LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 7616. Maandag 15 December. A0. 5884. Eerste Blad. Bericht. GODSDIENSTIGS POËZIE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADES. In het laatst dezer maand zullen wij aan onze Abonné's op de gewone conditiën als PREMIE aanbieden Een bundel Zangen onder den titel; vak J. J. L. TE IN" KATE. TegeD Kerstmis wordt de BON in ons blad ge plaatst, waarop tegen bijbetaling van 50 cents het boekwerk aan ons bureel: Doezastraat 1, kan worden afgehaald. Aan onze Abonné's naar buiten geschiedt de verzending per po3t, tegen inzending per postwissel van 65 ets. en duidelijke opgave van naam en adres op de strook van den post wissel, of in postzegels met Bon. Zij, die zich met 1 Januari op het Leidsch Dag blad abonneeren, hebben mede het recht dit premie boekwerk te ontbieden. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aaimarit der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de BoommarTst-, der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de FietersJcerJcstraat der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den Ssten tot en met den 20sten Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halfiwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Dec. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 December. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast in 1884/1885 met het afnemen van deprac- tische exameDS van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad N°. 222), zal zitting houdem op Maandag 5 Januari 1885 en volgende dageD, te Leiden. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 1 Jan. a. s.; zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van het exameü, den boogleeraar dr. G. D. L. Hnët te LeideD, met overlegging van het getuigschrift, waaruit blijkt dat het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten. Zjj, die tot het eerste gedeelte van het examen wenschen te worden toegelaten, moeten bovendien de verklaring overleggen van een hier te lande bevoegd geneeskundige, dat zij gedurende minstens twee jaren de genees- en heelkundige behandeling van zieken gevolgd hebben, on zij, die tot het tweede „edeelte van het examen wenschen te worden toe gelaten, moeten het bewijs overleggen, dat zij het eerste gedeelte met goed gevolg hebben afgelegd en, in tegenwoordigheid van een bevoegd verlos kundige hier te lande, minstens tien gewone en twee buitengewone verlossingen hebben verricht. Op de gisteravond gehouden vergadering van het Leidsche Studentencorps is besloten het onlangs opgerichte Utrechtsche Studentonbond niet als be vriende vereeniging te erkennen. Dat besluit werd genomen naar aanleiding van eene missive, waarin bet U. S.-B. vroeg om met het L. S.-C. vriend schappelijke betrekkingen aan te knoopen. De redactie van „Sempervirens" stelt zich voor, den inhoud van dit blad aanzienlijk te wij zigen en, met het begin van den volgenden jaar gang, in vaste rubrieken te verdeelen. Gedurende deze week zijn dagelijks in hei Werkhuis alhier opgenomen van 4576 volwasser personen en van 818 kinderen. In de gemeente Hoogmade circuleert een adres aan den minister van financiën, inhoudende het verzoek om den Rijks-ontvanger ook óénmaal per maand aldaar zitting te doen houden. Het examen Middelbaar Onderwijs voor de akte Nederlandsch is met goed gevolg afgelegd door mej. J. C. Borst te Alfen. De état-major van het schroefstoomschip „Bonaire" is samengesteld als volgt: kapt.-luit. ter zee commandant W. baron Van Hogendorp, adj des Konings in gew. dienst; lnit. ter zee lste kl. L. A. H. Lamie; luits. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit. A. M. P. C. Van der Laar en A. M. Japikse; off. van gez. 2de kl. dr. M. Rutgers Van der Loeff, arts; off. van adm. 2de kl. J. C. Kluit. Genoemd oorlogsschip ligt in de haven van Nieuwediep ge reed om de volgende week naar Curasao te vertrek ken, ten einde het stoomschip „Alkmaar" af te lossen. Naar men uit Brussel meldt, is het bericht uit Den Haag, door de „Temps" openbaar gemaakt en waarin gezegd wordt dat graaf Herbert Von Bismarck Den Haag zou verlaten hebben om zich naar Brussel te begeven, ten einde een onderhoud te hebben met den koning van België over de Congo-qnaestie, louter een verzinsel. