K°. 7G32. Dinsdag 6 Januari. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier is gedurende het laatste kwartaal van het vorig jaar bezocht geworden door 971 personen. I Door jhr. mr. A. Baud, te 's-Gravenhage, is, ook namens diens mede erfgenamen in de nalaten schap van wijlen de douairière baronnesse U. S. Baud, een tot die nalatenschap behoord hebbend model van een schip van kruidnagelen vervaardigd, (AmbonBch werk) onder glazen stolp op mahonie houten voetstuk aan het Rijks Ethnograpisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden. I Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, f 19, f 4.10 en f 1.95; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en ƒ1.85. I De lijdensgeschiedenis van den stoomtram, die het spoornet van de Hollandsche Spoorwegmaat schappij met de badplaats Noordwijk-aan-Zee moet verbinden, is nog niet ten einde. Bestond vroeger het plan eene aansluiting te maken te Piet-Gijzen- brug, later de tramlijn langs de vaart naar Leiden te leggen, door gebrek aan deelneming in het be- noodigd kapitaal moesten die plannen worden opge geven. Eindelijk kwam men tot een resultaat. Onder handelingen met de Hollandsche Spoorwegmaat schappij over de exploitatie van een stoomtram van Noordwijk-aan-Zee naar Leiden, via Rijnsburg, slaag den en de gemeente Noordwij k keurde eene subsidie van 40 duizend gulden goed. Wel was de bedoelde verbinding niet de gewenschte, doch eene andere was niet te verkrijgen. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vsor Leiden per 3 maanden1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.I7J. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor hel iaeaesM» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofiiciëelo Eennisgeviiigen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich- Bng tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1885, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en [ïzoo de personen, geboren in het jaar 1866, alsmede voor Jien die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch lóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het jtaadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 oren op Maandag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, I op Dinsdög den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 14den Januari, voor de bewoners van tijk VI, op Donderdag den 15den Januari, voor de bewoners van jk VII, op Vrijdag den 16den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, den Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge- Bieente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1885. iLEIIÏENi, 5 «Fasmarl. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Nu rijzen echter weder moeielijkheden over de richting door de gemeente Noord wijk naar zee. - Het primitieve plan was den weg te volgen door de breede en prachtige Voorstraat, waardoor Noord- wijk-binnen niet geïsoleerd werd, doch men stuitte op groote bezwaren, door de groote kosten, ver bonden aan den aankoop van perceelen noodig om van de Voorstraat den Zeeweg te bereiken. - Ein delijk zou nu in den gemeenteraad beslist worden op eene concessie-aanvraag om den weg door de Dwarskerkstraat naar den Zeeweg te nemen, langs de R.-K. bijzondere school. Van het Parochiaal kerkbestuur was echter een adres tegen die richting ingekomen, omdat de veiligheid voor de schoolgaande kinderen bedreigd werd. Het resultaat was, dat de stemmen staakten en de zaak onbeslist bleef. Wanneer niet spoedig eene gunstige beslissing volgt, blijft Noord wijk-aan Zee als badplaats ook den volgenden zomer buiten aanmerking eu dat zou jammer zijn. De Maatschappij „Noordwijk" heeft kosten noch moeite ontzien, om van Noordwijk aan Zee eene goede badplaats te maken. Flinke klinker wegen zijn in de duinen aangelegdeen laiterie tusschen hooge duinen gebouwd, biedt een rustig zitje aan en het huis Ter Duin, dat door eene andere Maatschappij op een hoogen duintop in aan bouw is, belooft niet alleen een flink gebonw te worden, doch zal ook den bezoeker een panorama aanbieden, alleen reeds eea bezoek aan Noordwijk waardig. (D. v. N.) Als eene bijzonderheid wordt ons uit Voor schoten medegedeeld dat de diaken bjj de Hervormde gemeente aldaar, voor Veur, de heer C. De Rnyter, na twee en dertig jaren onafgebroken dat ambt te hebben vervuld, als zoodanig verleden Zondag af trad, terwijl tot zijn opvolger werd bevestigd zijn zoon J. M. De Ruyter. Te 's-Hage is overleden dr. J. Hartzfeld, èn als medicus èn als mensch algemeen geacht. Na zijne pensioneering als dirigeerend officier van ge zondheid lste kl. van het Oost-Indisch leger ves tigde hjj zich in de residentie, waar hij spoedig de algemeene vraagbaak werd voor Indische ziekten. Bedankt is voor het beroep naar 's-Graven hage door ds. Roozemeijer, te Arnhem. Te Haarlem is, in den ouderdom van bijna 74 jaren, overleden mr. F. L. Willekes Macdonald. Gedurende een aantal jaren was de overledene pro cureur bij de arrondissements-rechtbank aldaar. Als vrijwilliger nam hij in 1830 deel aan de krijgs verrichtingen, waarbij bij het Metalen Kruis verwierf. De heer J. J. M. De Groot, laatstelijk tolk voor de Chineesche taal te Pontianak, thans met verlof hier te lande, is door den senaat der uni versiteit te Leipzig bevorderd tot doctor in de philo8ophie, honoris causa, naar aanleiding van zijn werk „over de jaarlijksche feesten en gebruiken van de Emoy-Chineezen." Da heer F. D. Sprenger te Middelburg heeft, wegens vertrek naar elders, ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zeeland. Z. M. heeft met ingang van 1 Febr. a. s. aan H. Van IJs8el Groothuis, directeur van het post kantoor te Kampen, eervol ontslag verleend uit die betrekking; - de heeren dr. A. J. Jelgersma, arts, en J. Idzerda, arts, respectievelijk met 16 dezer en 1 Febr. a. s. