manumwi 'i WfflTimi nr—nr anmnrinn wmrarrj-" -- 6-jarig zoontje van J. Van der Zwart. Het knaapje had kort te voren gezond en wel zijne woning ver laten. AI spelende schijnt het in het water te zijn gevallen. Het van Amsterdam naar Batavia bestemde stoomschip Nederland en Oranje", kapt. Wierikx, dat te Aden ten anker lag, om schade aan den stoomketel te herstellen, is aldaar aange varen door het Duitsche stoomschip „Amalfi." Door die aanvaring ontstond een groot gat aan bak boordzijde van de „Nederland en Oranje", ten gevolge waarvan dit schip tot het campagnedek onder water zonk. De opvarenden zijn allen gered. Dat het bij zwaren ij sgang overvaren over groote rivieren gevaarlijk is, bleek dezer dagen tnsBchen Sleeuwijk en Gorkum. Het overvaren ge schiedt met eene gewone, sterke roeiboot. Voorop staat een schipper, die met een haak zooveel mo gelijk de schotsen wegduwt, terwijl twee andere schippers roeien. Door ee» of ander toeval schoot de haak uit, en de man schoot voorover in de rivier onder de ijsschots. Gelukkig greep hem de passa gier, die overgebracht werd, nog bij de beenen, en zoo werd hij in de boot gehaald en gered. Een algemeen geacht en oppassond huisvader, J. M. te Herwijnen, begaf zich Zater dag-morgen met zijn snoeimes gewapend naar zijn werk. Aan den kant eener sloot zijnde, waar hij, om welke reden is niet bekend, eenige oogenblik- ken vertoefd heeft, is bij naar het schjjnt achterover geslagen, althans men vond hem in de vrij diepe sloot met het hoofd omlaag levenloos liggen. Terwijl Zaterdag-avond al de leden van een gezin te Prinsenhage in de onmiddelljjke nabijheid van Breda, tusschen 6 en 7 uren naar de kerk waren gegaan om de prediking van een gevierden pater te hooren, is iemand het hnis weten binnen te komen en heeft zich meester gemaakt van het in een latafel aanwezige geld ter waarde van f 125, alsmede van eenige sieraden. Ofschoon de dader wel een goede bekende in dat gezin moet geweest zijn, heeft men hem tot heden nog niet ontdekt. In het gehucht De Hobbel, gemeente Riethoven, is de woning van een landbouwer afge brand. De bewoners konden zich nauwelijks uit de vlammen redden. Niets bleef behouden dan de levende have. Alles was verzekerd. Pi eter Bruinsma, de beroemde Fr iesche hardrijder, is nooit uitgelaten druk, spreekt niet meer dan het hoogst noodige, gaat zich nooit aan sterken drank te buiten, maar drinkt van tijd tot tjjd zijn borreltje evenals elk ander, begint alle jaren in October levertraan te gebruiken en eet in den tijd der wedrennen dagelijks 30 rauwe eieren. De daders van den dezer dagen ge- pleegden drievoudigen moord op de hoeve Gloire- Dieu, bij Bar-sur-Seine, zijn gevat. Het zijn twee te kwader naam staande lieden uit Essoyes, Arnold en Gagny. De eerste, die vele schulden had, trok de aandacht tot zich door die allen in twee dagen tijds te betalen, en heeft reeds bekend. Gagny, een strooper, is in smoordronken toestand te Lasigny, niet ver van Troyes, in het bezit gevonden van allerlei aan den vermoorden heer Delahache ont vreemde zaken. Aan boord van de „W ellington" had dezer dagen een moord plaats. De kapitein Arm strong, van Liverpool, had bij het vertrek van het schip van Havre twee vaten met sterken drank ten geschenke gekregen. Van nu af begon bij sterk te drinken; hij gedroeg zich allervreemdst en ver toonde verschijnselen van delirium-tremens. Zonder dat daarvoor reden was, liet hij drie man van de bemanning in boeien slaan, bewerende dat men den sterken drank had vergiftigd en een aanslag op zijn leven had gesmeed. Den volgenden morgen schoot hij een man, die sliep, dood en met eene geladen revolver zette hij de andere zeelieden ach terna. Ten slotte werd hij door den matroos Nest gepakt en door een slag op het hoofd viel hij be wusteloos neer. 's Avonds stierf hij. De „Wellington" moest sedert dien het anker werpen in Wembury- baai en de bemanning werd met moeite gered. Het barkschip werd te Plymouth binnengesleept, na bijna op den Meeuwensteen te zijn verongelukt. Op het bevel van den stuurman aan de beman ning om den waanzinnigen kapitein te ontwapenen, was eene vreeselijke worsteling gevolgd, waarin met alle soorten van voorwerpen naar den gezag voerder geworpen werd, terwijl deze voortdurend op de manschappen schoot, waardoor in de worste ling nog een matroos gevaarlijk verwond werd en een ander door een val zwaar letsel bekwam. E r.