LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7625. Zaterdag 27 December. A0. 1884. Eerste Blad. Nienwjaarswenschen PRIJS DEZER COURAHT: ?»or Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.a 1.40. Atzonderl\jke Nommers.a 0-Q5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regeLa 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor I ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rabriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaatseD a 50 ceDts. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 18den December, bladz. 93 tot 95. Offieiëele Hennisgevingen. Oproeping ln wcrkelljken dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den December 1884, A. N°. 3238 (2de afd.); Brengt bij deze ter kennis van den milicien-verlofganger WILHELMUS BARENDSE, loteling dezer gemeente, lich- 1881, die, als behoorende tot het 4de regiment infanterie, van 19 Augustus tot 17 September 11. onder de wapenen moest komen; dat hij wegens het niet naleven van art. 133 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), krachtens art. 137 dier Wet in werfcelljken dienst wordt geroepen en gedurende drie maanden zal worden gehouden; dat hij verplicht is daartoe op Maandag den 12den Januari 1885, vóór 4 uren des namiddags, bij het onder deel van zijn corps in garnizoen te Leiden aanwezig te zijn. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Dec. 1884. DE KANTER. Eene Kerstoverdenking. „Vrede op aarde!" Welk eene heilvolle eeuw zou de onze zjju, zoo dat verheven woord zijne vervulling reedB had erlangd en geen onrast, twee dracht of oneeDsgezindheid meer gevonden werd! De zwaarden zonden voor altijd in de scheeden kannen gestoken worden. Niemend zou er aan denken, nieuwe, nog vernielender wapens uit te vinden, die den menschenvriend de haren ten berge doen rijzen bij de gedachte dat tnsschen volken een verwoede krijg uitbarst; want al die wapens moeten slechts dienen om meer menschenlevens weg te maaien, zoodat het schijnt, alsof het men- schengeslacht, bij voortdurende uitvinding van doel- matiger nog moorddadiger vuurwapens, bij honderd-, ja duizendtallen te gelijk in een korten tijd gedood moet worden „Vrede op aarde!'' Dat woord klinkt onder al die toerustingen tot een mogelijken krijg toch opbeurend, omdat het de menscheid naar een be toren tijd heenwijst, hoe ver ook nog verwijderd, waarin de zwaarden tot sikkels worden gegoten. Wanneer die tijd zal aanbreken? Wie zal het be palen? Hoewel allerlei vernielende uitvindingen worden gedaan, maken zich en dit is een ver blijdend teeken des tijds in vele landen edele mannen op, die in het levendig besef der behoefte aan vrede voor de volken een vredeverbond stichten en door woord en daad alles aanwenden om den vrede te bevorderen, waar die gevaar loopt ver stoord te worden. Heeds bunnen die edele mannen er op wijzen, hoe hunne pogingen het uitbarsten van den krijg, waarvoor algemeen gevreesd werd, hebben weten te verhoeden! Waar vrees voor ernstige verwik- kelïogen bestaat en de stem der rede vaak tot zwijgen wordt gebracht, daar zijn zij in de weer om weder eene goede verstandhouding in 't leven te roepen. Wie zal niet moeten erkennen, zoo zij, die onder hnnne leden zelfs aanzienlijke, invloed rijke staatslieden tellen, niet voor den vrede had don geijverd, dat de geschiedenis, bepaaldelijk van den laatsten tijd, nog meer treurige bladzijden van monschenmoord te lezen gaf? Daarom verdienen hunne bemoeiingen toejuiching. Zij zijn aan dien gewensohten vredestaat op aarde ten zeerste be vorderlijk. Hoe meer hun beginsel dat van meer doren wordt, des te meer wordt ook de tijd ver. vroegd dat vrede en eensgezindheid allerwegen znllen heerscheo. De geest van den grooten Men- sohenzoon, wiens geboortefeest wordt gevierd, zal individuen en volken moeten doordringen: de geest nl. van liefde tot God en den naaste. Hoe meer dat gebeurt, des te vroeger zal het „vrede op aarde" eene werkelijkheid zijn. Daarom brengt elk Kerstfeest roepstemmen tot ieder om vrede te stichten in eigen kring ja, maar ook in zijne verhouding tot zijne mede menschen. Wie zou durven beweren, hiertoe niet te kunnen medewerken 1 Letten we op som- miger gedragingen, zoo schijnt het wel, alsof dit door hen niet mogelijk geacht wordt. Vanwaar anders het huiselijk krakeel, door gemis aan over eenstemming tnsschen 't ouderpaar bij de opvoeding van 't kroost, dat men wel eens gewaar wordt? Kan het wel verwonderen, dat, waar voorbeelden ont breken, het niet baat of men elders den grondslag tot de godsdienstige vorming zijner kinderen wil gelegd zien Het huisgezin is en blijft een gewichtige, zoo niet de gewichtigste factor in de opvoediug van 't opkomend geslaoht. Hoe ziels verheffend is 'tvoor 't onderhart dat het kroost de moeite en de zorgen door een deugdzaam gedrag vergoedt en tot vreugde der ouders opgroeit. Maar ook, integendeel, hoe hartverscheurend, waar kinderen van 't pad der dengd afwijken en hnn ouders de tranen uit de oogen persen! Hoe kunnen znlke kinderen vrede hebben op aardel Mochten zij tot inkeer komen en door een goed gedrag hnn onders weer ver blijden. Geen