Van der Horst, president der te'efoncommissie te LeideD, gesproken over de wenschelijkheid van aaoleg van een telefonoet in deze gemeente. Alge meen applaus verzekerde dezen spreker dat vele aan wezigen geloofden dat znlk een net te Leiden goede diensten zon bewijzen. Door de telefoncommissie werd medegedeeld dat door haar een onderzoek was ingesteld naar do goede werking der verschillende toestellen op andere plaatsen door de firma Ribbink, Van Boik Co. geleverd, en dat üe uitslag hiervan zeer bevredi gend was. Dit feit gaf de commissie aanleiding de aanwezigen ter vergadering te verzoeken, door onder- teekening eener verklaring als het ware een maat staf te geven voor bet aaDtal abouné's, waarmede een telefonnet, door bovengenoemde firma daarge- steld, den dienst zou kunnen openen. Naar wij vernemen doet het aantal van hen die dadelijk ter onderteekeniug bereid waren, de hoop koesteren dat Leiden weldra, behoudens de daartoe vereischte conce^sieu van regeerings- en gemeente wege, in het bezit van een telefonnet zal zijn. De bevolking der gemeente Leiden bestond op 31 December 1884 uit 20,775 m. en 23,047 v., te zamen 43,822 zielen,-tegen 20,359 m. en22,606 v., te zamen 42,965 zielen, op 31 Dec. 1883. Er heeft alzoo eene vermeerdering plaats gehad van 416 m. en 441 v., te zomen 857 personen. Die toeneming der bevolking was het gevolg lo. van vermeerdering do r geboorte, nl. 773 jongens en 756 meisjes, te zamen 1529, en 2o. van vestiging alhier van 2032 m. en 1414 v., te zamen 3446; waar tegenover echter weer eene vermindering staat lo. door sterfte van 539 m. en 518 v., te zamen 1057, en 2o. door vertrek naar elders van 1850 m. en 1211 v., te zamen 3061. In den loop van het vorig jaar werd de bevolking dus vermeerderd met 2805 en verminderd met 2389 m., vermeerderd met 2170 en verminderd met 1729 v., in het geheel dus vermeerderd met 4975 en verminderd met 4118 zielen. Bij het Leidsche studenten-muziekgezelschap „C-Dur" bestaat weder het plan om een concert te geven te Hilversum, ten behoeve van de „Maat schappij ter opvoeding van weezen in het Huisgezin", gelijk dit in het vorig jaar te Apeldoorn en te Leiden gedaan werd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 4.10 en f 1.95; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. Gedurende de tweede helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. D. Van Esse, Alfen; A. WijnneD, Amersfoort; wed. W. Brijl, C. Dekker, B. D. H. Fortike, J. Van der Veen Huygens, J. Van Griken, Amsterdam; Hendrikus Van Dan, 's-Gravenhage; J. Retel, v. d. Weerd, Haarlem; M. Van der Beek, Hubert, Leiden; Van het Hooft, Noordwijk; Bernard Kuit, Rotter dam P. F. A. Muller, Zandvoort. Briefkaarten Mej. Kooien, Amsterdam; Van Dijken, niet vermeld. Verzonden geweest naar Amerika: J. Kune&C. West-Hoboken. Het stoomschip „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen Dover; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde Zaterdag to Port-Said; de „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille. Gemengd Nieuw». De personen, die Zaterdagjl. door de politie nabij de Doezabrug zijn gearresteerd, hadden zich vooraf reeds aan ongeregeldheden aan de Visohmarkt schuldig gemaakt, ten gevolge waarvan de inmenging der politie noodzakelijk was; doch deze was door het verzet van vele andere buitenlieden niet in staat de belhamels aan te houden, evenmin als kort daarna aan de Breestraat, waar een der inspecteurs trachtte den door burgers aangewezen belhamel mede naar het politiebureel te nemen. Onder die allen bevond zich een alhier in garnizoen liggend infanterist, die zich mede tegen de handeling der politie verzette en bovendien den inspecteur een slag met een paar schaatsen toebracht. Ook tegen dien soldaat is te dier zake proces-verbaal opgemaakt. De hulp der brandweer werd gister- morgen ingeroepen in het Luthersche oude-mannen- en vrouwenhuis aan de Muidergracht te Amsterdam. Itf een der privaten van dat gebouw hadden zich gassen verzameld, die bij gebrek aan een uitweg ontploft waren. De ontploffing was nogal hevig, de zwaar