Donderdag 8 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I De Uitgever van het Leidsch Dagblad •jjieeft het genoegen mede te deelen dat in Eet nommer van morgen avond zal worden '/afgedrukt een bon, waarop a 50 ets. te ftekomen zal zijn een exempl. van: Aangezien het getal exempl. niet groot is, geldt dit aanbod slechts voor zoover de voorraad strekt. Naar buiten worden de ex. afgeleverd met verhooging van 15 ets. voor frankee ring, hoewel het den Uitgever aangenamer zal zijn dat ze door loopers worden afge haald om den last te vermijden van het ;eventueel terugzenden der remise, als de Ivoorraad mocht zijn afgeleverd. De prijs van dezen keurigen Scheur- I kalender, die geene verdere aanbeveling behoeft, was tot heden f 4.25. DE UITGEVER. N°. 7G34. A0. 1885. DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENÏlENs Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassM- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ZQozriolxt, a y LEIDEN, Januari. Ia den ouderdom van bijna 81 jaren is overleden de heer P. Muller, de nestor van de hier ter stede gevestigde notarissen, die vier jaren geleden hun collega bij gelegenheid van de ÖO jarige vervulling van zijn ambt nog van hunne hoogachting blijk gaven. Vao zijne stadgenooten mocht hij eveneens veler vertrouwen verwerven, getuige de uitgebreide praktijk waarop hij zich, vóór zijne meer en meer wankelende gezondheid, mocht verheugen. Bij koninklijk besluit is aan mr. J. S. D. Van Doorn wegens verandering van woonplaats eervol ontslag verleend als 2den luit. bij de dd. schutter jj te Leiden. De dames en heeren solisten, die zich gister avond in de Stadszaal lieten hooren op het concert der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, behaalden een welverdiend succes. Geen van allen waren voor onze stadgenooten vreemdelingen; niettemin toonde ons publiek niet heel veel belangstelling; misschien vonden sommi gen zich teleurgesteld dat het programma van het kunstenaarsconcert geen trio of quartet vau een der classici bevatte. Hoe dit ook zij, de aanwezigen genoten. De zang der dames was boven onzen lof verheveD. Mej. Gripekoven zong nu met veel talent; de bijvalsbetui gingen hielden na de voordracht van het zesde nommer zelfs zoo sterk aan, dat zij nog eens moest optreden. Wat mej. Kuhlmann betreft, hare weder verschijning hier ter stede was velen recht aange naam; zij bezit eene lieve sopraanstem en is onge kunsteld in hare voordracht. Het meest boviel zij ons in de „Pastorelle" van Haydn en in de „Lie- besscene" uit Josua. Mej. Gripekoveu stond haar in dit laatste nommer waardig ter zijde; te bejam meren is het echter, dat dit duett uit Handels beroemd oratorium met piano werd begeleid. Waarom niet met orkest, of desnoods met orgel? De schoone vertolkingen der meesterwerken van dezen Shakes peare op muzikaal gebied, welke men eenige jaren geleden in deHooglandsche kerk kon genieten, behoo- ren helaas, tot het verleden. Doch onwillekeurig wordt men er aan herinnerd als de uitvoering van eenig fragment dezer scheppingen niet tot haar recht komt. Joseph Cramer behaalde een waren triomf; hij wist zijn prachtigen „amati" tonen te ontlokken, die het publiek „begeisterden". Welk eene virtuositeit, welk een gloed hoeft deze kustonaar in zijn spei Het „adagio" van Spohr moest herhaald worden; *-vü" iadien he umcïu ware, eene reprisie van de „Sasabande et tambourui" van Leclair gekozen hebbendoch de smaak ver schilt. Indien het den violist had mogen gelukken eenig meerder gevoel bij den pianist-accompagnateur op te wekken, dan voorzeker zoude men een schooner ensemble hebben gehoord. Geen kunstenaars-concert, maar toch op ver dienstelijke wijze aan do kunst gewijd, was de uitvoering, welke door de burgerzangvereeniging „Oefening baart Knnst", mede gisteravond, in do groote zaal van het Nut werd gegeven. Het publiek was hier zoo talrijk opgekomen dat enkelen zich achteraan een staanplaats moesten getroosten. De uitvoering werd geopend met het „Te-Deum Laudamus" van Romberg, waarin niet alleen de koristen zich goed van hunne taak kweten, maar ook de solisten van het daarin voorkomende quar- tett, al was de voordracht er van nu ook niet zoo geheel en al onberispelijk. De overige zangnommers van het programma vol deden niet minder, getuige de bijval welke er aan ten deel viel, dank zij ook het meermalen optreden van do dame, die de alt-solo-partijen had op zich genomen. Het zingen werd afgewisseld door eenige voor drachten van de heeren S. Prinsen berg, C. Lau en C. Noest, achtereenvolgens voor viool, klarinet en fluit. Zij toonden dat het instrument goed aan hen was toevertrouwd. Hun spel was werkelijk schoon een paar nommers moesten ze daarom ten beBte geven. Ook op dezen avond kan de vereeniging dus met genoegen terugzien. Hij is uitstekend geslaagd, waarvoor men in de eerste plaats den heer B. J. De Goey voor zijne flinke leiding dank verschuldigd is, maar bovendien ook aan mej. KirnerDe Jong voor de deugdelijke begeleiding, welke haar op nieuw als eene goede pianiste deed kennen. De na te noemen heeren, inzenders op do koloniale afdeeliug der internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1883, hebben