- delijk gelukte het hun om den razende meester te worden, wiens hersenpan van voren bijna geheel was verbrijzeld. De stuurman besloot toen terug te keeren en eene Eugelsche haven binnen te loopen. Een geneeskundige, die het lijk van den gezag voerder onderzocht, constateerde dat de dood het gevolg was der schedelbreuk. Nader wordt uit Bern bevestigd dat de Bondsraad een brief heeft ontvangen, met de bedreiging dat, iogeval van verdere verbanningen, men het Bondspaleis het lot van de gebouwen te Londen zou doen ondergaan. De Raad zal terstond tot nieuwe verbanningen overgaan; deze bedreigin gen zullen da maatregelen van uitzetting uit het land versnellen eo ze algemeener maken. In Febr. 1880 vond men zekere Marie Roger te Marseille in hare kamer vermoord. Zij was geworgd met den sDaar van een contrabas, al hsar geld cn sieraden waren gestolen. De na sporingen der justitie bleven vruchteloos en de zaak bleef rusten. Maar dezer dagen gaf een onderwijzer te Tonlon, zekere Castinel, zich zelvea bij de politie aan en verklaarde dat hij een der moordenaars was van Marie, terwijl hij zijn medeplichtige noemde. Het schijnt dat wroeging hem tot de beken tenis dreef. De Italiaansche bladen zijn natuur- lijk vol bijzonderheden omtrent de sneeuwvallen in het noorden, welke zulk een diepen indruk hebben gemaakt, dat o. a. een berichtgever der Turijnsche „Gazzetta del Popoio" de ramp bij de aardbeving op Isehia vergelijkt. Te Frassino viel de lawine van den Ricordone, 1800 meters boven de zee. Halverwege breidde de sneeuw zich over eene groote uitgestrektheid uit, vernielde het gehucht Fasi, waar 40 van de 86 inwoners omkwameD, en over stelpte Martini, waar 29 van de 50 menschen het leven verloren. Te Yenaus viel eene lawine ter hoogte van 40 meters en 200 m. laDg. De ontsteltenis in de vallei van Aosta moet onbeschrijflijk zijn. De dorpen in de Luserna-vallei zijn volkomen afgesneden, zoodat men Woensdag nog niet wist, wat daar geschied was. De Stura-vallei en het dorp Schieu waren mede ontoegankelijk. De troepen en de bevolking arbeidden echter met waren heldenmoed; zelfs de vrouwen haddon manneokleederen aange trokken en groeven mee. In de onmiddellijke omgeving van den Mont-Cénis is de hoeveelheid gevallen sneeuw zoo groot als sedert menschenheugenis niet is gezien. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw zes tot zeven meter dik: verkeerswegen zjjn onbegaanbaar, de telegraphische gemeenschap is gestoord en de posterij kan op vele plaatsen geen dienst verrichten. Te Maffiado, in de nabijheid van Snsa, werden 15 huizen onder eene lawine bedolven, waardoor 11 personen levend begraven werden; 2 hunner zijn ongedeerd weder te voorschijn gehaald, maar omtrent het lot der overigen is nog niets bekend. Ook in het dorp Devesi vond een verschrikkelijk onheil plaats: een sneeuwval die op het middelste gedeelte van het dorp neerkwam, bedolf vele men schen; vijf personen werden gered, maar twee en veertig schoten er het leven bij in. Te Ferrera, Coarze, Riva, Vicaforte, Tenda, Boves, Demonte en vele andere plaatsen hadden evenzeer onheilen van meerder of minder omvang plaats. Aan aandoenlijke, ja, hartverscheurende tooneelen heeft het niet ontbroken. Hier weigerde eene vrouw van 83 jaren geholpen te worden voordat men hare huisgenooten had gered; ginds stond een meisje te staroogen naar de zwoegende soldaten en zeide, gevraagd wat zij er deed„Ik wacht op mijn vader, mijne moeder en mijn broeder." Menigeen heeft van angst en droefheid het verstand verloren. De erkentelijkheid, de blijdschap, het geween van lieden, die, na soms twee dagen in een levend graf te hebben doorgebracht, met anderen of alleen te midden van lijken, gered worden, was onbeschrijflijk. De lijst van geheel of gedeeltelijk overstelpte dorpen, van onder lawines begraven en omgekomen gezelschappen en gezinnen is schier eindeloos. In de nabijheid van Susa werden door moedige redders die ter hulpe waren aangesneld, tien vrou wen onder de sneeuwlaag gevonden, die in een stal een toevluchtsoord hadden gezocht en zich gedu rende twee dagen met de melk der koeien hadden gevoed, die in den stal aanwezig waren. Te Exilles