N°. 7GS6. Dinsdag 3 Februari. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vaa 18 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hol ine ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad N°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aange slagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer ge meente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om. bij de jaarlijksche herziening der lijsten van Kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 2 Febr. 1885. DE KANTER. De Burgemeester der gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den Staat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15 en 23 der Wet van den 2Gsten Mei 1870 (Staatsblad N°. 82) betrek kelijk de grondbelasting, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Febr. 1885. DE KANTER. LEIDEN, 2 Februari. Prof. G. D. L. Huet, rector-magnificus van de Leidsche universiteit, heeft een schrijven gericht tot het Studentencorps, waarin hij aandringt op herziening of afschaffing van den groentijd. Het corps beraadde en besloot dat het officiëel niet bon afschaffen wat officiëel niet bestaat. Eene motie tot afschaffing van het officieuze „donder- lokaal", de Ladder, werd door de corpsvergadering aangenomen. Weder had in het hotel den Burg alhier eene vergadering plaats van de afdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In be handeling kwam een verslag, uitgebracht door de commissie voor de stierenkenriDg. De commissie stelde voor, in het laatst van April of begin Mei 8ece keuring te houden van tweejarige en éénjarige rijstieren en voor iedere categorie uit te loven een lsten prijs van 80 en een 2den prijs van 40;- verder om de deelneming te beperken tot de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Zoeter wonde, Voor schoten, Warmond en Koudekerk, en eindelijk om aan de bekroning de verplichting te verbinden, dat de stieren worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek en dat zij gedaronde een balf jaar tegen een matig dekgeld in eene der genoemde gemeenten gestationeerd worden. Na eenige discus sies werden deze veorstellen aangenomen. Voor het beroep naar Leiden is door ds. C. P. N. Pikaar te Ouwerschie bedankt. De Nederlandsche Entomologische Vereeniging heeft, onder leiding van haren voorzitter, dr. A. W. M. Van Hasselt, alhier hare jaarlijksche winter vergadering gehouden. De opkomst der leden was ditmaal minder talrijk dan in andere jaren. Het ont brak echter niet aan een aaDgenamen toon en aan belangrijke wetenschappelijke medodeelingen. Vooral aan de heeren dr. Van Hasselt, jhr. dr. Everts en F. M. Van der Dulp uit Den Haag, P. C. T. Snellen en dr. H. T. Veth uit Rotterdam, en C. Ritsema Cz. uit Leiden, die achtereenvolgens over verschillende onderwerpen, de Btudie der insecten rakende, het woord voerden, was het te danken, dat deze bijeenkomst weder even aangenaam en leerzaam was als zoo menige vroegere van ge noemde Vereeniging. Door B. en Ws. der gemeente Arnhem is voor gemeente-opzichter aldaar aan den Raad voorge dragen het volgende alphabetisch gestelde drietal: de heeren Honig te Velp, Joh. Vlaanderen <e Leiden en S. Wijn te Arnhem. De heer K. Hoogeveen, te Giesendam, heeft aan het Rijk, ter plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, ten geschenke aangeboden een aantal in de Staatscourant van heden vermelde voorwerpen. Aan den schenker is door den minister van binnenlandsche zaken de dank der Regeering betuigd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, ƒ4 on ƒ2; de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. De tarieven voor vracht- en glgoederen bij de Ned. Rijnspoorweg-Mij. zullen, naar men meldt, eerstdaags belangrijk worden verlaagd. Beroepen is te Cillaarshoek ds. J. Van Walsem te Noordwijk aan Zee. Men schrijft nit Voorschoten aan de „Haagsche Crt."Eenigen tijd geleden was besloten om het algemeen bekende instituut „Noorthey" over te brengen naar de buitenplaats „Groot Stadwijk" in deze gemeente. Thans is plotseling dit plan in duigen gevallen en zal van die voor onze gemeente zoo gewenschtc vestiging niets komen. Tot onderwijzeres in de handwerken bij de Rijksnormaallessen te Voorschoten is tegen 1 April a. s. benoemd mej. H. A. C. Bodegraven, te Was senaar, in plaats van mej. K. Struick, aan wie op haar verzoek eervol ontslag wordt verleend op denzelfden datum. Door den minister van oorlog zijn omtrent eene oproeping der militie met spoed, enkele nieuwe bepalingen gemaakt. De kennisgeving geschiedt direct aan de burgemeesters en openbare kennis geving moet den Joteling voldoende zijn. Het onderzoek of de manschappen der natio nale militie kannen lezen en schrijven, zal voortaan dcor een officier geschieden. De toestand van den minister van marine was gisteren aanmerkelijk verbeverd. De zieke bracht esn rustigen nacht door. Heden was de minister, wiens ongesteldheid het gevolg was vaa een aanval van koorts, reeds in zoover beter, dat hjj wederom de noodzakelijkste werkzaamheden kon hervatten. Naar ons uit de residentie wordt gemeld, zou Prinses Hendrik verloofd zijn met prins Frederik Ben tin ck Altenburg. Deze komt echter in den „Alm. de Gotba" niet voor. Het „D. v. N." vernam dan ook van andere zijde dat de Prinses verloofd zou zjjd met prins Albert van Saksen Altenburg. Er is een hertog Albert van Saksen, luit.