Gemengd Nieuwe Den lsten Januari a. s. herdenken de agenten van politie Gerardns Tan Rijk, Salomon Frederik Linschooten en Pieter Loekenbach den dag, waarop zij vóór 25 jaren als zoodanig in deze gemeente in dienst traden. Het botrachteu bnnner plichten was immer hnn leus en daarin gaan zij nog steeds als met jeugdigen ijver voor;. Ook van den brugwachter, tevens agent van politie, TergnnBt, is het dan 25 jaren geleden dat hij in gemeentedienst trad; ook hij vervalt deze be trekking nog met evenveel ijver. TeRijnsburg is, onder voorzitter- schap van den heer De Ridder, uit Katwijk, eeno vergadering gehouden van de afdeeling Katwijk, Talkenbnrg en Rijn-burg der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. O. m. werd met algemeene stemmen besloten in het volgende najaar eene tentoonstelling der afdee ling te Rijnsburg te zullen houden van landbouw producten. Vooral met het oog op de bloemkool, witte, roodo en savoyekool, die daar bij massa's worden geteeld, kan deze zeer belangrijk zijn, te meer daar koolinleggers aldaar voornemens zijn eene trapsgewijze voorstelling te geven van de geheele bewerking der bloemkool enz. in de pekel ter verzending naar Engeland, om ze als de bekende mixed pickle in Holland terng te ontvangen. Uit de vestibule der woning van jhr. v. T. op den Vijverberg te 's-Hage zijn twee winterjassen ontvreemd. De dader is onbekend. - Bij het uitstappen van het spoor te Utrecht is van dr. v. D. nit den zak van zjjn jas ontvreemd een portefeuille met ongeveer f 350 aan bankpapier. - In de Lage Nieuwstraat te 's-Hage had gisteravond eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij een man zijn vronw met een hamer eene verwonding toebracht, die hare opnemiDg in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Gisteravond te 6 u. 17 m. werd door de brandweer aan het Weesperplein te Amsterdam een uitslaande brand opgemerkt in de richting van de LinnaensBtraat, waarop dadelijk alarm werd ge maakt. Nauwelijks was dit geschied of de brand schel in de Wagenaarstraat werd afgetrokken. De brandweer rukte van alle zijden uit in de richting van de Mniderpoort, doch vernam daar, dat de brand buiten de grens der gemeente Amsterdam was. Men keerde daarop terng. De brand was op de Ring- kade, gemeente Watergraafsmeer en wel in de per- ceelen van den heer Kerkeling. Door een onbekende oorzaak stond een dezer perceelen in een oogwenk in lichterlaaie. Spoedig was dit geheel en het be lendende huis gedeeltelijk uitgebrand. De brandspuit der gemeente Watergraafsmeer was reeds aan het blnssohen toen de brandspuiten van Nieuwer-Amstel aanrukten. De wind wakkerde het vernielende element aan, doch de bemanning der spuiten mocht er in slagen den brand tot de genoemde huizen te beper ken. De perceelen waren slechts gedeeltelijk ver haard. De bewoners waren volgens opgave der om standers niet aanwezig. Te Rotterdam s c h ij n t e en b e n d e te bestaan, die zich toelegt op het stelen van jassen uit woningen, scholen enz. De vorige week werd op één dag bij de politie door een zestal personen aangifte gedaan van het ontvreemden dier kleding stukken. De krijgsraad in het 5de mi 1taire arrondissement, standplaats Leeuwarden, heeft Coen- raad Lerk, oud 20 jareD, milicien-korporaal bij het regiment grenadiers en jagers, die op 8 Deo. jl. eene vronw met zijne sabel eene verwonding had toegebracht, wegens moedwillige verwonding ver oordeeld tot 3 maanden corr. gevangenisstraf en f 8 boete. Haar men beweert, worden opnieuw pogingen aangewend om op Teasel eene dynamiet- fabriek te bouwen, en wel op de gronden van baron De Goffinet, gelegen in den Prins-Hendrik-polder. Te Parijs is de vrouw van een goud smid tot boete veroordeeld, omdat zij onwillens, doch door onvoorzichtigheid, den dood van een kind had veroorzaakt. Bij afwezigheid van haren man had ze namelijk zich belast met het prikken van gaatjes in de ooren van een klein meisje, dat hare eerste oorringen gekregen had. Den volgenden dag was het kind overleden; bij onderzoek bleek dat de harde deelen doorboord waren en daardoor zou de dood van het kind zijn veroorzaakt. Zelfmoord, veroorza aktdoor