ig- '\ür~ Do Woensdag te Nieuw -York aan gekomen stoombooten hebben zeer zwaar weder doorgestaan in den Atlantischen Oceaan. Do „Ari zona" kwam 36 nren later dan gewoonlijk; zij heeft een buitengewoon zwaren storm to verduren gehad, die vier dagen aanhield. De passagiers konden niet aan dek komen en de bemanning liep voort durend gevaar van te worden weggespoeld. Do stoombooten „City of Montreal," „Schiedam," „Spain," „Canada" en „Hammonia" waren allen drie a vie? dagen achter, maar men maakte zich over haarlet niet bezorgd. Het bovenmatig verdonkeren van woonkamers is, volgens het „Journal d'Hygiène", een der oorzaken van .het toenemen der zenuw achtigheid in onze dagen, vooral onder de vrouwen en meisjes. Door dikke gordijnen worden de ver trekken van *6 morgens tot 's avonds in een half düister gehouden. „Laat men," zegt het blad, „naar gelang der behoefte het licht door zonneblinden en dergelijken temperen, maar laat men niet angstig de zonne stralen en de frissche lucht buitensluiten. Het is immers beter, dat de tapijten en meubelstoffen wafc verschieten, dan dat de wangen der bewoners en vooral der bewoonsters alle kleur verliezen en hunne oogen benadeeld worden?" Dezer dagen was alles in rep en roer in het paleis van prins Albert van Pruisen te Berlijn. Na een kortstondig verblijf in de hoofd stad had de prins zijn paleis ternauwernood ver laten, daar valt een schot en een kogel uit een kamerbuks dringt door de dubbele ruiten van een der ramen van het paleis. In een oogwenk snelden vele ambtenaren van politie, met den com missaris aan het hoofd, naar de plaats van het onheil, namelijk het studeervertrek van den prins, alwaar de president van politie weldra insgelijks tegenwoordig was. Als een loopend vuur had zich het gerucht verspreid, dat een aanslag op het leven van den prins was gepleegd en in den tegenwoor- digen tijd beleeft men zulke zonderlinge dingen, dat men het ergste moet beschouwen als mogelijk en zoo had men dan ook het eerst aan een poging tot moord gedacht. Uit de richting der gaten in de beide spiegel ruiten geschoten, welke op eenigen afstand van elkander staan, liet het zioh gemakkelijk uitmaken van waar het schot was gekomen, 't Was gelost in een naburige woning, namelijk van den eigenaar der daaraan grenzende lampenfabriek. Onverwijld werd door de politie aldaar een nauwlettend onder zoek in het werk gesteld, dat tot niets scheen te zullen leiden. Eindelijk werd een knaapje, een zoontje van den genoemden lampenfabrikant, in 't verhoor genomen. Aanvankelijk verklaarde hij niets te weten van het geloste schot. Na wat vragen en hervragen kwam er eindelijk uit, dat hij een kamerbuks had en met een zijner kameraadjes or ook wel eens gebruik van maakte. Ten slotte bleek het dat die makker nog kort te voren, de schijf missende, door het raam had geschoten. En zoo was de oplossing van de schijnbaar zoo raadselachtige gebeurtenis gevonden, die vermoedelijk geen strafrechtelijke vervolging na zich zal sleepen. De ontploffing bij London-Bridge. - Volgens verhalen in „Times", „Standard" en „Daily News" heeft zich de ontploffing, welke Zaterdag tnsschen 5 en 6 uren de bewoners van Hibernia Wharf en omliggende wijken verschrikte, aldus toe gedragen. Eene tallooze menschenmassa passeerde als gewoonlijk de groote brug, rij- en voertuigen van allerlei aard trokken in lange files voort. Plot seling werd eene oorverdoovende ontploffing ge hoord, en te gelijk zag men een vlammenden straal van de zuidzijde der rivier omhoogschieten. Op een grooteo afstand werd zoowel de vlam gezien als de knal gehoord. Vele menschen op de brng vielen omver, eenigen werden licht gekwetst, paarden gingen op hol, alle ruiten op Hibernia Wharf aan de eene zijde, in het Custom-Honse aan de noordzijde, te Rillingsgate en nog verder, werden verbrijzeld. Te 5 nren 48 minuten zond de brandweer hare telegrammen rond. De politie, die reeds maanden lang wist dat er iets tegen London Bridge be proefd zou worden, was terstond tor plaatse. Het dynamiet kan uit Amerika niet gemakkelijk meer ingevoerd worden; het was dan ook eigenge maakt en van slechte qualiteitvandaar dat de schok niet nog meer kwaad deed. Het was dezelfde soort waarmede