LEIDSCH £jj$| DAGBLAD. i\T0. 7617. Dinsdag S6 December- A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»» Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 187 tot 195 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofliciëele Kennisgevingen. Vergadering van don Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 18 Dec. 1884, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1®. Beëediging en installatie van de heeren P. J. Van Hoeken en Mr. L. M. J. H. Eerstens, als leden van den Gemeenteraad. 2°. Verzoek van Mej. S. M. Van Iperen, om continuatie als stads-vroedvrouw. (190) 3®. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcom missie. (188) 4°. Idem van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1. (194) 5°. Verzoek van A. V. Helfrich, om terugbetaling van col legegeld voor de O.-I. Inrichting. (187) 6°. Idem van den Commandant van het 4de Regiment infanterie, betrekkelijk het gebruik van de Gymnastiek- school. (192) 7°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-be- grooting, dienst 1884. (189 en 195) S°. Verzoek van den Directeur van het Postkantoor, be trekkelijk het leggen van e^ne waterloozing. (191) 9°. Reclames in zake de Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1884. (193) NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren heD, die op den lsten Januari 1885 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in bet jaar I860, alsmede hen, die eerst na bet intreden van hun 19de jut, aoch v<56r het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1885. Zy geven daarbij kennis: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op bet Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 aren: op Maandag 12 Januari, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; Dinsdag 13 - 4 en 6; Woensdagl4 ...6; Donderdag 15 »»»7; Vrijdag 16 - 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van de3 voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 December 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 December. Ia den Leidschen Studentenalmanak wordt opge geven dat er nu 656 studenten alhier studeeren, waarvan 3 jonge dames, over de faculteiten verdeeld ah volgt: rechtsgeleerdheid 307, geneeskunde 249, wis- en natuurkunde 32, letteren en wijsbegeerte 46 en godgeleerdheid 22. Yan deze 656 studenten zijn 463 corpsleden en 193 niet-corpsleden. Het getal der promotion bedroeg in hetafgeloo- pen academiejaar 80, waarvan 43 in de rechts wetenschap, 3 in de staatswetenschap, 16 in de geneeskunde, 3 in de wis- en natuurkunde, 1 in de wis- en sterrekunde, 2 in de scheikunde, 1 in de planten- en dierkunde, 4 in de klassieke letteren, 3 in de Nederlandsche lettereD, 2 in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel en 2 in de godgeleerdheid. Ten Raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar verpacht het grasgewas op de stadswallen, bolwerken enz., in zes perceelen, voor den tijd van drie jaar. Pachters zijn geworden van perceel 1 de heer L. Bol voor f 5, van perceel 2 de heer C. Yan Teylingen voor f 22, van perceel 3 de heer J. Yan Rijn voor f 16, van perceelen 4 en 6, de heer C. Treur voor 9 en 27, en van perceel 5 de heer W. Van Wieringen voor f 11, alles per jaar. Tevens vond de verhuring plaats van twee per ceelen tuin- of teelland, onder Leiderdorp, welke huur niet is geguDd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, 18, f 4 en f 1.95; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85 De heer G. Yan der Horst te Voorschoten is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Zwijndrecht. De overplaatsing van het 3de naar het 4de reg. infanterie van den lsten lnitenant-kwartier- meester N. E. Rost is ingetrokken. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is bij de voortzetting der beraadslaging om trent de interpellatie over het besluit tot garni zoensverandering ingetrokken de motie van den heer Seret na de verklaring van den minister van oorlog dat hij, de rechtmatigheid van hot jongste besluit handhavende, voorstellen zou om in zijn zin het beslnit van 1881 te verduidelijken. Na dis cussie is met 41 tegen 33 stemmen aangenomen de motie van den heer Yan der Schrieck, het ver trouwen uitsprekende dat de Regeering van het besluit van 1881 niet verder zal afwijken dan tot uitvoering van dat beslnit volstrekt noodzakelijk is. Voorts werden verschillende andere ontwer pen aangenomen. Morgen komt de Iodische begrooting aan de orde. Men verneemt dat B. en Ws. van 's-Graven- hage, geroepen om praeadvies aan den Raad nit te breDgen op de verzoeken om afschaffing der kermis, zich in beginsel vóór afschaffing verklaard moeten hebben, maar slechts geleidelijk tot de opheffing wenschen te komen. De bij de Tweede Kamer ingekomen krediet- wetten voor de Staatsbegrooting dienst 1885, loopen voor den tijd van vier maanden, te beginnen met 1 Januari a. 8. Men leest in „La Gazette" van Brussel„De hier ontvangea depeche uit 's-Gravenhage, meldende dat de Tweede Kamer de credietaanvrage had ver worpen voor Neorlands deelnoming aan de Antwerp- scbe Tentoonstelling, is