den veehouder M. Van den Berg is geschied, werden ook de verdachte runderen van den veehouder J. C. Hoek dezer dagen ingeënt om reeds nu te worden afgemaakt. SchCrt.) Voor den intern, wedstrijd, heden te Leeuwarden gehouden, waren ingeschreven 15 Friezen, 1 Groninger, 2 uit Overijsel, 3 uit Holland, twee Nooren, drie Engelschen, 1 Duitscher en 1 Amerikaan. De eerste prijs f 600, benevens de door het gemeentebestuur van Leeuwarden uitgeloofde groote gouden champion-medaille werd behaald door P. Bruinsma, van Sneek; de tweede prijs f 300, door Renke Van der Zee, van "Workum; de derde prijs f 180, door W. Zijlstra, van Uit- wellingerga, en de vierde prijs f 120, door T. B. Veninga, van Giekerk. De af te leggen afstand was ongeveer 1600 meter, met één keerpunt. Omtrent het verdrinken van twee jongelieden nabjj Marken, meldt men het volgende: Eergisteren werden de bewoners van Marken in onrust gebracht door het wegblijven van twee knapen, van 15 en 14 jaren. Het werd avond, doch van beide knapen werd niets vernomen. Overal werd geïnformeerd tot de wachter op den vBur- toren zich herinnerde 's morgens twee personen in het zuidoosten op de ijsvlakte gezien te hebben. Met het krieken van den dag togen velen, waar onder ook de beide vaders, op weg, om de ver lorenen weder te vinden. Het duurde niet lang of aan den kant van een wak vond men de petten, de wanten en een stok. Een der vaders, als waan zinnig, wilde zich in het wak werpen, zoodat men genoodzaakt was hem op het ijs neer te leggen en vast te houden. In het heldere water op 10 voet diepte, zag men de beide drenkelingen liggen. Met behulp van een boot werden de verongelukten opgehaald en op sleden naar de ouderlijke woning vervoerd. Te Brakel is de broodbakker ij, met huis en schuur van W. Den Tek afgebrand. De inboedel en het vee zijn gered; veel meel, hout en hooi werd vernield. BUITENLAND. Frankrijk. Eene depeche generaal van Brière meldt dat alle voorbereidende werkzaamheden zijn verricht en de hervatting der operaties in Tonkin spoedig zal plaats hebben. De min.-president Ferry deelde in den gisteren gehouden ministerraad mede dat onderhandelingen waren geopend met de Association Africaine" betreffende de grensregeling aan de Congo. De heer Ferry verklaarde dat men op de bekende gronden nagenoeg tot overeenstemming was gekomen. Vol gens bijzondere inlichtingen schijnen de onderhan delingen tusBchen Portugal en de „Association" niet bijzonder te vlotten en is de uitslag zeer twijfelachtig. Het bericht dat tusschen Frankrijk en Portugal een tractaat zou zijn gesloten, wordt nu weer onge grond genoemd. De Kamer van Afgevaardigden hield gisteren eene gewone zitting. De voorzitter, de heer Brisson, dankte den leden in zijn openingswoord voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij wees er op dat de Senaatsverkiezingen de uitdrukking waren van den wil des volks, om langs vreedzamen en demo- cratischen weg tot ontwikkeling te komen. Hij ver zocht de Kamer dienzelfden weg te betreden. Eene interpellatie over de Tonkin-aangelegenheden werd een maand verdaagd. De Kamer heeft al de hoofdstukken van het buitengewone budget van oorlog zonder wijziging aangenomen. De Londensche „Times" meldt uit Hongkong dat aan het Fransche oorlogsschip „Triomphante" verlof geweigerd is reparaties te laten doen, ten gevolge van een bevel iter ÏJpgelsche vegeering om de opzijdigheid te handhaven; t Italië. In de zitting, gisferen door de Kamer van Afge vaardigden gehouden, beantwoordde de heer Man- cini de interpellatie over de koloniale politiek der regeering. Hij herinnerde wat andore Staten, Duitsch- land niet uitgezonderd, op dit gebied hadden ver- xicht. Italië was het laatst den weg opgegaan, welke aan de zeevarende volken zoowol uit behcpfto al? door roemrijke pvorlevoringen werd aangewezert. Italië kan niet de eenige mogendheid zijn, welke onverschillig bljjft bij deze soort van kruistochten, en evenmin kan het weigeren om in dit opz'cht zijne schatting aan de beschaving te betalen. De