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot prosector bij de anatomie te Utrecht, met ingang van 1 Jan. a8., den heer R. G. G. Filbri te VHage. Naar het „Yad." verneemt, zijn de crediet- wetten bij de Tweede Kamer ingekomen. In den ouderdom van bijna 84 jaren is te 's-Hage overleden de heer J. J. Brouwer, oud hoofdcommies der posterijen. In eene vergadering van het Utrechtsche Studentencorps is besloten aan het in den brief der professoren Valeton, Hubrecht en De Louter gedane verzoek gevolg te geven en de commissie te benoemen, die plannen van toenadering zal over wegen. In eene vergadering van het Studenten- bond is een dergelijk besluit genomen. Beide com mission zullen thans over de punten van geschil onderhandelen. Uit het adres omtrent de Staatsloterij is het voorbeeld aangehaald, dat eene collecte van 250 loten, die tot dusver ongeveer f 3700 netto winst gaf, voortaan nog geen 1600 zal afwerpen. Dui delijkheidshalve zij hierbijgevoegd, dat deze som van f 1600 is berekend over een geheel jaar, dus over 3 loterijen. De griffier bij het kantongerecht te Wage- ningen, mr. P. J. Everts, heeft eervol ontslag uit genoemde betrekking aangevraagd. Uit den staat van 's Rijks middelen, medege deeld in de Staatscourant van heden, blijkt datrde opbrengst ook over de maand November, en zulks vrij aanzienlijk, bij die over dezelfde maand des vorigen jaars ten achter bleef. Het nadeelig ver schil bedraagt niet miuder dan ruim óón millioen, ten gevolge waarvan dat over de tien eerste maan den des jaars ruim l1/, millioen is geworden. Met vrij groote zekerheid mag thans voorspeld worden, dat de uitkomst van het geheele kalender-jaar van laatstgenoemd nadeelig verschil niet sterk zal af wijken. Wat meer bepaald de maand November betreft, valt op te merken dat het recht van suc cessie het tekort van een millioen wel voor de helft verklaart, een post die uit den aard der zaak voor groote wisselvalligheid vatbaar is, maar dat de andere f 500,000 niet aan eene toevallige mindere opbrengst van een of anderen post zijn toe te schrijven, maar - gelijk bij oplettende beschouwing der cijfers spoedig genoeg blijkt - over de verschil lende posten wederom zeer regelmatig zijn verdeeld. Opmerking verdient 't ook, dat nu zoowel de suiker- als de gedistilleerd-accijns eene mindere opbrengst blijven geven, de eerste zelfs vrij belangrijk. In het geheel hebben 's Rijks middelen gedurende de maand November 11. opgebracht f 9,165,247, tegen f 10,283,621 in Nov. 1883, en gedurende do eerste elf maanden van 1884 ƒ94,231,640, tegen 95,844,783 in hetzelfde tijdvak van 1883. Het u/li der raming bedraagt 96,200,453. De officieren van administratie der 2de kl. J. S. De Bruyn en A. M. Post Uiterweer, dienende respectievelijk aau boord van Zr. Ms. wachtsche pen te Willemsoord en Amsterdam, zullen met 21 dezer onderling van bodem verwisselen. Door den minister van koloniën zijn de heeren N. Wing Easton en M. Koperberg gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der derde klasse bij het mijnwezen daar te lande. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok denzelfden dag; de „Conrad", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te South ampton. Z. M. heeft met 1 Jan. tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Heerenveen benoemd H. Roozen- beek, thans tijdelijk leeraar aan die school;- P. H. Kisjes, voor de jaren 1885 en 1886, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Warffum. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week is hier ter stede óón geval van diphtheritis aangegeven. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Als gerucht verneemt het H b 1. dat het lijk van den vermisten mijn-ingenieur H. C. Stork, door een schipper in de Haagsche vaart zon zijn gevonden. Yoor de waarheid er van kan het blad evenwel niet instaan. Het dezer dagen weder verspreide gerucht dat de Overdekte Markt in de Wagenstraat te 's-Gravenhage zou worden veranderd in een circus, balzaal en café-concert, is, naar het „H. Dagblad" verneemt, van allen grond ontbloot. De crié geeft bij voortduring zooveel tevredenheid aan het publiek en neemt gaandeweg zoo in omvang toe dat men er op bedacht is, tot uitbreiding daarvan over te gaan. De heer Schiff, president van de studentenroeivereeniging „Laga," bericht aan de „Delftsche Crt." dat de overleden student de heer Yan Reede tot Oudtshoorn nooit gedurende, noch n a zijn groentijd in een giek of boot heeft gezeten en dus ook niet daaruit te water is geraakt. De heer v. R. kan dientengevolge daarbij ook niet de ongesteldheid hebben opgedaan, die oorzaak was van zjjn dood. Dr. Scheltema spreekt verder in de „Delft. Crt." het gerucht tegen, dat onvoorzichtigheid, 't zij van den heer R. zelf, 'tzij van anderen, de aanleidenda oorzaak van zijn ziekte is geweest.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1