Door de Haagsche politie zijnaan- gehouden en overgebracht naar het hnis van arrest twee personen, die diefstal pleegden van varkens haar bij H. in de Eranestraat, alwaar zij later het gestolene wederom verkochten. Gisteren zijn te Utrecht drie mannen, die zich op het ijs van een der fortgrachten hadden gewaagd, er doorgezakt. Een er van is verdronken. Gistermiddag werd onder Winters- wijk aan den overweg van het locaal-spoor, tegenover het logement „de Kappe," hangende aan een boom, een persoon gevonden. De identiteit van het lijk is nog niet gebleken. Alleen schijnt het dat de persoon uit Pruisen afkomstig was. Volgens opgaaf van het Bureau Ve ritas zijn in de maand November 11. vergaan 96 zeilschepen, waarvan 1 Nederlandsch, en 17 stoom schepen, omtrent 1 van welke niets bekend is. De slechte gang der zaken in Oos tenrijk heeft wederom twee menschenlevens ge kost; de broeders Wottitz, kooplieden in granen en eigenaars eener moutfabriek bij Weenen, hebben zich van het leven beroofd. Zij hadden zich geene oneerlijkheden te verwjjten, maar wilden de schande van het faillissement niet overleven. Beiden waren gehuwd, maar laten geene kinderen na. Het deficit bedraagt 60,000 florijnen. De 2 0,6 67 menschen, die verleden jaar in Britsch-Indië weder als offers vielen van slangenbeet, zijn volgens de „Civil and Military Gazette" niet ongewroken gebleven. In de provincie Bombay alleen toch werden premiën uitbetaald voor het dooden van 300,000 giftige slangen. Ondanks deze slachting schijnt echter de menigte van dit ongedierte niet merkbaar te verminderen. Naar men verzekertbedra agt het aantal slachtoffers ten gevolge der laatste aardbeving in Spanje, niet minder dan 2000. Ook te Torrose, in de provincie Malaga, zijn zware schokken van aardbeving gevoeldmen hoorde een vervaarlijk onderaardsch gedruisch. Te Albumelos, in de provincie Grenada, opende zich de grond en werd het kerkgebouw tot aan de spits van den toren verzwolgen; een landhuis met bewoners en dieren verdween in den afgrond. De geestelijkheid van Grenada en Malaga had buitengewone godsdienstoefeningen in de kerken en met beelden van beroemde Madonna's omme gangen door de straten gehouden. Te Malaga alleen zijn 227 huizen wegens de scheuren in de muren door de overheid onbewoonbaar verklaard. Naar gemeld wordt, hebben gedurende de aard beving de gevangenen in de voornaamste gevange nissen, in hunne ontsteltenis aan het muiten ge slagen, willen losbreken. Sommigen moeten er werkelijk in geslaagd zijn te ontkomen Het observatorium te Madrid heeft geene waar nemingen kunnen doen, als verstoken van de noodige werktuigen. In den omtrek van Coblenz heeft het den 20sten en 21sten Dec. bijzonder sterk en langdurig gesneeuwd, zoodat het in de Kerstdagen nog niet mogelijk was het geregeld verkeer tus- schen alle plaatsen te herstellen. Verscheidene per sonen zijn onder de sneeuw bedolven geraakt en om het leven gekomen. Anderen werden nog tijdig gered. Zoo bespeurde een bierbrouwersknecht uit Simmern op den weg van Blankenrath naar Cappel een arm, die uit de sneeuw stak. Hij steeg van zijn wagen en vond een soldaat onder de sneeuw bedolven, die nog teekenen van leven gaf; toen deze weder bijkwam, verhaalde hij zijn redder dat hij met de Kerstdagen verlof had gekregen om naar zijne ouders te gaan, maar door het lange loopen in de dikke sneeuw uitgeput was neerge zonken en het bewustzijn verloren had. Van de verongelukten zijn sommigen dagen achtereen tot dusver tevergeefs gezocht. Het heeft te Madrid zoo zwaar gesneeuwd als in geene twintig jaar het geval was geweest. Tram wagens en omnibussen konden geen dienst doen en de straten leverden een buitengewoon eenzaam schouwspel op. In den omtrek van Lyon is eene ontzaglijke boe veelheid sneeuw gevallen, waardoor het verkeer tusschen verschillende plaatsen gestremd werd. Op do hoogten bij St.