de nabijheid was gezien, zoodat hij waarschijnlijk met den avond- of nachttrein is overreden. Uit B r e st e n C h er b o u r g k o m e n v a n Zaterdag 11. berichten omtrent een hevigen storm op de Fransche kust, met hagelslag en onweders gepaard. Te Brest had men nooit znlk weder gezien. In het echtscheidings-proce8 tus- scben den "violist Joachim en zijne echfcgenoote is de eisch tot echtscheiding, door mevr. Joachim ingesteld, toegewezen. Te Maintz zijn drie personen, uit Amerika komende, gearresteerd. Zij hadden doozen met dynamiet in hun bezit. Het dorpje Ternowetz, in Stiermar ken, is gedurende den hevigen storm van den 8sten dezer geheel afgebrand. De brand ontstond ineene woning door onvoorzichtigheid van een knaap bij het bakken van aardappelen en ten gevolge van den feilen wind sloegen de vlammen zoo snel van de eene woning naar de andere over, dat aan blussohen niet te denken viel. In de buurt van Samarcand zijn ruï- nes ontdekt van eene oude stad, men zegt van de residentiestad Aphrosiabad. In het stadje Springfield (Ohio, Ver. Staten) heeft zich een verschrikkelijk familie drama voorgedaan. Dokter John Maxwell had zijne vrouw op een paar boodschappen uitgezonden, ten einde met zijne vier kinderen, waarvan het oudste dertien en het jongste vier jaren telde, alleen te huis te blijven. Hij liet de arme kleinen een mengsel van aconiet, eene vergiftige plant, wolfskruid ge naamd, en chloroform drinken, legde daarna het viertal te bed, het aangezicht bedekt met een in chloroform gedoopt laken. Daarop nam de dokter zelf een groote hoeveelheid van die vloeistof in en legde zich naast zijne kinderen ter ruste. Toen mevrouw Maxwell na verloop van korten tijd thuis kwam, was de oudste harer lievelingen reeds overleden en lagen de drie andere kinderen in bewusteloozen toestand. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen om de slachtoffers tot zich zeiven te brengen, maar ondanks al hetgeen men aanwendde stierven dien nacht nog twee kinderen. Maxwell zelf werd be houden en verder onschadelijk gemaakt. Hij wei gerde elke opheldering omtrent zijn verschrikkelijk gedrag. Alleen vond men een brief, waarin hy te kennen gaf het leven moede te zijn en dat hij zijn kinderen met hem had willen doen sterven, om hen op hun verderen leeftijd voor kommer en ellende te bewaren. Maxwell was onlangs beschuldigd van laster jegens een collega, en men veronderstelt dat het vooruitzicht van dit proces en benarde finantiëele omstandigheden hem dreven de band aan het leven van hem en dat van zijne kinderen te slaan. Verleden Vr ij dag-nacht ontstond, volgens een telegram uit Nieuw-York, brand in een weeshuis te Brooklyn, waarbij verscheidene kinderen den dood vonden. Ook van de kinderen, die bijtijds het brandende gebouw koudeQ verlaten, doch half ontkleed aan de snerpende kou bloot stondeD, zullen velen bezwijken. Behalve dat der geestelijke zuster, zijn reeds 23 lijken van kinderen uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Het gesticht bevatte 800 kinderen. De brand is uitgebarsten in het waschhuis. Het was ontzettend koud, het vroor en sneeuwde; de kinderen lagen allen te bed en moesten half naakt vluchten. Van de kinderen worden er nog 46 vermist, men weet slechts dat er 35 in de ziekenzaal verbrand zyn; misschien zijn van de overige een aantal van koude omgekomen of hier en daar ingevlucht en gehouden. De geestelijke zuster, die omgekomen is, was reeds gered, toen zij, vernemende dat de zieken nog in het gebouw waren, weer naar binnen ijlde. De zaal was reeds een prooi der vlammen; zij trachtte over het dak van een naburig huis te ontvluchten, maar miste haren sprong en viel op de straatsteenen te pletter. Do materiëele sohade wordt op 500,000 dollars geraamd. Het gebouw, een van de fraaiste der stad, is nagenoeg volkomen afgebrand. Het vuur verspreidde zich met ongelooflijke snelheid. Do spoorweg-autoriteiten te Lon den verklaren dat er geen enkele grond bestaat voor de veronderstelling dat de brand in het spoor wegstation te "Windsor door Fonians zou veroor zaakt