N°. 7653. Vrijdag 30 Januari. A". is:-5 Tweede Blad Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCÏÏ iÊfs DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Veer Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. De vreemde schipper, die vóór eenige weken bij den burgemeester te Harlingen een kei door da ruiten wierp, heeft zich nu weer aan meer ernstige baldadigheid schuldig gemaakt: hij zou namelijk - zoo zegt men - in zijn vaartuig, eene turfschuit, den inboedel met petroleum hebben over goten en toen in brand gestoken. De baanvegers in de nabjjheid, wisten den brand te blusschen, waarop bet vaartuig is gezonken. Tegenzin in het werken en lust in den drank moeten de hoofd oorzaken zijn van 's mans waanzinnige handelingen. „Een paar dagen geleden," zoo schrijft een koopman aan de Tw. Crt., „kwam ik bij een landbouwer, bij wien een lief kind lag te slapen; op mijne vraag hoe oud dat kind al was, gaf de moeder mij ten antwoord, l1/, jaar, er bij voegende: „ja den kan al ien half potken ('/2I) liter) jenever drinken, dat 't ien lust is." „Ja", zeide de koopman, „dat wil ik wel gelooven." „Nee," zeide de boerin, „dat geleufst doe nich." „Wel," zeide de koopman, „wie zou dat niet gelooven,"altijd nog denkende dat 't scherts was. Na verloop van eenigen tijd werd het kind wakker en de moeder haastte zich haar heldenstuk te toonen. Werkelijk gaf zij 't kind oprechten Schiedammer uit een blikken kommetje te drinken. Op de vraag van den koop man, waarom zij dat toch deed, gaf de moeder ten antwoord„Ja koopman, ik moet dagelijks al 't hous- wark doen en as den bengel dan nich slaopen wil dan geef ik hem en goeie borrel, en dan snorkt hie as ien kardoeshond." Volgens opgaaf van „Bureau Veri tas" zjjn in de maand December 1884 verongelukt 77 zeilschepen, alsvan Dnitschland 10, Amerika 4, Engeland 35, Oostenrijk 1, Chili 1, Denemarken 2, Prankrjjk 9, Griekenland 1, Nederland 1, Italië 2, Noorwegen 9, Portugal 1, Zweden 1, waaronder 6 schepen waarvan berichten ontbreken, en stoom- booten 16, van Engeland 15, Spanje 1, waaronder 2 stoombooten waarvan geene berichten zijn. De internationale circus in het Conventgardentheater te Londen is op het oogenblik een koorddansend paard rijk, dat men den naam Blondin heeft gegeven. Het is een jonge volbloed hengst, die, onder lei ding van zijn dresseerder, Signor Corradini, op een touw, dat op eene hoogte van twintig voet gespan nen en negen duim dik is, z!ch geblinddoekt van het eene einde naar het andere begeeft en ook op zeer elegante wjjze achteruitloopt. Het arme dier zal heel wat zweepslagen gevoeld en mishandelingen ondervonden hebben, alvorens het in staat was om het gevaarlijk kunststukje te verrichten. De agenten Cole en Cox gaan goed voornit. Men is druk bezig met het herstellen van de scbade in het Parlementsgebouw. Do „Tower" is gesloten voor bezoekers. Windsor Castle zal voorloopig ook niet meer te zien zijn. Bij het ver hoor van James Gilbert Cunningham gaf hij onbe vredigende antwoorden; hij vertelde dat hij te Liverpool in de dokken werkzaam was geweest, hetgeen later onwaar bleek te zijn. Gilbert spreekt met een sterk Amerikaansch accent, hoewel hij zegt een Engelschman te zijn. „Gil Bias" zegt dat de bedrijvers van den jongsten aanslag te Londen dezelfden zijn, die de ontploffing bij London Bridge en den aanslag in het Gower Street-station op hunne rekening hebben. Het zouden drie Ieren zijn, werkzaam in eene Engelsche drukkerij te Parijs; zij waren onlangs te Saint-Denis woon achtig en hadden daar helsche