beter middel om hen de droefenis te doen vergeten, om hunnentwil ondervonden. De vrede in 't huisgezin daardoor terrnggekesrd, stren gelt weder den band tnSBChen hen, bij wie de naastenliefde het eerst en het natuurlijkst wordt geboren. Die liefde breidt zioh uit en omvat zoo mogelijk alle menschen van wat stand of raDg in de maatschappij ook. Kan die liefde ook bestaan tnsschen personen van verschillende godsdienstige of staatknndige richting? Voorzeker kan zij dat, want zij is niet alleen mogelijk maar ook bestaanbaar, al verschilt men in levensopvatting of in begrip van wat men voor den staat of de maatschappij het best oordeelt. Groote mannen toonden hiertoe bereid en alzoo niet kleingeestig te zijn. Zij waardeerden, ook bij behoud van hnn eigen beginsel, het goede in hun tegen partij en waren niet bitter of uitsluitend jegens anderen, maar beoordeelden elkander in alle zacht moedigheid, waardoor de vrede bevorderd en heftige tooneelen die juist een blijk zijn van gemis aan overtuiging in eigen deugdelijk beginsel ver meden werden. Boven verschil van meoningen rekenden zij het noodig te erkennen, waarin zij overeenkwamen, in liefde tot al wat goed is en waar en wel luidt, en in liefde tot het Vaderland als de gemeenschappelijke erve, van de Vaderen hun ter bewoniDg nagelaten. Mocht die onderlinge waardeoring meer en meer algemeen worden! De vrede zou er op aarde door aangekweekt worden. Edele handelingen en bedoelingen, mogen zij bet richtsnoer van allen worden 1 ïlogen allen zich toeleggen om het goede, ieder in zijn kring en in zijne omgeving, te behartigen, dan zal het rijk van vrede hier op aarde gevestigd worden en zoo de tijd aanbreken, dat geen wapengekletter of toe rustingen ten krijg den schoonen lofzang ontsieren, waarvan de zaakrijke inhond is: „Vrede op aarde!" LEIDEN, 24 December. Door de alhier zitting houdende commissie, belast met het afnemen van het practisch apothekers examen, zijn heden tot apotheker bevorderd de heeren L. A. Hartlooper, geb. te Middelburg; P. N. Hensen, geb. te Rotterdam; H. E. VanLeyden, geb. te Krommenie; J. H. Van Westendorp JDz., geb. te Stad-Vollenhove, en H. C. Zeelt, geb. te Amsterdam. Aan het Rijk zijn ter plaatsing in het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden a. door den heer M. Fokker te Middelburg, een dolk, afkomstig nit Dnke Town aan do Old Calabar- rivier aan de kust van Gninee, Afrika. De dolk is van week ijzer, lancetvormig met twee weerhaken nabij de greep, het geheele lemmer in den vorm van eene lang uitgerekte addertong en over een gedeelte versierd met daarin gekraste zig-zag-lijnen het wapen heeft een eenvoudig honten gevest in den vorm van een krniB en honten scheede over trokken met hagedissenvel b. door den heer J. A. Aeckerlin, seoretaris der residentie Benkoelen, te Benkoolen, twee hoofd tooieels voor ongehuwde mannen te Engano, ieder bestaande uit een reep pisangblad, van achteren dichtgeknoopt en aan de vooiz'jde versierd met bonte voderen (van Merops). De minister vaD binnenlandsche zaken heeft aan de schenkers den dank der Rogeeriog betuigd. (St.- Crt De bisschop van Haarlem heeft in zijn huis kapel de tonsuur en mindere orden toegediend aan de heeren: J. F. EyzendooreD, C. C. A. Van Dillen en D. F. W. Pichot, en in de kapel van het seminarie te Warmond het H. snb-diaconaat aan de heeren: N. P. Boom, J. C. A. Borsboom, R. Ratelland, C. C. A. Van Dillen, Th. J. C. Éngering en D. F. W. Pichot; het H. diaconaat aan de eerw. heeren J. S. Van Bnchom, O. L. Driessen, P. Nooy, A. Balleriüg, J. A. Nieawenhuys, P. J. Schravemade, J. Brügemann, F. Wierdels, J. Goense, H. Moes, A. L. A. Vorst, J. L. Th. Waterreus, A. J. M. Hafkenscheid en J. A. Van Ettenhet H. priester schap aan den weleerw. heer H. N. Bollinger, die benoemd is tot kapelaan te Limmen. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer), ten huize van den kastelein J. De Vries, is eene Rederijkers kamer opgericht. Volgens het thans verschenen jaarboekje voor de Chr.-Ger. Kerk in ons land voor 1885, bedraagt het aantal Chr.-Ger. gemeenten in Nederland, zoo als de „Standaard" bericht, 371 met 295 predikanten, terwijl er 36 vacatures zijn, en 14 emerituspredikan ten. Onder de oudste dd. predikanten komen voor E. J. Seegers te Livessens en G. Wissink te Appel scha, beiden bevestigd in 1840, E. Lindeman te Warfnm, bev. in 1841 on W. A. Kok te Hoogeveen, bev. in 1842. Er zijo 22 gemeenten die meer dan 1000 leden tellen, waaronder Amsterdam met 4720, Rotterdam met 4327, Hoogeveen met 2300, Leiden met 1900, Urk met 1739, Kampen met 1700,'s-Hago met 1570 leden. Er zijn 53 gemeenten met minder dan 100 leden, waaronder Scbagerbnrg met 30, Ooltgensplaat met 30, St.-Maartensdijk met 22 en Borne met 20 leden. Het aantal Chr.-Ger. gemeentescholen bedraagt 76, waarvan 34 worden gesubsidieerd doordeVer- eeniging voor Gerof. Schoolonderwijs. Vereenigingen voor Geref. SchoolonderwijsHuln- vereenigingen 88. Geref. Zondagsehoolveroeniging „Jachio." Hnlpvoreeuïgingen 37. Het aantal Chr. Jongelingsvereenigiogen, die onder toezicht staan

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1