Maandag 9 Februari. N°. 7661. A0. '1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» \*ot Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!» Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17}.' i Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hit iiniiï», I ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfBciëele Kennisgevingen. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag op eiken Woensdag, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders Toomoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. (Herplaatsing wegens misstelling NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 Staatsllad N°. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingeze tenen, die verlangen mochten als vrijwilligers bij de Nationale Militie op te treden, zich daartoe vóór den lsten Maart a. s. ter Gemeente-Secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: ïArt. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voer de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij'het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ge bracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1884, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (fmantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belang hebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwa ren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Februari. Blijkens eene aankondiging zal Dinsdag a. s. in den schouwburg alhier eene voordracht komen houden de heer Alexander Strakosch, uit Weenen. Te Amsterdam is hij reeds meermalen opgetreden en al de daar verschijnende bladen maken met den meesten lof er meldiDg van. Men heeft hier te doen met eene niet alledaagsche verschijning op kunst gebied, die eene veeljarige oefening aehter zich heeft. De heer J. H. Róssing schrijft omtrent hem in het „HM." o. m. het volgende: Het moeielijkste in voordragen en tooneelspelen is de innerlijke rust en kalmte bij het weergeven der heftigste gemoedsaandoeningen, het breede in i de spraak, de schildering van het woord, de ruBt. tnsschen zinnen en deelen van zinnen, het onmerk- j bare van het leggen der klemtonen, het doen uit I komen of er iets geschilderd of beschreven wordt, of de handelende persoon zelf spreekt of over andereD. Dat alles valt bij Strakosch te waardeeren en to loven. Zijne voordracht ontaardt nooit in schreenweu of jacht op valsch effect, hulpmiddelen en kunst grepen die ieder kan aanwenden, dien het te doen is om de toejuichingen der domme menigte, maar met kunst in niet de minste betrekking staan. SchooD, zeer schoon waren de overgangen, het onge merkt treden van den eenen hartstocht in den anderen, het veranderen van toon zonder snijdende geluiden. Blijvend zal de herinnering zijn aan de uitspraak aangaande het testament van Caesar en mede het zich telkens herhalende: „Und Brutus war ein ehrenwerter Mann!" Het slot, het laatste woord dezer voordracht, was bijzonder treffend. Het auditorium was mee gesleept en juichte den kunstenaar met geestdrift toe. Driemaal verscheen hij op de estrade om den dank van het publiek te ontvangen. Na de grootsche en woelige scène uit „Caesar", volgde eene voordracht zóó stil, zóó rein, zóó een voudig, zóó aangrijpend, dat het publiek met adem- looze stilte geen woord, geen geluid, geen zucht verloren liet gaan. Het was aan het slot, alsof het geluid samensmolt met het ijle niet. Dat was de voordracht van: „Die Wahlfahrt nach Kevelaer." Een kabinetstukje van voordracht! Meer te zeggen over het groote talent van Stra kosch, van den waren kunstenaar, die alles over denkt en niets aan het toeval overlaat, die er naar streeft, den dichter reeht te laten wedervaren en persoonlijke ijdelheid ter zijde stelt, is overbodig. Als het vaderlandsch tooneel zulk een meester in de voordracht aan zich wist te verbinden, zon het eene groote schrede voorwaarts doenals de Tooneelschool zulk een leermeester den hare mocht noemen, zon velen het zwijgen opgelegd wordeD, die nu aan haar nut twijfelenmaar bovenal de kunst van wei-zeg gen, de dichters, de goede prozaschrijver zonden er mede gebaat zijn. Dezer dagen is alhier opgericht eene muziek- vereeniging, welke den naam draagt van „Euterpe" en onder leiding staat van den heer B. H. Gebhardt. In de eerstvolgende vergadering der liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" alhier zal een voorstel van den heer Yan Lely veld behandeld worden tot oprichting eener „centrale kiesvereeni ging" in het kiesdistrict Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in hei Werkhuis alhier opgenomen van 5174 volwasser personen