LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7619. Donderdag 18 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per pesL1.40. Afzonderlijke Kommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17A i Grootere letters naar plaatsraimle. Voor kei Lacmeef ren bnilen de stad wordt /0.10 berekend. OfKcieele Kennisgevingen. JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 9den December 1884, n°. 77; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gepeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Woens dag den 31 sten December aanstaande met zonsondergang, met uitzondering van het in artt. 15, sub. lett. g dier wet be doeld jachtbedrijf, van het vangen van boutsnippen met laat-, war- of valflauwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 2östen Maart 1885. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse be Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, 10 December 1884. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden her inneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Vèrordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad Ne. 1), de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag den 26sten December e. k., zal worden gehouden op Woensdag den 24sten te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Dec. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1? December. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. Beekhuis, geb. te Buitenpost, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.; „Het beding in zeker perceel een bepaald bedrijf niet uit te oefenen." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Samarang", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 20sten Dec. a. s., des middags te 12 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 uren bezorgd zijn. Per EDgelsche mail, via Brindisi, ontvingen we hedennamiddag de Indische bladen van 8 tot en met 12 November. Bij het heden in de Tweede Kamer voort- ;ezet debat over de Indische begrooting verdedig den de heeren Van der Hoeven en Gratama hot finantiëel stelsel van den minister en verklaarden ze in hem en den gouv.-gen. Van Rees volkomen vertrouwen te stellen. De heer W. Van Dedem achtte het 6telsel van den minister strijdig met dat van den heer Van Rees. De minister van koloniën bestreed dit en betoogde dat deze begrooting strookte met zijn program. Voorts verdedigde hij de door den gouv.-gen. Van Rees uitgevaardigde proclamatie. Hedenavond voortzetting. Naar wij vernemen, heeft de hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen haar mandaat in handen gesteld van den Koning. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam en lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, met 45 van de 74 stemmende heeren Begram en Cock, leden der Staten van Zoid-Holland, verkregen respec tievelijk 17 en 10 stemmen. De heer Jan Ter Gouw, de bekende Amster- damsche historie schrijver, vroeger schoolmeester aldaar, vierde gisteren te Hilversum, waar hij thans «vooct, zijn 70sten verjaardag. B. en Ws. hebben bij den Raad het voorstel ngediend om aan Ter Gouw jaarlijks f 800 te chenken als bewijs van waardeering zijner bijzon- lere verdiensten ten opzichte van de geschiedenis an Amsterdam. Door eene commissie van belangstellenden in Lra?terfhm* geschiedenis werden hem als een be wijs van hulde aangeboden een aantal fraaie en kapitale teekeningen van J. C. Greive, Beerstrate, Braakensiek, Witkamp, Jan Van Essen, Wilm Stee- linb, Lamberts, Andriessen en Hekking, benevens nog een twaalftal teekeningen, die nog in bewerking zijn, allen op de hoofdstad betrekking hebbende. Bij het geschenk is een album gevoegd, bevat tende de handteekeningen der deelnemers. Het titel blad is ontworpen door den heer P. H. J. Cuypers en heeft ten opschrift „181416 Dec.1884. Aan Jan Ter Gouw, den geschiedschrijver van Amster dam." De commissie bood aan mevr. Ter Gonw het welgelijkend portret van haren echtgenoot, getee- kend door J. P. Arendzen, ten geschenke aan. Uitslag akte examens M. O. te Utrecht: Fransch. Akte A geëx. 6 vrouw. cand. Geslaagd mej. C. E. De Vries Robbé, van Bussnm. Engelsch. 16 Dec. - Geëx. 2, beiden afgewezen. Hoogduit8ch 15 en 16 Dec. - Akte B 1 terug getrokken, 1 afgewezen. De examens voor het Doitsch zijn hiermede afgeloopen. De Fransche pakketbooten van Marseille naar Oost-Indië znllen op de heenreis de haven van Napels weder aandoeD. De met die booten over te brengen brievenmalen zullen dientengevolge weder te Napels worden inge scheept, waartoe zij, te beginnen met Zaterdag 20 dezer, des Zaterdags om de veertien dagen zullen verzonden worden met den trein welke om 11.55 van Amsterdam naar Antwerpen vertrekt, in plaats van, zooals thans, met den trein van 5.20 's avonds. „Het Manuscript" is een nieuw Maandblad, dat bij den heer W. Gosler te Haarlem zal worden uitgegeven. Het zal een orgaan zijn ter bevordering der gemeenschappelijke belangen van uitgevers, schrijvers en redactiën, m. a. w. letterkundigen zullen hunne manuscripten, vertalingen enz. daarin aan uitgevers, redactiën enz. kannen aanbieden met opgaaf van min of meer bijzonderheden, terwijl de uitgevers dan daaruit eene kens kunnen doen. De minister van binnenlandsche zaken vraagt een crediet aan van 8000 om Nederland te doen vertegenwoordigen op de tentoonstelling van schoone kunsten, die te Antwerpen te gelijk met de inter nationale tentoonstelling zal worden gehouden. Het voorneme» is daartoe eene weinig talrijke commissie te benoemen. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dnnge- ness; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Dover; de „Macassar" ver trok 15 Dec. van Java naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. b. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Maasbracht J. Van de Venne, secretaris dier gemeente; - bij het leger in Ned.-Indië be noemd tot off. van gez. 2de kl., den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) C. T. Smits; - aan den heer J. F. J. Karthans, koopman te Sama- rang, vergunning verleend tot aanneming der onder - Bcheidingsteekenen van ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Grooten, hem door Zijne Heiligheid den Paus geschonken- verleend de volgende pensioenen, als aanG. Dijkmans, hoofd commies ter griffie van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, 1600; M. Saris, wed. van F. J. Van Rooy, in leven commies lste kl. bij 's Rijks belas tingen, 150; A J. Rietdijk, commies lete kl. bij 's Rijks belastingen, f 520; J. M. Honing, zich schrijvende Honig, idem, f 616; L. Van LangeD, idem, 510; H. Petrie, idem, ƒ428L. H. Henfling, idem 2de kl., 243; J. W. M. Kreischer, zich schrijvende J. Krischer, idem lste kl., 520; C. G. Van Huls, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, 1853. Gemengd Nieuws. Terwijl een paar rijtuigen der Noord - Znid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij te Sassenheim werden gerangeerd, wilde het vijfjarig zoontje van den heer K. op het balkon van een der rijtuigen springen, doch viel en geraakte onder den in beweging zijnden tram en werd over beide beenen overreden. Deerlijk verwond werd de knaap naar zijne ouders gebracht, waar hem spoedig ge neeskundige hnlp werd verleend. Men oordeelde het echter ver volgons beter hem naar het ziekenhuis te Leiden te vervoeren, waar hij kort na aankomst is overleden. De conducteur draagt geen schuld aan dit ongeval, hetwelk geheel moet toegeschre ven worden aan de verregaande roekeloosheid der jeugd om op de wagens te willen springen. In dejongste te Oudshoorn gehon- den jaarlijksche algemeene vergadering van de ijs- club „de Rijnstreek" moeBt de voorzitter ook dit maal tot zijn leedwezen constateeren dat in het afgeloopen jaar deze vereeniging geene gelegenheid had gehad, overeenkomstig haar doel werkzaam te zijn. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek dat er don 31sten Oct. jl. 194 leden waren, een batig saldo was van 57.561/, en eene waarde aan effecten van 1386.75. Als bestuursleden werden herkozen: voor Oudshoorn de heeren M. Kloot en Van Eeghen; voor Alfen de heer P. H. Schouten. Op voorstel van den heer H. H. Kloot werd be sloten, den penningmeester te machtigen, contri butie te heffen zoodra commissarissen met de baan vegers werkzaam waren geweest. Men schrijft onsuitKatwijkdatde tentoonstelling van al de ingezonden ontwerpen voor een nieuw kerkgebouw gedurende deze week, dagelijks van 10 tot 4 uren in het groot Badhuis te Katwijk aan Zee, wèl een bezoek waard is. Uit Katwijk aan den Rijn wordt nog gemeld: De persoon, die zich in Delft met succes bij een familie als „neef" deed kennen, heeft ook te Katwijk aan den Rijn met beleid zijn pogen, om de lui op te lichten, bekroond gezien. Hij is geheel op de hoogte der familiebanden van het gezin, dat hij zich uitkiest. Hier was het bij een daglooner dien hij Vrijdag-avond f 2.50 afzette van zijn zuur ver diend arbeidsloon. Pnbliciteit is ten dezen alles^ opdat men vooraf met „neef" kunne kennis maken indien hij nog meer personen wil opzoeken; zijn signalement isgestalte lang, zware zwarte afgeknipte baard, lange wenkbrauwen, gekleed in duffelsche jas, donker gestreepte broek, laarzen en hooge zijden pet. Hij geeft zich uit voor schipper en heeft veel van zoe iemand. (Hbl.) In Den Haag vervoegde zich ten huize van een der ingezetenen, aan den Langen Vijverberg, een vrij Det gekleed persoon, die aan de dienstmaagd een „armbos" aanbood. Op haar gezegde dat mevrouw niet te huis was en zij (de dienstbode) haar benrs niet bij zich droeg, ontstak het heerschap zoodanig in toorn, dat hij het niets kwaads vermoedende meisje met tabakssap in het gelaat spuwde. Toen zij naar politie-bulp omzag, was de be leefde „collectant" verdwenen. Gisteravond werd aan den Scheve- ningschen weg eene vrouw, die een gouden hoofd stel droeg in den trant van die der Overmasche vrouwen, door drie personen aangerand. Op haar geschreeuw keerde ijlings haar man, die met een ander persoon een eindweegs vóór was, terug. Eene vechtpartij ontstond, bij welke gelegenheid juist de tram aankwam, welken de vrouw met alle kracht aanriep en waarin zij zeer ontdaan met haar man plaats nam. De drie kerels hadden het inmiddels op een loopen gezet.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1