De residentie-bewoners, die coaks branden, zegt het „Haagsche Dagblad," zullen dezer dagen wel eens verschrikt van hun stoel zijn opgesprongen; zoo althans is het ons gegaan; zeowel in ons bureel als in de woningen der ver schillende leden van ons personeel, kwamen her haaldelijk in de stookplaatsen ontploffingen voor, met knallen als van pistoolschoten. Gebeurt het in een kachel, dan komt men met den schrik vrij in open haarden is er meer kwaad bij, want dan vliegen de stukken heete brandstof door het ver trek, waardoor ook wel brand zou kunnen ontstaan. Yan een dier weggeslingerde stukken is ons gebleken, dat het geen coaks was geworden; het is veel zwaarder, er is een laagje aan, dat steen kool is gebleven en dan ook, op het vuur geworpen, als zoodanig brandthet overig gedeelte is eene donkergrauwe steenachtige zelfstandigheiddeze brengt de ontploffing teweeg, zooals bleek toen het weer in een gloeiend vuur werd geworpen. Te Rotterdam zijn aangespoeld wee lijken van opvarenden der stoomboot „Oude Maas," als die van Cornelia Van der Linden en •chtgenoote. Welke gevaarlijke gevolgen het gulzig eten kan hebben, is weder bewezen. Het treu rig geval had, volgens „Het Nbl. voor Ned.", plaats ten huize van den banketbakker E. in de Haarlem merstraat te Amsterdam en overkwam zijn oom V., dien hij ten eten had gevraagd. Deze V., een man van 64 jaar, was door tusschenkomst van zijn neef in het Brittania-gesticht (Brentano?) geplaatst, maar kwam van tijd tot tijd bij hem op visite, hetgeen ook nu weder gebeurde. Men at o. a. biefstuk en nu schijnt V. zich den tijd niet gegund te hebben om het genoegzaam fijn te snijden, ten minste hij werd plotseling erg benauwd, en ondanks spoedige hulp, gaf hij weldra den geest. Bij onderzoek bleek dat hij door een te groot stuk biefstuk gestikt was. Toen men het lijk naar het gesticht wilde doen brengen, bleek weder hoe slecht er voor vervoer middelen in dusdanige gevallen is zorg gedragen. Een rijtuig kon men evenmin krijgen, daar men geen lijken wilde overbrengen, - en toen moest men tot een list zijne toevlucht nemen, namelijk door een rijtuig te bestellen, en het lijk tusschen twee personen in te nemen, alsof men een z'eke weg bracht. Zoo iets maakt het geval voor de familieleden natuurlijk nog treuriger. Gisternacht heeft t e U t r e c h t i n d e loodsmelterij van den heer A. D. Hamburger aan den Leidschen weg een felle brand gewoed. De helft van de smelterij is een prooi der vlammen geworden. Door het flink optreden der brandweer s grooter onheil voorkomen. De schade is aanzien lijk, doch alles was verzekerd. De raad van onderzoek te 's- Bosch heeft den luit. P. J. S. met algemeene stemmen schuldig verklaard en onwaardig om in de gelederen te blijven dienen, doch met meerderheid van stem men verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Sedert 19 Januari werd oen schoen maker uit Wolfertsdjjk, echtgenoot en vader van negen kinderen, vermist. Hij was naar Driewegen geweest en van daar huiswaarts keerende, naar men juist vermoedde, verongelukt. Donderdag jl. heeft men zijn lijk in eene sloot onder de gemeente 's-Heerenhoek gevonden Misbruik van sterken drank schijnt hier weer de aanleidende oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. De brand, waardoor de Grieksche kerk van Jakobstad, bij Riga, werd in de asch gelegd, nam zóó snel toe, dat slechts enkele voor werpen en vier heilige beelden, onder welke een geschenk van de keizerin, konden gered worden. De toestand van Armand Peltzer schijnt hopeloos te zijn. Hij eet bijna niet en de anemie neemt toe. De dokters hebben verklaard dat voor zijn herstel het verlaten van de gevan genis vereischt was. De minister van justitie gaf last hem minder streng te behandelen en vergun ning aan Armands moeder en dochtertje om hem dageljjks te bezoeken. Ook Léon Peltzer mag zijn broeder zien. Blijkens een telegram uit Nieuw- York is men, naar het schijnt, op het spoor van den bedrijver van den moordaanslag op den presi dent der Republiek Chili. Eene vrouw heeft last gegeven tot het vervaardigen van de helsche ma chine, waarmede een einde aan het leven van den president moest gemaakt worden. Volgens t jj ding aan Engelschebla- den zou to Moskou een oproer hebben plaats