat hij een zakje met omstreeks f 50 aan goud en zilvergeld, dat hij voor een ander had ontvangen, daar had laten liggen. Onmiddellijk stelde de politie een onderzeek in, doch zonder iets van het ver miste te vinden. De verliezer kon dus ongetroost huiswaarts gaan. De 23-jarige dienstmeid van den heer Van E. te Meppol, die sinds ruim zes weken vermist werd, is nu nabij die plaats dood uit het water opgehaald. Te Workum is een 81-jarig persoon overleden, die bijna 71 jaar onafgebroken bij dezelfde familie werkzaam was geweest. Uit Chicago komt het berichtdat de dynamietpartij genoeg heeft van Rossa en hem door den rechter John Brennan zal doen vervangen. De partij is verder voornemens hare aanslagen in het vervolg bepaaldelijk slechts tegen deEngelsche marine te richten, zoodat de openbare gebouwen in Engeland voortaan met rust zullen worden ge laten. Tevens wordt over de oprichting eener nieuwe Iersche revolutionnaire partij gesproken, die tot nog geweldiger middelen haar toevlucht wil nemen dan Rossa en zjjne volgelingen. Volgons de laatste berichten heeft Rossa een nieuw programma uitgesponnen. Hij beschouwt den op hem gepleegden aanslag als eene samenzwering van de Engelsche regeering tegen het leven van Amerikaansche staatsburgers, waarin ook de En gelsche gezant te "Washington betrokken is. Tot nog toe hadden hij en zjjne aanhangers de in Amerika wonende Engelschen gespaard, maar thans is ook hun de oorlog verklaard. De aanhangers hadden dit wachtwoord reeds aangenomen, want toen Lucilla Dudley naar het politiebureel werd gebracht, stormden zij, ODder het geroep„Engelsche spion," op haar los, zoodat de politie-beambten hen met knuppels en revolvers in bedwang moesten houden. Het aanzien van Rossa is natuurlijk weder zeer verhoogd en waarschjjnlijk zal zijn „Skirmishing- fund" er in de eerste tijden wel bij varen. Rossa zelf is weer op de been en zon, als hij wilde, het hospitaal kunnen verlaten, maar hij blijft zoolang mogelijk, om nog meer als martelaar te kunnen dojrgaan. De kogel zit intusschon nog in zijn rug. De „New-York Herald" bevat een telegram uit Parijs, dat 26 dynamieters aldaar eene bijeenkomst hielden en besloten Rossa te wreken door het edelste Engelsche bloed te vergieten. Zij verklaarden dat de Engelsche regeering voor den aanslag ver antwoordelijk was.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1