gemetselde muur van den privaatknil was ge scheurd en het trottoir voor het huis over eene lengte van 20 meter gebarsten, terwijl onderschei dene glasruiten, zelfs boven in den koepel, verbrij zeld werden. De bejaarde bewoners waren allen erg in de war, maar gelukkig vielen geen ongelukken te betreuren Aan den Sloterweg bij de schutsluis had gistermiddag een hevige vechtpartij plaats. Twee personen, aan wie de toegang tot de herberg ge weigerd werd, omdat zij beschonken waren en een van hen bovendien nog bij den kastelein in het krijt stond, gingen tot baldadigheden over. Zij mis handelden iemand, die het huis uitkwam op vree- selijke wijze met hunne schaatsen, zoodat de man met een bebloed hoofd huiswaarts keerde. De politie was in functie op de naburige ijsbanen en bood hier dos geen hulp. De telegraaf brengt weer aller- treurigste berichten uit Londen. Aldaar hadden Zaterdag-namiddag om kwart over tweeën met een tusscbenpoo8 van eenige minuten, twee dynamiet- ontploffingen plaats in bet Parlementsgebouw, de eene in een gewelf van Westminster Hall, de andere in de gaugen welke naar de publieke tribune van het Lagerhuis leiden. Ze werden op zeer verren afstand duidelijk gehoord en deden er de woningen en groote gebouwen schudden. In Westminster Hall vooral is groote schade aangericht; al de venster ruiten in den voorgevel zijn verbrijzeld en het westelijke deel van het Parlementsgebouw is in een puinhoop verkeerd. Twee politie-agenten zjjn gekwetst. Hunne wonden zijn gebleken van ernstigen aard te zijn en men wanhoopt zelfs aan het behoud van één hunner. Een bezoeker is evenzeer ernstig gekwetst. Ook had er om twee uren eene ontploffing plaats in den Tower, en wel in den Witten Toren, in dat gedeelte waar de geweren worden bewaard. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich daar vele bezoekers. Al de vensterruiten zijn gebroken, en een brand ontstond, welken men echter spoedig meester werd. Het gebouw zelf heeft van buiten geen schade geleden. Vijf personen werden daar gewond, waarvan twee ernstig. Een aoder bericht spreekt van 16 gekwetsten. In het Lagerhuis is de zetel van den speaker (voorzitter) vernield. De middenzaal, waarop de gangen der beide parlementshuizen uitloopeD, is zwaar beschadigd. Er heerscht zeer groote opgewondenheid iu de stad. Twee personen, die in arrest waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt, ijlden al de personen, die de vergaderzaal van het Lagerhuis bezochten, naar Westminster Hall, om naar de oorzaak van de eerste ontploffing in het gewelf te vernemen, en ontsnapten zij dus aan de gevolgen der tweede ontploffing in de zaal van het Lagerhuis. Een nader particulier telegram maakt melding dat de slachtoffers zich buiten gevaar bevinden, met uitzondering van den politie-agent, die ster vende is. Door het geheele land openbaart zich groote animositeit tegen Ierland. Er zijn voorstellen gedaaD, om comité's voor waakzaamheid te orga- niseeren. Men beweert dat het dynamiet is overgebracht door vrouwen, die den schijn aannamen van in gezegende omstandigheden te verkeeren en onder dien schijn de ontplofbare stoffen binnen de ge bouwen brachten. Op het oogenblik dat te Londen de dynamiet- ontploffing ontstond, werd in een telegram uit Nieuw-York bericht ontvaugen dat de Amerikaan- sche politie, dicht bij de spoorwegstations te Kansas- City (staat Missouri), een kistje gevonden heeft, dat dynamiet bevatte en, naar men gelooft, uit den trein geworpen werd door zekeren John Meehan, die pas uit Engeland was aangekomen, op weg aar Australië via San-Francisco. BUITENLAND. Frankrijk. In den Zaterdag gehouden ministerraad word door den minister-president, den heer Ferry, Enge- lands antwoord op de voorstellen der mogendheden betrekkelijk de Egyptische quaestie medegedeeld. Engeland stemt toe in eene leening 't zij van negen millioen, 'tzij gewaarborgd door alle of door enkele mogendheden. Het vereenigt zich verder met eene belasting van 5 pet. op de coupons van alle Egyp tische schuldbrieven, voor den termijn van twee IHSl1.!»"LJ jaren. Na aflo