LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7623. Dinsdag 23 December. A0. 1884. BerictLt. GODSDIENSTIGS POËZIE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderljjke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het im ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. In dit nommor bevindt zich - om uit te knippen do bon voor het nieuwe Premie-boekwerk: J. J. L. TEN KATE. LEIBEN, 23 December. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum mocht dr. H. Bonrsse Wils alhier gisteren van verschillende zijden vele bewijzen van belangstelling en woardeering ontvangen. De Staatscourant van heden bevostigt thans dat bij beschikking van den minister van bionen- landsche zakon benoemd is tot adsistent aan de Rijks-Universiteit te Leidenin do physiologic, dr. M. C. Dekhuyzen en C. Le Nobel, oand.-arts alhier; in het ziekenhuis, J. Idzerda, J. J. Pigeaud, L. V. Hoog, J. A. Romer, dr. B. J. Kouwer en dr. H. Trenh, arts; voor de pathologische anatomie, D. E. Siegenbeek Van Henkelom, doctorandus in de geneeskunde; voor de scheikunde, dr. P. Van Rora- burgh, dr. H. W. Bakhnis Roozeboom, dr. C. Hensgen en dr. C. A. Lobry Van Troostonburg De Brnyn; voor de natuurkunde, R. Sissiogh; voor de botanie, dr. E. Giltay; voor de zoölogie. H. W. De Graaf. De beroepen predikant bjj de Christelijk-Ger. gemeente alhier, de heer H. Beuker, van Emmelen- kamp, zal a. 8. Zondag-morgen in het kerkgebouw aan de Hooigracht worden bevestigd door den heer Holster, predikant bij die gemeente op de Heeren gracht. Des avonds zal hij er zijne intreerede honden. De 124sto vergadering der afdeeiing Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal Woensdag-avond in het Nntsgebonw gehouden worden. In die vergadering zullen worden tentoon gesteld de bekroonde sntwoorden op de prijsvragen der Maatschappij: „Een badhuis met zwembassin, Romeinacho en aodere baden voor een Btad als Amsterdam." Door den snltan van Eoetei, Moehammad Adil Chalifatoel Moenimin, zijn ter beschikking der Re geering gesteld om in 's Rijks Ethoographisch Museum te worden geplaatst, eenige voorwerpen, welke in de koloniale afdeeiing der tentoonstelling van 1883 te Amsterdam zijn geweest en waarvan opgave geschiedt in de Staatscourant van heden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, 18, 3.90 en 1.85; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en ƒ1.85. Naar de „Schied. Crt." verneemt, zal mr. K. A. Poortman te Schiedam den 16den Jan. a. s. den dag herdenken, waarop bjj vóör 50 jaren te Leiden promoveerde, waarna hij zioh te Schiedam als advocaat vestigde. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 29sten dezer, des morgens te elf ureD. Daar gebleken is dat bij de verbouwing van het Badhuis te Scheveningen buiten het bestek on misbare werken noodig zijn, hebben B. en Ws. van Den Haag 'sRaads machtiging gevraagd, om ook zoodanige werken goed te keuren, welke ter verkrijging van een goed geheol noodig voorkomen. Zij geven daarbij de verzekering dat, wanneer van deze machtiging zal worden gobrnik gemaakt, het voorschot, door de gemeente voor de verbou wing te verstrekken, in geen geval do som van 400,000 zal te boven gaan en derhalve nog aan zienlijk lager zal blijven dan het maximum bij het OrCpachtscontract bedongen. De „Stoompost" verneemt dat hot stelsel van Van Rijsselborghe door het technisch beheer van do Rijkstelegraaf, bijwijze van proefneming is toe gepast op de telegraaflijnen tnssohen Den Haag en Scheveningen, zoodat een gesprek per telephoon kan worden gevoerd, terwijl op dezelfde draden gelijktijdig en met Morse-toestellen telegrammen worden overgebracht. De resultaten sohijnen aan do verwachting te beantwoorden. Een wetsontwerp betreffende de onteigening voor de verlegging van den Maasmond zal weldra de Tweede Kamer bereiken. Eene nieuwe aanbe steding ten behoeve van den Rotterdamschen water- weg zal niet plaats hebben voordat de definitieve begrooting is vastgesteld. Bij de firma J. Van der Endt Zoon te Maa8slnis zal, te beginnen met 1 Januari, een nienw weekblad verschijnen onder don oaam „Het Moeder land, weekblad voor do Nederlanders in den vreemde en in de Koloniën." Het blad staat onder redactie van den heer J. Hendrik Van Balen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Bonaire", commandant de kapt. Init. ter zee W. baron Von Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, heeft gistermiddag de reede van Tessel verlaten, met bestemming naar Carajao, ten einde aldaar Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar" te vervangen. Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Port Saïd en ging denzelfden dag het Kanaal inde „Schiedam" arriveerde dien dag van Amsterdam te Nieuw- York; de „Jacatra" arriveerde gisterochtend van Amsterdam te Bataviade „C. Fellinger", van Java naar Amsterdam, arriveerde heden te Londende „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteravond Lizard; do „Prinses Amalia" vertrok 20 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Wilbelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez en ging terstond het Kanaal in; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is voor hot jaar 1S85 benoemd tot conservator bij het museum van natuurlijke historie aan de rijks-universiteit te Utrecht de heer A. C. Ondemans Jzdoctorandus in de planten en dierkunde aldaar. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer J. C. Pool, theologisch doctor, predikant bij de Hervormde gemeente te Berkhout, benoemd tot predikant bij de Protes- tantsohe gemeente in Nederlandsch-Indië; - aan den gewezen bode bij het departement van marino P. J. Molier, ter zake van lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maken voor de waarneming van zijn ambt, met ingang van 1 October 11., een pen sioen toegekend ten laste van den Staat van f 282 's jaars. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier werd giste- ren aangehonden een niet alhier tehnis behoorend persoon, die, onder den invloed van sterken drank, bij een winkelier bedelde, doch, door een politie agent verwyderd wordende, zich met al zijn macht tegen hem verzette on hem dreigde „kapot" te zullen maken. Het was den politie-agent slechts mogelijk hem naar het politiebnreel over te breogen, toen hij krachtdadig werd bijgestaan door cenige infao- teristen, waartan er een door den woesteling nog een trap tegen het lichaam word toegebracht. In den nacht van Zaterdag op Zo n- dag is een winkelier in gouden en zilveren voor werpen te Gouda de dupe geworden van het thans in de mode zijnde verbreken der ruiten, met groene zeep besmeerd. Een aantal artikelen, vertegenwoor digende eene waarde van 3000, zijn hom ont vreemd. De daders zijn voortvluchtig en niet bekend. Het 21-jarig doofstomme meisje, dat Vrijdag te Lntterale-Goleen door de locomotief van een goederentrein werd gegrepen, zooals wij in ons vorig nommer meldden, is bereids aan de gevolgen overleden. De onge'nkkige werd tot op een afstand van 20 meter weggesliogerd. Muts en paraplnie van het meisje zijn aan de locomotief blijven hangen. Deze voorwerpen zijn althans aan den weg tussehen Sittard en Snstoren, ongeveer een uur van de plaats des onheils, terrnggevonden. De justitie doet onderzoek. Nabij Tilburg is gistermorgen eei persoon dood op de lijn gevonden, door een trein overreden. Te Brak el (N.-B.) is een persoon plot seling overleden, ten gevolge van het onmatig ge bruikmaken van voor hem niet alledaagsche spijzen. Mej. de wed. M. Van Leeuwen te Eind hoven trad gisteren, in het volle genot harer geest vermogens, haar honderdste jaar io. Gel ij k de telegraaf reeds gemeld heeft, werd het lijk van Jauner, den plaatsvervan- genden directeur der Nioder-Oesterreiohische Es- compto-Gesellsohaft, reeds gevonden. Janner wa* 28 jaren aan de Gesellschaft verbonden, en genoot het grootste vertrouwen. Voor een goed doel schijnen de twee millioen florijnen, die hij verduisterd hoeft, gediend te hebben tot het overnemea van wissels van Heinrich Kuffler, welke wissels hnn waarde verloren ton gevolge der faillissementen Tsohinkel en Weinricb. Te Weenen heersoht natuurlijk naar aanleiding der knoeierijen op groote schaal ook van een zekeren Baldey, chef der bureau van de Giro Kasvereeniging, eene zeer opgewonden stemming. Intnsschen schijnt de Nieder-Oesterrei- chische Credit-Goselleohaft, ondanks haar verlies, in staat te zijn aan alle hare verplichtingen te vol doen. Hare kassen worden letterlijk bestormd, maar er greep geen Btaking der betaling plaats. Janner heeft zijne bedriegerijen klaarbljjkelijk reeds langen tijd en met groote handigheid gepleegd. Overigens schijnt zich het publiek te Weenen al zeer goedgeloovig te hebben betoond. Men zegt althans dat de bovengenoemde Baldey geruimen tijd zijne knoeierijen kon dekken, door valsche opgaven te doen in de rekeningen-conrant der deponenten bij zijne Bank, zonder dat iemand zich daartegen kwam verzetten. Een der dagbladen schrjjft dit, voor een deel, toe aan „gemoedelijke indolentie"; maar voor een ander deel ook daaraan, dat verscheiden betrokkenen mot opzet zwegen, om geen moeilijkheden te krijgen met de Bank welke hnn geld versohafte. Dit geeft wel een eigenaardigen blik op den stand van zaken te Weenen. Uit Landen wordt aan de „Indëpen- dance Beige" geseind dat op het oogenblik dat het dynamiet onder London-Bridge ontplofte, de treinen die tnsschen Rangby en Londen stoomden, aan een ontzettend gevaar ontsnapten, waarvan mon niet weet of het er mede in verband stond. Op een punt der baan was een geheele voorraad balken, steenen en andere versperringen opgestapeld. Gelukkig merkte men de belemmering, en werd deze eenige oogenblikken vóór de nadering van een der treinen weggenomen. Terstond werd per telegraaf het verkeer op de lijn gestremd en men had den tijd de baan zonder ongelukken te ontrnimen. Volgens een telegram uit Nienw- York kan er den 23sten of 24sten dezer stormweder verwacht worden op de Engelsehe kust. De instrumentmaker M. te Batavia hoorde onlangs 's nachts eenig gerucht in den winkelj Hij stond onmiddellijk op, en de winkeidenr ge-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1