Bij zijne tehuiskomst van buiten voor „negotie" begroette een zekere H. in de Eerste Groenesteeg zijne vrouw niet op de aangenaamste wijze: - na eene woordenwisseling nl. bracht hij haar met een mes eenige verwondingen toe. Gednronde de maand Januari zijn per Leidschen paardenspoor 13,394 passagiers vervoerd. Naar men verneemt, is bjjD. Thuis te Hoofddorp de wasch van de bleek gestolen. Op een adres der Haagsche Passage maatschappij, om de in Mei te openen groote pas sage te doen verlichten met ongeveer 50 lichten, hebben B. en Ws. voorgesteld afwijzend te be schikken, daar volgens hen het vroeger genomen besluit meer het oog had op het verliohten der passage als openbare straat, waartoe 14 lichten voldoende zonden zijn. Mocht de Raad eene rnimere opvatting zijn toegedaan, dan zijn B. en Ws. bereid nadere voorstellen daaromtrent in te dienen. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren H. D., huisvrouw van J. K., wegens het bijten van haar kind, tot eene gevangenisstraf van 2 jaar- G. v. J. en H. G. v. N. werden tot 183 dagen oelstraf en H. F. v. d. V. tot 15 maanden celstraf veroordeeld. Zjj hadden, in hunne betrekking van wisselwachters der H. IJ.-S.-Mij., zich schuldig gemaakt aan diefstal met inbraak op een terrein bij de Stads-Rietlanden. Gisternacht is in het kantoor van den heer B. Deuss, fabrikant te Roermond, de lessenaar opengebroken en een blikken trommel met geld ontvreemd. De trommel heeft men 's mor gens ledig in den tuin teruggevonden. De dief heeft zich waarschijnlijk laten insluiten. Hjj is tot dusverre nog onbekend. Als eene variatie op de wedstrijden op schaatsen van de laatste weken, worden dezer dagen door de Heldersche straatjeugd tallooze „hardlooperjjen" gehouden. Ieder mededinger betaalt een vastgestelden inleg, en zoo weten de kam pioenen eene bepaalde som bij elkander te krijgen om de uitgaven voorprijzen en premiën te bestrijden. Te Ommen heeft, naar de „Zw. Crt." meldt, het volgende treurige ongeval plaats gehad. Terwijl zekere H. W. bezig was om voor de stad eenige boomen op den Vrijthof te snoeien, raakte hij met zijn voet in een tak verward. Hij verloor daardoor zijn evenwicht, viel achterover en kwam zoodanig met zijn hoofd op de steenen neer dat by bijna onmiddellijk een lijk was. Gistermorgen heeft zich de justitie van Zutfen naar Eibergen begeven, wegens een aldaar plaats gehad hebbenden moord. Een uit den dienst ontslagen huzaar kwam gisteravond uit Deventer naar Zutfen, waar hjj een korporaal der huzaren bezocht en een schot op hem loste. Hij nam daarop de vlucht, doch werd een uur later bij het Btation in hechtenis genomen door vier huzaren en twee agenten van politie. Het pistool vond men nog in zijn bezit. De korporaal is gelukkig slechts licht gewond. Aan gaande de drijfveer dezer daad is nog niets met zekerheid bekend. De jaardag van het Groningsche studentencorps „Vindicat atque polit" is op de gebruikelijke wijze gevierd. Eenige der bekendste voorvallen uit de geschiedenis van den laatsten tijd werden bij den_,optoeht vertegenwoordigd. Zoo o. a. de „Nisero"-zaak door eene schuit met be manning, John Buil en den Atjeher. Ook zag men de „toekomst," voorgesteld door rookende en in boeken verdiepte vrouwen, en aardappels schillende en kousen breiende mannen. Met betrekking tot den voortvluch- tigen ex-postdirecteur Pieter deelt men nog het volgende mede: Hij is vermoedelijk via Ostende naar Londen vertrokken. Volgens zijne brieven aan de familie blijkt dat hij zich van daar heeft inge scheept naar de Kaap, van waar bij weder naar Londen is teruggekeerd. Ten tweeden male verirok hij naar de Kaap, van waar hij andermaal terugkeerde, met een schip dat lading voor Napels had, waar hij aan wal stapte en gelegenheid vond om naar Griekenland te komen, waar hjj thans verbljjf houdt, en waarheen zijn vrouw en kind, die bjj haar vader te Landsweerd wonen, zullen gaan, zoodra hij eene goede betrekking heeft. Het dorpje Devejs (P ié ment), dat een zestigtal dicht op elkaar gebouwde huizen telt en vlak tegen den berg Ambise ligt, is door een vreesoljjk onheil geteisterd geworden. Geheel onverwachts deed zich een dof