p van dien tijd zuil n de mogend heden besl ssen of de belas'i»g zal kijven bestaan en voor hoelang. Engeland schijut geneigd de quaestie der vrije scheepvaart door het Suez-kanaal aan de hangende qu*e*ti<'8 te verbinden. Eene nota van de „sgence Havas" verzekert dat de depeche* van Engelsche zijde, waarin eene nederlaag van ado iraal Courbet wordt aangekondigd, zeer overdreven zijn. Courbet sein le dat een deta chement lichte Afrikaansehe infanterie op zeer onvoorzichtige wijze beproefde, de zwaar versterkte Chineesehe versterkingen ten zuilen van Ke Lung te nemen. De Franschen hud en 19 dooden, 12 zwaar gekwetsten en 14 lichr gekwetsten. Het ge vecht had plaats vóór de aankomst der versterkin gen, die op 20 Januar in uitmuntenden toestand en na eene zeer voorspoedige reis, te Ke-Lung werden ontscheept. [Een telegram uit Hongkong maakte namelijk melding van eene ernstige nederlaag, waarbjj de Franschen 75 man san dooden od gekwetsten zouden hebben verloren.] Groot-Britannië. Uit Kaapstad wordt gemeld dat zekere Van Rocx, dien men als den moordenaar van Bethell beschouwt, in hechtenis is genomen. Men ziet ernstige wanordelijkheden in Basutoland te gemoet. In een telegram van generaal Wolseley uit Korti van Zaterdag-namiddag wordt gemeld dat de colonne van generaal Earl met eenige stukken ge schut, cavalerie en een kameelencorps, dien ochtend van Handab naar Berber was vertrokken. De colonne neemt den weg over Abnahmed. Van generaal Stewart waren geene latere be richten ontvangen. Vereenig-de Staten. In den Senaat te Washington heeft de heer Edmunds een wetsvoorstel ingediend tot verhindering en be straffing van misdaden, in of buiten de Vereenigde Staten, met behulp van ontplofbare stoffen begaan. Het voorstel is gesteld in handen van eene commissie. De Senaat heeft daarop de discussiën hervat over het ontwerp-tractaat met Nicaragua. De senator Edmunds betoogde, dat dit ontwerp niet in strijd was met het Clayton-Bulwer-tractaat. Luidens bericht uit Chicago is aldaar eene doos met dynamiet, kruit en eene helsche machine, ge vonden onder de bagage van een zekeren Otto Funk, die - naar de meening der politie - een brandstich ter en een socialist zou zijn. Volgens het eerste telegram verklaarde Funk dat hij de helsche machine had vervaardigd, om zich zelt van kant te maken. Een tweede telegram meldt dat men het aantal kistjes met dynamiet ontdekt heeft, verborgen tus- schen boeken, die, naar hij voorgeeft, gestolen zijn. Telegrammen. PARIJS, 25 Januari. Bij de stemming voor de verkiezing van een senator verkreeg de heer Spuller (opportunist) 277 stemmen, de heer Gatineau (auto nomist) 172, en de heer Martin (eveneens autono mist) 177 stemmen. Er zal dus eene herstemming moeten plaats hebben. Te Nice zijn de heeren Léon Renault en Cbiris verkozen. Tweede Tel.) Bij de herstemming tusschen de heeren Spuller (opportunist) en Martin (autono mist), is de eerste tot lid van den Senaat verkozen. Verde Tel.) Tot hiertoe zijn, bij de verkie zingen voor den Senaat, 40 republikeinen en 10 conservatieven verkozen, terwijl in elf departementen herstemming moet plaats hebben. De heer Fourtou bleef in Dordogne in de minderheid, en de heer De Broglie in Eure. De heer Challemel-Lacour werd in Marseille herkozen. De republikeinen ver liezen drie zetels, maar winnen er tien. (Vierde Tel.) De resultaten der eerste verkie zing, met uitzondering van die in de koloniën, zijn thans in hun geheel bekend. Gekozen zijn 48 repu blikeinen, 21 conservatieven, terwijl in 14 departe menten 10 herstemmingen moeten plaats hebben^ De heeren Waddington en Saint-Vallier zijn herkozen. Vijfde Tel.) De uitslag der tweede verkiezing is, dat 11 republikeinen zijn gekozen. Zes herstem mingen moeten plaats hebben. De republikeinen winnen vier zetels. Zesde Tel.) De definitieve uitslag der verkie zingen is, dat 67 republibeinen en 20 conservatieven gekozen zijn. De republikeinen winnen 22 zetels. LONDEN, 25 Januari. Tot op dit oogenblik heeft nog geene arrestatie ten gevolge der ont-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2