men den 30sten October 1883 trachtte de treinen met werklieden van de visscherij-tentoon stelling te doen in de lucht vliegen; op het water werd nog eenig schietkatoen gevonden, waarmede het gemengd zal geweest zijn. Men meende eerst dat in een der wijkplaatsen aan de zijde van de brng, waar gewoonlijk bedelaars en dronkenheden zich ophouden, de samenzweerders het pakket met een lont die na een zekeren tijd zou ontploffen, hebben afgelatenmen vermoedde dat vooraf een draad van de brng is afgelaten en door medeplichtigen in een boot, onder aan de brug dicht bij het water was vastgemaakt, om te zorgen dat het pakje bleef waar het behoorde. Van ernstig gekwetsten, het zij op de brng of in de rivier, is niets vernomen. De „Standard" merkt op, dat de datum de 17de verjaardag was van de eerste poging der fenians om een der hunnen uit de gevangenis van Clorkenwell te bevrijden. Dit blad heeft een aantal kleine verhalen omtrent ver dacht uitziende menschen die door dezen en genen zouden zijn opgemerkt. De Londensche correspondent van de „Précur- seur" geeft een wenk om de daders op het spoor te komen. Den bewueten avond heeft namelijk de verhuurder vau booteu te Queenhithe tegen het vallen van den avond een vaartuig verhuurd aan twee personen. Een hunner had een groenachtig pakket onder den arm. Zij betaalden 4 shillings huur en verdwenen onder Southward Bridge. Noch de boot, noch de mannen zijn teruggekeerd. De politie doet onderzoek. BUITENLAND. Frankrijk. Ia de zitting der Kamer van gisteren heeft bij de behandeling van het bndget van buitenlandsche zaken bij hoofdstuk II de heer Madier DeMontjau gevraagd de opheffing van het Fransche gezant schap bij het Vaticaan. De minister Ferry verklaarde dat het behoud van dat gezantschap noodig was uit beleefdheid zoowel als nit een politiek en godsdienstig oogpunt. Men moest anders het concordaat opheffen en het protectoraat over de katholieken in het Oosten laten varen, dat andere mogendheden zich zouden haasten op zich te nemen. Hij herinnerde verder dat Protes- tantsche mogendheden bij het Vaticaan vertegen woordigd zijn en do vertegenwoordiging van Frank rijk nergens meer noodig is dan daar. Hij eindigde met den verlichten en verzoenenden geest van den tegenwoordigen Paus te prijzen. Het voorstel werd daarna verworpen met 293 tegen 168 stemmen. Mevrouw Clovis Hugues is naar het hof van van assises verwezen ter zake van manslag met voorbedachten rade (moord) op den persoon van Morin. Er zijn geen termen gevonden om haar echtgenoot, den afgevaardigde Clovis Hugues, we gens medeplichtigheid in rechten te betrekken. De heer Ferdinand De Lesseps is van zijne reis naar Egypte te Parijs teruggekeerd. Uit Bassèges, in het Noorderdepartement, wordt aan het „Petit Journal" gemeld dat onlangs des nachts een ontplofbare bom is nedergelegd aan de deur van den luitenant der gendarmerie aldaar. De dader werd echter gestoord en eene ont ploffing voorkomen. De zaak heeft te Bassèges algemeene verontwaardiging gewekt. Duitschland. Te Berlijn werd Donderdag-avond officieus het gerucht verspreid, dat prins Von Bismarck, op raad zijner geneesheeren, met zijne gemalin eene reis naar het Zuiden had willen ondernemen, tot herstel van gezondheid, doch dat daarvan thans niets kan komen, omdat de Rijksdag den post van tweeden directeur bij het departement van buitenlandsche zaken heeft geschrapt. In verband biermede zegt thans de „Nordd. Allg. Zeitung", in een rechtstreeks geïnspireerd entrefilet, dat prins Yon Bismarck, juist om het obstructionisme der vereenigde oppo sitie, beter zou doen thans op reis te gaan, tot ver sterking zijner gezondheid, ten einde krachten te verzamelen voor een strijd, welke, indien de oppositie blijft zegevieren, het verloopen der geheele „rijks machine" ten gevolge moet^ebben. Yon Bismarck had gisteren een langdurig onder houd met den keizer. Als plaats werwaarts Von Bismarck zich zou begeven, worden Egypte, Italië of Madera genoemd. De manifestatiën onder de bevolking tegen de houding der oppositie nemen toe. Indien het afkeu rend votnm der Dnitsch-vrijzinnigen tot fractie- besluit mocht verheven worden, zal eene partij- scheuring ontstaan. Een aantal gematigde