eene papegaai. - Zeker ingezetene van Antwerpen, zoo leest men in de „Indépendance", heeft eene pape gaai, die bij de verkiezingen en later zoo dikwijls het liberale spotlied: ,0 Van den Peereboom!" heeft hooren zingen, dat hij thans met onverbidde lijke volharding het dag in dag uit nazingt, 's Mans buurman werd hierdoor bniten zich zeiven gebracht en bood bem aan, het dier voor een gewicht in goud te koopen, om het voorts den hals om te draaien. De ander weigerde en de papegaai joeg zijn be lager op de vlucht, door terstond weder zijn ein deloos; „O Van den Peereboom!" aan te heffen. Eenige uren later kwam de buurman tehuis: vol komen beschonken. „O Van den Peereboomjam merde de papagaai en in zijne woede wierp de be- schonkene zijne meubelen en wat bij voor de hand vond het venster uit op straat. Politie agenten snel den toe en op dit gezicht werd de arme man zoo wanhopig, dat hij een scheermes greep en zich de keel afsneed. Aldus de „Indépendance". Sommigen echter ver oorloven zich, in den papagaai een vogel ie zien van andere soort. BUITENLAND. Frankrijk. Daar de Senaat in de onmogelijkheid zal zijn om vóór I Januari de begrooting aan te nemen, zal de regeering Vrijdag bij de Kamer indienen de aanvraag voor een crediet van 800 millioen fr. voor de drie eerste maanden van 1885. De Senaat zal heden de wet op de middelen en waarschijnlijk Zaterdag het crediet van 800 millioen behandelen. Daarna zal de zitting gesloten worden. De „Republiqne Framjaiae" deelt de meening der Eogelsche pers omtrent het plan van een Kanaal door Nicaragua, zooals president Arthur dat ont wikkeld heeft, en meent dat de uitvoering in strijd zou zijn met het tractaat Clayton—Bnlwer. Dili t soli land. Bij een onderhond met een te Berlijn vertoe- venden Parijsehen journalist verklaarde dr. Ballay, de Fransche deskundige, die ter Conferentie werd afgevaardigd, dat de Brnsselsohe Congo-maatschappij factorijen had aangelegd op grondgebied dat onder soevereiniteit van Frankrijk staat. Frankrijk had echter geen haast met de erkenning der maat schappij, omdat het nog twijfelachtig was of de „Association" niet beschouwd moest worden als eene gewone maatschappij, wier doel was winsten te maken. Dezelfde journalist had daarna een onderhoud met den Hollandschen deskundige Audries De Bloeme, die het betreurde dat de quaestie door de erkenning der Congo-maatschappij niet door de Conferentie was uitgemaakt, daar de handel dan ten minste wist, waaraan zich te houden. De erkenning der „Association" zou zeker zeer wenschelijk zijn, want dan zou zij de handelsbelangen voldoende kunnen beschermen, welke nu belemmerd worden door de Portugeezen wegens hunne nationale ijverzuobt op vreemd geld en vreemde krachten, ook wanneer daardoor de ontwikkeling van hun eigen gebied wordt bevorderd. Het „Berl. Tageblatt" deelt den inhoud mede van een gesprek met den gewezen khedive Ismaïl- pacha, waaruit blijkt dat Duitsohland bij de op richting der Egyptische Sohuldkas in 1877 zich uitdrukkelijk het recht voorbehield om later ge delegeerden te benoemen. Hetzelfde werd eveneens door Rusland gedaan. De geschiedschrijver Leopold Von Ranke, die dezer dagen het 5de deel zijner „Wereldgeschiedenis" in het licht gaf, heeft den 21sten dezer te Berlijn zijn 90sten jaardag gevierd en uit alle oorden der wereld blijken van vriendschap en waardeering ont vangen. Brieven en telegrammen, bloemen en ge schenken kwamen van 's ochtends vroeg tot 's avonds Iaat den grijzen geleerde toestroomen. De keizer en de keizerin en vele andere vorstelijke personen gin gen daarin voor. Uit Melbourne wordt gemeld dat de heer James Service, minister-president te Victoria, de besturen der andere Australische koloniën heeft uitgenoodigd, zich bij hem aan te sluiten in oen gemeenschappelijk protest tegen de annexatiën van Duitsohland in den Stillen Oceaan. De universiteit te Munchen wordt thans door 2685 studenten bezocht, waaronder 1006 niet uit Beieren. Grroot-Ba-itaiinië. De heer John Bright heeft een brief gesohrevon, welke door de „Daily News openbaar gemaakt wordt, waarin hij spreekt over den wenscb, die hier en daar is uitgesproken, dat