Maandag 526 Januari. N°. 7649 A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 3 tot 5 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt /0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Gedurende do afgeloopen week he fa- ben hier geene aangiften van besmettelijke ziekten plaats gehad. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen er ook weer niet voor. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren D. L. F., oud 45 jaar, die zich heeft schuldig gemaakt aan het verkoopen van een zilveren armband, welke door diens zoontje en een kameraad van dezen was gevonden. Bij het aanhouden van een beschon ken bnitenman nabij de Doezabrug heeft de politie hedenmiddag veel verzet van een massa andere buitenlui ondervonden. Nadat de politie was ver sterkt, is het haar gelukt eenige der belhamels te arresteeren, tegen wie dan ook proces-verbaal zal worden opgemaakt. Voor de tweede opvoering alhier van Faaasens „Platijn Co." op a. s. Maandag avond moeten weder bereids bijna alle plaatsen van den schouwburg bezet zijn. Niet hier alleen echter is de belangstelling zoo groot. Donderdag-avond b. v. werd ook te Groningen het nieuwe stuk gegeven. Ten einde er de eersten te zijn om plaatsen te kunnen nemen en bespreken hadden eenige per sonen van Dinsdag-middag vier uren af tot Don- derdag-morgen halftwaalf of bijna twee dagen en twee nachten voor de deur van den schouwburg gestaan. Die lieden, vijf in getal, stonden daar, vol gens een ingezonden stuk in de „Prov. Gr. Crt.", schier onbeweeglijk gedurende 42 uren achtereen onder eene koude van +15 graden Fahrenheit. Niettegenstaande het getal der ook hier door het ijs zakkenden vrij groot is, loopt het tot nu toe met hen nogal goed af. Zoo waagde zich gisteravond weer in het Levendaal voor de fabriek der firma Van Wijk een schaatsenrijder, ondanks alle waarschuwing op het ijs dat daar met stroo is afgebakend. Hij zakte er door, maar werd met moeite van een gewissen dood gered. Van middag behaalde in den Vliet, door in een bijt te rijden, een ander persoon ook een nat pak. Was het hedenmiddag op het Galgewater niet zoo vol schaatsenrijders als gisteren, toch was het tooneel vol leven en beweging. Niet weinig brach ten daartoe bij een paar troepen infanteristen, onder bevel van twee luitenants, die daar op schaatsen excerceerdengiDg dit nu niet zoo regelmatig als het op den vasten wal geschiedt, toch werden de verschillende bewegingen goed uitgevoerd. Vooral in den „looppas" bleven de soldaten goed in het gelid, hetgeen op de gladde vlakte zeker niet zoo heel gemakkelijk is. Met betrekking tot het bericht in ons vorig nommer, vermeldende dat de burgemeester van Leiderdorp, gesteund door bijdragen der ingezetenen, een aanvang heeft gemaakt met het maken van cene baan op den Rijn, kan nog medegedeeld wor den dat ook de burgemeester van Zoeterwoude, gesteund door bijdragen van ingezetenen zijner ge meente, tot dat doel heeft medegewerkt. Gisteren waren onder Leiderdorp 30 man bezig om eene baan te maken, waarbij eene geïmprovi seerde ijsschaaf van 1000 kilo dienst deed. De slecbste gedeelten werden 's avonds met de brand spuit onder water gezet. De versperring voor de Leiderdorpsche brug is van morgen weggenomen, zoodat het verkeer langs den Rijn met sleden nu geregeld plaats heeft. Te Alfen is het ijsvermaak in vollen gang; duizenden liefhebbers bewegen zich dagelijks op de gladde baan, en vooral aan 's Molenaarsbrug is het bijzonder druk. De ijsclub heeft een massa menschen aan het werk gesteld niet alleen om de baan gelijk te maken, maar ook om alle gevaar vooral onder de bruggen te voorkomen. Een prachtig schouwspel vol leven en beweging biedt in deze dagen van allerheerlijkst winterweder de stevig en spiegelglad dichtgevroren Braassemer- meer aan. Behalve door do talrijke schaatsenrijders en rijderessen, die in zwierige kronkelingen en be vallige bochten blijken van hunne kunst geven, wordt het oog van den toeschouwer allerprettigst getroffen door de gracieuze manoeuvres, welke door een achttal ijsschuiten worden uitgevoerd. Met ver bazende snelheid schieten deze nette voertuigjes, in hun rijkdom van want, vlaggen en wimpels, over dezen tot dat doel uitmuntend geschikten ijsvloer voort; en wien de eer te beurt valt, eens een tochtje mede te maken, kan zich, alleen door den sterken luchtstroom, overtuigen, dat deze schuitjes in snelheid veilig met een spoortrein kun nen wedijveren. Het ijs heeft tot nu toe gelukkig in deze plaats nog geene offers geëiseht. Het ge vaar daarvoor wordt bovendien al minder en minder. Aan de hardrjjderij op schaatsen, gisteren te Hoofddorp gehouden, werd door 38 personen deel genomen. De 1ste prijs, 15, werd behaald door J. Dijksman, de 2de prijs, f 7.50, door A. Gijzen- berg, de 3de prijs, opgetnigde schaatsen, door C. Baars en de 4de prijs, schaatsen, door M. Baars, allen wonende te Haarlemmermeer. Naar men verneemt, is te Hoofddorp eene nieuwe ijsclab opgericht. Gisteren hadden er in het Noorden 27 hardrij derijen op schaatsen plaats. Yoor heden zijn er 13, voor morgen 2 en voor Maandag 18 uitgeschreven. Bij eene hardrijderij van paren (mannen en vrou wen) te Groningen gehouden, werd de eerste prijs ge wonnen door H. Wester en T. Wester, van Eerne- woude, 26 en 25 jaren oud. Aan de hardrijderij van mannen boven de 18 jaren, uitgeschreven door de ijsclub „Sloterdijk", namen deel 44 personen. De 1ste prijs f 50 werd behaald door G. Roodenburg te Oppenhuisen, Twel- lega; de 2de prijs f 25 door J. Dijksman to Haar lemmermeer; terwijl f 5 werd uitgereikt aan den derden en vierden winner C. Loogman te Sloten (N.