vrijzinni gen, die bij de tweede stemming in het Huis ont braken, zullen bij de derde lezing voor Von Bismarck stemmen. De commissie der Congo conferentie vereenigde zich gisteren met het Engelsch-Italiaansche voorstel, om den handel in sterke dranken in het Congo- en Nigergebied binnen zekere grenzen te beperken. België. Uit Brussel wordt gemeld dat de onderhandelingen betreffend® de overneming van den Prins Hendrik- spoorweg zijn afgesprongen. Ten gevolge van de verschillende gernchten, io verband met deze zaak in omloop gebracht, daalden de aandeelen te Brussel aanzienlijk, en er heeracht daar groote verontwaardiging omdat men moeut aan beursmanoeuvres te moeten gelooven. Donderdag haddon volgens de „Indépendance" reeds meer dan 1000 personen voor het lidmaatschap der Liberale Vereeniging te Brussel bedankt. De „Moniteur" bevat het besluit, waarbij het mandaat van den heer Buis, burgemeester van Brussel, wordt hernieuwd. Het besluit is ondertee kend door den minister van buitenlandsche zaken, den heer Thonissen. Aan de „Indépendance Beige" wordt uit Ber lijn bericht dat tusschen Nederland en de Inter nationale Afrikaan8che Vereeniging eene overeen komst, houdende hare erkenning, geteekend staat te wordeD, zoomede dat het zeker schijnt dat alle mogendheden die de „Associatie" nog niet hebben erkend, dit spoedig zullen doen. Groot-Britonnië. Het geracht loopt te Melbourne dat de Duitsche vlag is geheschen op de eilanden Nieuw-Britannië en Nienw-Ierland, op Admiraals-eiland en op een gedeelte van de Noordkust van Nieuw-Guinea. De „Standard" vestigt de aandacht op het plan van eeDige Nederlanders om Hollandsche melk naar Londen te zenden. Het blad prijst dien ondernemingsgeest zeer en hekelt de Engelsche boeren, die door han gebrek aan energie zalk eene onderneming mogelijk maken. De „Standard" uit den wensch dat het den Engelschen boeren nog gelukken moge, die Nederlandeche onderneming overbodig te maken. Het zou, meent het blad, eene schande voor hen zijn, indien zij zich door de boe ren van de kasten der Zuiderzee ook den handel in melk, hunne laatste toevlucht, nu zij in den boter- en kaashandel te kort schoten, lieten ontnemen. Spanje. In finantëele kringen te Madrid wordt verzekerd dat de Spaansche regeering te Parijs eene leening, groot 25 millioen franken, ten behoeve van Cuba gesloten heeft, tegon eene jaarlijksche rente van 9 pet. vooruit betaalbaar. De aflossing zal plaats hebben na verloop van één jaar; zij zal echter 6 maanden verlengd kunnen worden door wissels, ge trokken door den minister van koloniën op de com missie voor de Spaansche financiën te Parijs. De Raad der Universiteit te Madrid heeft uitspraak gedaan in zake de acht studenten, tegen welke rechtsvervolging verleend was. Van drie is de inschrijving voor dit jaar nietig verklaard; drie anderen hebben eene berisping ontvangen; twee zijn vrijgesproken. Deze afloop is vrij kalm, maar nadat eerst be richt werd dat den Raad der Universiteit verboden was te vergaderen, en dat de meerderheid der pro fessoren geprotesteerd hadden en vóór de jongelieden waren, ie het niet duidelijk, welke autoriteit hier uitspraak gedaan heeft. De Spaansche gouverneur der Marianen- eilanden, don Angel Pazor y Yela Hidalgo, die in zijne hoofdstad Agana vermoord is, had zich, volgens het „Journal du Havre", niet minder tegenover zijne geadministreerden dan tegenover zijne regee ring het een en ander te verwijten. Toen hij uit zijn rijtuig stapte, legde de schildwacht, die aan de trappen van het paleis stond, op hem aan en schoot hem neder. Twee minuten later was hij dood. De iolandsche soldaten hadden besloten het des potisme der Spaansche regeering af te schudden; door krachtige maatregelen van den kapitein der lijfwacht werd het bestuur echter hersteld. Het was de gouverneur don Angel, die twee van de kleinere eilanden aan het Dnitsche huis Kapable had afgestaan. De verkoop geschiedde bij openbare veiling, maar een Spanjaard, die uit naam van eeuige vrienden uit vaderlandsliefde een hooger bod deed dan het Dnitsche huis, zag zijn bod niet aangenomen en werd, toen hij zich beklaagde, in de gevangenis geworpen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2