-generaal en commandant der cavalerie-brigade te Warschau. Deze prins werd in 1843 geboren en is een zoon van wijlen hertog Eduard van Saksen-Altenburg en wijlen prinses Louise van Reuss-Greiz. Het is nader werkelijk gebleken dat de gissing juist is dat deze de aanstaande echtgenoot van Prinses Hendrik is. Poor de Amsterdamsche commissie is tot dus verre voor de noodlijdenden ia Spanje, ten gevolge der aardbevingen, in het geheel eene som van 8000 ontvangen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag den 16den dezer, des namiddags te twee uren. De secretaris van legatie 2de kl. van België te '8-Hage, baron Moncheur, wordt eerlang naar Madrid verplaatst. Nadat de inschrijving op de geldleening groot 200,000 ten laste der „Harmonie" te Groningen na den termijn nog 4 dagen is opengesteld, heeft men in 't geheel voor slechts 68,000 deelgenomen. „La Chronique des arts et de la cariositó" bericht dat de Halsen van Beresteyn voor 100,000 fr. zijn gekocht voor de „Louvre" te Parjjs. „Onge lukkig genoeg" - schrijft het blad - „is het zeer noodig dat de schilderijen schoongemaakt en her steld wordeD, voordat ze het publiek te aanschou wen worden gegeven." Het stoomschip „P. Galand", v»i Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Wight; de „Prins Alexander", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Southampton; de „Prinses Marie",van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Batavia; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de ge meente Lekkerkerk, A. J. De Mooy, cand.-notaris te Gouda; - den heer J. Van Hoboken, gewezen gezagvoerder ter koopvaardij, met ingang van 16 dezer, benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam. La Cosaque. Deze comédie-opérette in drie bedrijven van de heeren Henri Meilhac en Albert Milland werd voor het eerst den lsten Februari 1884 in het „Théatre des Variétés" te Parijs gegeven. Mme. Judic trad toen op in de titelrol, welke nu Woonsdag-avond a. s. door mme. J. Saignard, die wij verleden jaar in „la Femme a Papa" ontmoetten, in den schouwburg alhier zal worden vervuld. De inhoud van deze comédie-opérette, voor welke Hervé de muziek leverde, is in 't kort als volgt: Eene jonge, schoone, schatrijke Russische prinses, Anna Semionowna Machinskoff, is op weg om door hare grillen - zij gaat als dierentemster in een leenwenhok, laat van tijd tot tijd die koningen des wonds in haar paleis rondloopen, maakt rijkelijk gebruik en misbruik van revolvers enz., enz. - haar vermogen er door te brengen. Een familieraad, bestaande nit haar voogd (wiens rol door den heer Saint-Omer wordt gespeeld) en diens vader en zoon besluiten aan hare dwaasheden paal en perk te stellen en weten van den keizer een bevelschrift te krijgen, dat haar de verplichting oplegt om te huwen, op straffe van verlies van haar fortuin. Wie de echtgenoot moet zijn, wordt echter niet bepaald. Iotnsschen heeft Anna, van dit alles onkundig, het plan opgevat het buitenland incognito te gaan bezoeken en om daartoe te geraken laat zij zich schaken door een Parijschen reiziger in kanten: Jnles Primitif, die haar vooreen dienstmeisje houdt. Te Parijs aangekomen, wordt zij winkeljuffrouw in het magazjjn van mme. Dupotin, de principaal van Jnles Primitif. Weldra begint haar dat baantje te vervelen. Zij maakt bekend dat zij sohatrjjk is, koopt de zaak, stelt Jules aan als „Gérant" ea beveelt daarna het magazijn te sluiten. Jules is wanhopig, want hij begrijpt dat hij de schatrijke Anna wel liefhebben, maar niet hnwen kan. De familieraad versohijnt met het bewuste be velschrift en des voogds zoon, een onbehouden idioot, als huwelijkscandidaat. Anna weigert zulk een „aap" te trouwen en daar zij zelve den aan staanden echtgenoot kiezen mag, wijst zij als zoo danig Jnles aan. Tot aller verbazing echter weigert deze. Hij wil zich in de oogen van zijne aangebedene Anna niet verlagen, door, bij gebrek aan beter, haar man te worden. Dit bewijs van zijnedel karakter treft haar. De woeste vrouw gevoelt voor het eerst liefde; zij is getemd: en nu Jules ziet dat ook zij hem be mint, vallen zij in elkanders armen. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag om één uur brak op de Beestenmarkt, nabij de Blauwpoortsbrug, het wiel van een steenkolenwagen van den handelaar in brandstoffen R., ten gevolge waarvan de inhoud van dien wagen verspreid is geraakt over de tram rails, waardoor de trampaarden overgespannen moesten worden en het voertuig een kwartier oponthoud heeft gehad. Aan de s t eenp1 aa18 t e Ya 1kenburg is Zaterdag-middag, drijvende in het water voor de ouderlijke woning, verdronken opgehaald het

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1