Nc Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Loling voor de Nationale Militie. Donderdag Januari. A°. 1885. LEID PAIJS DEZER COURANT* ▼•or Leiden per 3 matnden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommers.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!» Van 10 regels 1.05. Iedere rejel meer 0.I7J. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hat ia ren bniten da stad wordt f 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 16den Januari 1885, A N°. 117 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 4, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad N°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 {Staatsblad N°. 46) Brengen ter algemeene keDnis: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie inge schrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1865, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den lOden, llden eb 12den Februari a. s., telkens des morgens te halftien; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den \0den Februari 1885 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 11 dén Februari 1885 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en met de letter P, en op Donderdag den 12den Februari 1885 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge trokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, da delijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 17den en Vrijdag den 20sten Februari aanstaande, van des voor middags negen tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 38 Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. F. Van der Wijck, geb. te Soerabaia, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Opmerkingen over art. 1958 B. W." Omtrent de aankomst te Paramaribo der Leid - scbe hoogleeraren Martin en Suringar, die, zooals men weet, een geologisch en botanisch onderzoek in West-Indië zijn gaan instellen, schrijft de heden ont vangen „Suriname" van 1 Januari het volgende: „Dinsdag-middag omstreeks één nnr kwam de Koninklijke West-Indische Mail alhier, aan boord waarvan zich bevonden de professoren Suringar en Martin, benevens de drie studenten aan de Leidsche hoogeschool, de heeren Van Breda de Haan, Molen- graaff en Van de Poll, die den hniselijken haard voor eenige maanden hebben verlaten, om een geolo gisch en botanisch onderzoek naar de West-Indische bezittingen in te stellen. „Een uit oud-studenten van de Leidsche hooge school, die alhier de eene of andere eervolle betrek king bekleeden, samengestelde commissie heeft zich bij aankomst der boot aan boord begeven ter ont vangst van de aangekomen gasten. Want dat zijn zjj in den waren zin des woords: welkom niet alleen, maar naar wie men verlangend heeft uitgezien. Het aantal der, op den steiger waar de boot zon komen te liggen, aanwezige ingezetenen, waaronder werden opgemerkt de doctoren, rechtsgeleerden en andere personages, de kweekelingen bij de inrichting tot opleidiog tot districts-geneesheeren en pharmaceuten had het karakter van eene ovatie, die men dezen wakkeren mannen der wetenschap wenschte te brengen. „Gisteravond is door de leden der schutterij eene serenade aan deze commissie aangeboden, waarbij zich de Snrinaamsche „studenten" gevoegd hebben. Heden maken deze heeren het gezelschap uit van den Gouverneur op eene reis naar post Republiek, alwaar een baljaarpartij ter hunner eere zal worden gegeven. Men spreekt van een groot feest, te geven op plantage „Jachtlnst" door oud-studenten van de Le'dsche hoogeschool." Nauwelijks, zegt ook de „Snrinaamsehe Courant," lieten zich de schoten hooren als teeken van de aankomst van de stoomboot „Prins Man- rits" of vele ingezetenen begaven zich aan den steiger om de passagiers de hoogleeraren Suringar, Martin en dr. Steynis, nieuwbenoemd predikant van de Evangelisch-Luthersche Gemeente, een bewijs van belangstelling in hunne komst te geven. Onder de belangstellenden zag men o. a. ook dr. H. D. Benjamins en dr. J. Van West, die de heeren professoren aan boord een welkomstgroet aanboden. Voorts eenige leden van den berkeraad der Evang.-Luth. Gemeente en dr. Zaalberg, pre dikant van de Hervormde Christelijke gemeente, die zich ook aan boord begaven om dr. Steynis te verwelkomen. Eer bovengenoemde passagiers aan wal kwamen, hadden de kweekelingen van de geneeskundige school en eenige ingezetenen van de gelegenheid gebruik gemaakt zich aan hen te doen voorstellen, alsook aan de drie heeren, die het geleide uit maken van voornoemde hoogleeraren. Aan het verslag der commissie van inspectie over het Invalidenhuis te Leiden over 1883/84 is het volgende ontleend: De sterkte van het personeel, die op 23 Jnni 1883 63 bedroeg, is vermeerderd met 13, totaal 76, doch verminderd met 17, waarvan 2 werden ontslagen13 zijn overleden en 2 werden wegge zonden. De sterkte op 23 Juni 1884 bedroeg der halve 59 man. De invaliden zagen er, hun ouderdom en gebre ken in aanmerking genomen, gezond en welvarend uit. Met uitzondering van één, heeft niemand eenige klacht ingebracht. Hij, die