LEIDSCH DAGBLAD. S8. 7625 Zaterdag 27 December. A°. 1S84. Tweede Blad PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Voor de Inteekenaren daarop behoort bij dit nummer van het Leidsch Dagblad No. 196 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Officieel© Kennisgevintgen. De Burgemeester der gemeeDte Leiden brengt ter algemeene kennis, dat het bareel van den Burgerlijken Stand op den Eersten Kerstdag zal gesloten zijn en op den Tweeden Kerstdag, Vrijdag 26 December, ge opend zal zijn van 12 tot 2 uren des namiddags. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Dec. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 24 December. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in 1885 zal plaats hebben voor Leiden op eiken Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van 6 Januari tot 1 April. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder - landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde hield gisteravond in het Loge-gebouw weder eene buitengewone vergadering met dames. De heer H. Boursse Wils, voorzitter der afdeeling, had tot onderwerp van bespreking gekozen: „de Flora van de Kaap de Goede Hoop", door som migen wel eens genoemd een land van bloemen zonder geur, van vogels zonder zang en rivieren zonder water. Toch meende spr. dat, moge de geur er al Diet zoo sterk vertegenwoordigd zijn als in andere streken van de aarde, daarentegen de plan ten vegetatie bijna nergens zoo talrijk is dan juist daar en in Nieuw-HcllaDd. Alleen de Ericaceën tellen daar 800 soorten. Aloës, leliën, gladeolus, peulvruchten (papillo- naceën), helychrisum en vooral de zoogenaamde vet- planten (succulenten) bekleeden er eene eerste plaats. Het ij9kruid (Mesembriantimun cristallicum) bedekt daar gansche velden en wordt door het vee verre verkozen boven het gras, hetwelk hard 6D scherp is door het vele salicylzuur dat het bevat. Ten einde eene voorstelling te geven van den plantenrijkdom van dit land, had spreker eene ver zameling platen medegebracht, welke daar aan de Kaap waren geteekend. Ook was door den heer Witte gezorgd voor eene collectie Kaapsche planten in natura, waarbij een zoogenaamde olifantspoot van 400 jaren niet weinig de aandacht trok. Na het sluiten zijner rede bracht de heer Yan Lelyveld den dank der vergadering aan den heer Boursse Wils en uitte hij den wensch dat deze nog dikwijls in ons midden mocht optreden, daarbij in herinnering brengende zijn 40-jarig jubilé als ge neesheer en hem daarmee gelukwenschende. De aan wezigen gaven door op te staan en een laid applaus van hunne instemming met het gesprokene blijk. De Muziekschool en de Burgerzangschool volgen elkander elk jaar zusterlijk op. Hare open bare lessen worden steeds door wederzijdsche com missarissen bijgewoond. Dit was ook gisteravond weer zoo, toen de Zangschool hare 24ste les gaf. De Stadszaal was beneden en boven door familie enz. der leerlingen geheel bezet. Het was er inderdaad voor de kleinen een feesture, in welke zij bewijzen gaven hoe ver zij hot weer in het veratreken jaar hadden gebracht. De oefeningen en liederen, hetzij een-, twee-, drie- of vierstemmig, door de vier klassen elk afzonderlijk voorgedragen, voldeden ook bij deze gelegenheid. Natuurlijk ontbrak het telkens niet aan toejuichingen voor de zangers en zangsters. Dit was niet het minst het geval met de echt kinderlijke, zoo bevattelijke versjes van den heer P. J. Bom, op muziek gezet door den heer B. H. Taylor. De kinderen zongen ze blijkbaar met graagte en de ouders hoorden ze met genoegen aan. De grootoren zongen weer een paar Duitsche liederen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Vóór tot de prijsnitdeeling werd overgegaan, sprak de heer W. P. Wolters ditmaal een kort woord, want in het volgend jaar, bij het 25-jarig bestaan, zonden de mededeelingen uitvoeriger zijn. Evenwel kon hij, evenals