zijn. Men geloofde veeleer dat de brand door een toeval werd veroorzaakt. Latere bijzonderheden bewezen dat geen helsche machine in de bagage verborgen is geweest. Do flescb, welke volgens de eerste berichten nitrogly cerine zoa bevat hebben, hield volgens de latere niets anders in dan een geneesmiddel; maar vol gens een nog later telegram is do gevonden machine herkend door den bowaarder van het station als behoorende bij eene bezending.handvat6els voor hen gel 8. Te Mittau hebben dezer dagen twee gymnasiasten, en nog wel jongens van de derde klasse, het noodig geoordeeld om ter wille eener jonge dame met pistolen te duelleeren. Twee mede scholieren traden als secondanten op; de eene strijder werd zoo zwaar gekwetst dat hij spoedig daarop stierf en de andere heeft de vlucht genomen. De „dame'', die de aanleiding van deze treurige zaak is, bezoekt eene der scholen te Mittau. Volgens bericht uit Bombay lijdt de te veld staande katoen aan de gevolgen van buitengewoon veel regen. EOLONIEW. BATAVIA, 13— 19 November. Vervolg.) Wij vernemen uit goede bronneD, schrijft de Java- Bode", dat de ontruiming van ettelijke posten in Atjeh en Onderhoorigheden ernstig protest heeft veroorzaakt van hoofden en bevolking. Bepaaldelijk ie dit het geval geweest te Sama- langan en te Telok Semawé. Van laatstgenoemde plaats zijn, zegt men, aide hoofden bij kolonel Demmeni geweest, met het dringend en ernstig verzoek, om toch de troepen niet weg te nemen. Trekken onze soldaten af, dan zijn die Atjehers overgeleverd aan de wraak van hun omliggende vijanden, tegen wie zij jaren aan een ons hebben gesteund, met meer of minder tronw, en tegen wie zij soms hebben gevochten. Den Chinees Eng Tjay in Tegal keefc men in den nacht van 13 Nov. f 36,000 aan bankpapier ontstolen, 120 gouden dukaten, 200 gouden oekons, een trommel inhoudende hypotheekakten en ver schillende obligatiën, benevens juweelen en goudwer ken, ter gezamenlijke waarde van f 180,000; f 10,000 aan zilver verpakt in zakken lieten de dieven liggen. Hoe een hadji aan den kost komt, bleek dezer dageo weer. Een hadji in Kampong Kwitang (Bata via) trouwde een verlaten huishoudster, die een huis en erfje van 500 waarde bezat. Hij liet dit eigendom op zijn naam schrijven en zich daarop weer scheiden van de vrouw. Alles was in weinige weken afgeloopen. Aan het verslag van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden van 21 October tot en met 1 November ontleent men de volgende berichten Ten gevolge van de afsluiting der kust en de strenge maatregelen tegen den doorvoer van Oleh- leh en Kotta-Radja naar het binnenland, is de prijs van rijst en opium ook op Groot-Atjoh reeds eenigs- zins gestegen. Gedurende het afgeloopen tijdvak werd met kracht voortgewerkt aan het versterken der nieuwe stelling tus8chen Lampermej en Lamjong. De verliezen van den vijand bij de bemeestering van het terrein, waar onze nieuwe versterking Tjot- Iri nu is opgericht, worden gesteld op een 40 tal dooden en gewonden. Op den 22sten leed het transport van Glé-Kam- bing nabij Aoak Glé een verlies van één doode en één gewonde, terwijl de vijand een 8-tal dooden en gewonden verloor. In den nacht van 26 op 27 October werd een groot deel van het Chineesche kamp nabjj Anaga- loeng door brand vernield; de oorzaak van den brand was niet bekend. De gezondheidstoestand was vrij gunstig. Ofschoon zich nog enkele gevallen van cholera voordeden, kan deze ziekte thans als geweken worden be schouwd. Het weder was regenachtig. Tot den avond van den 28sten steeg het water in de Atjeh-rivier be langrijk en deed gevaar voor overstrooming ontstaan. Sedert was bet echter weder gevallen. Uit Atjeh wordt aan het „D. v. N.-I.''mede gedeeld dat de civiele on militaire gouverneur aldaar don luitenant-kolonel E. Pereé, van het 3de bat. infanterie, onder nadere goedkeuring der regeering heeft benoemd tot plaatselijken militairen comman dant te Kotta-Radja, en zulks ter vervanging van den luitenant-kolonel H. K. F. Van Teyn, die ter besohikking van voornoemden gouverneur is gesteld. Te Madioen zouden zich op de twee inland sche scholen niet minder dan 414 scholieren be vinden, alle naar eene landsbetrekkingadspireerendo. Het schoolgeld bedraagt 6lechts 25 ets. 