en zwaar geluid hoorou, veroorzaakt door een sneeuw;a', welke op zijn weg groote stukken steen en zelfs geheele huizen medenam en ten slotte een zestig tal personen- in do kolossale sneeuwmassa deed verdwjjnen. In allerijl kwamen eenige soldaten te hulp, doch ?jj slaagden er slechts in twintig personen het leven te redden. De veertig overigen vonden den dood in do sneeuw. Eerst na dertig uren hard ge- workt te hebben bracht men het eerste levend wezen te voorschjjn; het was een kind van nauweljjks tien jaren, dat, zoodra het weder het daglicht mocht aanschouwen, het uitschaterde van lachen. De ongelukkige kleine had, door den schrik der overrompeling, zjjne geestvermogens verloren en vond het in dezen beklagenswaardigen toestand bljjkbaar heel aardig geruimen tjjd van de buitenwereld te zjja afgesloten geweest. Naar mea rekeat, zijn in het arrondissement Susa 93 personen onder de sneeuw bedolven ge worden, 45 daarvan omgekomen en 61 huizen ver nield. De aangerichte schade, buiten het omgekomen vee en de teloorgegane levensmiddelen, wordt op 300,000 lira's geraamd. De heer Magin, glasfabrikant te Aneche, dus vertelt de „Echo de la Frontière," heeft eon hond waaraan hij zeer gehecht is. Dezer dagen liep het dier het vrjje veld, in de nabjjheid van de woning van zjjn meerster, in. Een oogenblik later hoorde deze woedend geblaf, gevolgd door angstkreten. Hjj snelde naar buiten en ont waarde dat zjjn hond door eene bende raven was aangevallen, die hem bjj levenden lijve verslonden; de heer Magin moest van een zwaren stok gebruik maken alvorens hjj er in mocht slagen de vreemd soortige aanvallers te verjagen. Ongelukkig was het arme dier reeds zoodanig gewond, dat het weldra bezweek; hals en nek waren geheel ontvleescht en de beenderen lagen bloot. De raven waren door de gevallen sneeuw, die sedert veertien dagen den grond bedekt, zóó uit gehongerd, dat zij zonder aarzeling een dier hadden aangevallen dat honderden malen jacht op hen had gemaakt. Een ingenieur, die de verwoeste streken in de provincie Grenada bezocht, heeft verklaard dat men nog niet kan bepalen waar weer gebouwd kan worden, omdat de trillingen van den grond voortduren, voorafgegaan door onder» aardsche geluiden. Uit Madrid wordt bericht dat men voor overstrooming van den Taag vreest, nu het dooit en geweldig regent. Uit Andalusië en de oosteljjke pro vinciën van Spanje worden reeds overstroomingen ge neld. Men heeft de ljjken gevonden van de twee vermiste studenten der Polytechnische school te Zürich. V jj f houthakkers te Lorenzen in Stiermarken zijn onder een sneeuwval van den Pichlberg bedolven. Alle pogingen om ben te redden zjjn tot hiertoe vruchteloos gebleven. BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting is met 238 tegen 125 stem men een voorstel verworpen van den heer Tony Révilion, strekkende om een krediet van 25 millioen franken te verleenen, dat over de verschillende gemeenten zou worden verdeeld om de arbeiders, die geen werk hebben, te helpen. De Kamer be schouwde dit voorstel als ondoelmatig en gevaarljjk; daardoor zou de nood onder de arbeidende klasse niet gelenigd worden. Zonder discussie werd verder het voorstel aangenomen, om de regeering uit te noodigen zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan de openbare werken, in het budget van 1885 opgenoemd. Het tractaat betreffende de grensregeling van het Congo-gebied is gisteren geteekend, voor Frank rijk door den heer Jules Ferry en door den heer Pirmez als vertegenwoordiger der „Association afri- caine internationale." Frankrjjk erkent die vereeni- giog in denzelfden geest als de andere mogend heden, en het verbindt zich om haar zijne goede diensten te verleenen tot regeling der met Portugal gerezen quaestie. De Portugeesche regeering ontkeat dat zjj de beide Congo-oevers bezet heeft. Eene overeenkomst met Portugal wordt zeker geacht. Lu'dens telegraphisch bericht uit Hongkong beeft do Fransche regeeriog bericht, dat de gezag voerders van Fransche oorlogsschepen het oorlogs recht zullen toepassen en dientengevolge het recht hebben schepen, varende onder onzijdige vlag, te onderzoeken, ten einde zich