regeering is voornemens om ddar waar de Itali- aausche vlag geplant wordt, het gezag harer econo mische politiek te doen gelden. Gevaar voor ver wikkelingen bestaat nietde regeering zou zich strafschuldig maken, indien zij het land daaraan blootstelde. De Kamer heeft vervolgens de beraadslaging over de spoorwegconventie voortgezet en tot art. 41 aangenomen. Met 165 tegen 92 stemmen werd een amendement verworpen van den heer Baccarini, dat door de regeering was bestreden en strekte om het materieel der spoorwegmaatschappijen, na het verstrijken der conventie, aan te koopen. Telegrammen. LONDEN, 27 Januari. Een telegram uit Shanghaï in de „Standard" meldt het vertrek van de Chi- neesche vloot naar Formosa. PARIJS, 27 Januari. Van admiraal Courbet is nog altijd geen nieuw telegram bekend gemaakt, men weet alleen dat op het geleden verlies bij Ke-Lung een beslissende slag zou volgen, en ver wacht ieder oogenblik een telegram, dat die gebeur^ teais zal melden. De minister Rouvier blijft in het kabinet, omdat Ferry het hem verzocht heeft en hem be loofde, dat hij in den loop van Februari de porte feuille van koloniën zal krjjgen. Als de nieuwe berichten uit Ke-Luug, - en Ferry twijfelt niet of ze zijn gunstig, - zijn gekomen, dan zal aan de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp voor gelegd worden, waarin het toestaan van nieuwe versterkingen en van nieuwe kredieten verlangd zal worden. FRANKFORT, 27 Januari. Men zegt bepaaldeljjk dat op den in Hockenheim, bij Mannheim, gearres teerden schoenmaker Julius Lieske uit Zassen, ter zake van den moord op den politiecommissaris, zware vermoedens rusten. CAIRO, 28 Januari. Generaal Wolseley telegra feert dat Metamneh is genomen door de troepen van generaal Stewart. Deze zelf werd zwaar ge wond. Kolonel Wilson is aan boord van een stoom boot naar Khartoem vertrokken. JL.J£IDI££J, 28 Januari. De verwachting voor morgen is: zuidwestenwind. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staatsexamen zijn heden be vorderd tot arts de heeren dr. G. W. S. Lingbeek, D. E. Siegenbeek Van Heukelom en E. F. J. Heers pink, med. doctorandi, terwijl werden toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren J. H. H. Ackens en J. J. Tjaarda, insgelijks med. doctorandi. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 20 tot en met 24 Dec. Leidens ingezetenen zijn in de laatste paar dagen wel in de gelegenheid gesteld om van open bare vermakelijkheden te profiteeren: „Maandag avond „Platijn Co." en het Symphonie-concert, gisteravond eene uitvoering van Leidens Mannen koor en eene buitengewone voorstelling in den Schouwburg door de „Wiener Tanzlieder-Sange- rinnen" en het tooneelgezolschap uit den Park schouwburg. Dit alles in aanmerking genomen, kon men gisteren tevreden z|jn over de opkomst van het schouwburg publiek. Wij twijfelen tfiet of het aangenaam afwisselend programma zal iedereen voldaan hebben. Het Wee- ner gezelschap vooral oogstte zeer veel bijval in; herhaalde terugroepingen verschaften ons een paar maal een extra stukje De „Siingerinnen" in hare aardige veelkleurige kostumes zongen hare danslie deren zeer geestig; enkele zeer goede organen lieten zich onderscheiden. De gracieuze bewegingen daarbij voldeden uitstekend. Het blijspel: „Ik inviteer mijn kolonel" en het kluchtspel„De nieuwe Hercules" werden goed uit gevoerd. Mej. Schepers en de heer Moor schitter den in het eerste; in het laatste waren vooral de heeren Heesbeen, als directeur van eene inrichting voor opvoeding en onderwijs, en Van den Heuvel als hulponderwijzer uitstekend. Le'dens Mannenkoor had de taak te vervullen zijn gevestigden naam te handhaven; die taak, welke op de schouders van directeur en leden rust, schijnt gaande weg lichter te worden, want de uit voeringen nemen in gehalto toe. Waren hot vroeger „maar" soirées musicales welke men den genoodig- den aanbood, de uitvoering van gisteravond in de Stadszaal was een „coocert", in de schoonste be- teekenis. Ze getuigde van vele en ernstige