hier niet zonder leedwezen vernomen. „Het schijnt dat men daar te lande vooral heeft willen doen uitkomeD, dat deze weigering slechts een maatregel van bezuiniging was, door de slechte tijden geboden „"Wij hadden het in België den afgeloopen zomer ook niet voor het grijpen, toen wij nit zucht naar verzoening de kosten hebben gemaakt voor een ver rukkende ontvangst van Koning Willem III." De Haagsche correspondent der „Prov. Gron. Crt." weet mede te deelen dat in de afdeelingen der Tweede Kamer weder ernstig de opheffing van het departement van waterstaat, handel en nijver heid ter sprake is gebracht. Zelfs schijnt de meer derheid, anti-revolntionnairen en katholieken, een voorstel daartoe te willen doen. Het departement zou dan weer bij „Binnenlandsche Zaken" gevoegd worden. Een wetsontwerp tot uitgifte van mijneon- cessiën is bij het departement van koloniën bijna gereed. Aan de „Midd. Crt." wordt uit Den Haag geschreven dat de bedoeling van het nieuwe ont werp tot drankwetsherziening schijnt te zijn de vergunning van drank verkoop aan banketbakkers en ook aan andere winkeliers te geven, mits deze laatsten maar zorgen, dat de verkochte drank niet in hun winkel worde gedronken. De wet is reeds bij den Raad van State om advies ingekomen. Een ander wetsontwerp, evenzeer bij den Raad van State aanhangig, betreft de Zondagsrust. Het stoomschip „W. A. Scholten" vertrok Zaterdag van Niouw-York naar Rotterdam, met de mail voor Nederland en 80 passagiersde „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, is dien dag te Mar seille aangekomen; de „Gelderland" vertrok den zelfden dag van Batavia Daar Rotterdam en de „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, vertrok toen van Port-Saïd. De gewone audientiën van de minister» van justitie en van oorlog zullen Dinsdag en Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeftlo. mr. L. H. Ruyssenaer-, ge- zantschapsraad bij Zr. Ms. gezantschap te Brussel, op verzoek, met 15 Dec. a. s., gesteld in disponi- biliteit, en 2o. mr. J. D. C. baron Yan Heeckeren van Keil, gezantschapssecretaris der 2de kS. bij Zr. Ms. gezantschap te Rome, bevorderd tot ge zantschapssecretaris der lste kl. bij dat te Brussel, en jhr. mr. H. Yan Weede, gezantschapsattachó te Berlijn, tot gezantschapssecretaris der 2ue kl. bij Zr. Ms. gezantschap te Rome; - aan don heer J. A. Jurriaanse, gep. chef van het Bouwdeparte ment in Suriname, en aan den lsten luit. P. A. Yan der Muelen, van het reg. grenadiers en jagers, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het ordeteeken 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den presi dent der Yereenigde Staten van Venezuela ge schonken. Gemengd Nieuws, De spijskokerij te Wassenaar, welke het vorige jaar zoo nuttig werkzaam was, heeft weder een aanvang genomen; viermaal per week, tot het laatst van Maart, wordt aan de behoeftigec warme en voedzame spijs versterkt. De gelden daar toe worden bijeengebracht door vrijwillige bijdragen der ingezeterien. Men schrijft nit Scheveningen dat het nieuwe Badhuis aldaar langzamerhand uit den grond begint te verrijzen. Met het metselwerk is men over de geheele loDgte van het gebouw ge vorderd tot den entresol. Sousterrain en rez-de- cbaussée zijn gereed. Eene wijziging in het bestek bij het begin van den bouw, die in hoofdzaak betrof het vervangen van den reeds aangevoerden Waalsteon door Duitsche gevelsteen, is oorzaak geweest dat het werk eerst eeiiige vertraging heeft ondergaan. Thans zijn bij den bouw 250 werklieden in dienst. Noch de aannemer, noch de directie van het zeebad Scheveningen kunnen nu reeds bepalen of bij den aanvang van het badseizoen het geheele gebouw kant en klaar zal zijn en in zijn geheel zal kunnen worden geëxploiteerd; veel hangt in dezen af van het weder, dat den aannemer tot nu too tamelijk gunstig was. Donderdag-voormiddag - zoo verhaalt de „Delftsche Crt." - vervoegde zich ten huize van Gerritsen aan de Zuiderstraat te Delft een onbe kende, die voorgaf een neef van hem te zijn. Daar G. niet thuis was, werd de onbekende door diens schoonmoeder ontvangen, aan wie hij vertelde dat hij te Hattem woonde en nu met een lading aard appelen te 's-Gravenhage lag. Hij had in Delft bier gekocht, maar kwam nu eenig geld te kort. Toen de vrouw bem nu vijftig cents ter hand stelde, ver trok hij, aan haar overlatende aan haar schoonzoon medo te deelen dat zij een bem onbekenden neef uit de verlegenheid had geholpen. Even te voren ontviüg iemand aan den Geerwog een soortgelijk bezoek van den onbekende en verstrekte hem eenig eten, en eenige dagen vroeger bezocht hij met even veel succes iemand te Rijswijk. Voor het geval dat hij nog meerdere inwoners in Delft of elders zou willen bezoeken, volgt ter vergemakkelijking van de kennismaking het signalement van „neef." Ge stalte lang, zware, zwarte, kort afgeknipte baard, lange wenkbrauwen, gekleed in oen duffelsche jas, donker gestreepte pantaloD, laarzen en hooge zijden pet; het geheele voorkomen deed aan een schipper denken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1