te overtuigen of er oorlogscontrabande aan boord is. Duitechland. De bekendgemaakte nieuwe diplomatieke stukken bevatten eene beschrijving der Duitsche koloniale politiek in de Zuidzee van 1880 tot den tegen woordigen tjjd. Het laatste stnk heeft betrekking op de vraag, 17 Januari jl. door Groot-Britannië tot Duitschland gericht, betreffende de uitbreiding van het Duitsche gebied in Nieuw-Guinea. Prins Von Bismarck ver klaarde in eene depeohe aan graaf Munster dd. 30 Jan., dat de Engelsche annexatie van een deel der noordkust van Nieuw-Guinea in strjjd was met de belofte van Engeland, neergelegd in eene de- peche van graaf Munster, volgens welke lord Gran ville den maatregel alleen nam uit vrees voor de vrijbuiters. Prins Yon Bismarck droeg op 26 Jan. aan graaf Munster op, om tegen de houding der Engelsche regeering in Nieuw-Gninea op te komen. Te Berljjn werden berichten uit Brussel ont vangen - zoo meldt de „Kölnische Zeitung" - die verzekeren, dat heden in België's hoofdstad ook het tractaat tusschen Rusland en de „Association Afri- caine" zou worden geteekend, waarbij laatstgenoemde door het Russische rjjk wordt erkend. Groot- Ui'itan uië. De Engelsche bladen van gisteravond bevatten nog bjjzonderheden over den moord, zes maanden ge leden op kolonel Stewart en zjjne lotgenooten ge pleegd. Nadat de drie stoombooten van Khartoem de stad Berber hadden beschoten, keerden twee der booten terug, en zakte kolonel Stewart met een daarvan den Njjl af. Deze boot strandde op een klip; de kolonel liet daarop de kanonnen ver nagelen en de ammunitie overboord werpen. De inboorlingen kwamen aan den oever opzetten, en hun oppperhoofd noodigde den kolonel en zjjne metgezellen uit om aan land te gaan, daar zjj niets te vreezen hadden. Doch nauwelijks was daaraan gehoor gegeven, of de kolonel en twee andere Engelschen werden naar een hut gebracht en daar vermoord. Hunne Ijken werden in de rivier ge worpen. Het bjj hen gevonden geld werd onder de moordenaars verdeeld, en al wat andere waarde had naar Berber gezonden. Weer is te Londen iemand gearresteerd, die van medeplichtigheid aan de dynamiet-aanslagen wordt beschuldigd. Hjj heet Henry John Goodyear, is 21 jaar oud en een werkman. Men zag hem in de buurt van de gevangenis loeren en vond een aantal sleutels bij hem. De val van Khartoem. Generaal Gordon, die nu waarscbjjnhjk in handen van den Mahdi is gevallen, met Khartoem, dat door verraad overgeleverd is aan het hoofd der dweep zieke Arabieren en negers, werd reeds verschillende keeren door verraad bedreigd. Hjj heeft een paar der Turksche pacha's - die het Egyptische garnizoen wilden doen overloopen - laten fusilleeren tjjdens de eerste weken van zjjn verbljjf; hij heeft de stad Khartoem gedeelteljjk laten afbreken en zich eene vesting gebouwd om zich tegen verraad te ver schansen, maar de edele held was de eenige blanke. Vruchteloos heeft hjj nacht aan nacht de wallen van zjjne vesting van leem persoonljjk bewaakt. De bevrijders waren vlak bjj; een laatste slag is geslagen en de verraders leverden de vesting en waarschijnlijk met haar den grootsten held van zjjn tjjd aan den vjjand over. Uit bjjzondere telegrammen bljjkt dat kolonel sir Charles Wilson het bericht der ramp naar Metamneh zond; zoowel de stad Khartoem als de citadel vond hjj door troepen van den Mahdi bezet. Generaal Gordon had de hoofdmacht Njjlafwaarts gezonden, en daardoor was het garnizoen zeer verzwakt. Sir Charles Wilson beproefde nog eene landing om aangaande het lot van generaal Gordon eenige zekerheid te verkrijgen, maar hjj werd daarin door het heftig vuur des vijands verhinderd en genood zaakt naar Metamneh terug te gaan. Onderweg werden zjjne booten door den vjjand zoodanig bestookt, dat zij eindelijk nabij de Sjabloeka- watervallen zonken; de opvarenden werden echter bjjtjjds gered en verschansten zich op een eiland in den Njjl- Sir Charles Wilson zond bericht naar Metamneh aangaande den toestand waarin bjj zich bevond, en van daar werd een stoomboot afge zonden om de bemanning af te halen. Toen sir Charles Wilson in de nabjjheid van

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2