N°. 7639. Woensdag 14- Januari. A°. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS V«ot Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTERITEN» Tan 18 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor la ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDER, 13 Januari. Wij kunnen nu met een zeer gerust geweten zeggen - (een oordeel te velleo dat in aller geest valt, schijnt wel eens moeilijk) - dat de aanwezigen in den Schouwburg zich gisteravond niet bijster ge amuseerd hebben. Waarom de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- maatschappij hare krachten besteedt aan een stuk als Cleopatra", waarvan ons zelfs de inhoud niet belangrijk genoog voorkomt om er een kort overzicht van te geveD, begrijpen wij niet. Al is Willem Van Zuylen niet meer aan het gezelschap verbonden, zoo zijn er toch werkelijk nog voldoende krachten om iets goeds te knnnen aanbieden: waarvan het nastukje het beste bewijs gaf. Zelden zagen we grooter contrast. „Cleopatra' was vervelend, maar „De weg naar 't hart" nam dien slechten indruk geheel weg. Noch de heer Van Nieuwland, noch de heer Tartaud waren in staat Cleopatra" eenigszins amusant te maken, terwijl aan beiden alle eer toekomt voor de opvoering van het nastukje, waarin zij bijgestaan werden door de dames Kley en Tartand. Binnen ééne minuut was de schouwburgzaal gisteren ontrnimd, om de eenvondige reden dat er bjjna niemand was. Heden is alhier opgericht eene Roomsch- Katholieke kiesvereeniging onder den naam van „Recht voor Allen". Bestuursleden zijn de heeren B. C. Looyaard, C. H. G. Van den Bergh, J. P. J. Driessen, A. N. C. Van Hees en N. Stadhouder. De heer J. W. Roelofs, adsistent ten post kantore te Hellevoeteluie, is geplaatst bij de inspectie der posterijen te 's-Gravenhage en wordt vervangen door den heer J. Hollaar, thans adsistent ten post kantore te Leiden. Nadat we eerst per Nederlandsche mail de Indische bladen ontvingen van 4 tot en met 9 December, kwamen hedenmiddag per Engelsche mail die van 10 December aan. Graaf Herbert Von Bismarck wordt deze maand enkele dagen te 's-Hage verwacht ter aan bieding aan den Koning zijner brieven van terug roeping als Duitach gezant bij ons Hof. De Koning heeft gisteren den heer Servais, president van den Luxemburgschen Raad van State, in eene hem verleende audiëntie over de ontslag aanvrage van den voorziter van het Staatsbewind van het Groothertogdom (den heer Von Bloch- hansen), gehoord. Kort daarna is de heer Servais naar Luxemburg teruggekeerd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. Door den voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen een aantal missives van den directeur van het kabinet des Konings houdende mededeeling van de bekrachtiging van Z. M. van even zoovele wets ontwerpen, onderscheidene Regeeringsbescheiden, boekwerken en verzoekschriften. De voorzitter bracht daarop in herinnering dat bij de Kamer nog aan hangig is de conclusie van het verslag der Com missie uitgebracht op het adres van den gepensi oneerden kapitein hij het leger in Ned.-Indië J. W. Yan Vooren, omtrent de berekening van zijn pensioen. Daar op deze conclusie door deD heer Pijnappel een amendement was voorgedragen, stelde hij voor dit te doen drukken en ronddeelen en de behandeling er van op een nader te bepalen dag aan de orde te stellen. Nadat de Kamer dien overeenkomstig had besloten, werd de vergadering gescheiden. In haar antwoord op de algemeene beschou wingen der Tweede Kamer over de StaatsbegrootiDg verklaart de regeering, dat hare zienswijze omtrent eene herziening der Grondwet niet is veranderd, i De kiesrechthervorming vooraf te doen gaan aan j Grondwetsherziening, komt de RegeeriDg niet aan- nemelijk voor De daarbij noodwendige, op elkander volgende ontbindingen komen buiten hooge nood zakelijkheid niet wenscbelijk voor. Wel houdt do Regeering zich bezig met de voorbereiding van een ontwerp tot wijziging der kiestabel, ten einde 8 nieuwe leden der Tweede Kamer te doen kiezen uit die deeleu des lands, alwaar de bevolking het sterkst is toegenomen. Deze herziening zal nog dit jaar plaats hebben. Daardoor behoeft dit den arbeid der voorbereiding van Grondwetsherziening niet op te houden. Wanneer dit Kabinet meent dat het oogenblik gekomen is om ontslag te verzoeken, dan zal het zich aan dien plicht niet onttrekken. Ter vergadering der afdeeling letterkunde der Koninkljjke Academie van Wetenschappen te Am sterdam werd gisteren medegedeeld, dat de heeren Beets en Yetb, die hun 70-jarigen leeftijd ingetreden waren, tot de rustende leden zullen gaan behooren, en verder dat een fraai photographisch portret in lijst van wijlen den hoogleeraar J. A. Fruin voor de verzameling was aangeboden. Weder zijn 5 Latijn- sche prijsverzen voor het legaat Hoenfft ingekomen. De vioe-voorzitter, de heer Naber, bracht io krach tige woorden hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer Mees, wiens levensschets van het lid den heer Pierson verwacht wordt. De heer Matthes hield eene boeiende lezing over den invloed van den adat of van de voorvaderlijke ge woonten op het leven der Boegineezen en Makassaren. Blijkens eene missive, gericht aan de com mandanten der infanterie-corpsan, heeft de luitenant- generaal, inspecteur van dat wapen, met veel ge noegen kennis genomen van de rapporten en ver slagen, uitgebracht naar aanleiding der nieuwe regeling van de instructie. Voor de