Zaterdag 7 Februari. N°. 7660. A0. 1885. V Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES» Ven 18 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17ft.' Grootere letters Daar plaatsruimte. Voor hl ren buiten de stad wordt 0.10 kerekeed. Officiëele Kennisgevingen. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag op eiken Vrijdag, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Februari. Morgen, 7 Februari, viert odzc geachte stad genoot dr. Jb. Baert zijn 80sten geboorledag. Hij neemt na eene 57-jarige praktijk, gelijk men weet, deze nog steeds als met jeugdigen ijver waar. Voor eenigen tijd ontving, zooals wij reeds meldden, het Leidsch Studentencorps een brief van den rector-magnificus, prof. dr. G. D. L. Huet, waarin aangedrongen werd op regeling van den Groentijd en afschaffing van de misbruiken, welke deze aankleefden. Ingevolge daarvan werd in eene corpsvergadering na langdurig debat eene motie aangenomen: „De vergadering van het Leidsch Studentencorps drukt haar verlangen uit dat het Collegium bij het bestuur der sociëteit „Minerva" stappen doe ter afschaffing van de „ladder" (hot lokaal van het gebouw ia de Vrouwensteeg, waar heen de groenen gewoonlijk worden medegenomen.) Het gevolg van deze met groote meerderheid van stemmen aangenomen motie was eene vergadering van de sociëteits leden. Door den heer Zaayer, praeses-collegii, werd nu iu eene korte rede mede gedeeld dat hij namens het Collegium aan hetkroeg- bestuur en de leden der sociëteit het verzoek richtte de ladder af te schaffen. Er volgde hierop eene warme discussie, waarvan de uitslag was, dat met groote meerderheid werd besloten do „ladder" ge durende den groentijd te sluiten. Ze is dus ter dood veroordeeld, zegt de „Vox Studiosorum". Tot onderwjjzer aan eene bjjzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Leiden is benoemd de heer H. J. Van der Sluys, te Woerden, die de benoeming heeft aangenomen. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft ter algemeene kennis gebracht dat jongens in voornoemde inrichting kunnen geplaatst worden, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Vereischten zijn: 1'. licha melijke geschiktheid; 2°. leeftijd van 13'/, tot 16 jaar; 3°. lengtemaat van 1.4 meter tot den 15- jarigen en 1.45 tot den 16-jarigen leeftijd4'. een weinig lezen en schrijven. Nadere inlichtingen zijn op franco aanvrage te bekomen bij den directeur der Kweekschool. De Indische mail per stoomschip „Mongolia" wordt 9 dezer alhier verwacht. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopon week de oprichters-aand. Rijnl. stoomtram niet gevraagd noch aangeboden; de aandeelon spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/i pet. en niet aangebodende aandeelen Rijnlandsche stoomtram gevraagd tot 78 pet. en aan geboden tot 85 pot.de aandeelen Kon. Neder). Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb. de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij noch aangeboden of gevraagd; de obligatiën Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 88 pet., doch niet aangeboden; de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden nock aangeboden noch gevr.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. Wat het departement Nijmegen aanvoerde tegen fcet plan om het 100-jarig bestaan van het Nut door de stichting eener Kweekschool voor Be waarschoolonderwijzeressen in blijvend aandenken te honden, wordt - naar de „Arnh. Crt." meldt - krachtig gesteund door den heer Haanstra, directeur der Kweekschool tot opleiding van Bewaarschocl- honderessen te Leiden, die de Departementen ern stig waarschuwt om, nu het nog tjjd is, dooprich ting eener dergelijke kweekschool vanwege 't Nnt tegen te gaan. Met cijfers, aan eigen ervaring ontleend, toont hij aan dat het hoofdbestuur al te optimistisch is in zijn berekeningen, om vervolgens op de ontijdigheid eener dergelijke kweekschool, in de eerste jaren althans, te wijzen. „Concurrentie", zal men zeggen. Maar als het nu toch een feit is, dat „de jaren voorbij zijn dat er aan de aanvragen niet kon wor den voldaan; dat er b. v. thans nog 7 meisjes te Leiden zijn die naar de betrekking van hoofdonder wijzeres eener bewaarschool kunnen solliciteeren, waarvan er 3 zijn voor wie de familie zich eene jaarlijksche opoffering heeft getroost van ƒ800 voor 2, 3 of 4 jaar" - zal mea dan nog volhonden„er is wel behoefte aan eene tweede kweekschool" - zal men dan nog den schrijver „concurrentie-vrees"als eenig motief naar 't hoofd werpen Als overtuiging en ervaring hem doet schrijven - „zoolang er geen wet op de bewaarscholen in uitzicht is, die tot oprichting van soholbn verplicht, met hoofd en hnlp behoorlijk gesalarieerd - is er geen toekomst voor meerdere hnlponderwijzeressen" - wie heeft dan nog den moed om hem kleingeestige bijbedoelingen te verwjjten En nn de cijiers. Ter wijl de Leidsche kweekschool 50,000 heeft gekost, zal die van het Nut 110,000 aan stichtingskosten wegnemen; terwijl de Leidsche kweekschool 12,000 van de stad Leiden aan subsidie ontvangt, zal de Utrechtsche van de Stichtsche hoofdstad niets ont vangen. En wat kost de Leidsche niet alleen aan onderwijzend personeel, onderhoud van panden, vuur, licht en duinwater, leermiddelen, rente en aflossing? 