gebeurde een dergeljjk geval waar een man in een kelder opgesloten geraakte, waarin hij gelukkig groote voorraden kaas en wijn vond, zoodat hij den hongerdood ontkwam. Bij al dezen jammer doet zich, evenals op Ischia hef geval wa*, nu en dan een lachwekkend toone I voor. Een ijverig gravend soldaat b. v., jammer kreten beneden zich hooren de, verdubbelde zijne inspaDniDg, daalde dieper en dieper in de 6oort van koker, welken hij groef, en voelde zich eindelijk in het been gebeten door een ezel. Het hof van assises vandeDróme heeft uitspraak gedaan over den 86-jarigen Tran- chant, die den man zijner kleindochter Louis Bois had doodgeschoten. Hij had met Bois verschil over de huur van een huis, noodigde hem ten eten en schoot hem toen dood. Het hof heeft den gevaar lijken grijsaard tot 6 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Traag en antwoord. - „Als ik tien van tien aftrek, Jan, wat houd ik dan over?" De jongen blijft stom. „Nu, weet je 't niet; als ik een dubbeltje in mijn zak heb en dat verlies, wat heb ik dan?" „Een gat in je zak, meester." BUITENLAND. Frankrijk. Naar het „Journal de Brnxelles" meldt, heeft keizerin Eugénie aan haren neef, prins Victor, de 25,000 franken 'sjaars, welke hij tot heden van haar genoot, sedert drie maanden onthouden, als teeken harer ontevredenheid. De „Figaro" bevestigt dit bericht. Het „Journal de Bruxelles" had echter ook verteld dat aan prins Victor door zijn neef, den keizerlijken prins, een fortuin in blooten eigen dom was nagelaten, waarvan keizerin Eugénie het vruchtgebruik, ongeveer 400,000 franken zou hebben. De „Figaro" spreekt dit tegen. Bij het testament van Napoleon III, in 1865 gemaakt, werd onder steld dat de keizerlijke prins den troon zou be klimmen; de keizer liet dus zijn geheele privaat vermogen aan de keizerin na. Na den dood van den keizer heeft de prins zijn gedeelte niet opge- eischt, bij had dus niets te legateeren. Volgens de „Moniteur Universel" zou de heer Grévy verklsard hebbeD, dat hij het decreet tot de ontbinding der Kamer niet onderteekenen zal, wan neer de Kamer niet zelve den wensch daartoe uit spreekt. Evenmin zou hij zijne stem leenen tot het vervroegen der verkiezingen. Ook tegen den „scrutin de liste" zou de president der Republiek gekant zijn. „De scrutin de liste kan de uitwerking van een plebisciet hebben", zou hij gezegd hebben, „en een plebisciet kan togen de Republiek uitvallen." De Fransche minister van justitie heeft het hof van appèl te Parijs geraadpleegd omtrent het wetsontwerp Bardoux, dat de voltrekking der dood vonnissen in het openbaar wil afschaffen. Het hof van appèl te Parijs verklaarde zich, in strijd met het hof van cassatie en de meeste der andere hoven van appèl in Frankrijk, voor het behoud van de openbare terechtstellingen. Aan den gemeenteraad van Parijs is mede gedeeld een besluit van den President der Repu bliek, waarin op de begrooting worden hersteld de posten voor de prefectuur van politie, welke meer dan 24 millioen frank bedragen en door den ge meenteraad, als altijd, waren afgestemd in strijd met de wet. DuitschlaiKl. De Congo-conferentie heeft Zaterdag het door hare commissie vastgestelde „projet de declaration' aangenomen. Met betrekking tot punt 3 (de forma liteiten welke bij de bezetting in acht genomen moeten worden) besloot zij de redactie der slot-akte aan de commissie op te dragen. De Bondsraad verzond het voorstel betreffende het Russisch-Duitsche uitleveringsverdrag naar de commissie en nam het wetsvoorstel tot wijziging van het toltarief volgens het voorstel der com missie aan. Groot-Lii'i tiiunië. Voor de rechtbank van politie te Derby stond Zaterdag een individu, Needbold genaamd, terecht, die beschuldigd was op den 26sten Januari met andere personen te hebben saamgespannen en middelen te hebben beraamd tot eene ontploffing, met het doel groote schade te berokkenen aan leven en eigendom. De zaak is verdaagd tot deze week. Men verzekert uit Konstantinopel dat lord Granville, ondanks de goede ontvangst, welke hij Hassan-Fehmy-pacba heeft doen genieten, weigert diens voorstellen goed te keuren. Thans zijn aan Hassan-Febmy-pacha nieuwe instructiën gezonden, ten einde eene overeenstemming gemakkelijker fe maken.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2