DA (tBLA I N'. 7615. Zaterdag 13 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Vonr Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het ïncassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 12 December. Hed-; is aan de universiteit alhier de heerD. J. Vso Stcckum, geb. te Lisse, bevorderd tot doctor in de üchtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „beschouwingen over de zakelijke rechten." Yoor het examen van apothekers-bediende, gehouden te Middelburg, slaagde o. a. mej. P. B. Korperahoek Van der Kooy alhier. Voor bet raam van den heer Blankenberg op de Mare is van de hand van mej. Tonnct? leerares oan de Hoogera Burgerschool voor meisjes alhier, tentoongesteld eene aquarel, welke volgens deskur igen zeer goed is uitgevallen en voorstelt de nieuw gerestaureerde bestuurskamer in den Laken btil. Le lete luitenant-kwartiermeester N. E. Rost is van Bet 8de reg. inf. to Vlissingen overgeplaatst bij het 4de reg. te Leiden. Het stoomschip „Prins Maurits," waarmede de Le 'sche hoogleeraren Suringar en Martin de reis o:.dernemen naar West-Indië tot het doen van v-:< en schappelijke onderzoekingen, is heden morgen van Amsterdam naar Suriname vertrokken. Op dat stoomschip bevinden zich nog de volgende passagiers: J. R. H. Neervoort v. d. Pol, G. A. F. Molen aaf, Z. Van Breda de Haan, D. J. H. Ver- nèden, P. W. Sachse, J. C. Van Reijn, Dr. G. C. Steynos, echtgenoote en 3 kinderen, P. R. Fontes, C- H. Marsman, J. \V. C. Horst en Michiel Reyndere. ;)e heer D. A. Van Haselen, theologisch candidaat te Amersfoort, is met algemeene stemmen beroepen tot predikant in de Ned. Herv. gemeente te Zoeterwoude. Beroepen is bij de Ned. Iierv. Kerk te's-Iieer- HendrYskinderen c. a. de heer J. F. Verhoeff, en te Ba. land de heer A. J. Van "Wijngaarden, beiden cand. te Bodegrave. Men schrijft ons uit Noordwijk„Op de jongste vergadering van de afdeeling Noordwijk der Holl. Maatschappij van Landbouw - welke bij afwezig heid van den voorzitter door het bestuurslid den heer L>. Van Konijnenburg gepresideerd werd - had de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij de stierer keuring op 8 Mei 1884. Aangezien het be stuur niet voldoende was ingelicht omtrent de na koming der bepaÜDg dat de bekroonde stieren tot 1 Nov. jl. in den kring der afdeeling tot dekking beschikbaar moesten zijn, werd de prijs slechts uitgerekt voor den stier der wed. D. Wassenaar alhier, - terwijl de uitreiking der overige prijzen werd verdaagd tot bet tijdstip dat het bestuur voldoende zal zijn ingelicht. Met eenparige stemmen werd verder bepaald dat in 1885 opnieuw eeno keuring van stieren zal ge houden wordendaaraan zal alsdan verbonden wor den eene keuring van drachtige en afgekalfde vaarzen. Een voorstel om alleen guste vaarzen ter mededinging toe te laten werd verworpen. Voorts werd besloten bij den gemeenteraad van Noord-vijk pogingen aan te wenden tot het oprichten van veemarkten en wel, voorloopig, van eene voor- jaars- en eene najaarsmarkt. Eene commissie van ingezetenen uit de gemeenteu Noordwijk, Noord- wijkethoufc en Voorhout werd benoemd om deze zaak met Noordwijks gemeentebestuur te bespreken. Wij wonschen der commissie het mee9t mogelijk succes; aan den goeden wil van den Raad dezer zoo vooruitstrevende gemeente is zeer zeker niet te twijfelen. Met het oog op den toestand der kas werd be sloten geen steun te verleenen aan het Staring fonds en evenmin medailles beschikbaar te stellen voor de