iY. 7680. Zaterdag 3 Januari. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noiomers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meor f 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in ram» ren bniten de stad wordt/0.10 Berekend. LEIDEN, 2 Januari. Het was gisteren 25 jaren dat de heer F. A. Verster Van "Wulverhorst de betrekking van adminis trateur aan het Museum van Nat. Historie vervulde Die dag ging geenszins onopgemerkt voor hem voorbij, want door de gezamenlijke, zoowel hoogere als lagere, beambten werd hem te zijnen huize een fraai cadeau aangeboden met een album, denamen der gevers vermeldende. De directeur, dr. F. A. Jen tink, hield daarbij eeDe korte, maar warme toespraak. Zoowel bet een als het ander maakte op den jubilaris blijkbaar een diepen indruk. Aan gedaan betuigde hij zijn innigen dank. Eenige vereerders van wijlen mej. Anna Schulz- Lessig hebben, naar wij vernemen, het groote en door den heer H. Jonker vervaardigde fraaie portret in kooldruk, dat men gedurende eenige dagen bij den heer Eggers heeft kunnen zieD, den heer A. J. Wetrens aangeboden. Ais men bedenkt hoeveel beiden op het gebied der kunst voor elkander waren, dan voorzeker is ook dit eene hulde, aan de nagedach tenis van de zoo betreurde mnziekonderwijzeres en kunstenares bewezen. In 1884 werden te Leiden ter weekmarkt gebracht 394,060 KG. boter en 924 partijen kaas, te zamen 34,013 stuks, wegende 185,313 KG. In hetzelfde jaar zijn aan het Rijkstelegraaf- kantoor alhier behandeld 66,050 telegrammen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantpre alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-avond, te 10.18 be zorgd zijn. Door den heer A. Boers, burgemeester van Dinksperloo, is aan het Rijk ter plaatsing in het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gravenhage, ten geschenke aangeboden eene gegraveerde koperen plaat met de beeltenis van P. A. Van der Werf, burgemeester van Leiden, in 1723 afgedrukt in het lste deel van Van Loon, blz. 190, No. 1. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Tot adjunct-inspecteur van politie te Gouda is benoemd de heer J. Romanesko, sergeant der genietroepen. Men meldt ons uit Zandvoort dat gisteren een geacht ingezetene dier gemeente een feest herdacht, dat bij weinigen zijner medeïngezetenen bekend was en daarom eenigszins onopgemerkt is voorbijgegaan. Het was nl. de dag, dat de heer P. Van der Mije, thans wethouder, 25 jaren geleden bij het hoog heemraadschap van Rijnland als duinopzichter in functie trad. Ieder die hem als zoodanig kent, zal moeten getuigen dat hij zijne taak met den meesten ijver en trouw heeft vervuld. Om één uur gistermiddag ontvingen de Koning en Koningin ter gelegenheid van het ingetreden nieuwe jaar de gelukwenschen van de grootofficieren en de leden der Hofhouding, ook die van het Huis van Prinses Hendrik. Behalve dezen waren ook ter receptie verschenen de hoofden van ministe- riëele departementen, de vice-president van don Raad van State en de beide Hofpredikers, allen gekleed in galatenne. Het voormalige Huis van den laatsteljjk overleden Prins van Oranje was voor deze gelegenheid aan '8 Konings Hof vertegenwoordigd door den adjudant van wijlen Z. K. H. Alexander, den kolonel Hojel. Op den rondgang drukte Z. M. verschillende heeren uit den Hofstoet op harteljjke wijze de hand. Z. M. droeg de tenue van opperbevelhebber der vloot. Prinses Hendrik woonde Nieuwjaarsdag de godsdienstoefening in de Duitsche kerk, onder gehoor van den predikant Martius, bij. Don 15den Januari zal vermoedelijk het eerste hofbal plaats hebben. j - Onze landgenoot de heer Anton Gresboff, I vertegenwoordiger van de Ned. Afrikaansche Han- I delsvereenigiDg aan de Congo, gevestigd aan de Zaire en thans met verlof te 's-Hage, is door den koning van Portugal benoemd tot ridder der orde van de ontvangenis van Villa Vi§osa. Op rnim 76-jarigen leeftjjd is te Amsterdam overleden de heer J. M. Calisch, de bekende lexico graaf, wiens woordenboeken onder de beste die wij in Nederland hebben, gerangschikt moeten worden. Als hoofd eener school, in een tijd, dat het middel baar onderwijs in wording was en de geheele vor ming van jongelieden uit den beschaafden stand, voorzoover zij niet tot academische studiën bestemd waren, aan een en denzelfden onderwijzer was toevertrouwd, heeft de heer Calisch zich op paeda- gogisoh gebied zeer verdienstelijk gemaakt. Tot in bet laatst van zijn leven hield de heer Calisch zich onverpoosd met litterairen arbeid bezig. Onder zijne onuitgegeven letterkundige geschriften is eene Fransche bewerking van de drie meesterstukken onzer vaderlandsche dichters. Het Woensdag te Liverpool van Afrika's Zuid westkust aangekomen stoomschip „Kinsimbo" heeft het bericht aangebracht dat de Nederlaudsche agent, die door de Franscben in hechtenis genomen en naar Gabnn overgebracht werd, weder op vrije voeten gesteld en op een Fransch oorlogsschip naar Congo teruggevoerd is. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is voor het jaar 1885 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zuid- Holland, dr. C. P. Pons Koolhaas, te 's-Gravenhage. Door den minister van koloniën is de hoofd onderwijzer A. F. Heymann gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Prins Alexanderr" vertrok 31 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Burge meester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Dec. te Batavia; de „Prinses Ama- lia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Dec- van Colombode „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St.