11,890. En zij is nog op de meest eenvoudige wijze ingericht, eenvoudiger dan die van het Nut ooit worden zal. Hare uitgaven zullen, op zijn minst genomen, bijhet stelsel van les geven 16,150 bedragen. Wil men vaste onderwijzeressen, dan beloopen die uitgaven 19,670. Dan rekent het Nut op 180 leerlingen a 30 en 60 leerlingen a 100, waardoor het Hoofdbestuur een inkomen krijgt van 11,400." In de stndentenvereeniging „Scientiis Sacrum" te Utrecht, sprak gisteravond prof. Jan Ten Brink over de Ylaamsche beweging, welker geschiedenis hij in eene sierlijke, met belangrijke mededeelingen over personen en zaken gekruide, rede behandelde. Onder het gehoor bevond zich prof. Beets, wien, onder groote instemming der toehoorders, door den spreker gepaste hulde werd gebracht. Gisteren herdacht dr. G. T. Callenfels te Goes zijne 60-jarige dienstvervulling als genees heer in die gemeente, welke betrekking bij nog steeds met ijver bekleedt. Dr. Callenfels werd 16 Oct. 1800 te Slnis gebo ren. Op 20-jarigen leeftijd vertrok hij naar de Gentsche academie, waar hij den 22sfen Dec. 1824 tot med'cinae doctor promoveerde. Verder promo veerde hij in 1840 te Leiden als chirng. doctor. In zijne betrekking van officier bij de schutterjj heeft dr. C. veel bijgewoond en de woelige tijden van 1830 medegemaakt. In 1869 tot lid van den Raad benoemd, wordt deze betrekking nog steeds door hem bekleed, evenzeer als d e van lid der commissie van toezicht op het beheer der kerke lijke goederen, president van de gezondheidscom missie enz. Door bijzondere omstandigheden was te Bent huizen eene nieuwe verkiezing van kerkvoogden en notabelen noodzakelijk geworden. Op heden heeft deze verkiezing plaats gehad en den volgen den nitslag opgeleverd. Tot kerkvoogden zijn her kozen de heeren L. Paul en W. Grootendorst; ge kozen is de heer J. Van der Knijff Jz. en als notabelen zijn gekozen de heeren L. Lekkerkerker, J. Erkelens, L. Groen en G. Van der Bijl. Door het R.-K. kerkbestuur te Leidschendam is aanbesteed het bouwen van eene bewaar- en meisjes school te Leidschendam. Er waren 20 iaschrijvings- biljetten ingekomen. Het laagste was van den heer A. Mons, te Berkel, voor 23,575. In de Haarlemmermeer zal eene nieuwe kerk, die aan den H. Bonifacins zal worden gewijd, verrijzen. Door wijlen mej. Van der Lee, te Alfen a/d. Rijn overleden, is aan de Weesinrichting te Neer- bosch vermaakt eene som van 1500, waarvan 500 belast met vrnchtgebrnik. Te Koudekerk werden in 1884 geboren 25 zoons en 27 dochters, waaronder twee tweeling geboorten gestorven zijn er 14 mannen en 13 vrouwen, terwijl er 10 huwelijken werden gesloten. De Koning-Groothtrtog heeft den heer W. J H. Furnée te 's-Gravenhage, bankier des Konings en raad-advieeur bij Zr. Ms. Thesaurie, bevorderd tot officier in de orde vaD de Eikekroon. Een ontwerp van wet tot regeling van den arbeid van kinderen is bij den Raad van State in overweging. „Denise", dat bij „HetNederlandsch Tooneel" reeds in studie is genomen, werd in een paar dagen vertaald door den heer Spoor, van de Amsterdans- 6cbe afdeeling dier VereeDigiDg. (Dbl.) De heer Eugène Baudot, de concertmeester van bet Paleisorkest te Amsterdam, die als violist zich vau eene zoo gunstige zijde heeft doen kennen, is gistermiddag, ten huize van een zjjner collega's, bezweken aan de kwaal, welke hem reeds sedert lang ondermijnde en een einde maakte aan een nauwelijks 30-jarig leven, dat nog zooveel voor de kunst beloofde. (Hbl.) Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Southampton de „Prin3 Alexander", van Batavia naar Amster dam, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent; de „Samarang", arriveerde gisterochtend van Rotter dam te Batavia. Z. M. heeft G. J. A. Umbgrove, ontv. der dir. bel. en ace. te Barneveld c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Hees c. a.- benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, ter stand plaats de gemeente Heerlen, B. G. J. A. Van Kessel, candidaat-notaris te Ravenstein. Gemengd Nieuws. In eene drnk bezochte vergadering vau het Leidsche Studentencorps is het contract voor de plannen van het voor de aanstaande groote academiefeesten benoodigde feestgebouw, dat waar schijnlijk voor het laatst nog op de Ruïne zal komen te staan, goedgekeurd. Tevens werd besloten om de aanbesteding der decoratie voor dat gebouw ondershands te doen geschieden. Het maken der pruiken is reeds aan den heer Dufrenne alhier opgedragen. Bij gelegenheid van den dies-natalia zal vanwege het studentencorps a. s. Maandag des avonds geen collation plaats hebben, maar de» middags een diner. Hedenmorgen brak in de woning van B. aan het Levcndaal brand uit, door het omvallen van een petroleumtoestelgelukkig werd de vlam met behulp van een paar emmers water nog spoedig gebluscht.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1