voorberei dende studiën, waardoor op het gebied van matmen- zaug veel goeds kon worden geleverd, allereerst met Klein's „Ich will singen", waarin, evenals in Heinze's „Ave Maria", de goede elementen van het gezelschap aan het licht kwamen. De verschillende overgangen van de fijnste piu-pianissimo's tot de sterkste forto-fortissimo's en zooveel andere scha keeringen meer kwamen goed uit. Dit was ook het geval met De Haan's „Das Grab im Busento", dat, behalve, gelijk de beide voorgaande, met begeleiding van orgel, werd ten gehoore gebracht met orkest, dat zeer goed vol deed. Bij het quartett was het echter wel wat te sterk, waardoor veel vocaals te loor ging; bij de schoone tenor-solo ging 't beter. Niet het minst te roemen valt de uitvoering van Cherubini's beroemd „Requiem", waarvan de menigte moeilijkheden in de versohillende onderdeelen flink werden overwonnen. Als wakkere wachters stonden de zangers dapper op bun post, enkele malen aan gevoerd door een drietal, dat mede zeer verdienstelijk en met gevoel zijne partij vervulde. Zonder tot vitzucht over te gaan, zou het moeilijk zijn op belangrijke vlekken te wijzen van deze uit voering, met welke de vereeniging zich en den heer Taylor als het ware zelf gelauwerd heeft. De be kwame organist had daartoe het zijne bijgedragen. Hedenmorgen had te Alfen a/d. Rijn de eerste vergaderiog van leden der „Vereeniging tot bevor dering van de ruudveeteelt" plaats. Een bestuur werd gekozen, terwijl het reglement werd bespro- keu, en een voorstel tot het houden van eene stie renkeuring de goedkeuring der vergadering verwierf. Met een ernstig woord tot de leden om belang hebbenden en belangstellenden op te wekken om toe te treden tot het lidmaatschap, 't zij als gewoon lid tegen jaarlijksche contributie van 1 of als buitengewoon lid tegen betaling van f 5 per jaar, sloot de voorzitter de vergadering. Hoewel aanvankelijk het ledental niet zoo groot is als wel verwacht kon worden, valt het niet te betwijfelen of het doel der vereeniging zal, in aan merking genomen dat de tijdsomstandigheden ver dubbelden toeleg op dezen tak van landbouw eiscben, velen aanzetten om, door toetreding tot het lidmaatschap, de aangewende pogingen te onder steunen. KOLONIËN BATAVIA, 20—24 December. Aan een particulier schrijven uit Kotta-Radja, gedateerd 16 Dec. 1884, ontleent men het volgende: „Cohen, de deserteur, is den 12den dezer opge hangen onder het spelen van de muziek van 4 bataljons. Op den marsch naar het terrein hadden de manschappen van het eerste escorte een te versnelden pas, waarop de luitenant riep: „niet zoo vlug", hetgeen op zijne beurt Cohen deed zeg gen: „daar hei je gelijk an, luitenant; hangen heeft geen haast." Toen zijn vonnis werd voorge lezen, riep bij bij de woorden: „desertie naar den vijand" - „dat lieg je" - met een stem als van een hoofdofficier. Omtrent dit ophangen schrijft men aan de „Som. Crt." nog het volgende: In drie sprongen was Cohen op het schavot, roepende: „Een! twee! drie! hoep!" Vooraf had hij nog eventjes aan den beul gevraagd: „Of hij wel zeker was dat het touw sterk genoeg was, want dat hij niets zoo onpleizierig zou vinden als dat hij naar beneden viel." Dat gebeurde echter niet. Onder het spelen der muziek van vier bataljons blies hij den laatsten adem uit. Misschien interesseert het sommigen uwer lezers, die onder den druk der tegenwoordige tijden hun opgewektheid nog niet verloren hebben, te vernemen dat een der muziekcorpsen „Oh en och, mijn lief gaat naar de Oost" en een ander den deun van „Sara mijn rok zakt af" speelde. Zondag den 14den hebben de Atjehers een wacht, bestaande uit 1 korporaal, 1 Europeaan en 2 inlandsche fuseliers, aangevallen, waarbjj de kcrporaal Charles, de Europ. fus. Ludwig en een inl. fus. lste kl. sneuvelde; de andere inlander werd gewond. De daders zijn bekend, doch niet gevat. Den volgenden morgen om 7 uren heeft te Kotta-Radja de plechtige teraardebestelling der ge sneuvelden plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2