a. s. tentoonstelling der maatschappij te Purmorend." Onder zeer vele blijken van belangstelling herdacht de heer P. Brouwer, predikant bij do Doopsgezinde gemeente te Aalsmeer, den 8sten d°zor den dag waarop hij vóór 40 jaren de evangelie bediening aanvaardde. Zondag o. s. hoopt bij dezen gedenkdag kerkelijk te vieren. Tot secretaris van Leeuwarderadeel 18 benoemd mr. S. C. Maathuis, advocaat te Groningen, tijdelijk gevestigd te Warmond. De drie in hout gesneden bijbelsche voorstel lingen, behoorende aan de Hervormde gemeente te Gouda, waarvoor onlangs door een antiquaar ƒ500 is gebodeö, zijn thans voor hot Rijks-Museum aan gekocht voor de som vau 1000. Het bericht van het „H. Dagblad" dat weldra aan de Tweede Kamer zou wordeu aaügoboden het ontwerp van wet tot invoering van een accijns op tabak, is aan het „D. v. N." bij nader onderzoek gebleken ten eenenmale ongegrond te zijn. Men is in de bureaux van het ministerie nog steeds bezig de qnaestie te bestudeeren, od de vraag of men met de hulp van enkele vertrouwelijk ge raadpleegde deskundigen er toe zal geraken alle bezwaren te overkomen, is nog niet opgelost, - evenmin de gewichtige quaestie op wolke wijze de bestaande voorraden door eene nieuwe belasting kunnen worden getroffen. Vóór men aan het ministerie omtrent zulke ge wichtige punten tot eene beslissing is gekomen, kan het ontwerp niet worden vastgesteld, dus Diet naar den Raad van State verzonden en nog veel minder bij de Tweede Kamer ingediend worden. Of het - indien het eeno zoover komt - in de Kamer gunstiger zal worden ontvangen dan het ontwerp-Yan der Heim ic 1875Het blad be twijfelt het. Naar het „Vad." met zekerheid verneemt, hebben de Koning en Koningin 2000 doen toe komen aan den burgemeester van Amsterdam, ten voordeele van de werklieden, die zonder werk zijn. Prof. Nicolaas Beets is gisteren als peetvader opgetreden. Op de werf „Concordia" van de heeren Huygens en Van Gelder in de Oostenburgervoorstraat te Amsterdam is nl. een barkschip te water gelaten van 900 register-tonnen en compositie-bouw. De eigenaars hebben op 13 September, 's dichters feest dag, zijn naam aan het op stapel staande schip gegeven en Beets heeft gaarne de nitnoodiging aan genomen om bij het afloopeu tegenwoordig te zijn. Het schip zal worden gevoerd door kapt. M. H. Visser, oüder boekhouderschap van den heer W. A. Haygens. Voor de werklieden is het te weDSchen dat onver wijld de kiel kan worden gelegd voor een „Nicolaas Beets II." Hbl Gemengd Nieuws. Evenals in zoo vele zaken kan de vrouw, hoe vreemd het moge klinken, ook bij het aanhangige voorstel tot verlaging van don gasprijs, een groot gewicht in de schaal leggen. Immers, gelijk men weet wordt de dezer dagen in de Stads- zaal gehouden wordende tentoonstelling van alles wat nieuw en goed is op het gebied voor gasverwarming en van toestellen tot huishoudelijk gebruik, ook met dat onderwerp in verbaod gebracht. Het vormt dan ook een eigenaardig en bijzonder geheel wat daar is ter bezichtiging gesteld. Onder zooveel meer is o. a. in werking te zien eene complete keukeninrichting en diverse toestellen voor keukengebruik, koffieroosters enz.; ook vindt men er een toestel „de Heureka" van "Wright, waarin soep, vleesch, viscb, wild, groenten, gebak enz., alles gelijktijdig kan worden gereedgemaakt. Elders ziet men wedèr eene „bad- en wasch- inrichting", bevattende eenige badtoestellen van Fletcher enz., eene waschmachine, een kleerendroger en verschillende