machines gemaakt. Ees weken geleden vertrokken zij naar Londen. BUITENLAND. Frankrijk. Toen prof. Caro Dinsdag zijn college aan de Sorbonne zou hervatten, werd hij door eenige studenten uitgefloten, wegens de rede, door hem bij het graf van About uitgesproken. Een krachtig applaudissement van de meerderheid der toehoorders, onderdrukte weldra, naar de „Fi garo" meldt, deze manifestatie. Sedert 1864 werden meer dan 17,000 ver oordeelden uit Frankrijk naar NieuwCaledonië ge zonden. Door sterfgevallen en ontvluchtingen is het aantal thans tot 10,500 gedaald. Duitschland, De Rjjksdag verwierp gisteren het voorstel van den Deenschen afgevaardigde Junggreen tot gebruik der volkstaal voor de mededeelingen der overheid voor die deelen van Duitschland waar het Duitsch niet als volkstaal wordt gesproken. De staatssecre taris Schelling verklaarde dat de Regeering niet op dit voorstel kon ingaaD, daar dit te veel zou in grijpen in de competentie der verschillende StateD. Ook zou het zoo groote veranderingen brengen in de rechtspleging, en vele streken van Duitschland dwingen om voor Duitsche rechtbanken in eene vreemde taal recht te zoeken. Ten opzichte van het voorstel Kales, tot opheffing van het buitengewoon gezag des stedehouders van Elzas-LotharingeD, verklaarde de onder-staatssecre taris de heer Puttkamer dat uit de bekende rede voering van den heer Antoine voldoende blijkt hoe weinig de regeering de vrije uiting der gedachten beperkt. De vijandelijke gezindheid, welke in Elzas- Lotharingen jegens Duitschland heerscht, belet de bevolking om zich aan den nieuwen toestand te gewennen. Wanneer bijv. de heer Dolfuss, afge vaardigde bij den Rijksdag, in een open brief aan „zjjne lieve medeburgers te Parijs" uitging geeft aan zijne sympathie voor Frankrijk, kan de regee ring onmogelijk van hare repressieve maatregelen afzien. Heden voortzetting. Aan de commissie van den Rijksdag, belast met het onderzoek van het ontwerp tot verleening van subsidie aan de stoomvaartlijnen, is door den staatssecretaris Stephan verklaard dat de regeering zich niet kan vereenigen met de door het centrum voorgestelde speciale aanwijzing van enkele lijnen, onder behoud van de daarvoor uitgetrokken sommen. Ook zijn, volgens de regeering, onoverkomelijke hinderpalen verbonden aan de opneming van Rot terdam in de hoofdlijn voor de heenvaart, en aan de bepaling dat Triëst het uitgangspunt voor de lijn der Middellandsche Zee zal zjjn. De quaestie of Genua dan wel Triëst zullen aangewezen worden, kan slechts door onderhandelingen met de onder nemers worden uitgemaakt. Noodzakelijk is slechts de lijn BrindisiSuez. De commissie heeft de Samoa linie verworpen, bij alle lijnen de woorden „over Rotterdam" ge schrapt, en evenzoo het woord „Triëst" bij de lijn der Middellandsche Zee. Zij verwierp verder de door het centrum voorgestelde wijziging, en nam de voorstellen betreffende de Oost-Aziatische en Australische lijnen aan. Die betreffende Afrika zijn verworpen. Met deze wijzigingen werd het voorstel bij eerste lezing aangenomen. De regeeringspresident (provinciale gouver neur) te Stettin heeft aan den gemeenteraad aldaar verboden, het adres door dezen Raad vastgesteld, houdende bezwaren tegen de voorgestelde verhoo ging der graanrechten, aan den Rijksdag te zenden. Het „Montagsblattmeldt dat de „kleine staat van beleg" zal afgekondigd worden te Frank fort, Offenbach en Hanau, en dat, wat de tweede der genoemde steden betreft, de groothertogelijke PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Hessische