de geachte redenaar bij de viering van het 100-jarig bestaan der Leidsche afdeeling van de Maatschappij van het Nut, waar van de Zangschool een onderdeel uitmaakt, be richten dat deze school óók zich nog jeugdig ge voelt, waarvoor men niet mag vergeten dankbaar te zijn voor de belangstelling der burgerij, maar ook voor den steun van het gemeentebestuur wegens de beschikbaarstelling der school van den heer Japikse, tot het houden der wekelijksche lessen. Het aantal leerlingen is weer voornitgegaan en bedraagt thans ongeveer 250. Overigens heeft er weinig verandering plaats gehad; alleen heeft de oude bode Kapteyn, doch enkel om diens hoogen leeftijd, zijn eervol emeritaat gekregen. Moge hij met genoegen zijne welverdiende rust genieten! Ten slotte richtte spr. een woord van dank tot de onderwijzers de heeren A. J. Wetrens en B. H. Taylor voor de moeiten die zij zich voor het onder wijs getroosten, tot den secretaris den heer P. De Haas, die zich reeds zooveel jaren met ijver van zijne taak kweet, en verder aan allen die de be langen der school behartigden, om deze eindelijk weer in ieders welwillendheid aan te bevelen, opdat de inrichting een sieraad van het Nut en onzer ge meente blijve. De burgemeester vereerde een gedeelte van den avond met zijne tegenwoordigheid. Hieronder laten wij eene opgave volgen van de leerlingen die bevorderd zijn, zoomede van ben aan wie eervolle vermeldingen of prijzen werden toegekend. Bevorderd: Yan de lste klasse A naar de 1ste klasse B (Meisjes)J. Dee, C. Krulder, Marie Engels, Martha Engels, L. Yan de Laar, A. Van de Laar, E. P. Wannee, E. Kroon, E. Van Nouhuys, W. Dee, J. Burgersdijk, G. Burgersdijk, H. Prins, R. Prins, M. Prins, M. Sciaroni, M. Biersteker, T. Borgerding, L. Sprenger, C. Yan den Berge, J. Ridderhof, H. De Mooy, J. Hermans, J. Heykoop, J. Binnendijk, M. De Haas, J. Wijtenburg, D. Simonis, M. Yan der Bent, A. Lens en L. Blankenberg. - (Jongens): E. Jong- mans, Frits Hoelen, Frans Hoelen, J. Duyster, B. Ta verne, W. Gubbi, S. De Graaff, F. De GraafF, J. Maar- tense, A. Boekwijt, P. J. Raar en C. Van der Bent. Van de lste klasse B naar de 2de klasse (Meisjes) Th. Brüning, D M. J. Coebergh, G. Caron, C. Van Reenen, N. Oostveen, J. Dingjan, G. Van Es, T. J. Coster, T. T. Coster, C. Van der Koelen, M. Van der Koelen, M. C. Duyverman, M. E. De Tombe, M. Van der Jagt, A. M. Pander, C. Sytsma, M. Kruimer en M. A. Groen. - (Jongens): J. Zand voort, H. A. M. Coebergh, H. Brouwer, J. Blankenberg, C. Bos, W. F. Van der Heyden, Jac. Coster, H. Coster, G. J. Heymans, C. A. Bik, J. W. De Tombe, J. Brum- melkamp, J. De Haas, C. Duyster, P. Meerburg, P. Van der Hoeven, J. Van Amerom en A. A. Dikshoorn. Van de 2de klasse naar de 3de klasse (Meisjes): B. Bos, S. Taverne, J. Frank, D. Van Thiel, M. A. M. Sytsma, C. Rating, M. Steenhauei', A. W. Den Houter, A. Van Duuren, D. Springer, C. Brouwer, A. N. T. Hoelen, C. J. M. De Vries, G. Biben, M. Spruyt en S. M. Knotter. - (Jongens)G. Jongbloed, G. Hamersma, II. J. Van Leeuwen, H. P. Veldhuyzen, B. Van der Koelen, A. Raar en C. A. Simonis. Eervolle vermelding: lste klasse A (Meisjes): M. Jongmans, W. Caron, A. Van de Laar, W. Dee, M. Prins, T. Borgerding, J. Heykoop, A. De Bruyn, D. Simonis en A. Lens. - (Jongens)D. Sala, G. Sala, L. Taverne, B. Taverne, W. Gubbi, F. De Graalf, J. Eigeman, P. Peltenburg, II. Oostdijk, A. De Bruyn, P. J. Raar, L. Jansen, A. Jansen, L. Noyen en M. A. P. De Haas. lste klasse B (Meisjes): G. Caron, M. Knaap, J. Groen, C. C. Fontein, M. C. Duyverman, M. E. i De Tombe, M. Van der Jagt en C. Sytsma. - (Jon- j gens): H. Brouwer, C. Bos, Jac. Coster, Joh. Coster, C. A. Bik, G. H. Dikshoorn, J. Van Rooyen, P. Meer- I burg, J. Van Amerom en D. Lancel. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. 