-Vincent 31 Dec.; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille den laten Januari; de „Schiedam" is gisteren met de mail on 60 pas sagiers van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Port-Saïdde „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Dec. van Padang; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den lBten Januari. Z. M. heeft bij het leger in Ned.-Indië be noemd tot officier van gez. 2de kl., den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) E. C. H. Brands; - aan mr. P. J. Everts, op verzoek, met 1 Jannari 11., eervol onlslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Wageningen; - jhr. W. J. Hora Siccama Van de Harkstede, met 1 Jan 11., buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij bet depot der oude Rijks archieven te Utrecht; - benoemd tot lid van het hoofdcomité der Ned. vereeniging tot het verleeDen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, den heer J. D. Sachse, inspecteur van deo geneeskundigen dienst der zeemacht; - bij het pereoneel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd: tot dirig.-officier van gez. lste kl., den dirig.-off. van gez. 2de kl. M. R Timmerman; tot dirig. officier van gez. 3de kl., den off. van gez. lste kl., met den tit. rang van majoor, J. Baum; tot dirig. milit. apoth. met den rang van maj., den militai- ren-apoth. lste kl., met den tit. rang van majoor, O. C. W. Boonensieg, allen van gemeld personeel. Gemengd Nieuws, Niettegenstaande het eenigszins dooiende was, werd van het vermaak, dat het sloot- en weinige veldijs om deze stad aanbood, op Nieuw jaarsdag toch een zeer druk gebruik gemaakt. Een paar behaalden een nat pak. Enkele waaghalzen begaven zich zelfs op de singelgrachten, o. a. aan het Plantsoen en den Vestwal. Ze kwamen er echter gelukkiger af dan de jongen, die van morgen aan de Vlietbrug dezelfde roekeloosheid begon, maar er door zakte. Hij kon nog gered worden. In het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markt te Bodegrave aangevoerd6572 wagens Gondschekaas met 324,450 stnks, 552 wa gens Derbykaas met 25,734 stnks, 519 wagens Edammerkaas met 56,614 stuks en 6 wagens Leid- schekaas met 186 stuks, te zamen 7649 wagens, aanbrengende 406,984 stuks kazen, vertegenwoor digende een gewicht van 2,281,940 kilogrammen; 316 stukjes wei- of hooiboter, wegende 158 kilo gram; 2 paarden, 6 venlens, 181 koeien, 6 nuchtere kalveren, 34 schapen, 1953 lammeren, 57 varkens, 585 biggen en 2 geiten. Op Oudejaarsdag ontstond te Kou dekerk 's middags een begin van brand in de kom der gemeente in een manufactuurwinkel. Door de hulp der buren en het uitgooien der ontvlamde massa goed, bepaalde zich de brand alleen tot den zoldervloer. De vlammen hadden juist het rieten dak bereikt. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan was Noordwijk het tooneel van vele wanordelijk heden. Een gezelschap van schreeuwende personen heeft, behalve andere baldadigheden, een groot aan tal bellen afgerukt op verschillende plaatsen in de gemeente. Het is bijna ongeloofljjk, maar de politie moet er volkomen mede onbekend zijn geweest dat bijna huis aan huis iets vernield was. Omtrent het vermissenof ontvreem den eener som van f 3300, die de portier der hoo gere burgerschool te 's-Hage bij het agentschap der Nederlandsohe Bank in het Noordeinde had gewisseld, meldt men de volgende bijzonderheden: De beambte had de traktementen der leeraren tot een bedrag van ruim f 3200 op eene behoorlijk onderteekende betaalsrol ten kantore van den ge meente-ontvanger aan het stadhuis in ontvangst ge nomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het agent schap der Bank en wisselde daar de specie in tegen bankpapier, hetwelk hij in eene portefeuille in den bovenzak van zijne overjas borg. Het was zeer goed mogelijk dat het bankpapier uit de portefeuille stak en voor een gedeelte zichtbaar was, waarvan be hendige handen gebruik kunnen hebben gemaakt om het pakket er uit te lichten. Aan het verliezen der geldswaarden wordt althans in de laatste plaats gedacht. Daarbij komt, dat de drager van het geld zich herinnert een man in verdaohte honding in de vestibule van de Bank te hebben zien ronddwalen. Ook het personeel van de Bank heeft twee mans personen daar gezien, naar hun uiterlijk te oordeelen Engelschen, welke lieden kort na het voorval spoor loos verdwenen waren. De portier werd door de politie, die van het ge beurde proces-verbaal heeft opgemaakt, in verhoor genomen, in tegenwoordigheid der leeraren, die ditmaal hunne bezoldiging waarschijnlijk zullen moe ten missen. De politie zet hare nasporingen ijverig voort, tot dus ver echter zonder het gewenschte resultaat. In- tasschen zijn er berichten ingekomen waaruit blijkt dat er op den bewu9ten dag nog meer personen in den omtrek van hot Bankgebouw op den uitkijk stonden. Het vermiste geld bestond uit zeven biljetten van f 100, twintig van f 60, twintig van 40 en twintig nienwe van f 25.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1