daarop eene uitzondering maakte, was een Dnitscher, lijdende aan bekrompen geestvermogens, die reeds herhaaldelijk had aan gedrongen om ontslagen te worden. Daar hij geen middelen van bestaan had of kon aanwijzen, meende de raad van administratie in dat verzoek niet te mogen treden. De invaliden waren steeds ruim voorzien van kleediogstnkken en andere benoodigdheden. De gezondheidstoestand was zeer goed. Slechts enkelen bevonden zich in de ziekenzaal, waar eene gewenschte atmosfeer en voortdurend uitstekende reinheid heerschte. Sedert de vorige inspectie werden 22 invaliden gestraft, als16 wegens dronkenschap en 2 voor het vervreemden van goederen aan anderen toebehoorende. In het gebouw, waar veel orde en netheid heerschte, zijn in het afgeloopen jaar eenige ver beteringen aangebracht. De eet- en conversatiezaal werd geplafonneerd, terwijl de ingevoerde matten stoelen en net geverfde tafels deze zaal tot een zeer aangenaam verblijf maakten. De verpleegden die geen trappen meer kunnen klimmen, worden thans verpleegd in een gelijkvloersch lokaal, voorzien van eene afzonderlijke waschinrich- ting. De algemeene wasohinrichting, vroeger door eene open plaats van de slaapzalen gescheiden, ten gevolge waarvan de invaliden verplicht waren, ondanks weer en wind, de plaats over te gaan om het lokaal te bereiken, is naar een der corridors verplaatst, ten gevolge waarvan dit groot ongerief is vervallen. Door het bestuur werd het betreurd dat het aantal van hen die zich in het invalidenhuis doen opnemen, bij voortduring zoo gering blijft. De raad van administratie meende dat voornamelijk te moeten toescbrjjven aan de onbekendheid, welke onder de militairen en wel in de eerste plaats bij de officieren bestaat, met den weg welke moet worden ingeslagen om opgenomen te kunnen worden. De rekening sloot dit jaar met een voordeelig saldo van f 431.68. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is de vergunning voor den aanleg en bet gebruik van eene electrische geleiding tusschen de stations der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram- wegmaateohappij te Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oestgeest en Le den, welke concessie op 5 Sept. 1883 aan die Maatschappij werd verleend, overgedragen aan de firma Broekman en Honders te Amsterdam. Gemengd Nieuws. De in ons land zoo gunstig bekende kalligraaf de heer Bnnzel uit Praag, die eene methode heeft uitgevonden, volgens welke elk, al is zijne hand ook nog zoo gebrekkig of onleesbaar, in den korten tijd van 8 lessen eene fraai loopende hand leert, zal morgen te Leiden komen en een cursus voor vol wassenen openen. Ook het Fransche rondscbrifc leert de heer Bnnzel in 8 urendit schrift wordt volgens Bnnzels methode vlug doorloopend geschreven. De verkregen resul taten zijn verrassend. Nadere bijzonderheden vindt men in de hierachter voorkomende advertentie. In trinmf, met mnziek en fakkel- licht, werden door hunne vrienden gisteravond van het station af, de stad binnengeleid de heeren L. M. Yan Leeuwen en H. G. Van Holthe tot Echten, leden van de Leidsche Studenten-ijsclnb, die bij den dien dag te Amsterdam gehonden wedstrijd in het schoontijden op schaatsen resp. met 643 pnnten den lsten prijs van f 50 met diploma en met 603 punten den 2den prijs van 25 hadden behaald. Er waren 50 mededingers, zelfs uit Hamburg. Hedenmorgen had eene ruim 50-jarige vrouw in de Doelensteeg het ongeluk van de trap harer woning te vallen, met het nog treuriger ge volg dat zij binnen eenige oogenblikken na een smartelijk lijden overleed. Vier Delftsehe studenten onder namen Zondag 11. een flinken tocht op schaatsen. Omstreeks 8 uren bonden ze bij den Oostsingel te Delft op, reden van daar langs Nootdorp, Leid- achendam, Leiden, het Kagermeer over naar de Kaag, waar hun werd aangeraden den Haarlemmer meerpolder niet door, maar om, voorbij Oude- Wetering en Aalsmeer naar Amsterdam te rijden. Ze kwamen er om 12 uren bij den Overtoom aan. Na 's middags een uurtje de baan in het Vondelpark bereden te hebbeo, vertrokken ze om 4 uren van den Ofertoom en kwamen juist om 6 uren te Leiden weer aan. Er werd toen besloten met den trein verder te gaan, wegens de moeieljjke baan tnsschen Leid8chendam en Nootdorp. Gisteren, den 27sten Januari, her dacht Joseph Robër, ond-agent van politie, den dag waarop hij vóór 25 jaren werd aangesteld als bode van de polders Battenoord, Duivenwaard en 't Noord- land, gelegen in de Heerlijkheid van Ambachts- Heer en Vrouwe van Grijsoord, onder de gemeente Nieuwe-Tonge. Bij eene gisteren te Haarlem gehou den hardrijderij op schaatsen werd onder 30 mede dingers de prijs van f 100 gewonnen door A. v. d. Berg te Benthuizen, de premie van f 50 door C. Baars te Haarlemmermeer en de 2de premie van f 30 door S. Velzing te Drachten. Eindelijk zijn ook de verdachte runderen (32 stuks) van den veehouder J. H. Hoek te Schiedam, onteigend om te worden afgemaakt. Evenals onlangs met de verdachte runderen van OH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1