gehad, dat zich vooral uitte in het plunderen van winkels' Een groot aantal personen zouden in hechtenis zijn genomen. Een jongeling wonende te Ballon (dep. Sarthe) viel in de loting. Uit wrevel begon hij sterk te drinken, zoodat bij op weg naar huis op den grond viel in de sneeuw en niet meer kon opstaan. Den volgenden morgen vond men hem dood. In Alatta, nabij Ajaccio (Corsica), heeft eene brutale ontvoering van een jong meisje plaats gehad.' Een zekere Francois C. had de hand van het meisje gevraagd, maar was afge wezen. Op zekeren dag dat zjj op het dorpsplein wandelde, schoten opeens haar afgewezen minnaar en een paar zijner vrienden toe, namen haar op en brachten haar buiten het dorp, niettegenstaande hare beden en hare pogingen om los te geraken. Verschillende vrouwen uit het dorp wilden haar te hulp komen, maar werden door C. door middel van pistolen op eerbiedigen afstand gehouden. Men vraagt zich tevergeefs af waar het meisje verborgen is. De politie, die Jen geheelen omtrek doorzocht, kon haar niet vinden. Een heer te Nieuw-York, die er vaak over had hooren spreken dat de zakkenrollers in die stad vooral, en op zeer onbeschaamde wjjze in tramwagens opereerden, kwam op den inval om den pick-pockets eene poets te spelen. Hij stak eene portefeuille bij zich, waarin zich niets anders bevond dan een briefje met het op schrift „Ditmaal ben je voor het lapje gehouden, oude jongen!" Daarna maakte onze vriend een ritje met een tramwagen en bemerkte tot zijne teleurstelling dat hij na afloop er van nog in het bezit van de portefeuille was. Toen hij die echter opende en het briefje nog eens bekeek, veranderde zijne teleurstelling in wat anders, want onder het door hem geschrevene stonden thans ook nog de woorden: „Dat is een verschrikkelijk laffe ui; je bent een dom uils kuiken 1" Vóór eenige dagen was het diens t- meisje van eene familie te Steglitz nergens te vin den. Dinsdag-avond kwamen echter de ouders der vermiste uit Groszbeeren, hunne woonplaats, naar Steglitz toe en zeiden van hunne dochter een brief ontvangen te hebben, waarin ze vroeg of de ouders haar ladetafel met haar kleaderen wilden halen, daar zij bij ontvangst van den brief wel niet meer in leven zou zijn. Men had haar van diefstal be schuldigd en daar zij onschuldig was, kon zjj zulk een smet niet verdragen. Natuurlijk werd allerwegen naar het arme meisje gezocht en na veel zoeken vond men haar lijk bevroren in een sloot. De stad Dax in Frankrijk was onlangs getuige van een bloedig drama. Een zekere Manos, poelier, sedert verscheidene jaren van zijne vrouw gescheiden, woonde bij eene weduwe X. Zijn uit gebreide handel noodzaakte hem ®m vier bedienden te houden. Een van hen, Julien Péhan, werd door de weduwe onderscheiden en weldra kwamen zij overeen te trouwen. Dit voornemen werd aan Manos medegedeeld, en beiden vertrokken naar elders. De woede van Manos barstte uit toen hij een verzoek kreeg om eenige juweelen en een bedrag van 2000 franken te storten, welke de weduwe beweerde hem te hebben toevertrouwd. Op Kerst avond ontmoette hij Julien Péhan. Een woorden strijd ontstond, en weldra kwam het tot handtaste lijkheden. De voorbijgangers moesten spoedig tus schen beiden komen, om Manos uit de handen van Péhan te verlossen. Beide vijanden gingen toen naar huis, maar in plaats van te gaan slapen roept Manos zijn jongsten bediende, geeft hem papier en inkt, en beveelt hem te schrijven hetgeen bij dicteeren zal. Achtereenvolgens laat hij hem drie brie ven schrijven aan verschillende personen en waarin hij hun meldt dat hij het plan heeft zich zelf om het leven te brengen. Nadat die drie brieven afgezonden zijn, neemt Manos een mand, verbergt daarin een mes en gaat naar de wed. X., vertelt haar dat hij sterven gaat, maar dat hij haar een laatst vaarwel wilde toeroepen. Hij geeft haar 2500 fr. en ver trekt naar het huis van Péhan. Daar wacht hij voor de deur totdat de melkvrouw wordt opengedaan, loopt regelrecht naar Péhans kamer, waar Péhan nog te bed ligt, gaat op hem toe en stoot hem het mes in het lichaam, zoodat het slachtoffer dadelijk dood is. De moeder en zusters van Péhan waren zoo ontdaan, dat zij Manos niet beletten zich naar huis te spoeden. Daar haalt hij uit esne kast zijne beste kleederen en