-H.) en M. Cuperus te Noordwolde. Aan de Handelskade te Amsterdam is een tot nog toe onbekend jongmeusch door het ijs gezakt en in de diepte verdwenen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Gisteravond reed te Amsterdam een ervaren schaatsenrijder op de Geldersche Kade met zooveel kracht tegen een achtjarigen jongen aan, dat deze ernstig aan het hoofd werd gewond en naar zijne woning moest worden vervoerd. Bij Hulst is een jongen van omstreeks 10 jaren verdronken, die, hoewel gewaarschuwd, zich op eene gevaarlijke plaats op het ijs had begeven. Gisternamiddag is in de Maas te Maastricht tusschen de schollen ijs het lijk afgedreven van een onbekend manspersoon. Een kastelein stond op de vaart te Blesse met flesch en glaasje gewapend, om aan een zestiental jongens en meisjes, in een kring om hem heen ge schaard, een borreltje te schenken, dat door een persoon betaald zou worden, die met geopende beurs gereed stond. Eensklaps begaf zich het ijs, en allen zakten naar beneden, tot den kastelein incluis, in het water, sommigen tot den hals, anderen minder diep. Met een nat pakje kwamen ze allen weer op het droge. Den 12den Januari is in de brieven- bus aan het hulppostkantoor te Bennebroek ge stoken een brief, met geel hennep-enveloppe, bestemd naar Haarlem, inhoudende een bankbiljet van ƒ60, A. Q. 5180, en 2 muntbiljetten elk van f 10, A. L. 408 en N. N. 7452, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Te Haarlem brak gistermorgen om bij halftwaalf een hevige brand uit in het perceel aan de Brouwersgracht No. 60, waarin eene kleeren- bleekerjj is gevestigd van A. Evers. Binnen weinig tijds stond het huis in lichterlaaie en waren huis, inboedel en wasschen grootendeels verbrand. Het benedengedeelte van het huis is gespaard. De in middels toegesnelde brandweer wist door doel treffende maatregelen het gevaar tot dit ééne perceel te beperken, hoezeer de belendende huizen vrijwat schade kregen. De staande gebleven muren zijn omvergehaald. Een en ander was verzekerd, en de oorzaak wordt gezocht in hot vuur vatten van goederen, welke men bezig was te drogen. Gisternacht is door twee agenten van politie aldaar een werkman aangehouden, die een zak bij zich droeg. Bij onderzoek bleek dat daarin aan wezig waren tien kippen en een haan, welke blijk baar kort te voren waren doodgemaakt. De man, die zich niet kon rechtvaardigen, is naar het huis van arrest overgebracht. De commissie tot werkverschaffing te Amsterdam doet weder een beroep op de offer vaardigheid der ingezetenen, aangezien geheel tegen de verwachting de aanvragen om werk blijven aan houden en in de laatste zes dagen 520 aanvragen zijn ingekomen. Reeds zijn 3000 man werkzaam gesteld. Uit eene statistiek toont de commissie aan dat het gebrek aan werk zich in duizenden huis gezinnen nijpend doet gevoelen. Het zijn timmer lieden en scheepstimmerlieden, smeden, schilders en meubelmakers, die zich in groot aantal aanmelden. In de B 1 a n k e n 8 t r a a t te Amsterdam werd gistermorgen een 11-jarig meisje door eene neervallende baal lompen op het hoofd getroffen. Het kind werd hierdoor zoodanig gewond, dat haar toestand zeer zorgwekkend is. Een kantoorlooper daar ter stede - zoo bericht het „Hdbl." - wordt sedert een paar dagen, nadat hij gelden had geïncasseerd, vermist. Men vreest dat hij het ontvangen geld ten nadeele van zijn patroon verduisterd zal hebben. Het vleesch enz. vai de 10 runderen van den veehouder D. Yan Noort, te Schiedam, welke onteigend zijn voor 2540, heeft bij verkoop opgebracht f 1482.25. - Yan den veehouder C. Van der Most aldaar zijn gisteren 38 runderen ont eigend om te worden afgemaakt. De opzichter L., die door den IJ se 1- 8toomtram werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Te Herwijnen is aan de steenfabriek van den heer Mijnlieff een hooiberg, bevattende ongeveer 20,000 pd. hooi, door brand vernield. Namens het Engelsche gouverne- ment zijn aan de redders van de bemanning der stoomboot „Tynemouth" geldelijke belooningen uit gereikt. Schipper Tjerk De Haas ontving 36, de 5 overigen ieder 18. Eene vrouw te Breda is in hare wo ning van de trappen ge vallen en was onmiddellij k dood Het is onlangs gebleken dat in de gemeente Zommeren (Noord-Brabant) sedert onge veer dertig jaren geen enkel huwelijk is afgekon digd. Tegen den ambtenaar vau den burgerlijken stand, tevens burgemeester dier gemeente, is te dier zake eene aanklacht bij de justitie ingediend. De brigade-commandant der rjjksveldwacht, Bragge- mans te Deurno, heeft het initiatief genomen om aan dien toestand een einde te maken.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1