Dinsdag 20 Januari. Pi". 7644. A". 4885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSOH BAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afconderljjke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel neer 0.47$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor b ren buiten de stad wordt 0.10 betekend. LEIDEN, 19 Januari. Volgens een heden hier ontvangen schrijven dd. Mossamedes, 8 December 1884, zijn de heeren Veth, Van der Keilen en Goddefroy den 7den dier maand behonden in genoemde haven der Portugee- sche provincie Angola aangekomen. Het punt van waar de onderzoekingen znllen aanvangen, is dan nu eindelijk bereikt; maar het zal nog eenigen tijd dnren eer de reizigers het binnenland kunnen ingaan, daar de Portngeesche mailboot, welke hen heeft over gebracht, de ammunitie niet mocht medenemen, zoodat deze met een visschersvaartuig van Banana moet worden aangevoerd. Brieven van aanbeveling van Banana medege- kregen, verschaften den heer Veth de welwillende hulp van een Portngeesch ingezetene van Mossa medes, waardoor hij met zjjno medereizigers onmid dellijk een onderkomen vond in een huisje, waarin hij bij het verzenden van zijn brief met al zijne goederen reeds bijna geheel geïnstalleerd was. De reizigers genoten eene goede gezondheid; paardea en honden hadden zich ook uitstekend ge houden, en de heer Yeth beloofde zich veel nat en veel bespariog van kosten door den ossenwagen, welken hjj in Nederland had laten maken en mede gevoerd heeft. De juistheid dezer goede meening kan nauwelijks betwijfeld worden, wanneer men leest wat dr. Danckelmann, in het bericht over zijne reis in Mossamedes in den zomer van 1883 (Deutsche Geographische Blatter, Band VII, Heft 1), mede deelt omtrent de verbazend hooge prijzen, welke zelfs voor half versleten ossenwagens - het eenige ver voermiddel in die streken moeten betaald worden. Natuurljjk is bovendien de wagen, welken de heer Veth naar zjjn eigen teekening heeft laten maken, veel beter overeenkomstig de behoeften van weten schappelijke reizigers ingericht. Zijne eerste zorg zon thans zijn door den aankoop der noodige ossen zjjne uitrusting te completeeren. Het vertrek der terngkeerende boot bad zoo spoedig plaats, dat ook nu weder tijd voor uitvoeriger schrijven geheel ontbrak. Met de eerstvolgende mail zijn nadere berichten van de reis tot Mossamedes te verwachten. Door burgemeester en wethouders dezer ge meente is heden ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed 1°. bet verrichten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen en meubelen der openbare lagere scholen, in zes perceelen. De hoogste en laagste inschrijvingen bedroegen achtereenvolgens: Van perceel 1 1085 en ƒ698; van perc. 2 ƒ441 en ƒ173; van perc. 3 1092 en ƒ729; van perc. 4 ƒ298 en ƒ170; van perc. 5 ƒ1140 en ƒ965 en van perc. 6 ƒ740 en ƒ156. Als laagste inschrijvers zijn van de verschillende perceelen voor de vermelde bedragen aannemers geworden: de heeren: le J. L Planjer,metselaar 2e M. N. Langezaal; 3e H. J. Sloots, timmerman 4e P. Hasselbach; 5e H. de Jongh en G. J. Koo reman, timmerlieden, en 6e J. H. Heus, huisschil der, allen te dezer stede. 2°. Het verrichten van eenige werkzaamheden aan de Hoogere Burgerschool voor jongens en het gymnasium, in twee perceelen. De hoogste inschrij ving van perceel 1 bedroeg 735 en van perceel 2 434. Het werk is gegund aan den Iaagsten inschrijver, den heer A. Verhoog Jzn., timmerman alhier, voor 455 en 239. 