de prijzen van het graan op de markt en van het brood bij den bakker moesten worden vastgesteld, om aldns den land bouwer te helpen. De heer Eright zegt o. a. te meenen, dat dit te doen of dat te pogen, even on redelijk zou zijn als den handel te willen steunen door de armenbelasting zeer hoog op te voeren, ten einde door hooge bedeeling aan de armen deze in staat te Btellen goede klanten te worden van da winkeliers en fabrikanten. In antwoorp op eon brief van de Norfolksche Kamer van Landbouw, heeft de heer Gladstone eon brief geschreven, waarin bij zegt, dat na het laatste en deugdelijk onderzoek van de door de vorige regeering benoemde koninklijke commissie, die over den landbouw gerapporteerd heeft, hij geenszins hoop aan de Kamer kon geven, dat de regeering het benoemen van eene Parlements-commissie zou bevorderen, aan welke zou opgedragen moeten wor den om naar den gedrukten toestand van den land bouw onderzoek te doen. De regeering wenschte geenszins aan de landbouwers nadeel toe te brengen door verwaohtingen bij hen op te wekken, die waar schijnlijk niet verwezenlijkt zouden worden. Spanje. De „Agence Fabra" geefc omtrent het annexeeren van een deel der Afrikaansche kust, tusschen Gold- Cintra en Kaap Blanco, de volgende inlichtingen Reeds sedert vier eeuwen verkeeren de inboor lingen uit die streken, Arabieren, die nooit onder Marokko behoord hebben, op den besten voet met de visscherB der Kanarische eilanden. Velen hunner spreken Spaansch. Vele jaren geleden, vóórdat er van eene Berlijn- sche conferentie sprake was, vormde zich op de Kanarische eilanden eene Maatschappij om de vis- scherij op de kust van Afrika uit te breiden. Zij stak veel kapitaal in de zaak en vroeg de be scherming der Spaansche regeering. Deze zond een officier der marine om de zaken op te nemendoor zijn onderzoek bleek de belangrijke uitbreiding die de visscherij beloofde. De Arabieren volhardden bij hun verzoek, en nu steeds meer factorgen van Spanjaarden daar gesticht werden, had eindelijk de Spaansche regeering toegegeven en het protec toraat aanvaard. Korea Er zijn thans eenige nadere berichten ontvangen omtrent den opstand, waarvan de telegrammeu onlangs melding maakten. De opstand barstte uit gedurende een officieel diner, dat de Japansche consul aan den Britschen gaf, waaraan verscheidene leden der regeering deelnamen, ook de Duitscher Möllendorf, vice-president van het Koreaansche departement van buitenlandsche zaken, alsmede de Amerikaansche resident. De heer Möllendorf vooral had den haat der tegenstanders van het miaisterie opgewekt door zijne gevoelens niet alleen, maar vooral door de veerkracht, waarmede hij zijne denkbeelden in toepassing braoht. De Japanneezen hadden zich met die oppositie verbondentoegevend heid jegens Chineesche aanspraken is het voor naamste, dat aan het ministerie ten laste gelegd werd. De Japansche oproermakers brachten zeven ministers om het leven en dwongen den koning, een Japansch- gezind ministerie te benoemen. Dat nieuwe ministerie werd daarop door de Chineezen om het leven gebraoht. De koning nam de vlucht en zijne resi dentie Seoul was nu het tooneel van een strijd tusschen ChineeBche en Japansche troepen, die beiden op hnnne beurt door het Koreaansche leger werden aangewezen. China en Japan hebben beiden nieuwe troepen naar Korea gezonden. Het zal de vraag zijn, welke van deze twee rijken de krachtigste ondersteuning vindt bij de Europeesche mogendheden, vooral bij Rusland, en ook bij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die bij deu wedstrijd om invloed in Korea te verkrijgen reeds lang hunne vroeger eenigszins lijdelijke houding hebben laten varen. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending nit Leiden. Via Amsterdam met Ned. stoomsch. 30 Dec., 9,20 en 30 Jan.; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Marseille met Ned. stoomsch. 30 Dec., 10, 20 en 31 Jan.; laatste lichting aan het postkantoor 'snam. 12 u. 15 m. Via Napels met Fransche stoomsch. 3, 17 en 31 Januarilaatste lichting aan het postkantoor 's middags 12 uren 17 minuten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2