hunne verzamelingen, nader omschreven in het ter perse liggend jaar verslag van een directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, ten behoeve van dat museum afgestaan. Het zijn de heeren: A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, C. J. Hering, C. M. Bremer, W. L. Loth en E. C. Max, allen wonende te Paramaribo. Yoorts hebben de heeren B. Heyde, S. A. RijheD, H. Boekhoudt, Cronert, J. C. J. Del Prado, H. O. Stolting, J. D. De la Fuente, M. J. a Cohen, B. Ballio, S. Bueno de Mesquita, J. Gans, J. J. Van Klein, F. G. Smith, J. Burne, dr. E. Dessé en mevrouw G. L. E. Bremer, geboren Koster Henke, enkele voorwerpen door hen ingezonden, aan dat museum afgestaan. Aan de schenkers is de dank der Regeering betuigd. De gemeente Wassenaar keert aan de IJsel- stoomtramweg-maatschappjj een jaarlijksche subsidie van f 250 uit, ten einde eene betere correspondentie met het station Voorschoten te verkrijgen. Het Bond der rustende schutterij in Zuid- Holland is voornemens, in het begin van Juni een algemeenen schietwedstrijd te houden te 's-Hage, op het schietterrein der dd. schutterij (Proefveld), welk terrein door de bevoegde autoriteiten welwil lend tot dat doel is afgestaan. De regelingscommissie bestaat uit den majoor P. F. L. Waldeck, kapitein P. R. Dingemans Van de Kasteele en den Isten luitenant-adjudant A. W. Avink, welke commissie zal worden ter zijde gestaau door den kapitein W. L. Do Petit, van het regiment grenadiers en jagers, en daartoe nader uit te noodigen oificieren der dd. schutterij te VHage. Eenige fraaie prijzen zijn reeds voor dezen wed strijd toegezegd. De beer t~»>to Ra^Unr ~°rsto bariton aan de Hoogdnitsche Opera te Rotterdam, heeft een enga gement naar Bremen aangenomen en zal dus de Rotterdamsche Opera weer verlaten. In het Nederlandsche gasthuis voor ooelijders te Utrecht zijn van 1859 tot 1883, 7449 oog operaties van verschillenden aard verricht. Het aantal ooglijders, die er behandeld zijn in dien tijd, bedroeg 41,525, waarvan ongeveer de helft uit de prov. Utrecht afkomstig was; in het gasthuis werden over datzelfde tijdvak 9017 lijders verpleegd. Te Zutfen overleed gisteren na lang en smar telijk lijden de emeritus predikant der Herv. gem. aldaar ds. G. R. Erdbrink. Na veertigjarigen dienst tijd, had hij tegen 't einde van het jaar zijn eme ritaat gevraagd. Naar men te Berlijn verzekert, heeft de Fransche regeering aan de Hollandsc'no op haar verzoek om ophelderingen nopens het gebeurde met den heer Hamel geantwoord, dat zoodanige opheldering op het oogenblik niet kan gegeven worden, en dat overigens deze zaak eerst dan zal kunnen worden uitgemaakt, wanneer Frankrijk zich met de „Association Internationale" zal ver staan hebben en er omtrent het bezit van het bewuste gebied definitief beslist zal zijn. NR. C.) Het stoomschip „Nederland en Oranje", van Amsterdam naar Java, vertrok heden van Pauil- lac; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, ver trok gisteren van Colombo. Gemengd Nieuws- Trots de slechtheid van het,ij s na en trots de vele berichten van hen die hunne roe keloosheid met den dood reeds moesten betalen, ziet men toch herhaaldelijk nog van die waaghalzen, die, mocht hun een ongeval overkomen, bovendien ook het leven van anderen, die ter reddig opdagen, op het spel zetten. Zoo zag men o. a. van middag in den Apothekersdijk steeds eenige jongens op het met eene dunne korst bedekte water loopen, en ware in dei singel bij het Plantsoen niet tijdig genoeg hulp komen opdagen, dan zon er een kleinen scharrelaar zijne baldadigheid duur hebben te staan gekomen. Hedenvoormiddag is uit de Trek- vaart nabij de spoorwegbrug te 's-Hage, opgehaald het lijk van een onbekend man, 25 a 30 jaren oud, wiens ondergoed gemerkt was met de letter K. Er ver toonde zich eene wonde ter lengte van 6 centimeter aan den rechterslaap van het hoofd. De drenkeling miste een gedeelte van den knevel ter rechterzijde en had eene kale plek op het hoofd. Deze op het lijk bevonden teekenen doen aan eene misdaad den ken. De politie doet onderzoek. Gisteren zijn voor den hoofdcom- missaris van politie te 's-Hage gehoordde beide Engelsche dames, die zioh beklaagd hebben over onheusche behandeling door de politie aldaar; de dienaren van politie, die bij de overbrenging naar het commissariaat hunne diensten verleenden, en eenige ooggetuigen bij de arrestatie of het in be scherming nemen van een der vreemdelingen tegen woordig. Ieder hunner werd in de gelegenheid ge steld zijne verklaring af te leggen ten overstaan van den heer E. Brine, vice-consul van Grool- Britannië te 's-Gravenhage, bijgestaan door Jhr. Teding Van Berkhout, leeraar aan de H. B.-S., als tolk. Uit dit verhoor op tegenspraak, moet zijn geble ken dat, terwijl de politiedienaren benevens hunne getuigen volhouden dat de politie alleen is tus- schenbeiden gekomen ter bescherming van de dames tegen het straatgemeen en de dames op haar beurt geenszins zulk een ongunstigen indruk hebben ont vangen van hare behandeling in het politiebureel door een of der heeren inspecteurs als in een

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1