3'. Het maken van een ijzeren hek om de school in de Van der Werfstraat. Hiervan is als laagste inschrijver aannemer geworden de heer G. Brum- melkamp, smid alhier, voor 769.85. Het hoogste inschrijvingsbedrag was 1379. Naar wij van goede zijde vernemen, zal Lei- dens Mannenkoor in het laatst dezer maand in de Stadszaal eene uitvoering geven. Heeft deze vereeniging zich in den Iaatsten tijd mogen verheugen in het toetreden van vele geachte stadgenooten als belangstellend lid, zjj wil van haren kant ook trachten die belangstelling waar dig te zijn. Voor de a. s. huishoudelijke uitvoering is een programma opgemaakt, dat den belangstellenden leden met hunne dames een genotvollen avond belooft. Voor het eerst zal een en ander begeleid worden door orgel en strijkorkest. Op het pro gramma komt onder meer voor een Requiem" van Cherubini, welk toonwerk nog nooit alhier is ten gehoore gebracht. Toen Cherubini verblijf hield op het buitengoed van Prins De Chimay en het verzoek tot hem werd gericht door het Harmoniegezelschap van Chimay om voor het St.-Ceciliafeest eene Mis te eomponeeren, werd dat verzoek kortaf door hem geweigerd. Hij had, zooals de dichters zeggen, de lier aan de wilgen gehangen, en hield zich een tijd lang bezig met allerlei benzelingen. Maar de natunr is sterker dan de leer: den volgenden dag was Cherubini reeds aan het werk, en eenige dagen later werden het Kyrie en het Gloria van de Mis in F op het St.-Ceciliafeest uitgevoerd. En hiermede had Cherubini het terrein gevonden, waarop hij zich verder het meest en het roemvolst zon bewegen: de kerkmuziek. Onder de voortref felijke werken door hem op dat gebied geleverd, neemt het „Requiem" voor driestemmig mannenkoor eene eerste plaats in. Naar van hier aan de „N. R. Crt." wordt gemeld, wordt door de te dezer stede gevestigde notarissen een verzoekschrift ingediend, strekkende om de vacante plaats, door het overlijden van den notaris P. Muller ontstaan, niet weder te doen vervullen. Gedurende de eerste helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mejn. E. Baard, A. Van der Meer, M. C. Steffe- laar, A. M. Ederzeel, Amsterdammejn. M. Vrolijk, A. C. Van Hilten, wed. H. Kamp, mevr. Willinok, 's-Gravenhage; Mina Bruins (2 stuks), C. Van Strepen, Haarlem; J. Lans, Heemstede; J. Ros kamp, Koudekerk; M. Van Doon, RijswijkS. Bos, A. H. Eikerbont, Van Gulick, G. Kat, Rotterdam J. Kuiper, "Weel; mej. Ter Meulen, niet vermeld.- Briefkaarten: Mej. J. P. Saarmond,'s-G»avenhage mej. Van der Steen, Rotterdam. Verzonden geweest naar Duitschland: H. G. Maaris, Mulheim; Samuel Lichtenstijn, Oskingen. - Zwitserland Melle A. Van Rinkhuizen, Bad Rippolds. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partgen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ36, 17.50, ƒ4.10 en 1.95; de laagste 35, 17.50, 3.70 en 1.85. De late luit. F. B. J. Bremmer, op zijn ver zoek van het lste bij het 4de reg. inf. overgeplaatst, is aldaar ingedeeld bij de lste comp. 5de bataljon te Gouda. De burgemeester der residentie, de heer Patijn, is hedenmiddag naar Weimar vertrokken. Omtrent het bericht dat de vermiste ingenieur Stork goed en wel in Amerika aangekomen zon zijn, is, naar het „Hbl." nu weer meldt, noch bij de familie, noch bij de politie, noch bij de beste vrienden van den verdwenene iets bekend. Volgens de „Haagsche Crt." kan aan het eerste bericht evenwel worden toegevoegd, dat de jongere broeder van den vermiste reeds een paar dagen naar de Nieuwe Wereld op reis is, om den verloren gewaanden zoon te bewegen tot den diepbedroefden ouden vader terug te keeren. Wie er nu toch wel gelijk zal hebben? Men herinnert