een laken dat hij tot lijkkleed be stemt, legt dezen op zijn bed, steekt twee kaarsen aan en doorsteekt zich zelf met het mes, waaraan het bloed van zijn medeminnaar nog kleefde. Te laat. - Hij nam hare hand in de zjjne en fluisterde in haar oor de oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft. Zij glimlachte en zag hem vertrouwelijk aan. „Ik bemin u," stamelde hjj. „Wezenlijk?" vroeg zij. „Bemint gij mij ook?" vroeg hij toen. Zij antwoordde niet, maar bloosde. „O, liefste! ik bemin u zoo vurig," ging hij vol vertrouwen voort. „Heel mjjn hart hoort u toe - het is 't uwe, voor eeuwig 't uwe." „En mag ik er mee doen wat ik wil?" vroeg zij heel vleiend. „Ja, lieve engel!" „Nu, dan zal ik 't aan mijne zuster geven, want ik ben sedert gisteren verloofd. U komt te laat." INGEZONDEN. In eene op gisteren gehouden bijeenkomst van Leidsche ingezetenen zijn de ondergeteekenden aan gewezen als Commissie, om te onderzoeken, of te dezer stede thans zóódanig gebrek aan geregelden arbeid voor de handwerkslieden heerscht, dat tijde lijk buitengewone maatregelen daartegen noodzakelijk zjjn; - zoo ja, welke. De Burgemeester heeft zich bereid verklaard het Eere-Voorzitterschap der Commissie te aanvaarden. De Commissie constateert, dat in de gemeente lijke inrichting voor werkeloozen alhier, des noodig, nog meer dan 1000 personen werk zullen kunnen vinden, zoodat van buitengewone werkverschaffing geen sprake zal behoeven te zjjn. Zij zou wenschen, aan de werklieden, die thans buiten hunne schuld werkeloos zijn en die in die inrichting begeeren werkzaam te zijn, eenige toelage boven het aldaar verdiende loon te verstrekken. Tevens zou het aanbeveling kunnen verdienen, om ook aan hen, die, hoewel thans weder werk ge vonden hebbende, eenigen tijd geleden buiten hunne schuld werkeloos zijn geweest, ondersteuning of een voorschot te verleenen. De Commissie vertrouwt dat een eventueel beroep op hare stadgenooten, om haar tot die uitkeeringen in staat te stellen, niet vruchteloos zal zijn. De werklieden, die thans buiten hunne schuld werkeloos zijn en voor bovenbedoelden onderstand in aanmerking wenschen te komen, of die, wegens vroeger langdurig gebrek aan arbeid, onderstand of een voorschot behoeven, zullen zich daartoe bij de Commissie moeien aanmelden, door middel van ge drukte formulieren, die op aanstaanden Maandag en Dinsdag van 10 tot 4 uren aan het kantoor van den heer A. G. Hessels, Langebrug No. 10, achterzijde van Rijnlandshuis, verkrijgbaar zullen zijn. De verzoeker zal op dat formulier schriftelijk het antwoord hebben in te vullen of te doen invullen op eenige vragen betreffende den tijd gedurende welken hij zonder werk was, den werkbaas bij wien hjj vóór dien tjjd in dienst is geweest, de oorzaak van zijn ontslag enz. De aldus ingevulde aanvragen zullen dan vóór Dinsdag-avond 6 uren bjj één der ondergeteekenden moeten worden bezorgd, waarna de Commissie nauw keurig zal onderzoeken of er termen zjjn, om aan de aanvragen te voldoen. J. H. Donner, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Voorzitter, Oude Vest 181. Prof. H. Van der Hoeven, Secretaris, Rapenburg 22. A. G. Hessels, Penningmeester, Steenschuur 8. W. Van Dam, Hoogewoerd 150. A. F. Van Ewijk, Voorzitter van de Meubel- makers-vereeniging, St.-Jerissteeg 6. J. J. Hasselbach, Oude Singel 36. W. F. Van der Heyden, Doezastraat 43. C. H. Kouw, Voorzitter van het Nederlandsch Werkliedenverbond, Afdeeling Leiden, Sterren wacht. W. Metselaar, Voorzitter van de Kleedermakers- vereeniging, Pieterskerkhof 11. M, Moens, 2de Voorzitter van Patrimonium, Hoefstraat 53. Leiden, 30 Januari 1885. Leiden, 31 Ju. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win- tertarwe f 7.75 a 9.Zomertarwe 7.50 a 8.60. Rogge 3 H. L. Winterrogge f 5.50 a 6.Zomerrogge f 5.a 6.25- Gerat 4 H. L. Zomergerat 5.a f 5.75. Chevalier-gerst 6.50 a f6.15. Haver 5 H. L. Zware Haver f 4.a ƒ4.60.Lichte Haver f 2.50 a ƒ3.50. Duivenboonen 2 hectoL 7-25 a 7.75 Paardenboonen 2 bectol. 6.25 6.75. Boter: 4420 kg. Grasboter, late qnalit. l/4 vat f 68.a f 74 Seheiboter 2de qnalit. vat 62.a 66.Grasbcter late qnalit. per kilogr. 1.70 a 1.85, Seheiboter 2de quails, po.' kilogr. f 1.55 a f 1.65.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2