Vrijdag 9 Januari. Bericïit. Beets' Schenrkalendar. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nös. 197202 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. In dit no mm er bevindt zich, om uit te knippen, de bou voor de Premie: Ollieiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats- Had No 97); Brengen ter algemeene kennis dat door PETRUS GOE- MANS, winkelier te 's-Graveuhage, een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Koornbrug- steeg No. 4 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. F. VAN DEN BERGH en P. VROOM en rechtverkrijgenden, tot oprich ting van smederijen, respectievelijk in de perceelen Haar lemmerstraat Nu. 11 en Oude Vest No. 221. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van A. RUIGROK, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachtplaats in het perge'el Breestraat N°. 82 uitkomende in de Visch- poort N°. 3; Gelet op de artt 6' en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 22sten Jan. aansi., des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Januari, Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterljjk Vrijdag-avond te 10.18 be zorgd zijn. Uit het jaarboekje voor 1885 van het Chris telijk werkliedenverbond „Patrimonium" blijkt dat het Bond thans 33 afdeelingen heeft met bijna 4000 leden. Het grootste aantal leden telt Dordrecht, nl. 558, welke afdeeling in Oct. 1882 werd opgericht. Dan volgt Amsterdam, in 1877 opgericht, met 450, Leiden met 298, Rotterdam met 250, 's-Hage met 210, Zwolle met 190 leden. De kleinste afdeelingen zijn gevestigd te Appingedam, Wormerveer, Welsrijp en Kinderdijk, ieder respectievelijk met 40, 37, 28 en 15 leden. Sedert het vorige jaar is „Patrimonium" vermeerderd met de afdeelingen Dokknm, Assen, Zaandam, Katwijk-aan-Zee, Steenwijk en Alkmaar, te zamen met 443 leden. In één jaar tijd is het Bond 1000 leden sterker geworden. De „Vereeniging tegen Kwakzalverij" telt 1043 leden, waaronder Amsterdam met 207, Leiden 130, Den Haag 78, Rotterdam 67, Utrecht 49, Leeuwarden 31, Groningen 25, Haarlem 15, Mid delburg en Arnhem 14, Delft 9, Dordrecht 7, enz. Teylers Godgeleerd Genootschap heeft vijf antwoorden ontvangen op de vraag betreffende den „Zedelijken vooruitgang in den enkelen mensch en in het menschdom", vier Hoogdnitsehe en één in 't Ilollandscb, - en twee antwoorden in 't Hoog- fluitsch, op de vraag: „Wat leert, afgezien van de hoeken des Nieuwen Testaments, de Ond-Chriate- liike en de Grieksch-Romoineche letterkunde der tweede eeuw, omtrent den oorsprong en de vroegBte ontwikkeling van het Christendom?" Door den Koning is, naar de „Haagsche Crt." van zeer goed ingelichte zijde zegt te vernemen, bepaald afgezien van het voornemen om ook dezen winter de artistieke soirées ten Paleize te geven, wolke zoozeer in den smaak van de Hofwereld violen en waarop zich te doen hoeren door artisten van den eersten rang als eene groote eer werd be schouwd. De soirées beloofden voor dit seizoen veel, daar de grootste Europeesche muzikale sterren voorbereid waren op eventueele onderhandelingen, terwjjl uitnemende talenten alléén om de groote onderscheiding om voor een kunstkenner als Z. M. te mogen optreden, zich beschikbaar hadden gesteld. Het blad kan er bjjvoegen dat gezondheidsredenen aan een en ander geheel vreemd zijn. In de gisteren te Amsterdam gehouden ge meenteraadszitting werd meer dan een uur gede batteerd over de voordracht om het gerestaureerde gebouw „de Munt" al of niet voor café te verhuren. De aesthetici wilden daar een plaatwinkel, andere leden daarentegen wilden op dit levendige punt een net café zien verrijzen. Met 20 tegen 14 stemmen triomfeerden de aesthetici. Eene voordracht om ƒ5000 beschikbaar te stellen voor de stedelijke tuinbouwschool „Linnaeus" werd sterk bestreden door de heeren Pijnappel, Van Nierop, Bake, Hovy en Heineken, die 6eherp de wijze gispten, waarop deze transactie was gesloten, daar die niets dan schade en nadeel voor de gemeente kon hebben. Dit werd ontkend door den voorzitter, die uit de geschiedenis der transactie trachtte aan te toonen dat het dagelijksch bestuur alleen het gemeente belang bedoelde en geenszins om enkele achtens waardige ingezetenen ter wille te zijn. Mr. Kerdijk betoogde dat het dagelijksch bestuur door deze transactie iets had gedaan, wat zij als particulier niet zou hebben ondernomen en dat de zaak aldns niet voldoende was voorbereid. De heeren Meteler- kamp en Pijnappel wilden geen geld voor eene nieuwe stadskweekerij toestaan. Na langdurige discussie is eindelijk de som toe gestaan, omdat vele werken, die daarvan betaald moeten worden, reeds waren verricht. Op 1 Jan. 1884 telde Amsterdam 361,326 en op 31 Dec. 366,812 inwoners. In het Parijscbe Aardrijkskundig Genootschap hield prins Roland Bonaparte eene voordracht over veertien reizen, die Hollandscho schepen in de laatste tien jaren naar de knst van Nieuw-Guinea hadden gemaakt. Hij besloot als volgt„Met het oog op de steeds toenemende eischen van Australië op een deel van Papua, kunnen wij alleen wenschen dat Hollanders het oostelijk gedeelte van Nieuw-Gninea bij hun rijk in den Maleischen Archipel zullen inlijven." Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.- Vincent; de „Prins Manrits" arriveerde 30 Dec. van Amsterdam te Paramaribode „Prins Willem I" vertrok 28 Deo. van Paramaribo naar Amsterdam. Het „Hbl." heeft heden van den heer Louis Bouwmeester een briefje ontvangen, waarin hij zegt „het verre beneden zich te achten, het laag, gemeen en logenaohtig bericht, door de „H. Crt." van znlk eene „ernstige zijde" ontvangen, zelfs met een enkel woord tegen te sprekenwaarmede, naar hij zich overtuigd houdt, een ieder, die zijnen brief in het „Vad." van 25 Dec., in antwoord op de critiek van den heer A. C. Loffelt gelezen heeft, en ook zijn tweeden brief, welke binnen eenige dagen in hetzelfde blad verschijnt, lezen zal, ge- reedelijk moet instemmen." Z. M. heeft mr. J. A. Reynen, wonende bij Valkenburg, gemeente Berg en Terblijt, met ingang van 15 Jan. a. s. benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Heerlen. Gemengd Nieuws. De door de politie te's-Hage gis teren gearresteerde handelaren K. en T. aldaar, verdacht van medeplichtigheid aan de bedrieglijke bankbreuk gepleegd door een koopman te Amster dam, worden tevens vermoed de bedrijvers te zijn van verschillende bedrieglijke opliohtingen, waarvan in den laatsten tijd onderscheidene kooplieden in den lande de slachtoffers zijn geweest, die op een voudige bestelling goederen afzonden. Deze werden dan wel verkocht, maar niet betaald. Tevens werd nog eene groote hoeveelheid van de aldus opgekochte handelsartikelen in beslag genomen. De k o f f i e h u i s h o u d er B. aan het Bui tenhof in Den Haag is met de noorderzon vertrok ken. Het hnis werd sedert door een aantal schnld- eischers bestormd, die eohter, na hun hart jegens den afwezige lucht gegeven te hebben, onverrichter- zake moesten aftrekken. (D.) Ruim acht jaar geleden ging de zoon eener weduwe te Rotterdam als koloniaal naar de Oost. Van zijn handgeld - zoo verhaalt de „Maas bode" - gaf hij een gedeelte aan zijne moeder, met verzoek een half lot in de Staatsloterij te koopen. Hjj ging en de moeder kocht het lot; hierop viel de honderdduizend. Naar het schjjnt is er weinig of geen briefwisseling tnsschen moeder en zoon ge voerd, want de eerste was zeer verbaasd, toen zij dezer dagen vernam dat haar zoon te Harderwijk was aangekomen, en de laatste, toen hij hier eene rijke moeder aantrof, die hem te gelijk nog een vader aanbood, want zij was inmiddels hertrouwd. De moeder, die in die jaren met het gewonnene veel geld heeft verdiend, heeft thans goed voor haar kind gezorgd. Eenige winkeliers in gouden en zil veren werken te Amsterdam zijn in de laatst ver- loopen dagen op ergerlijke wijze opgelicht door vrouwen of meisjes, die zich ter reparatie ge geven oorbellen of halskettingen hebben weten doen afgeven, bedrieglijk voorgevende door de recht matige eigenaren gezonden te zijn. Door den heer Victor Romein, Paleis- straat 43 te Amsterdam, is uitgegeven eene prijs courant van zaden en tuinbouw-artikelen, die gratis verkrijgbaar is. Te Opijnen had een jong meisje van 20 jaar onder het schaatsenrijden het ongeluk door het ijs te zakken. Ondanks alle aangewende pogin gen mocht het niet gelukken haar te redden. Eeni- gen tijd na het ongeval werd ze levenloos uit het water gehaald. Te Hellevoetslnis geraakte de ma troos Jozef Van der Hoeden van het rijksvaartuig „Atlas" in het Voornsche Kanaal en verdronk. Zijn lijk werd naar het marine-hospitaal overgebracht. Op ongeveer drie kwartier afstand van Amersfoort brandden gisteren bij eene boerderij drie bergen met graan totaal af. Door de werking der brandspuiten werden de belendende perceelen behonden. Te Opheusden is gisteren een 14- jarig jongeling by bet schaatsenrijden door het ijs gezakt, en, ofschoon men hem terstond aan den wal bracht, spoedig daarna overleden. Te Blaricum bij Hilversum is de 7 8- jarige Willem Krijne op treurige wijze aan zjjn einde gekomen. Terwijl hij een zak meel van den molen wilde halen, schoot de oude voorover en kwam in zijn kruiwagen terecht, waarin hij dood bleef liggen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1