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; - de heeren N. Munk en W. M. Geill, artsen, bij het personeel van den geneeskundigen dienBt van het leger in Ned.-Indië benoemd en aan gesteld tot off. van gez. der 2de kl.; - de volgen de pensioenen ten laste van den Staat verleend, als aan: L. Yan der Wurf, custos prosector bij de anatomie aan de Rjjks-Universiteit te Utrecht, f 700 L. De Koningh, leeraar aan de burgeravondschool te Dordrecht, f 294. Gemengd Nieuws. Weldra zullen wij in de gelegenheid worden gesteld ook hier ter stede de anti-spiritistische séances bij te wonen, die in Amsterdam, 's Graven- hage, Rotterdam, Utrecht en ic meer plaatsen zulk een buitengewonen opgang hebben gemaakt en zoo algemeenen bijval vonden. Mej. Fey en de heeren Darvin Homes en Thorn, de „Royal Mystifiers", zullen a. s. Vrijdag 9 Januari in de Stadszaal optreden. De verschillende nieuwsbladen zijn eenparig in hun lof ovar de schier ongelooflijke verrichtiogen van dit gezelschap. Proeven van verbazingwekkend geheugen-ver mogen en helderziendheid worden afgewisseld door geestverschijningen en andere „manifestatiën", die zouden doen huiveren en griezelen, zoo niet telkens werd verklaard dat het geon werkelijke geesten zijn, die ons hier voor oogen worden getooverd, maar sleohts eene welgeslaagde mystificatie. Kortom, men krijgt „dingen" te zien, zooals die hier te lande in dezen vorm nog nooit zijn vertoond. Als eene bij zonderheid, welke boven vele anderen nitmunt, deelt men ons mede dat in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. op het weiland van den heer S. alhier een schaap heeft gelamd en dat het jong thans in de vrije, maar koude natuur, naast de moeder vroolijk loopt te huppelen. Eene zeldzaamheid voor dezen tijd van het jaar noemt men ook dat een machinist van den Rijn- Iandschen stoomtram sedert 26 December 11. 5 pas uit het ei gekomen kanarie-vogels in leven heeft. Door eene milde hand in staat ge steld, had zoowel op Kerstdag als op Nieuwjaars dag door de armbestuurders der twee gezindten te Voorschoten, eene rijke uitdeeling van levensmid delen plaats. Moge dit voorbeeld op vele plaatsen navolging vinden I Door het losraken van den dissel van den zwaren grutterswagen van Verduiu te Lisse is de knecht gevallen en de wagen over zijn lichaam gegaan. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Naar men zegt, zijn bg eene vecht partij op Nieuwjaarsavond te Hoofddorp (Haar lemmermeer) aan den knecht van v. d. E. aldaar eenige kwetsuren toegebracht, welke verbinding met doeken noodzakelijk maakten. In d e ge m e e n t e H a z e rswoude tegen over „De Vier Heemskinderen" liep Zaterdag een ongeluk, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet: aanzien, gelukkig nog zonder groote gevolgon af- Het paard, gespannen voor een breack, waarin 4 personen en een kind zaten, schrok nl. van een voorbjjgaanden wagen, sprong op zij en rukte het rjjtuig in een diepe sloot. Zonder hulp wa3 hot den drenkelingen onmogelijk zich te redden. Eindeljjk kwam de heer Kaptein, landbouwer aldaar, die zich te water begaf en de zich in het rijtuig bevin dende personen redde. Eene dame en het kind hadden water binnengekregen. Het paard werd ten slotte ook levend op het droge gehaald, terwijl het rijtuig verbrijzeld was. Aan den heer Kaptein, die zich geheel gekleed in de zeer diepe sloot waagde om te redden, komt een woord van lof toe. Op de vijvers in het Haagsche Bosch, waarlangs Prinses Hendrik in den namiddag een rjjtoer maakte, waren gisteren een groot aantal personen bezig met schaatsenrijden. Plotseling be zweek op den tweeden vijver het ijs voor een ge deelte en raakten een tiental personen te water. Ze werden door de omstanders vrij spoedig geholpen en aan den kant gebracht. Eene jonge dame echter, die bijna geheel was weggezonken, werd niet dan met levensgevaar gered door den sergeant van de jagers V., die, na vele vergeefsche pogingeu, om haar over het broze ijs te naderen, haar eindelijk, wiflt te bereiken door haar het gevest van zjjm degen toe te steken, waarvan hij het lemmet om klemd hield. Kort nadat een en ander was voorgevallen en de gevaarlijke plek met takken was afgebakend, reed opnieuw een te vlugge rijder in het wak, maar wist zich zelve uit zijn gevaarlijken toestand te redden. Zaterdag-avond had in het Kleine Veentje te 's-Gravenhage een betreurenswaardig ongeval plaats. Twee zandgravers uit Delft, baas en knecht, waren bezig met het laden van een schuit. Tijdens het afgraven van een der duinen schoot een zg. zandmassa af die den knecht tot

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1