's maande. De snikerfabriek Kandang Djati (Soerabaia) is verkocht voor f 100,000 aan de firma Anemaet. Omtrent den opstand in Mandor zijn via Singapore van den resident der westerafdeeling va» Borneo, onder dagteekeniog van 8 Nov., de volgende telegraphische berichten ontvangen: „Door opstandelingen tijdelijk groote agitatie verwekt in adsistent-residentie Montrado, deden aan val op fort BongkajaDg. Bevolking vluchtte, ook van Montrado. Aanval afgeslagen; troepen opge rukt. Toestand déar veel beter; bevolking keert terug. Oporatiëa tegen Mandor tijdelijk gestaakt, heb hoop ze spoedig hervat zullen worden. Groote partij daar vóór ons." BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche gezant te Rio-Janeiro heeft aan de Braziliaansche regeering opheldering gevraagd over het kanonsohot dat op de pakketboot „Gironde" ia gelost. Behalve over de reiskosten van den president Grévy heeft de prins De Léon het in de Kamer ook over de uitgaven voor zijne liefhebberij als jager gehad. „Spreek liever over de jachtpartijen onder het keizerrijk!" riep men. „De president doet lang niet wat de keizer deed begon prins De Léon. „Gelukkig niet!" werd geantwoord. „De civiele lijst", hervatte de prins, „betaalde onder het keizerrijk 30,000 fr. schadevergoeding aan den Staat voor de schade, door de konijnen des keizers in het domein Merinos bij Rambouillet aangericht. De heer Grévy betaalt, zooals zijno ge woonte is, niets. Integendeel. Hij mag geen Staats domeinen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft, verpachten. Wat doet hij? Hij heeft een buurman de twee bosschen in leen afgestaan, tegen eene pacht van 500 fazanten. Hij verkoopt de konijnen, die op kosten der Republiek gevoed worden; en wel zeer dunr, voor 4 fr. het stuk." Perin: „Het zijn zeker gedresseerde konijnen." Prins De Léon: „Zeker, zij kunnen: Leve de Republiek! roepen." Duitschland. In eene te Berlijn gehouden en zeer talrijk be zochte vergadering der nationaal-liberalen werd eene resolutie aangenomen, waarin, onder nadrukkelijke goedkeuring dor buitenlandsche politiek van den rijkskanselier, afkeuring wordt geuit over het Rijks- dag-votum van 15 dezer, terwijl de overtuiging wordt uitgesproken dat het Dnitsche volk niet staat achter dit besluit, hetwelk bet Rijk onwaardig moei genoemd worden. Over de door de Duiische regeering voorge stelde subsidie aan de overzeesche stoomvaartlijnen zal de commissie eerst na Nieuwjaar verder be raadslagen. Dan zijn de Australische en Afrikaan- sche lijnen aan de beurt. De eerste is de dunrste en in de agrarische kringen het minst gewenscht. Met de Afrikaansche lijn nemen sommigen het niet ernstig, maar anderen zijn onder den invloed van de stemming, welke voor alles dat met Afrika in verband staat gunstig is. Of ten slotte voor de drie stoomvaartlijnen eene meerderheid zich vormen zal, zal voornamelijk daarvan afhangen, hoe sterk de minderheid van het centrum is, die het regee- ringsvoorstel geheel of gedeeltelijk stennt. In de Congo conferentie is Engelands voorstel omtrent den slavenhandel naar eene commissie ver zonden. De voorstellen tot onzijdig-verklaring van het bekken van de Congo zijn verdaagd. De eerst volgende zitting der conferentie is bepaald op 5 Januari. Spanje- Gisteren zijn ie Tarragona vier cholera-gevallen bekend gewordon, waarvan drie met doodelijken afloop. Don José Guell y Rente, senator van Cnba, die sedert 30 jaren te Parijs woonde en alleen naar Madrid ging als de Senaat zitting hield, is aldaar plotseling overleden. Als Bchrijvor en dichter was hij in zijn vaderland gunstig bekend. Hij was een behuwdoom van konÏDg Alfonso XII ec bereikte den oudordom van 66 jaar. Telegrammen. ROME, 22 Deeomber. Do Kamer van Afgevaar digden heeft heden de spoorwegconventie mot 237 togen 188 stemmen aangenomen. Do Kamer ging vervolgens tot 15 Januari uiteen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2