zich de reeds lang hangende en veelbesproken zaak van den heer Huygen De Raat, te Salatiga, die zich zonder gevolg heeft beklaagd over het plaatsen en handhaven van een opiumkit op zijn land. Naar aanleiding der door den minister aan de Kamer gezonden inlichtingen komt hij in een nienw adres aan de Kamer tegen deze verdedi ging op. Van de eenige bewering, waarop de minister zich met schijn van recht kon gronden, betwist hij de juistheid. Terwijl de minister thans de voor adressant steeds geheim gehonden meening hnldigt, dat de aanwijzing eener verkoopplaats den opinm- paebter geen recht van beschikking geeft op eenig gedeelte van het land, maar deze, hetzij van den eigenaar, hetzij van de ingezetenen de beschikking over het noodige terrein moet trachten te verkrij gen, - een opvatting, in strijd met welke steeds is gesproken en gehandeld, - beweert de minister, verwijzende naar die opvatting ter verdedig'mg van de handelwijze der Indische Regeering, dat de grond, waarop bedoelde kit zich bevindt, door den pachter van de opgezetenen was gehnnrd en die hunr geregeld was betaald. Daarvan nn is niets bekend; nooh eenige autoriteit, noch de pachter hebben zich ooit op die haar beroepen; noch het dessahoofd, noch het dessabestnnr, noch de laatste gebruiker van dien grond wisten iets van die haar af; de opgezetenen maken ten overvloede geen aanspraak ep het recht om grond te verhuren, en dat recht is dan ook voor de in erfelijk gebruik bezeten gronden, die tot particulier eigendom be- hooren, uitdrukkelijk uitgesloten. Geveilde perceelen. Gehonden verkooping aan den Borg alhier op Zaterdag 17 Jan., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het winkelhuis waarin de broodbakkerij wordt uitgeoefend aan den Onden Singel, hoek Oostdwarsgraoht No. 202, Sectie B, No. 884, kooper V. Cornelissen voor 3350; het huis en erf aan de noordzijde van de Morseh- of Galgstraat No. 5, Sectie B, No. 140, kooper J. C. Kres voor 980. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis en erf aan de noordzijde van de Haar lemmerstraat No. 66, Sectie H, No. 192, kooper P. Van Roon voor 3000; twee huizen en erven aan de westzijde van de IJzeren Gracht Nos. 22 en 24, Sectie B, Nos. 264 en 265, gecombineerd, kooper S. Verbeek voor 1080; een huis en erf aan de zuidzijde van de Vrouwenkamp No. 43, Sectie H, No. 310, kooper P. C. Harteveld voor 650; een huis en erf aan de oostzijde van de Waardgracht No. 125, Sectie C, No. 1181, kooper J. Dak voor 600; een dito aldaar No. 171, Sectie C, No. 424, kooper P. C. Harteveld voor 760; het hnis en erf aan de westzijde van de Korte Oranjegracht No. 10, Sectie C, No. 699, kooper P. T. L. Beenakker voor 652; een dito aan de oostzijde van de Oranjegracht No. 127, Sectie C, No. 884, kooper O. W. P. Van Tnsschenbroek q. q., voor 825; een dito aldaar No. 129, Sectie C, No. 885, kooper J. Stoeke voor 825; een dito aldaar No. 131, Sectie C, No. 886, kooper J. Stoeke voor 875; een dito aldaar No. 133, Sectie C, No. 887, kooper P. Van Zonneveld voor 870. Gemengd Nieuw» Gisteravond is in de koffiekamer van den schouwburg te 's-Hage, terwijl de laatste acte speelde, iemand die vermoed wordt de hoofd redacteur te zijn van een te Amsterdam verschij nend humoristisch en satyriek weekblad, met een stok in het gezicht geslagen door een jongmensch van goeden huize. Met een deerlijk toegetakeld gelaat werd hij door den inspecteur van dienst, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, per rijtuig huiswaarts gebracht.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1