-Bonnet le Trocy lag zij 1, te Panis- sières, in de Loire, zelfs 2 meters hoog. Aan den weg van Cbemelette waren j 2 kilometers ver de huizen geheel ondergesneeuwd, zoodat de bewoners tunnels moesten graven om er uit te komen. Een man die te Ixelles van zijne vrouw gescheiden leefde, heeft haar op straat opge wacht en zonder een woord te spreken, twee revolverschoten op haar gelost. Gelukkig misten de kogels hun doel. Hij schoot toen het wapen in zijn eigen mond af. Naar het poliliebureel over gebracht, verklaarde hij niettegenstaande zijne ern stige verwonding, dat het hem speet, zich geen recht verschaft te hebben. In zorgelijken toestand is bij vervolgens naar het hospitaal vervoerd, waar hjj een dag later overleed. Uit Toledo worden twee nieuwe gevallen van chovera gemeld. Een der patiënten, eene non, is bezweken. KOLONIËN. BATAVIA, 27 en 28 November. (Nederlandsche mail.) Aan hetgeen een correspondent van de „Locomo tief' uit Pontianak aan dat blad schrijft, aangaande de „Onlusten in Mandor", is het volgende ontleend De Chineezen, die zich volgens prof. Yeth ruim eene eeuw geleden ter Westkust van Borneo ves tigden, sloten, zooals dit van hun landaard te ver wachten was, spoedig koogsi's. Met het oog echter op den minder normalen toe stand van die kongsi's, welke, om zoo te zeggen, een staat in den staat vormden, was het sedert eenige jaren reeds bepaald dat, als het hoofd dier vereenigingen zon komen te sterven - of zoo noodig nog tijdens diens leven - de Lantong kongsi's ont bonden zouden worden. Dit nu gebeurde, toen de titularis den 22sten September jl. stierf. - De resi dent voerde het Europeesch bestuur in en plaatste daar den controleur Rijk. Alles ging goed; de resident bezocht het andere gedeelte van Mandhor Soengei pingoe; de controleur deed zijne tournées en alles ging alsof bet reeds jaren zoo gegaan had, tot op eens - den 23sten October - gebeurde wat thans maar al te goed bekend is. Nog leest men in dien brief dat do heer Rijk ongehuwd was, en het dus niet waar is, wat indertijd geschreven werd, dat ook zijne vrouw op dien ver- schrikkelijken dag gevallen is. Yan den resident van Timor is via Soerabaia het volgende telegraphische bericht ontvangen Koepang 3 November. In hot rijk van Amarassi heerscht tweespalt tusschen den radja en zjjne rijks- grooten, hetgeen evenwel nog geen invloed van eenige beteekenis op den algemeenen toestand heeft. Radja Lewa van Soemba heeft de hulp der Ende- neezen gerequireerd om den radja van Lokokko te beoorlogen; bereids zijn er 40 te Soemba geland. In overige gedeelten van het gewest werden orde en rust niet verstoord. Omtrent de veeziekte in het Soerakartasche heeft bij de overgave van het bestuur de waar nemende resident in zijn rede o. a. gezegd: „De vee ziekte mag gelukkig als geweken worden beschouwd, daar er sedert den 4den dezer" (het was den 24sten toen het gezegd werd) „geene ziektegevallen zich meer hebben voorgedaan." In het „Ind. Vaderl." schrijft de heer De Graaf te Djokdjs, dat hij den volgenden dreigbrief heeft gekregen „Mijnheer de Graaf! Ik geef je kennis, schrik „niet wees op uw hoede overmorgen, want ik wil „bij je rooven met 15 man en wil jou en jouw vrouw „vermoorden. Ik ben een oude vijand van je. Wacht! „Ik zal je vermoorden! Mijn wapens zijnknuppels, „koevoeten, sabels en bijlen. Als ik je te pakken „krijg, dan zal ik je hoofd met een rjjststamper „vermorselen. Morgenavond zal ik komen op een „uur, waarop niemand verdacht is." De beide compagnieën van het 5de bataljon infanterie te Samarang, die bestemd zijn ter ver sterking d9r troepen in het Mandorsche, zullen den lsten December a. s. van Batavia vertrekken met den stoomer, die op dien datum naar China ver trekt en ditmaal Pontianak weder zal aandoen, ten einde die troepen aldaar te debarkeeren. Uit Fort De Koek schrijft men aande„Java- Bode:" Op 21 dezer des avonds kreeg de resident bericht, dat te Fort Van de Capellen dreigend ge vaar voor ernstige ongeregeldheden bestond. De adsistent-resident had reeds het fort betrokken. De ontevredenheid moet ontstaan zijn ten gevolge van maatregelen, genomen tegen de veepest, in verband met de sawahbewerking. Met allen spoed werden uit Padang Pandjang (dat dichter bij Fort v. d. C. ligt) 75 man onder een kapitein en een luitenant naar Fort Yan de Capellen gezonden ter versterking. Nadere berichten ontbreken. Met het oog op de woelingen van het Chinee- sche eedgenootschap der Sam-Tam-Hoei, heeft de regeering de hoofden der geheime Chineesche ge nootschappen in Deli, uit N.