en van 1418 kinderen. Men schrijft ons uit WoubruggeDen 20sten Augustus van het jaar 1505 is door Hooge Heem raden van Rijnland aan Ambachtsbewaarders van den Ambachte van Heeren Jacobs Wonde consent verleend omme de Won-Brugge in Esselijkerwoude te mogen afbreken en te niet doen, zoo sij niet te honden en is, mits die groote diepte daar sij op lijt; waaraan in 't zelfde jaar gevolg is gegeven. Bedoelde brug was volgens overlevering alleen be stemd voor voetgangers. Het dorp Woubrngge (vroe ger Esselijkerwoude) is sedert 1505 tot 1869 ver stoken geweest van eene brug; in laatstgemeld jaar is de thans bestaande dubbele wipbrug voor rijtui gen en voetgangers geheel voor rekening der ge meente gemaakt. Vóór 1869 bestond in boven genoemd dorp een schuit- en ponteveer tot het ver voer van menschen en rijtuigen. Gezegde brug wordt nog voor rekening der gemeente onderhouden en zoowel bij dag als bij nacht voor rekening der ge meente bediend. De onderhouds- en bedieningskos- ten zijn veel grooter dan de baten welke die brug afwerpt, daar alleen voor rij-en voertuigen tol wordt betaald. Herhaaldelijk is door het gemeentebestuur beproefd om ook van de schepen tol te mogen heffen, doch zonder goed gevolg, alhoewel de meeste schippers daar niet tegen zijn. Om bij nacht, dat is van zons onder- tot zonsopgang, van de schepen en stoombooten tol te heffen, is nog geen vergunning bij de bevoegde autoriteit aangevraagd. Om te gemoet te komen in de meerdere uitgaven, die de gemeente Woubrugge zich in het algemeen belang getroost, was het in het fiuantiëel belang dezer gemeente wenschelijk, dat des nachts van schepen en stoom booten tol kon geheven worden, te meer daar die brug in 't belang der scheepvaart bij nacht voor rekening der gemeente verlicht en op alle uren bediend wordt. In eene buitengewone vergadering der leden van het departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten instemming te betnigen met het voorstel Nijmegen in zake de stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen. En de ffnantiëele bezwaren, èn het on tijdige van het oprichten van zulk eene kweekschool, wat vooral uit het stuk van den heer Haanstra zoo duidelijk is gebleken, heeft, naar men verneemt, het departement doen besluiten te volharden bjj zijne in deze zaak reeds vroeger uitgebrachte stem. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. gem. te Harderwijk is toezegging van beroep gezonden aan ds. J. B. Cromsigt, te Leiderdorp. De Fransche gezant heeft aan onze Regoering bericht dat Frankrijk in China zijne rechten als oorlogvoerende party handhaaft tegenover de on zijdige Mogendheden. De generaal-majoor Van Bel, commandant der lste divisie inf. en gouverneur der residentie, heeft zijn pensioen aangevraagd. De leeraren der H. B.-S. met 5-jarigen cursus te 's-Hage hebben zich tot den Raad gewend met het verzoek voor hun op 31 Dec. 11. verloren wed den te worden schadeloos gesteld. Het adres, met ééu uitzondering, door allen onderteekend, werd gistermiddag verzonden. Het koninklijk gezin zal eerst in Augustus a. 8. voor eenigen tijd het landgoed „Oranje-Nas- sau-oord", nabij Wageningen, betrekken. Het „Hbl." bericht dat de heer St.-Omer in het volgende seizoen zich te Amsterdam zal vestigen met een gezelschap, dat tweemaal 's weeks in het' „Grand Théatre" zal optreden. Naar aanleiding van een tooneelfenilleton des heeren A. C. Loffelt in het „Vad." deelt de heer A. C. Wertheim, namens den Raad van Beheer der „Kon. Yoreeniging het Ned. Tooneel", aan dat blad mede dat mej. Jos. De Groot wèl om gezond heidsredenen en op aanbeveling van haar genees heer haar ontslag heeft gevraagddat de Raad van Beheer, na alle pogingen te hebben aangewend, om haar van haar besluit terug te brengen, haar dit ontslag heeft verleend, zonder eenige schadevergoe ding te vragen, waartoe zij bij contract verplicht was; en dat zij, met groote kieschheid die handel wijze waardeerende, den Raad mondeling en schrif telijk heeft verklaard dat, mocht zij te eeniger tijd op haar besluit terugkomen, zij zich in de eerste plaats tot de „Kon. Vereeniging" zal wenden. Z. M. heeft P. T. Moors, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Tegelen, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gemert c. a.; - de heeren J. Vau der Wal en H. D. Tjeenk Willink, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië; - aan den heer W. Paats, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Buenos- Ayres, en zulks onder dankbetuiging voor de diensten door hem als zoodanig aan den lande bewezen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1