regeering hare toestemming aan den maatregel nog niet gegeven heeft. Het is te verwachten, meent men, dat het stedelijk bestuur van Berlijn het aanstaand jubileum van den eereburger vorst Von Bismarck niet anders zal herdenken dan indertijd het jubileum van den eereburger Yon Moltke, nameljjk door het overhan digen van een adres. Voor geschenken of stichtingen uit de middelen der belastingschuldigen is het thans geen geschikte tijd, nu door verhooging der graan rechten het brood der burgerij jaarlijks minstens vijf millioen mark duurder zal worden. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft keizer Wilhelm het doodvonnis, uitgesproken over de in het Leipziger anarchisten-proces veroordeelde Reins- dorff en consorten, bekrachtigd. Italië. De discussie over de koloniale politiek der regee ring is gisteren in de Kamer van Afgevaardigden gesloten. Door geen der sprekers werd eene motie ingediend; de minister Mancini betuigde zijne inge nomenheid daarmede; hij richtte tot de Kamer het verzoek haar oordeel op te schorten en inmiddels aan de regeering haar vertrouwen te schenken. De Kamer stemde hiermede door toejuiching in en de zitting werd opgeheven. Groot-I ïi-itn ixniö. Generaal Wolseley heeft per telegraaf medege deeld dat generaal Stewart den 19den door den vijand werd aangegrepen op eene plaats vier mijlen van den Nijl gelegen. Stewart liet halt maken en verschanste zich onder een hevig geweervuur der vijanden. Stewart werd ernstig gewond, kolonel Wilson nam het commando over en verliet de ver schansing in den namiddag, er de gekwetsten achter latende. De vijand, door verscheidene emirs te paard aan gevoerd, viel daarop op het Engelsche legercorps aan, doch werd herhaaldelijk teruggeslagen. Vijf emirs en 250 mannen werden daarbij gedood. Het tele gram spreekt niet van de verliezen der Engelschen, doch zegt alleen, dat er twee officieren werden gedood. Wilson bezette nu een klein dorp Gubat in de nabijheid van Metamneh, welke plaats hjj versterkt en bezet vond door twee duizend opstandelingen. Hoewel de verovering gemakkelijk zou zijn, meende Wilson niet dat zij de waarschijnlijke verliezen van eene bestorming waard was. Yier stoomschepen arriveerden te Gubat van Khartoem onder bevel van Musri-pacha en zetten troepen en kanonnen aan wal. Wilson vertrok den 24sten met een detachement infanterie op twee stoomschepen naar Khartoem. De laatste brief van Gordon werd door Wolseley den 29sten Dec. ontvangen. Daaruit bleek dat alles goed gaat. Gordon zeide Khartoem nog wel vier jaar te kunnen houden. Volgens een ander bericht uit Gaboet bedroeg de macht van den vijand 7000 man, waaronder ruiterij, velen met buksen gewapend en verloor hij 1300 man. Het gevecht duurde den geheelen dag. Blijkens eene officiëele depecbe ziju ook twee dugblad-correspondenten (een van de „Standard" en een van de „Morning Post") gesneuveld, negen officieren en de correspondent van de „Daily Tele graph" gewond. In het geheel bedragen de ver liezen del* Engelschen sedert 17 dezer: 21 gesneu velden en 104 gewonden. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind dat de toespraak van den staatspresident Kruger tot de burgers van Goosenland bepaaldelijk vrede lievend is geweest; hij verklaarde zich nadrukkelijk tegen de vrijbuiterij en richtte tot alle grensschen- ders de waarschuwing, dat hij hen zou doen vatten en aan kolonel Warren uitleveren. De Goosenlau- ders, ter bijeenkomst aanwezig, zeiden dat zij den i vrede wilden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1