strijktoestellen. Voor dames is dus deze tentoonstelling vooral merkwaardig. Zij verzuimen niet er eens een kijkje 1 to gaan nemen! De huisschilder S.die aan de Kweek- school voor Zeevaart alhier aan het werk was, had gisteren aldaar het ongeluk van een vrij hooge ladder te vallen, met het gevolg dat hij eenige kneuzingen bekwam. Hij word huiswaarts vervoerd. Na den 25sten November z ij n geen gevallen van roodvonk en diphtheritus aangegeven bij don burgemeester van Woubrugge, zoodat men do hoop koestert dat die ziekten er nu geweken zullen zijn. Sedert 1 Januari 1884 zijn in die gemeente zeven kinderen aan diphtheritus overleden en geen enkel aan roodvonk. Théodore Soh iffel werd gisteren door het kantongerecht te 's-Gravenhage voor de 99ste maal wegens openbare dronkenschap ver oordeeld. Door de locomotief van trein 40 van de Hollandsche spoor is gisteravond nabij Delft een meisje overreden van 14 jaar, Anna Rensink genaamd. Id de boerderij ffhet Torentje" aan den Amstelveenschen weg bij Amsterdam, van den veehouder Moos, is hedennacht ingebroken. Door uit snijding van een rait heeft men zich toegang weten te verschaffen tot oen vertrek, waar het kabinet staat en daaruit aan baar geld en papier eene som van ongeveer vijftienhonderd gulden ontvreemd. De daad is met zooveel overleg geschied, dat zelfs de werfbond versohalkt is. Gisteravond omstreeks halfacht viel een beschonken man in de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam zoo hevig met het hoofd op eene stoop, dat hij met een gebroken neus naar huis moest worden gebracht. - Des ochtends had een werk- maD, die op de Baangracht aldaar als noodhulp bij het dragen van balen koffie dienst deed, het ongeluk een baal koffie op het hoofd te krijgen. Bewuste loos werd hij per brancard naar het gasthuis ge bracht; toen men da3r aankwam, was de man dood. Tot nog toe heeft de politieniets kunnen ontdekken van de personen, die B. op den straatweg bij Houtrijk en Polanen zouden aange rand hebbeD. Men begint dan ook algemeen te twij felen aan de waarheid van het geval. Of men in deze tot klaarheid zal komen, blijkt mogelijk later. De voerman H. E., uit Winsen, die eergisterochtend met kar en paard een partij tabak van Winsen naar Draten vervoerde, geraakte onder weg door het schrikken en op hol gaan van zijn paard onder de kar, waarvan een rad hem over buik en borst ging, ten gevolge waarvan hij zulke uit- en inwendige kneuzingen bekwam, dat hij in deern is waardigen toestand op den weg liggende werd gevonden. Gisternacht is hij reeds aan de gevolgen daarvan overleden. Te Bolsward is eene gehuwde vrouvr, die sinds dagen lang in staat van dronkenschap verkeerde, dood in haar bed gevonden. Zij was letterlijk in de jenever gestikt. Volgens telegram uit Londen, is het stoomschip „Drente," 6 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken, met losgewerkte schroef nit zee teruggekomen. De officier van justitie te Arnhem verzoekt aan de „Arnh. Crt." het volgende in zake de vermissing van den agent van politie J. De Vries op te nemen: De Vries had Zatordag-avond van 9 tot 10 uren I dienst in den wachtpost aan de Bergstraat; hij moest daarin blijven, tenzij er iets bijzonders ge beurde, of wel zoo hij ter adsistentie geroepen werd. I Hij is nu echter gezien om kwart over negenen, I gaande vnn het wachthuisje de TJtrechtsche straat op, zulks in zeer ongunstig weder. Wat was daar-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1