-Indië verbannen. Uit Pontianak schrijft men aan het „I. V." De Chineezen hebben waarschijnlijk een aanval gedaan op Benkajang, ten einde tusschen Montrado en die plaats uit het Mandhorsche te kunnen vluchten en naar Serawak de wijk te kunnen nemen. Zij zijn echter teruggeslagen. De luit. Yan Dijk van hier, die met 50 man naar Sinkawang moest, is van daar onmiddellijk naar Pemangkat doorge zonden. De in het Mandoersche wonende Dajakkers zijn mede in verzet en hebben zich met d9 Chineezen verbonden. Omtrent de onlusten ter Westerafdeeling van Borneo wordt aan een rapport van den militairen commandant aldaar het volgende ontleend: De deta chementscommandant te Mampoera meldde den 19den, dat bij den Panemhaban aldaar berichten zouden zijn ingekomen omtrent het oprichten eener benting door de Chiaeezen aan de monding der Soengie Sang- king, een riviertje dat zich benedenwaarts van Mentidoeng, doch aan den anderen (rechter) oever in de Mampawa-rivier stort, Yan Benkajang werd het bericht ontvangen dat zich wederom opstandelingen verzamelden tePrigi, thans met het doel om de goedgezinde bevolking van Benkajang te benadeelen, door brand te stich ten en te rooven. Ook zouden zij in den pas van het Pandangebergte, die van Benkajang naar Prigi voert, eene versterking willen aanleggen. De nederlaag, door de Chineezen nabij onze ver sterking te Benkajang den 12den dezer geleden, had gunstig gewerkt op de gemoederen der bevol king. Niettemin waren vele gevluchte bewon-ers nog niet teruggekeerd. Volgens de laatste te Benkajang ingekomen berichten zouden de opstandelingen den 12den dezer een verlies hebben geleden van 9 doo den en 15 gewenden, onder welke laatste zich ook hun aanvoerder bevond. Hunne sterkte was toen naar schatting pl. m. 200 man. Yan de toen op da vlucht geslagen Chi neezen zouden velen getracht hebben naar Serawak te ontkomen, doch onverrichterzake teruggekeerd zijn, toen zij de toegangen tot dat gebied door volk van Sambas bezet vonden. Door deD gouverneur-generaal van Ned.-Indië lijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst de 2de commies op het bureau van den gouver neur van Sumatra's Westkust V. A. Van Os. Benoemd: Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen en met dezen gelijkgestelden: tot onderwijzer lste kl. D. Feikema en tot onderwijzer 2de kl. A. Boender. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan JC. W. Kornmann van eene akte van toelating tot uitoefening als apothe kersbediende der artsenijbereidkunst in Ned.-Indië. Gesteld: Ter beschikking van den voorzitter der landraden te Passoeroean en Bangil ten einde te worden belast met griffiers- werkzaamheden bij die colleges, mr. F. E. Couperus. Departement van Marine. Belast: Met de waarneming der betrekking van machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia J. J. Van Os. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De lsteluits. kwartiermeester D. J. Caminha naar Atjeh, H. P. M. Van Altena naar Soerakarta en A. D. De Bergh naar Samarang; de 2de lnits.-kwartiermeester E. Koster, J. F. Eichholtz naar Batavia, M. N. Beets nsar Padang en A. Abels naar Willem I. Hersteld: In activiteit boven de formatie bij het wapen der inf., de luit.-kol. op non-act. M. A. Du Croo. Vertrekkende passagiers per st. „Prinses Wilhelminci". van Batavia naar Amsterdam, op morgen. De heeren W. A. Yonge, M. Köhler, echtgenoote en een kind, H. L. Van der Hoff, echtgenoote en een kind, J. E. J. Eijbergen, lnit. ter zee 2de kl., E. Goedhart, E. S. Ali Cohen, R. De Bruijn, P. Drost, Geurts, benevens Zr. Ms, troepen en schepelingen. Te Padang embarkeeren nogKoolemans Beijnen, lste lnit. der genie, dr. Abrahams en echtgenoote, controleur binnenlandsch bestuur Baron Van Hoevell en echtgenoote, benevens Zr. Ms. troepen. BUITENLAND. Frankrijk. De nieuwjaarsreceptie bij den president der repu bliek is overeenkomstig het programma afgeloopen. Geen enkel bijzonder incident viel daarbij op te merken. De nuntius uitte, nameDs de vertegenwoor digers der mogendheden, zijne beste wenschen voor de Fransche natie, welke hun gastvrijheid ver leent, waarvoor zij erkentelijk zijn. De president betuigde ziju dank voor de heilwenschen van het corps diplomatique; hjj verklaarde met bijzonder genoegen de goede vriendschap te ontwaren, welke Frankrijk met alle andere natiën verbindt, eene vriendschap welke grootendeels bet werk der am bassadeurs is. De „Pali Mall Gazette" bevat het bericht dat de Fransche regeering op 15 Januari eene be langrijke leening zal uitschrijven, en dat de heer Ferry, indien het hom niet gelukte de Tonkin-quaestie

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2