2de klasse (Meisjes) B. Bos, M. C. Rosenstein, S. Taverne, D. Springer, A. Ladage en M. F. Spren ger. - (Jongens): G. Hamersma, A. Raar, W. H. De Graaff, L. Den Houter, A. A. H. Wijnnobel, F. A. Dee en J. Van Rhijn. Prijzen, lste klasse A (Meisjes): J. Dee, C.Krul der, Maria Engels, Martha Engels, L. Van de Laar, E. P. Wannee, E. Kroon, E. Van Nouhuys, J. Bur gersdijk, G. Burgersdijk, T. Heymans, H. Prins, R. Prins, M. Sciaroni, E. Sciaroni, M. Biersteker, C. Borgerding, H. Rodbard, C. Van den Berge, J. Ridder- hof, H. De Mooy, J. Hermans, A. Visser, J. Binnen dijk, M. Poelman, M. De Haas, J. Wijtenburg, M. Van der Bent en L. Blankenberg. - (Jongens)E. Jong mans, Frits Hoelen, Frans Hoelen, J. Duyster, S. De Graaff, J. Maartense, P. J. De Jong, F. A. Feld, W. Wannee, A. Verhoog, A. Boekwijt en C. Van der Bent. lste klasse B (Meisjes): Th. Broning, B. Hoelen, D. M. J. Coebergh, C. Van Reenen, N. Oostveen. J. Dingjan, G. Van Es, T. J. Coster, F. W. Zar.d- voort, B. Affourtit, J. Blöte, C. Van der Koelen, M. Van der Koelen, C. Van Wijngaarden, A. M. Pander, T. T. Coster, M. Kruimer en M. A. Groen. - (Jongens) J. Zandvoort, H. A. M. Coebergh, J. Blankenberg, W. F. Van der Heyden, H. Coster, G. J. Heymans, J. W. De Tombe, J. De Haas, C. Duyster, P. Van der Hoeven en A. A. Dikshoorn. 2de klasse (Meisjes)D. Van Thiel, M. A. M. Sytsma, C. Rating, M. Steenhauer, A. W. Den Houter, G. Rosenstein, A. Van Duuren, C. Brouwer, H. M. T. Wijtenburg, J. F. Mispelblom Beyer, A. N. F. Hoelen, P. Fontein, C. J. M. De Vries, C. A. Van der Kloot, G. Biben, M. Spruyt, C. M. M. Van der Horn, M. M. J. Verkoren, A. M. Vink, M. H. Vink, C. M. E. Kroon, S. M. Knotter, J. Bos, T. Eigeman, C. Bik, M. A. J. Binnendijk, C. Japikse, A. J. Spaan derman, C. Ruigrok, M. Knaapen, J. C. Den Houter, E. A. Van der Kaay en J. B. Drechsler. - (Jongens) H. J. Van Leeuwen, H. P. Veldhuyzen, C. A. Simonis, A. Ladage, J. Jongmans, F. W. Florijn, H. M. Poel man, S. K. Oppelaar en D. J. A. Binnendijk. 3de klasse (Meisjes): M. Bremmer, H. Hasselbacli, E. J. Couvée, J. Meerburg, J. C. Japikse, S. Blöte, C. Van Reyen, M. Meerburg, S. Steenhauer, J. Ouds hoorn, D. Oostdijk, A. Brouwer, H. F. De Haas, J. M. Milders, J. J. Japikse, C. M. Meerburg, C. Van Rhijn, J. Roodenburg, H. Japikse, M. E. Florijn, G. Filippo, J. Rating, C. M. Ladage, B. Van Rhijn, J. Hessels, H. Planjer, C. M. De Haas, J. A. Rod bard, C. H. Eigeman, G. C. S. Dikshoorn en C. Van der Heyden. - (Jongens): J. Bots, J. Jongmans, J. Dee, T. Van Eldik en G. Dee. Ten behoeve der Maatschappij van Weldadig heid is onlangs door het geheele land eene collecte gehouden, van welker opbrengst thans eene alge meene lijafc is verschenen. Daaruit blijkt dat o. 8. werd gecollecteerd te Leiden 737.507j> Leider dorp 74.22, Alkemade ƒ38.381/,, Barwoutswaarder en Benthuizen ieder f 15, Bodegrave 50.23, Bos koop 69.48, Hazerswoude 66.80, Hillegom 123.50, Koudekerk ƒ58.82, Nieuwkoop ƒ24.411/,, Nieuw veen 15.321/,, Noordwijk 117.62, Oest- geest 60.54, Rijnsburg 13.35, Sassenheim 45.31, Stompwijk 48.25, Valkenburg 10.20f/s, Venr 24.25, Voorhout ƒ16.07, Voorschoten 33, Wad- dingsveen 45.03, Warmond 42.35, Wassenaar 234.66, Woubrugge 25.47'/,, Zegwaard 52, Zevenhoven 13.92'/,, Zevenhuizen 41.25, Zoe- termeer 48, Zoeterwoude 30, Zwammerdam 27.60, Aalsmeer 121.26, Bennebroek 36.85, Haarlemmermeer ƒ66.16'/, en Heemstede 209.83. Door God. Staten van Zuid-Holland is be sloten met afwijzing van het beroep van mr. F. J». M. A. Reekers, de aanslagen van den kostschool- leerling A. E. J. M. Sinkel in den hoofdelijken omslag der gemeente Katwijk over 1883 en iS84t te handhaven. Door Ged. Staten van Znid-Holland. "is be- j sloten met handhaving van den Veerdijk op den I legger der wegen en voetpaden der gemeente Gouds- waard, dien legger zoodanig te wijzigen, dat daarop j de Veerdijk als voetpad worde vermeld mot eene breedte van 0.80 M.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1