verdere toe passing van het stelsel (opleiding van den troep door en onder verantwoording van de compagnies commandanten) geeft ZExc. nog tal van wenken, als beperking van het aantal corveeëD, het tot een minimum terugbrengen van het getal verlofgangers, het dagelijks aanwijzen van geheele compagnieën ter voorziening in den garnizoensdienst odz., alles met bet doel, de getalsterkte der uitrukkende com pagnieën zoo groot mogelijk te doen zijn. De bjjzondere audiëntie, welke de Koning gisteravond om halfzes verleende aan eenadjndant van den keizer van Oostenrijk en den gezant en gevolmachtigden minister van ons Hof, baron Mülinen, had, zooals later b'eolc, ten doel de aanbieding van het eereteeken van 25-jarigen dienst als kolonel van het Oostenrijksche corps Koning Willem III. De Oostenrijksche kapitein, die ten huize van de legatie van het Rijk is afgestapt, ging met een gala-hoikoets, welke aan de woning van den gezant voorkwam, vergezeld van ZEx. naar het Paleis, beiden begeleid door 's Konings Kamerheer-Ceremo niemeester, die hen ook naar de legatie terugbracht. Onmiddellijk na terugkeer van de officiëele ont vangst begaven de afgevaardigden zich weder ten Hove om zich te vereenigen aan een gelegenheids- diner, door den Koning aangeboden. Aan 's Konings tafel waren tevens de chefs van Zr. Ms. militair Huis vercenigd, o. a. de adjudant- generaal der marine, vice-admiraal Van Cappellen; generaal majoor Taets Van Amerongen, alsmede de opperceremoniemeester en minister van justitie, benevens de minister van buitenlandsche zaken. De „Haagsche Crt." ontvangt van haren kunst verslaggever voor het Nederl. Tooneel het volgend schrijven „Waarde Heer! Het doet mij inderdaad leed dat ik aanleiding heb gegeven tot het artikeltje in uw blad, gesteld: Een Bokspartij. „Ik acht mij dan ook de volgende opheldering verschuldigd te zijn. In do eerste plaats moet ik thans, na het schrijven van den heer Bouwmccstor aan- enkele bladen buiten de residentie, wel aan nemen dat ik de dupe ben van een canard, die o. a. gretige ooren vond in den kring der artisten zeiven die des heeren B's omgeviDg uitmaken. In de vorige week, Vrijdag-avond, hoorde ik het geval nit den mond van den actenr den heer Tonrniaire - zeker een onverdachte bron - die het serieus en lnide in het pnbliek en in tegenwoordigheid van andere artisten als een feit verkondigde." Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer waarschijnlijk 10 Februari weder bijeenkomen. Omtrent de eerste vertooniDg van Faassen's „Plantyn en Co.", door de Rotterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneel gisteravond te Dordrecht gegeven, seint men aan het „D. v. N." Het eerste bedrijf is langdradig; het tweede, hoewel beter opgezet, loopt deze fout niet mis. De twee laatste bedrijven zijn de beste. De heeren Faassen en Le Gras ontvingen elk een krans; de laatste bovendien nog, ter gelegenheid van zijn 25-jarig kunstenaars-jubilé, een cadeau vanwege de afdeeling Dordrecht van het Tooneel- verbond. 2Burg. en Weths. van Den Haag hebben be noemd tot hnlpgeneesheer in het gemeente-zieken huis aldaar, den heer N. A. Kortlandt, woonachtig te Utrecht. Het ontwerp tot wijziging der kiestabel, ter aanvulling van het aantal leden der Tweede Kamer met 8 nieuwe, waarvan de Regeering in haar ant woord op de politieke beschouwingen melding maakt, is, naar wij vernemen, reeds sedert het begin deze? maand aan de verschillende Gedeputeerde Staten om advies gezonden. Van de 8 nieuwe leden zonde evenals bij de laatst vorige plannen was voorgesteld, aan Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam ieder één afge vaardigde meer toevallen. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Rot terdam naar Nienw-York, passeerde gisternamid dag te 4 uren Scilly; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort. Z. M. heeft J. F. Eekelaar, rijksontvanger te Millingen, als zoodanig benoemd te Vlodrop (station); - bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot offic. van ges. der 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) E. Van Dieren; - aan F. E. K. Stoelman, op zijn verzoek, eervol ontslag Yerleend als kantonrechter plaatsvervanger te Doesburg; - dr. J. P. Dozy, met ingang van 1 Februari 1885, benoemd tot inspecteu» voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Holland, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Zeelaod; - benoemd met 19 Janna?) tot burgemeester van Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijngaarden A. C. Groeneveldt Hz., secretaris dier gemeenten, en tot burgemeester van Uithoorn E. B. Fremery Kalff, secretaris dier gemeente; met 22 Januari tot burgemeester van Barendrecht H. Swank, secretaris dier gemeentemet 23 JaD. tot burgemeester van Putte P. J. Dries; - benoemdlo. met 1 Febr. a. s. tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond, J. H. Driessen, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Helmond, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen, en 2o. tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Helmond, voor hot tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli a. s., J. H. V. Hennekes, te Roermend; - aan P. F. L. Waldeck, te LoosdulneD, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingstee kenon van Chevalier dn Mérite agricole, hem door den minister van landbouw in Frankrijk gcscbon-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1